Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 21.03.2011, 11:06:56
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai nou cumpar lapte de la piata de la tarani. E chiar mai ieftin ca la automate; in loc de 6 lei dai 5 lei pe doi litri.

Nici piete nu aveti in Titan?
Pe la mine ar fi Minis dar e mizerabila rau piata aia. Misuna sobolanii, vara cand esti in sandale daca stai mai mult printre tarabe ti-e frica sa nu te calce pe picior. Daca ar veni iar ciuma bubonica Bucurestiul ar pica primul. Nu prea ma risc nici legume sa cumpar de acolo, dara mite lactate sau carne. Si uite asa devenim clientii Mega Image, Auchan, Carrefour si taranul dispare... Cumparam varza si cartofi din polonia, ardei si rosii din turcia si spania, mere din spania si austria, usturoi din china si pot continua pana maine.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #112  
Vechi 21.03.2011, 12:05:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Pe la mine ar fi Minis dar e mizerabila rau piata aia. Misuna sobolanii, vara cand esti in sandale daca stai mai mult printre tarabe ti-e frica sa nu te calce pe picior. Daca ar veni iar ciuma bubonica Bucurestiul ar pica primul. Nu prea ma risc nici legume sa cumpar de acolo, dara mite lactate sau carne. Si uite asa devenim clientii Mega Image, Auchan, Carrefour si taranul dispare... Cumparam varza si cartofi din polonia, ardei si rosii din turcia si spania, mere din spania si austria, usturoi din china si pot continua pana maine.
Slava Domnului ca la noi inca exista piete curate, cu hale de lactate special amenajate, unde pot sa comand daca vreau o gaina crescuta la tara sau pot sa cumpar oua cu gainat bonus. :) Numai ca majoritatea oamenilor prefera sa cumpere de la supermarket in loc sa profite de mancarea sanatoasa care se vinde direct de la producator.

O sa vedem ce-o sa fie peste vreo 10-20 de ani, pentru ca efectele chimicalizarii si otravirii in masa (!) nu vor intarzia sa apara.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 21.03.2011, 12:29:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ca veni vorba, am descoperit la piata prune uscate si, evident, neafumate. Sunt excelente la gust, foarte sanatoase si nu provoaca nici un efect nedorit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 21.03.2011, 13:07:27
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Slava Domnului ca la noi inca exista piete curate, cu hale de lactate special amenajate, unde pot sa comand daca vreau o gaina crescuta la tara sau pot sa cumpar oua cu gainat bonus. :) Numai ca majoritatea oamenilor prefera sa cumpere de la supermarket in loc sa profite de mancarea sanatoasa care se vinde direct de la producator.

O sa vedem ce-o sa fie peste vreo 10-20 de ani, pentru ca efectele chimicalizarii si otravirii in masa (!) nu vor intarzia sa apara.
Si in Bucuresti sunt dar nu langa mine
Eu ma duc si mai cumpar de la piata Crangasi, e noua si e ca lumea. Partea proasta e si ca prin Bucuresti nu prea vezi lume cinstita pe la piata vanzand si atunci nu pot sa am incredere ca ouale alea sunt de 3 zile si nu de 30. Vanzatorii care sunt necinstiti nu inteleg ca-si taie craca de sub picioare cand vin cu mizerii. Dar nici producatorii nu sunt de multe ori mai breji. Sa-ti dau un exemplu: telemeaua de oaie. Ai mei sunt mari iubitori de telemea de oaie si ei m-am obisnuit cu ea si am cunoscut-o de mic.
Numai ca in Bucuresti pe la magazine tot ce scrie ca e telemea de oaie (vrac) numai de oaie nu e! Rezultatul: am incetat de a mai cumpara dupa a 3-4 teapa si alte 20 de incercari cand doar am gustat-o (si am ramas dezgustat). In prezent cumpar telemeaua de oaie Dorna care nu prea m-a dezamagit (desi odata nu prea a avut nici aia gust chiar de telemea de oaie). Cand a aparut telemeaua bulgareasca am constatat ca era adevarata.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #115  
Vechi 21.03.2011, 15:20:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Si in Bucuresti sunt dar nu langa mine
Eu ma duc si mai cumpar de la piata Crangasi, e noua si e ca lumea. Partea proasta e si ca prin Bucuresti nu prea vezi lume cinstita pe la piata vanzand si atunci nu pot sa am incredere ca ouale alea sunt de 3 zile si nu de 30. Vanzatorii care sunt necinstiti nu inteleg ca-si taie craca de sub picioare cand vin cu mizerii. Dar nici producatorii nu sunt de multe ori mai breji. Sa-ti dau un exemplu: telemeaua de oaie. Ai mei sunt mari iubitori de telemea de oaie si ei m-am obisnuit cu ea si am cunoscut-o de mic.
Numai ca in Bucuresti pe la magazine tot ce scrie ca e telemea de oaie (vrac) numai de oaie nu e! Rezultatul: am incetat de a mai cumpara dupa a 3-4 teapa si alte 20 de incercari cand doar am gustat-o (si am ramas dezgustat). In prezent cumpar telemeaua de oaie Dorna care nu prea m-a dezamagit (desi odata nu prea a avut nici aia gust chiar de telemea de oaie). Cand a aparut telemeaua bulgareasca am constatat ca era adevarata.
Nu ai de ales, trebuie sa incerci seriozitatea taranului care iti vinde marfa. Numai asa te vei convinge ca ouale sunt proaspete (trebuie sa stea pe laterala in apa, nu pe verticala), ca laptele e gras si curat, ca branza e gustoasa. Din fericire, la piata de langa mine toti producatorii sunt oameni cumsecade si stiu sa-si castige clientii.

Odata am comandat o gaina mare si omul mi-a adus-o pregatita de pus in oala (16 lei / kg). Atat ca a trebuit sa-i dau jos grasimea, ca era prea multa pentru bors. Nu pot sa-ti spun decat ca de atunci n-am mai facut supa sau bors din pui de supermarket.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 21.03.2011, 23:47:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Partea proasta e si ca prin Bucuresti nu prea vezi lume cinstita pe la piata vanzand si atunci nu pot sa am incredere ca ouale alea sunt de 3 zile si nu de 30.
Coaja oualelor proaspete este mata, in vreme ce la cele vechi este lucioasa. In plus, cand zgudui putin oul, simti ca se misca galbenusul, daca oul e vechi.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 22.03.2011, 10:23:19
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit foarte util

Foarte multe am invatat citind ce-ati scris pe-aici chiar daca mi s-au cam aprins poftele.Parca-mi vine sa plec la piata cu sacu'
Reply With Quote
  #118  
Vechi 22.03.2011, 14:04:40
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Ca să mănânci sănătos trebuie să nu mai mănânci pentru pântec ci pentru suflet, iar sufletul nu cere să mănânce ci să dăruiască altora și să se ascundă și să se smerească.
Vsovivi, nu credeam ca voi prinde ziua cand tu te vei exprima cursiv intr-o propozitie cap-coada
Păi uite că ai prins-o dar cursivitatea observată însfârșit de tine este specifică doar minții tale cam încurcate printre pofte și care caută să citească doar ceea ce pricepe ea și în felul liniștit cap-coadă în care e ea obijnuită cu ceea ce îi place ei... deci nu cred că trebuie să fiu eu de vină dacă dumneata nu ai reușit să te plimbi liniștit peste restul propozițiilor mele care poate că pentru unii ca tine au produs în mintea lor tot felul de cascade și valuri sau au cam șerpuit prea întortocheat printre munți... până să ajungă la zona cu pământul cel bun unde să aibă un curs liniștit... al înțelegerii sănătoase.

Deci nu da vina pe alții, că eu nu mă exprim perfect cursiv în românește, în scris, dacă propozițiile tulburătoare cap-coadă sunt greu de descifrat și par greoaie din pricina puținei credințe din sufletul unora... sau altora...

Și pe de altă parte eu chiar mă exprim perfect în limba română și nu cred că prin remarca ta ai vrut să subliniezi altceva decât că nu ești capabil să citești până la sfârșit, din lene și pripeală... și oricum n-are sens... că nu e timp pentru tocit nervii în deșert... nu e timp... deci te înțeleg că e greu de răbdat astfel de texte alambicate care mai și dor.

A mânca sănătos este a știi când anume să te oprești din citit și scris... la timp... ca nu cumva să cazi în necredință și calomnie... hrănindu-te la nesfârșit cu roșcove doar pentru satisfacția lăcomiei curioase de slujitor plătit... cu privilegii.

Nemulțumirea semețului laș nu doarme niciodată și abea ațteaptă ca să lovească perfect... din strâmbătate, învârtoșare sau minciună.

Ca remediu, nu existeă decât un leac: post și rugăciune ca să nu mai desfrânezi cu limba răutății cu spatele asigurat la omul rău și bogat, căci ăla cu siguranță nu este credincios ci este fricos și lăudăros, dar face pe grozavul printr-o necredință soră cu moartia.

Ai priceput ceva pe la mijloc? Sau te-am băgat în ceață cap-coadă?

Last edited by vsovivi; 22.03.2011 at 14:12:47.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 26.03.2011, 22:23:48
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
O salata descoperita recent , mi a placut foarte mult si v-o recomand si voua
Aveti nevoie de
doua portocale,(pot fi si mai acre,in salata nu se simte)
o ceapa
o salata verde (optional)
masline verzi 100g
sare ,ulei de masline
Se taie portocalele felii, se presara cu sare , se adauga ceapa taiata , salata verde,maslinele si la final uleiul de masline. Nu e nevoie de otet. E o salata hranitoare, foarte gustoasa si poate fi facuta si iarna. Merita incercat!
Extraordinar de gustoasa salata asta! Multumim pt reteta! Daca mai ai si altele asa deosebite, sa ni le spui si noua!


Dau si eu o reteta de post care arata bine si are un gust deosebit:

Salata de mere verzi cu humus pe frunze de andive si feliute de capsuni cu nuci macinate

Ingrediente:

- andive
- mere verzi
- humus
- capsuni
- zeama de lamaie
- sare
- optional nuci macinate

Se rad merele verzi pe razatoarea mica si se adauga putina zeama de lamaie pt a nu se oxida merele. Se amesteca cu humus (cat mai simplu, fara arome sau iuteala) si se sareaza putin, eventual se mai adauga zeama de lamaie, astfel incat pasta obtinuta sa fie relativ acrisoara, putin sarata si sa se simta gustul de mere

Se desfac andivele in frunze si in partea concava a frunzelor de andive se umple cu pasta (amestecul cu mere+humus) de mai sus.
Deasupra pastei de mere cu humus din frunzele de andive se pun feliute de capsuni (si cu rol decorativ si pt gust, deci ideal capsuni cat mai aromate).

Optional, se poate presara nuca macinata (sau miez de nuca zdrobit), inainte de a pune feliutele de capsuni (nuca rasa/macinata intre pasta de mere+humus si feliutele de capsuni; sub feliutele de capsuni).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 26.03.2011 at 22:29:52.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 26.03.2011, 22:36:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Extraordinar de gustoasa salata asta! Multumim pt reteta! Daca mai ai si altele asa deosebite, sa ni le spui si noua!


Dau si eu o reteta de post care arata bine si are un gust deosebit:

Salata de mere verzi cu humus pe frunze de andive si feliute de capsuni cu nuci macinate

Ingrediente:

- andive
- mere verzi
- humus
- capsuni
- zeama de lamaie
- sare
- optional nuci macinate

Se rad merele verzi pe razatoarea mica si se adauga putina zeama de lamaie pt a nu se oxida merele. Se amesteca cu humus (cat mai simplu, fara arome sau iuteala) si se sareaza putin, eventual se mai adauga zeama de lamaie, astfel incat pasta obtinuta sa fie relativ acrisoara, putin sarata si sa se simta gustul de mere

Se desfac andivele in frunze si in partea concava a frunzelor de andive se umple cu pasta (amestecul cu mere+humus) de mai sus.
Deasupra pastei de mere cu humus din frunzele de andive se pun feliute de capsuni (si cu rol decorativ si pt gust, deci ideal capsuni cat mai aromate).

Optional, se poate presara nuca macinata (sau miez de nuca zdrobit), inainte de a pune feliutele de capsuni (nuca rasa/macinata intre pasta de mere+humus si feliutele de capsuni; sub feliutele de capsuni).
Intrebare : despre ce humus vorbesti?

Despre humus,humus?

"Humusul este rezultatul descompunerii naturale biologice și chimice a substanței organice, așa cum sunt materialul vegetal, animalele moarte, plantele și excrementele animalelor.
El asigură elementele pentru hrana plantelor și cele care reprezintă un factor de protecție împotriva bolilor, prin prezența unor substanțe numite fitoalexine, care au un rol asemănător anticorpilor."
Attached Images
File Type: gif wow.gif (4,5 KB, 65 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54