Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 29.07.2011, 17:38:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
soia se prepara .. gustul il preia in functie de vegetalele in care il faci ... si te intreb eu .. tie iti place carnea ? si atentie ce raspunzi ca este o intrebare capcana ..... hmmmm si uite daca maninci CE TREBUIE IL PUI PE DUMNEZEU pe primul loc
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.

asadar CE A ZIS DUMNEZEU ? si daca asculti DE CE A ZIS , mai il pui pe ultimul loc? e ok sa spui o rugaciune , dar spurci rugaciunea daca maninci carne , lapte brinza oua peste ..... asadar ce faci in situatia asta? hmmm
multa iubire
vrei sa spui ca Dumnezeu ne spune sa nu mancam carne?!
Reply With Quote
  #292  
Vechi 29.07.2011, 17:46:42
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
vrei sa spui ca Dumnezeu ne spune sa nu mancam carne?!

DUMNEZEU A ZIS .... ce a zis ? hmmmm .... nu o spun eu CI DUMNEZEU ....si atentie sa nu faci greseala intre INGADUINTA de a minca carne cu PRETUL SCURTARII VIETII , si din iubirea MARe a lui fata de noi si SPUSELE LUI .... asadar poti minca carne ,INGADUIESTE DUMNEZEU dar in anumite conditii si intr-un anumit fel DAR BAZA ADEVARULUI ESTE SA NU MANINCI CARNE , LAPTE , BRINZA . OUA, PESTE asta la un nivel foarte inalt .......
asadar de la inceput creatia era VEGETARIANA( VEGANA) .....
multa iubire
PS a gusta un lucru O DATA nu inseamna a minca acel lucru .....
multa iubire
Reply With Quote
  #293  
Vechi 29.07.2011, 17:56:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
tu ai avut mici crize in timpul detoxifierii pentru ca MAI MINCAI toxine .... asadar nu ai cum sa ai criza la ficat daca ELIMINI TOXINELE MINCATE PRIN ALIMENTE si nu il mai incarci cu altele .... organismul atunci este pregatit sa le elimine pe cele DIN INTERIOR si le face foarte elegat DACA SI NUMAI DACA nu mai este SUPRASOLICITAT de altele din exterior .... asadar de asta unii nu au crize , iar altii au .....
multa iubire
neg afirmatia "MAI MANCAI" (ai stat langa mine sa vezi ce mananc?)....mai departe nu are rost sa discutam avand o ipoteza gresita
Reply With Quote
  #294  
Vechi 29.07.2011, 18:10:52
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
neg afirmatia "MAI MANCAI" (ai stat langa mine sa vezi ce mananc?)....mai departe nu are rost sa discutam avand o ipoteza gresita
tu poti nega cit vrei ... e de ajuns sa se citeasca '' recomandarile tale '' si sa se priceapa ca informatia de acolo O APLICAI atunci .... si uppps INCARCAI FICATUL CU TOXINE .... asadar amice ce am spus ramine valabil .....scuza_ma ca gindesc si analizez CE SPUI .... sau te contrazici si esti confuz ? ha ha ha
multa iubire
Reply With Quote
  #295  
Vechi 29.07.2011, 18:12:17
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[ne ocupam si de alimentatie si biblie daca e cazul
multa iubire
Reply With Quote
  #296  
Vechi 29.07.2011, 18:14:08
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Diferenta dintre Ovidiu Bujor si japonezi este ca primul a descoperit insulina vegetala in castravetele amar(pentru care trebuia sa premiul Nobel) iar ultimii consuma castravete amar (Goya) de la 1 an :-))
corect
multa iubire
anumite alimente din biblie

plante alimentare cu boabe - lintea
fac 25
30 Și a zis Isav către Iacov: "Dă-mi să mănânc din această fiertură roșie, că sunt flămând!" De aceea Isav s-a mai numit și Edom.
31. Iacov însă i-a răspuns lui Isav: "Vinde-mi mai întâi dreptul tău de întâi-născut!"
32. Și Isav a răspuns: "Iată eu mor. La ce mi-e bun dreptul de întâi-născut?"
33. Zisu-i-a Iacov: "Jură-mi-te acum!" Și i s-a jurat Isav și a vândut lui Iacov dreptul său de întâi-născut.
34. Atunci Iacov a dat lui Isav pâine și fiertură de LINTE și acesta a mâncat și a băut, apoi s-a sculat și s-a dus. Și astfel a nesocotit Isav dreptul său de întâi-născut.

sa vedem un pic pe scurt calitatile
* Aliment nutritiv important in situatii care necesita consum energetic crescut sau in stari de convalescenta
* Benefica in anemia feripriva
* Fibrele solubile scad nivelul de glucoza si colesterol din sange
* Fibrele insolubile ajuta la prevenirea constipatiei
* Prin continutul de antioxidanti ajuta la prevenirea cancerului si a bolilor de inima ca multe alte vegetale
*contine estrogeni vegetali
*cea mai buna susrsa de L-dopa care se foloseste adesea pentru tratarea bolii lui Parkinson si care stimuleaza erectiile puternice si sanatoase la barbati
*toate tipurile de fasole (lintea ) bogate in lecitina si colina care maresc concentratiile de acetilcolina din creier si imbunatatesc memoria


ce alte pasaje ati mai gasit?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 29.07.2011 at 18:36:05.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 29.07.2011, 18:49:33
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
DUMNEZEU A ZIS .... ce a zis ? hmmmm .... nu o spun eu CI DUMNEZEU ....si atentie sa nu faci greseala intre INGADUINTA de a minca carne cu PRETUL SCURTARII VIETII , si din iubirea MARe a lui fata de noi si SPUSELE LUI .... asadar poti minca carne ,INGADUIESTE DUMNEZEU dar in anumite conditii si intr-un anumit fel DAR BAZA ADEVARULUI ESTE SA NU MANINCI CARNE , LAPTE , BRINZA . OUA, PESTE asta la un nivel foarte inalt .......
asadar de la inceput creatia era VEGETARIANA( VEGANA) .....
multa iubire
PS a gusta un lucru O DATA nu inseamna a minca acel lucru .....
multa iubire
Deci Iisus a "gresit" cand a hranit oamenii cu peste?!
Cum poti sa scrii asa ceva?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 29.07.2011, 19:08:25
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Deci Iisus a "gresit" cand a hranit oamenii cu peste?!
Cum poti sa scrii asa ceva?
nu te pripi in concluzii ... da_mi versetele si vedem .....
multa iubire
Reply With Quote
  #299  
Vechi 29.07.2011, 19:18:21
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu te pripi in concluzii ... da_mi versetele si vedem .....
multa iubire
15. Iar când s-a făcut seară, ucenicii au venit la El și I-au zis: locul este pustiu și vremea iată a trecut; deci, dă drumul mulțimilor ca să se ducă în sate, să-și cumpere mâncare.
16. Iisus însă le-a răspuns: N-au trebuință să se ducă; dați-le voi să mănânce.
17. Iar ei I-au zis: Nu avem aici decât cinci pâini și doi pești.
18. Și El a zis: Aduceți-Mi-le aici.
19. Și poruncind să se așeze mulțimile pe iarbă și luând cele cinci pâini și cei doi pești și privind la cer, a binecuvântat și, frângând, a dat ucenicilor pâinile, iar ucenicii mulțimilor.
20. Și au mâncat toți și s-au săturat și au strâns rămășițele de fărâmituri, douăsprezece coșuri pline.
21. Iar cei ce mâncaseră erau ca la cinci mii de bărbați, afară de femei și de copii.
(Matei 14)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 29.07.2011, 19:40:52
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
15. Iar când s-a făcut seară, ucenicii au venit la El și I-au zis: locul este pustiu și vremea iată a trecut; deci, dă drumul mulțimilor ca să se ducă în sate, să-și cumpere mâncare.
16. Iisus însă le-a răspuns: N-au trebuință să se ducă; dați-le voi să mănânce.
17. Iar ei I-au zis: Nu avem aici decât cinci pâini și doi pești.
18. Și El a zis: Aduceți-Mi-le aici.
19. Și poruncind să se așeze mulțimile pe iarbă și luând cele cinci pâini și cei doi pești și privind la cer, a binecuvântat și, frângând, a dat ucenicilor pâinile, iar ucenicii mulțimilor.
20. Și au mâncat toți și s-au săturat și au strâns rămășițele de fărâmituri, douăsprezece coșuri pline.
21. Iar cei ce mâncaseră erau ca la cinci mii de bărbați, afară de femei și de copii.
(Matei 14)
ok ... asadar sa analizam pe text .
versetul 15 seara +ucenici +multime +plecare in sat +mincare sa isi cumpere .... asadar multimea era infometata si apostolii nu aveau cu ce sa ii hraneasca
versetul 16 . iisus +multimea oprita sa plece +apostolii sa ii hraneasca .... aici e de discutat la ce hrana se refere iisus , daca era numai cea materiala sau si cea spirituala ....
versetul 17. 5 paini si 2 pesti .... asadar cantitatea de paine este DE 2 ORI JUmate mai multa decit pestii .... ce reiese de aici ? ca proportia intre cereale si peste sa fie F MARE ....si ce mai reiese ? ca nu aveau DECIT aceasta hrana atunci .....
versetul 18 . sa le aduca la el
versetul 19savarsirea MINUNII si nu indemnul de a minca peste .....ci ingaduinta CACI APOSTOLII ERAU PESCARI si sa nu uitam ca ei prindeau peste si il mincau DAR iisus le.a spus ca ii va face pescari de oameni .... sa intelegem de aici ca era iisus de acord sa mincam oameni ? desigur ca NU ... ASADAR DIN NOU NU EXISTA NICI UN INDEMN DE A MINCA PESTE .....
si sa nu uitam ca A BINECUVINTAT hrana IISUS .... asadar vreau sa vad si eu cAti duc pestele la preot sa fie biNecuvintat inainte ca sa fie mincat ..... hmmmm?
asadar iisus nu a facut nici o greseala FACIND MINUNEA si A ARATAT INGADUINTA fata de pacatosi .... dar stim ca isi asculta Tatal si in geneza 1.29 . si 1.30 DUMNEZEU SPUNE
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.

asadar pentru neascultare Dumnezeu A INGADUIT sa se manince carne si a spus SI CUM SA SE FACA , dar A PREVENIT ce se va intimpla cu cei care o fac .... pe evreii chiar ia pedepsit pentru ACESTE DORINTE ... stii unde? sau o sa iti dau eu versetele ....
multa iubire
ps asadar NU FA CONFUZII INTRE INGADUINTA LUI DUMNEZEU CA NE IUBESTE ENORM SI ADEVARUL LUI .....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 29.07.2011 at 19:49:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54