Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2008, 08:23:06
irini irini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 6
Implicit

Sunt noua pe acest forum, desi pe site intru destul de des. Am ales sa scriu aici in urma unei experiente nu tocmai placute in ideea de a cunoaste si de a ma imprieteni si cu alte persoane care il cunosc pe Dumnezeu.
Am terminat Teologia si anul acesta termin si Finante Banci.Povestea mea este in legtura cu o realatie ce a durat 2 ani si ar fi trebuit sa se implineasca cu nunta in vara acesata; doar ca nu a fost asa si nu s-a implinit desi a fost planificata de 3 ori.
Eu sunt o fire binedispusa si care se bucura de orice, doar ca acum sunt putin confuza si de aceea mi-ar face sa placere sa stau de vorba si asa cunosc oameni noi.
As vrea sa va intreb unul lucru: credeti ca este posibil ca o relatie sa mearga daca cei doi nu au acelasi scop in viata? sau credeti ca se poate schimba un om in gadnire si in comportament dupa 27 de ani traiti fara Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2008, 11:48:10
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Dumnezeu e bucuros ca te poti schimba ajungand la El....ce bine ar fi....ca sa fim mai buni....mai atenti....cu toate...e bine sa ne mentinem o linie....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2008, 12:19:26
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

ce e cu 27 de ani?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2008, 14:07:44
floryyn floryyn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2008
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irini
Sunt noua pe acest forum, desi pe site intru destul de des. Am ales sa scriu aici in urma unei experiente nu tocmai placute in ideea de a cunoaste si de a ma imprieteni si cu alte persoane care il cunosc pe Dumnezeu.
Am terminat Teologia si anul acesta termin si Finante Banci.Povestea mea este in legtura cu o realatie ce a durat 2 ani si ar fi trebuit sa se implineasca cu nunta in vara acesata; doar ca nu a fost asa si nu s-a implinit desi a fost planificata de 3 ori.
Eu sunt o fire binedispusa si care se bucura de orice, doar ca acum sunt putin confuza si de aceea mi-ar face sa placere sa stau de vorba si asa cunosc oameni noi.
As vrea sa va intreb unul lucru: credeti ca este posibil ca o relatie sa mearga daca cei doi nu au acelasi scop in viata? sau credeti ca se poate schimba un om in gadnire si in comportament dupa 27 de ani traiti fara Dumnezeu?
Buna Irina. Omul a carui gandire si comportament speri tu sa se schimbe este fostul prieten cu care n-a mers relatia sau un posibil viitor prieten?
Parerea mea e ca la 27 de ani un om are deja clarificat si sedimentat un sistem de valori, credinte, conceptii. Asa ca, daca persoana in cauza e atee, greu vei reusi sa-l scoti din ale lui. Totusi incearca, numai Dumnezeu stie ce si cum cu sufletul unui om.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2008, 15:11:38
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

daca persoana in cauza este cel cu care trebuia sa te casatoresti,atunci cred ca Dumnezeu ti-a facut un bine si a oprit aceasta casatorie,chiar daca tu acum poate suferi.Insa sunt sigura ca te vei convinge in viitor ca a fost mai bine asa,pentru ca daca oamenii nu au ceva comun,cum ar fi Dumnezeu,nu prea au ce impartasi.Iti spun asta din experienta.
Tu,ca absolventa de teologie nu cred ca ai ce impartasi cu un om care nici macar nu-L cunoaste pe Dumnezeu.Decat prin voia Lui sa se schimbe,sa intervina El si sa-i acorde o mana insa,altfel,este foarte greu.
oricum la toate cuplurile care au avut relatii lungi si apoi s-au despartit inainte de casatorie,am observat ca in maxim 1 an se casatoreau cu altcineva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2008, 18:14:16
irini irini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryyn
Citat:
În prealabil postat de irini
Sunt noua pe acest forum, desi pe site intru destul de des. Am ales sa scriu aici in urma unei experiente nu tocmai placute in ideea de a cunoaste si de a ma imprieteni si cu alte persoane care il cunosc pe Dumnezeu.
Am terminat Teologia si anul acesta termin si Finante Banci.Povestea mea este in legtura cu o realatie ce a durat 2 ani si ar fi trebuit sa se implineasca cu nunta in vara acesata; doar ca nu a fost asa si nu s-a implinit desi a fost planificata de 3 ori.
Eu sunt o fire binedispusa si care se bucura de orice, doar ca acum sunt putin confuza si de aceea mi-ar face sa placere sa stau de vorba si asa cunosc oameni noi.
As vrea sa va intreb unul lucru: credeti ca este posibil ca o relatie sa mearga daca cei doi nu au acelasi scop in viata? sau credeti ca se poate schimba un om in gadnire si in comportament dupa 27 de ani traiti fara Dumnezeu?
Buna Irina. Omul a carui gandire si comportament speri tu sa se schimbe este fostul prieten cu care n-a mers relatia sau un posibil viitor prieten?
Parerea mea e ca la 27 de ani un om are deja clarificat si sedimentat un sistem de valori, credinte, conceptii. Asa ca, daca persoana in cauza e atee, greu vei reusi sa-l scoti din ale lui. Totusi incearca, numai Dumnezeu stie ce si cum cu sufletul unui om.
Acum nu vreau sa schimb comportamenetul nimanui, era doar o intrebare ce are legatura cu expereienta traita de mine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2008, 03:05:57
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irini
Citat:
În prealabil postat de floryyn
Citat:
În prealabil postat de irini
Sunt noua pe acest forum, desi pe site intru destul de des. Am ales sa scriu aici in urma unei experiente nu tocmai placute in ideea de a cunoaste si de a ma imprieteni si cu alte persoane care il cunosc pe Dumnezeu.
Am terminat Teologia si anul acesta termin si Finante Banci.Povestea mea este in legtura cu o realatie ce a durat 2 ani si ar fi trebuit sa se implineasca cu nunta in vara acesata; doar ca nu a fost asa si nu s-a implinit desi a fost planificata de 3 ori.
Eu sunt o fire binedispusa si care se bucura de orice, doar ca acum sunt putin confuza si de aceea mi-ar face sa placere sa stau de vorba si asa cunosc oameni noi.
As vrea sa va intreb unul lucru: credeti ca este posibil ca o relatie sa mearga daca cei doi nu au acelasi scop in viata? sau credeti ca se poate schimba un om in gadnire si in comportament dupa 27 de ani traiti fara Dumnezeu?
Buna Irina. Omul a carui gandire si comportament speri tu sa se schimbe este fostul prieten cu care n-a mers relatia sau un posibil viitor prieten?
Parerea mea e ca la 27 de ani un om are deja clarificat si sedimentat un sistem de valori, credinte, conceptii. Asa ca, daca persoana in cauza e atee, greu vei reusi sa-l scoti din ale lui. Totusi incearca, numai Dumnezeu stie ce si cum cu sufletul unui om.
Acum nu vreau sa schimb comportamenetul nimanui, era doar o intrebare ce are legatura cu expereienta traita de mine.
Draga Irini,

Fetele intelepte sperie uneori baietii si acestia amana casatoria.Oricum eu garantez ca l-ai fi schimbat pe prietenul tau in bine, altfel te-ai fi simtit ca esti singura in relatie. Daca prietenul tau a fost botezat de mic, atunci rugaciunile tale pentru el vor fi primite de D-zeu.Daca nu a fost botezat, atunci D-zeu nu asculta rugaciunea.

D-zeu sa te binecuvanteze si sa iti umple viata cu tot ce este mai frumos!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2008, 03:52:22
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irini
sau credeti ca se poate schimba un om in gadnire si in comportament dupa 27 de ani traiti fara Dumnezeu?
Tu nu ai cum sa ii schimbi convingerile si credinta lui, dar poti sa te rogi pentru el sa ii deschida si lui Dumnezeu ochii, sa ii dea un impuls spre pocainta, sau sa isi revina din starea de indiferenta si nepasare totala fata de El. Sa stii ca niciodata nu strica ceva mai multa atentie spre Dumnezeu din partea omului, ci fraierii de noi nu stim de cate binecuvantari si faceri de bine si ajutoare ne lipsim prin ignorarea asta continua fata de Dumnezeu, si ma refer in viata asta, cat si in cealalta.
De ar avea cineva un pic de credinta din toata inima si sufletul lui, ar putea raliza lucruri mari prin har, din mila Lui, daruit celui cu credinta cat o boaba de mustar...si macar de am avea atata credinta, ce bine ar fi!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2008, 10:07:21
elena2008 elena2008 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.02.2008
Locație: Galati
Mesaje: 38
Implicit

se poate schimba. Dumnezeu a vrut asta cu mine, si m-a schimbat la 26 de ani. se pune? :p
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2008, 11:05:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

prietenie prietenie, ce eshti tu prietenie shi ce baltzi sant in jurul tau prietenie,
ca imi pare ca aproapele e echivalent cu prietenul tau... dar ce-i in jurul tau prietenie....:(??????
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cautare duhovnic danut.g Generalitati 0 05.08.2012 01:13:06
despre prieteni fallen Intrebari utilizatori 10 11.07.2011 20:24:48
Google - motor de cautare sau biserica? Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 13 09.05.2009 19:40:51
prieteni Saurian Generalitati 0 16.09.2007 14:54:45
Nu am prieteni marin80 Generalitati 52 30.08.2007 19:01:59