Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.01.2011, 21:08:01
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
cand am zis "chiar si printre cei care se chestioneaza permanent asupra propriilor actiuni" ma refeream la crestinii care nu dau cu toporul din inconstienta ci inainte de a da cu toporul stau de vorba cu ei insisi si isi spun : "acu' urmeaza sa-l smeresc...o sa fac o fapta placuta in fata Domnului".....si dupa aia TROSC!!!!....l-au smerit :|.....sau la cei care vorbind cu o autoritate de zici ca insisi Sfintii Parinti i-au facut purtatori de cuvant ai ortodoxiei considera ca daca celalalt e orgolios e problema lui cu el insusi si ei nu trebuie sa tina cont de asta....

Doamne ajuta!
Intr-adevar, multi nu inteleg ca vor reusi sa-i smereasca pe ceilalti prin propria smerenie. Hristos i-a "smerit" pe Apostoli nu punandu-i sa-I spele picioarele, ci spalandu-le El Insusi picoarele. I-a smerit prin smerenia Lui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.01.2011, 21:53:26
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Intr-adevar, multi nu inteleg ca vor reusi sa-i smereasca pe ceilalti prin propria smerenie. Hristos i-a "smerit" pe Apostoli nu punandu-i sa-I spele picioarele, ci spalandu-le El Insusi picoarele. I-a smerit prin smerenia Lui.
frumos spus
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.01.2011, 22:00:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Intr-adevar, multi nu inteleg ca vor reusi sa-i smereasca pe ceilalti prin propria smerenie. Hristos i-a "smerit" pe Apostoli nu punandu-i sa-I spele picioarele, ci spalandu-le El Insusi picoarele. I-a smerit prin smerenia Lui.
Ai spus deosebit de frumos!
Doar ca nu inteleg in cazul nostru,de ce sa avem scopul de a-i smerii pe altii???Sa ne smerim pe noi insine ! Si sa nu-i MAI UMILIM pe altii!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.01.2011, 22:15:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu oricit m-as strofoca nu inteleg de unde pina unde inveti pe cineva smerenie sau cum spun cei dinaite ca ii smeresti pe altii daca LE SPELI PICIOARELE?

Eu daca le spal picioarele parintilor, de exemplu, este pentru ca ii iubesc, si din respect ii ajut sa se poata spala pentru ca sa zicem ca nu se mai pot apleca de dureri de spate sau le fac o BUCURIE, dai IN NICI UN CAZ DIN MODESTIE sau ca as vrea eu sa-i invat pe ei sa fie MODESTI/smeriti....iar daca au unghiile crescute prea mari le fac un bine si le tai si unghiile, poate si un pic de pedichiura, samd...

Care duhovnici va invata aceste lucruri ca nu au nici o logica!...sau mai exista posibilitatea sa nu reusiti sa judecati ceea ce se intimpla cind te apleci sa speli cuiva picioarele sa-i sa-i faci cuiva un favor din dragoste, amicitie asa cum le-a facut Hristos, sa le arata cit de mult tine la ei!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.01.2011, 22:26:30
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu oricit m-as strofoca nu inteleg de unde pina unde inveti pe cineva smerenie sau cum spun cei dinaite ca ii smeresti pe altii daca LE SPELI PICIOARELE?

Eu daca le spal picioarele parintilor, de exemplu, este pentru ca ii iubesc, si din respect ii ajut sa se poata spala pentru ca sa zicem ca nu se mai pot apleca de dureri de spate sau le fac o BUCURIE, dai IN NICI UN CAZ DIN MODESTIE sau ca as vrea eu sa-i invat pe ei sa fie MODESTI/smeriti....iar daca au unghiile crescute prea mari le fac un bine si le tai si unghiile, poate si un pic de pedichiura, samd...

Care duhovnici va invata aceste lucruri ca nu au nici o logica!...sau mai exista posibilitatea sa nu reusiti sa judecati ceea ce se intimpla cind te apleci sa speli cuiva picioarele sa-i sa-i faci cuiva un favor din dragoste, amicitie asa cum le-a facut Hristos, sa le arata cit de mult tine la ei!
Corect! Dar daca acum, parintii ti-ar spala tie picioarele, cu toate ca tu o poti face singur, e semn de mare smerenie, nu doar de iubire...Pentru ca in mod firesc,din iubire,TU ar trebui sa speli picioarele parintilor...Si nu invers...asa si cu Hristos..
Parerea mea..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.01.2011, 22:34:36
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu oricit m-as strofoca nu inteleg de unde pina unde inveti pe cineva smerenie sau cum spun cei dinaite ca ii smeresti pe altii daca LE SPELI PICIOARELE?
Depinde de situatie. Lucrurile astea se fac doar atunci cand simti ca rezultatul va fi pozitiv. Altfel e inutil sa te injosesti. ("Nu dati margaritare porcilor" - se poate privi si din perspectiva asta). De ce ai da un exemplu pozitiv unuia care vezi ca nu intelege? Sau zicem, hai, il dai o data, de doua ori, dar pana cand? Si Dumnezeu zice STOP si trage palme atunci cand cutarica refuza sa inteleaga morala. Si intelege apoi respectivul de durere.

Alternativa in cazul in care refuza sa inteleaga este sa pleci sa-l lasi cu Dumnezeu. Dar pot fi situatii in care nu te lasa, si atunci trebuie sa-i tragi o palma cu toata dragostea sa inteleaga de durere macar. Sau nu?

Adica... nu poti fi prost de bun. Isus a avut motive intemeiate sa se lase calcat in picioare, pentru ca omenirea sa inteleaga morala. Dar nu te poti lasa calcat in picioare atunci cand evident morala nu este inteleasa. Ar fi prostie dupa parerea mea de muritor sa te lasi sa fii bataia de joc a tuturor fara sa existe un motiv foarte intemeiat pentru care o faci.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.01.2011, 22:39:11
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Depinde de situatie. Lucrurile astea se fac doar atunci cand simti ca rezultatul va fi pozitiv. Altfel e inutil sa te injosesti. ("Nu dati margaritare porcilor" - se poate privi si din perspectiva asta). De ce ai da un exemplu pozitiv unuia care vezi ca nu intelege? Sau zicem, hai, il dai o data, de doua ori, dar pana cand? Si Dumnezeu zice STOP si trage palme atunci cand cutarica refuza sa inteleaga morala. Si intelege apoi respectivul de durere.

Alternativa in cazul in care refuza sa inteleaga este sa pleci sa-l lasi cu Dumnezeu. Dar pot fi situatii in care nu te lasa, si atunci trebuie sa-i tragi o palma cu toata dragostea sa inteleaga de durere macar. Sau nu?

Adica... nu poti fi prost de bun. Isus a avut motive intemeiate sa se lase calcat in picioare, pentru ca omenirea sa inteleaga morala. Dar nu te poti lasa calcat in picioare atunci cand evident morala nu este inteleasa. Ar fi prostie dupa parerea mea de muritor sa te lasi sa fii bataia de joc a tuturor fara sa existe un motiv foarte intemeiat pentru care o faci.
Mai bine bataia de joc a tuturor, pentru Dumnezeu,decat sa-i mustrii pe altii cu propriile judecati:).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.01.2011, 22:41:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Corect! Dar daca acum, parintii ti-ar spala tie picioarele, cu toate ca tu o poti face singur, e semn de mare smerenie, nu doar de iubire...Pentru ca in mod firesc,din iubire,TU ar trebui sa speli picioarele parintilor...Si nu invers...asa si cu Hristos..
Parerea mea..
Melissa draga, parintii nu numai picioarele ne-au spalat ci si fundul si nu o data ci ani de-a rindul , ca sa nu mai vorbim cum ne stergeau la fund, deci aia ce mai este?...o lectie in SUPER-SMERENIE?:))),
Iar daca eu sunt sanatos si pot sa-mi spal singur picioarele, gestul lor NU M-AR SMERI ci m-ar soca si m-ar pune pe ginduri sa-i intreb ce-i cu ei, daca se simt bine, de ce fac acest lucru?,... ca doar pot si eu sa-mi spal picioarele.
Da, cind un copil este handicapat, da parintii ii spala picioarele, altfel, ..TU PERSONAL ai auzit depsre asa ceva?
Tie iti spala mama ta picioarele ca sa-ti dea o lectie?
Eu am studiat multa pedagogie la viata mea insa aceasta "strategie" imi este necunoscuta, si ne-aplicabila.

Papa de la Roma, crezi ca-i smereste pe episcopii lui cind le spala picioarele de Pasti?(ca de ai nostri nici nu poate fi vorba, in Balcani lumea este asa de "smerita" A.K.A incrincenata ca nici nu avem obiceiul asta la Patriarhie/BOR... oricum,mie personal mi se pare o aberatie!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.01.2011, 22:41:37
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Mai bine bataia de joc a tuturor, pentru Dumnezeu,decat sa-i mustrii pe altii cu propriile judecati:).
Cand ti se trag palme continue, ce faci? Stai si induri la nesfarsit ? D-apoi devii masochist in felul asta, ca mai devreme sau mai tarziu te obisnuiesti si incepe sa-ti placa.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.01.2011, 22:48:24
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Cand ti se trag palme continue, ce faci? Stai si induri la nesfarsit ? D-apoi devii masochist in felul asta, ca mai devreme sau mai tarziu te obisnuiesti si incepe sa-ti placa.
Oameni si-au dat viata pentru Hristos, si prin felul acesta si-au castigat mantuirea.Ce mai conteaza cateva insulte, nedreptati,daca sti ca le rabzi pentru Cel care pe toate le-a rabdat pentru tine?
Stiu oameni batjocoriti pentru credinta,batuti(chiar si in zilele noastre),dar le indura fara sa carteasca...
Nu cred ca facem referire direct la masochism,ci la dragostea noastra pentru Mantuitor si la gandul ca suferind pentru El esti mai fericit decat abarandu-ti propria piele...
Eu asta cred.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Salutul pascal "Hristos a înviat" - o mărturisire de credință laurastifter Morala Crestina 5 01.05.2012 00:08:57
Iubirea "Ilegala" in Biserica Lui Hristos...Si nu numai... savudanmihai Despre Biserica Ortodoxa in general 15 28.02.2011 00:23:44
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 00:19:20