Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #7  
Vechi 23.05.2019, 21:00:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci mi-ai luminat întunericul...În primul rand sa lăsăm ipocrizia la o parte atât noi bărbații si consumatorii de "erotică virtuală",cat si tu ca femeie care si-a asumat acest act.In primul rând ar trebui sa scoatem din zona taboo acest job,si atât cel care oferă cat si cel pare primește sa inteleaga aspectul de ludic si fantezie al actului.

28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Alt aspect ar fi cel al vinovăției atat avut in primul rand de tine ca practicant si probabil uneori si de consumator.Tu nu ai nevoie de iertare...

12. Și auzind El, a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.


La fel, si de iertare au nevoie cei care sunt afectati de suparare(jignire) ca sa-si tina inima protejata de resentimente.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
nevoie de înțelegere..Nu trebuie sa te schimbi nici pentru societate,nici pentru oameni si nici măcar pentru Dumnezeu.Tu esti tu si atât.Trebuie să te accepți întâi tu pe tine,sa te placi asa cum esti,sa nu ai regrete si sa iti asumi demnă totul.
Ea nu se accepta pe sine asa cum a fost pentru ca prin botezul in numele lui Iisus Hristos a devenit crestina, adica adepta a moralei propovaduite de Mantuitor.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...Si eu am trăit multă vreme cu regretul si vinovăție in mine,Am fost si sunt in continuare judecat pentru erorile mele...Dar nu merită nimeni sa nu judece pentru ca viața ne aparține...
Re-editare: Ai trait multa vreme cu regretul si vinovatia in tine fiindca nu te-ai spovedit, asadar n-ar strica(chiar si acum) sa urmezi si tu ceea ce deja Sonyia reusit cu parintele Damaschin; poate te reinnoiesti si tu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.05.2019 at 07:49:16.
Reply With Quote