Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 29.07.2011, 13:30:26
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
M-am exprimat eu în viteză. Da, boabele trebuie fierte.


Cu dragoste dezinteresată,
Ionuț :)
daca nu te contraziceam si nu explicam lucrurile CLAR cineva de aici ar fi putu sa te creada si sa manince boabe crude si cine crezi ca ar fi fost vinovatul daca acel om se imbolnavea ? si ce s-ar fi blamat pentru greseala ta ? iti raspund eu ... intreaga stiinta a vegetarianism =veganism .....asadar pe viitor combate-ma dar nu mai fa greseli copilaresti .....
multa iubire
Reply With Quote
  #282  
Vechi 29.07.2011, 13:51:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
daca nu te contraziceam si nu explicam lucrurile CLAR cineva de aici ar fi putu sa te creada si sa manince boabe crude si cine crezi ca ar fi fost vinovatul daca acel om se imbolnavea ? si ce s-ar fi blamat pentru greseala ta ? iti raspund eu ... intreaga stiinta a vegetarianism =veganism .....asadar pe viitor combate-ma dar nu mai fa greseli copilaresti .....
multa iubire
Mai întîi și-ar fi spart dinții singur...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 29.07.2011, 13:52:41
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai întîi și-ar fi spart dinții singur...
ei nu musai ca pot fi si inghitite pe nemestecate :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #284  
Vechi 29.07.2011, 13:59:43
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
intr-adevar imi place sa gatesc si de fiecare data cand intru in bucatarie si scot oalele si cutitul spun "Ajuta-ma Doamne si lucreaza tu cu mainile mele", intotdeauna inchin mancarea inainte s-o bag in cuptor, peste aluaturi modelez semnul sfintei cruci, iar in timp ce o prepar spun Tatal Nostru.
Asa am invatat de la bunici si asa consider ca este bine sa facem.

Cat despre faptul ca ar fi poate si datoria altora sa gateasca nu prea inteleg ce vrei sa zici, esti bun te rog sa-mi explici? ca nu as vrea sa interpretez gresit.

Multumesc.
Nu-s bun, păi se cuvine ca cine nu muncește nici să nu mănânce, dar e vorba despre munca Duhovnicească și despre munca de mână... și mă referam la obiceiul pe care îl deprindem în familie că cică unii sunt cu mofturile și pretențiile iar ceilalți cu obligațiile și cu lucrul... la asta mă gândeam că nimeni nu e dator să care în spate trântori piloși care au pe față întotdeauna acelaș rânjet viclean că cică ei sunt din categoria ''teologi'' ori dintre ''cei foarte apostoli'' ori tot felul de semizei sau zmei sau alte categorii teroriste cu legi preferențiale, cu privilegii cum ar veni...

Dar zic asta nu ca să te apuci să judeci și să cauți dreptatea ci să o lași în seama Domnului că nimeni nu va rămâne nepedepsit dacă va lua numele Domnului în deșert.

Deci ai de grijă și cum faci desertul... ca nu cumva încet încet luxul să li se urce la cap.

Zic și eu așa, dar nu după mine păcătosul hulpav trebuie să te iei... că doar ce știu eu altceva decât să dau lecții sau indicații prețioase ori să bag de vină și să lansez nemulțumirea în eter? Știți voi mult mai bine Calea decât scrântiții cei cu mintea înnodată și cu sufletul ca un ghemotoc de păr amestecat cu rășină, beți de sine.

Cu plăcere... plăcerea Lui Dumnezeu.

Last edited by vsovivi; 29.07.2011 at 14:04:27.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 29.07.2011, 14:16:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
cred ca este o parere subiectiva cea legata de Dl Ovidiu Bojor. A nu se intelege ca sunt vreun fan al domniei sale si al stilului de alimentatie si de viata promovat de dansul. Nu-l contest dar nici nu-l sustin, insa, in privinta a cum arata, mie mi se pare ca arata de 70 si ceva de ani nu de 97. si daca are 87 (nu stiam pana acum) mie mi se pare ca arata f bine.
Pai uita-te si tu la Ovidiu Bojor de 87 de ani in comparatie cu acesti japonezi de 100 de ani, care nu vor sa se pensioneze..

Nu trebuie sa compari numarul de riduri, dar priveste atitutinea, tinuta, privirea si apoi aspectul fizic..Si ai sa vezi ca Ovidiu Bojor arata mai batran ca acesti domni japonezi care au 100 de ani :-) ( deci am fost indulgenta cu 97, trebuia sa spun 115 :-)...)

Last edited by Melissa; 29.07.2011 at 14:21:23.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 29.07.2011, 15:47:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai uita-te si tu la Ovidiu Bojor de 87 de ani in comparatie cu acesti japonezi de 100 de ani, care nu vor sa se pensioneze..

Nu trebuie sa compari numarul de riduri, dar priveste atitutinea, tinuta, privirea si apoi aspectul fizic..Si ai sa vezi ca Ovidiu Bojor arata mai batran ca acesti domni japonezi care au 100 de ani :-) ( deci am fost indulgenta cu 97, trebuia sa spun 115 :-)...)
Aș fi vrut să văd cum ar fi arătat acei japonezi dacă ar fi trăit în România în aceeași perioadă cu Ovidiu Bojor. Probabil că ar fi fost morți demult.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 29.07.2011, 15:50:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aș fi vrut să văd cum ar fi arătat acei japonezi dacă ar fi trăit în România în aceeași perioadă cu Ovidiu Bojor. Probabil că ar fi fost morți demult.
Diferenta dintre Ovidiu Bujor si japonezi este ca primul a descoperit insulina vegetala in castravetele amar(pentru care trebuia sa premiul Nobel) iar ultimii consuma castravete amar (Goya) de la 1 an :-))
Reply With Quote
  #288  
Vechi 29.07.2011, 16:06:58
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aș fi vrut să văd cum ar fi arătat acei japonezi dacă ar fi trăit în România în aceeași perioadă cu Ovidiu Bojor. Probabil că ar fi fost morți demult.
irelevant .... ovidiu bojor ar fi trebuit sa se uite in oglinda si la cei din jur ca sa vada DIFERENTELE ..... asadar sa nu imi spui ca comunismul la facut pe ovidiu bojor sa arate asa ca nu te cred( de vreo 20 de ani nu mai sutem in el si daca era vegetarian complet crede-ma ca arata altfel .... ....si inca ceva ... tu traiesti cumva pe vrema lui ovidiu bojor ? daca e nu atunci UPDATEAZA-TE si UITA-TE la cei care ARATA ce fac pe corpurile lor ... ca de vorbit toti vorbesc ....
multa iubire
ps si vad ca esti religios , atunci asculta ce scrie in biblie .... geneza 1.29
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.


asadar SCRIE CLAR ce sa maninci
multa iubire
Reply With Quote
  #289  
Vechi 29.07.2011, 17:32:01
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Vouă chiar vă place soia? Păi are gust de carne și dacă mesteci cu băgare de seamă parcă ai roade buruieni... Mie îmi vine să vomit și numai dacă mă gândesc la felurite preparate din soia...

Păi n-ai voie să faci din legume și fructe sau din cereale, să dregi preparate de parcă ai mânca toată cărnăria și urâciunile pământului... e păcat în închipuire...

Însă cel mai tare te spurci dacă înjuri la masă sau mânci în stare de supărare sau de mânie pe cineva... în loc de mâncare îți faci depozite de păcate care vor răbufni rodind roadele mândriei.

Și nu ai voie să mănânci mâncare pentru trup mai înainte de a spune măcar o vorbă curată sau o rugăciune către Dumnezeu... e ca și cum ai sluji pântecului și Dumnezeu ar fi pe ultimul plan, e ca și cum ai îngrășa fiarele care crescând te vor rupe în bătăi sau între colți... de Dumnezeu.

Nu e doar despre ce mănânci ci și despre cum mănânci și despre ordinea firească a lucrurilor... înainte și după mâncare...

Dar mai bine lăsați mâncarea trupească de tot... uitați de ea cât mai mult posibil.
soia se prepara .. gustul il preia in functie de vegetalele in care il faci ... si te intreb eu .. tie iti place carnea ? si atentie ce raspunzi ca este o intrebare capcana ..... hmmmm si uite daca maninci CE TREBUIE IL PUI PE DUMNEZEU pe primul loc
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.

asadar CE A ZIS DUMNEZEU ? si daca asculti DE CE A ZIS , mai il pui pe ultimul loc? e ok sa spui o rugaciune , dar spurci rugaciunea daca maninci carne , lapte brinza oua peste ..... asadar ce faci in situatia asta? hmmm
multa iubire
Reply With Quote
  #290  
Vechi 29.07.2011, 17:36:45
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
eu unu nu as incerca asa ceva...eliminarea trebuie sa fie lenta (pachetele de toxine trebuie sparte elegant si eliminate treptat) ...organismul nu trbuie sa simta socul...eu unul in timpul detoxifierii am avut mici crize (intepaturi la ficat)
tu ai avut mici crize in timpul detoxifierii pentru ca MAI MINCAI toxine .... asadar nu ai cum sa ai criza la ficat daca ELIMINI TOXINELE MINCATE PRIN ALIMENTE si nu il mai incarci cu altele .... organismul atunci este pregatit sa le elimine pe cele DIN INTERIOR si le face foarte elegat DACA SI NUMAI DACA nu mai este SUPRASOLICITAT de altele din exterior .... asadar de asta unii nu au crize , iar altii au .....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 29.07.2011 at 17:39:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54