Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2007, 02:18:47
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

Multi dintre membrii acestui forum sustineti cu tarie invataturile din
Biblie.Daca ma gandesc bine, daca v-ati fi nascut intr-o tara musulmana
ati fi sustinut cu tarie invataturile din Coran sau daca va nasteati intr-o
zona de cultura hindusa ati fi sustinut teoriile yogine.Poate nu va dati seama
dar asa este.I-am vazut mai devreme pe altii care criticau postul National
Geographic intr-un alt topic.Daca stau bine sa ma gandesc toate religiile
au fost inventate pentru a pune ordine in societate, nu-i asa? ; doar trebuia sa ne
temem de cineva atunci cand fortele de ordine nu ne vad...Imi amintesc vorbele
unui mare scriitor new age, Neale Donald Walsch : "cum ai putea sa-l iubesti pe
un om daca te temi de el, atunci pe Dumnezeu cum l-ai putea iubi"?
si cred ca avea dreptate.Al doilea motiv pentru care au aparut religiile este
dorinta de eternitate.Si eu imi doresc asta ca si voi dar nu cred ca e chiar asa.
Eu cred ca omul cand moare primeste un fel de "master reset" (ca la un aparat
programat) si se transfera in alt corp sub forma de informatie pastrandu-si
personalitatea dar nu si memoria.Poate multi dintre voi cred in duhuri si demoni si
ingeri, asa ca am sa ma confesez voua:timp de 7 ani am facut fel si fel de
experimente cum ar fi spiritismul sub diferite forme, rugaciune, meditatie yoghina,
am invocat ingeri, l-am invocat chiar si pe Mikiduta cum imi place mie sa-i spun,
si cu toate astea nu am avut nici un rezultat concret.Adica nici de bine nici de
rau, totul a ramas la fel, fara cosmaruri si fara revelatii de beatitudine.
Si acuma pe bune daca l-as fi vazut pe Diavol m-as fi bucurat pentru ca as fi
dedus logic ca exista si Dumnezeu asa cum este descris in Biblie.Ideea e ca nu
sunt usor influentabil si de asta nu m-am lasat prins de diferite doctrine.
Pana una alta pentru mine Dumnezeu inseamna Fortza(ca in Star Wars), sau
Constiinta Suprema sau Creatorul dar atat, fara sa cred ca El ar vrea ceva de la
noi.In definitiv nici nu ar avea ce sa vrea , noi am fi cei indreptatiti sa
vrem la cat de fragili si mici suntem in fata Universului.Ce, nu-i asa?....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2007, 04:55:45
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

:) ce chestie,tu ne zici ca suntem creduli si ca religiile sunt inventate.Dar de altfel tu crezi in "master reset",care probabil este inventia imaginatiei tale.Eu te intreb,cum poti spune ca suntem creduli ca noi apartinem unei religii care se bazeaza si pe fapte istorice concrete(biblia daca nu ma inseala memoria este considerata de multi istorici printre cele mai vechi si mai cuprinzatoare carti de istorie,si asta dintr-un punct de vedere non-religios)pe cand tu crezi intr-o aberatie dupa parerea mea(nu zic asta cu gand rau,suna dur dar nu stiu cum sa formulez altfel :) ).Numai bine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2007, 07:46:06
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Intrebarea care se pune este : ce cauta un necrestin pe un forum crestin?
1. Vrea sa demonstreze ca crestinismul e fals si/sau alta credinta este buna?
2. Nu-i convins ca are dreptate in convingerile sale si cauta sa se indreptateasca cumva...ca el este cum este.
La prima varianta mi se pare absurd/schizofrenic ca cuiva sa-i treaca prin cap ca EL este cel care va "omorii crestinismul" desii nu are habar de el.
Daca este vorba de a doua nu pot intelege de ce nu intreaba simplu care-s indoielile lui, cum am ajuns noi sa nu le mai avem?
Deci Scorpius te rog refolmulaza-ti intrebarea (ce te doare omule?)sau renunta si trateaza-te!:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2007, 10:56:31
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Teologul Danion Vasile spunea la un moment dat ca respecta mozaicii ,musulmanii ori hindusii care tzin de religia unde s-au nascut mai mult decât cei care vin si se intereseaza de crestinism,facând un talmes balmes de religii.Cum comentati?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2007, 11:08:58
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Stii cum e chestia asta cu experientele yoghine,dmb?E un fel de credinta,in care eul din om e cel mai important."Eul"din mine m-a facut sa ma linistesc,"eul" din mine mi-a dat fortza,s.a.m.d..Despre Hrisos din mine ,nimic...Si asa,incet,incet,drumul catre ateism e larg deschis pentru unii.Pentru altii trairi diavolesti,impotriva firii umane,care induc practicantului yoghin chestia ca e minune.Da!e minune,dar din aia diavoleasca...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2007, 11:15:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SCORPIUS: Multi dintre cei aflati pe forum au inceput prin a avea aceleasi indeletniciri ca si tine. Sunt unii care in maditatie s-au intalnit cu diavolul, ceea ce apoi i-a facut sa abandoneze definitiv Yoga, meditatiile, etc. Dumnezeu te iubeste, de nu i-a permis necuratului sa se arate. Fii bucuros.
Poate nu intamplator ne-am nascut cu totii in Romania; este totusi un privilegiu de a te naste intr-o tara crestina, caci ne-am fi putut naste oriunde in lumea asta.
Zici ca nu ai intalnit ingeri facand spiritism sau meditatie yoghina. Nici nu ai fi putut. Ca sa intelegi de ce, poti citi "Jurnalul convertirii mele" de Danion Vasile precum si MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE de Dyonysios Farasiotis, pe www.sfaturiortodoxe. Vei vedea ca se abordeaza multe teme, pe care tu deja le cunosti.
Nu esti deci nici primul si nici ultimul, care a incercat mai multe adevaruri, pana sa ajunga la Adevar.
In ceea ce-l priveste pe" marele scriitor new age, Neale Donald Walsch : "cum ai putea sa-l iubesti pe un om daca te temi de el, atunci pe Dumnezeu cum l-ai putea iubi", pot sa-ti spun urmatoarele : imagineaza-ti ca un baiat intalneste o fata ca o zana de frumoasa, se indragosteste de ea si de atunci umbla numai "pe varfuri", caci ii e frica sa nu o supere. Te indoiesti cumva ca baiatul o poate iubi pe fata, pentru ca ii e frica sa o supere? Cred ca nu.
La fel e cu Dumnezeu. Este mult mai mult decat omul isi poate imagina. Frica de Dumnezeu se refera la acelasi gen de frica ca mai sus, aceea de a nu face ceva gresit, de a nu-L supara pe Dumnezeu. Nu este vorba de o teama, o angoasa cum inspira prezenta diavolului, conform spuselor celor care i-au simtit prezenta.
Dumnezeu este dragoste si-ti e teama sa nu-L pierzi, atunci cand in sfarsit L-ai gasit.
Si asta fara sa-L fi vazut. Ia gandeste-te la cei, precum sfintii, care L-au si vazut!
"Master reset"? E teribil, diavolul, cu cei idei vrea sa ameteasca lumea, ca apoi sa-i inghita. Numele lui e diavol si satana si nu trebuie alintat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2007, 13:30:34
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

Sa vin cu precizari:

1. Pentru cei care nu stiu, "master reset" inseamna o stergere a memoriei sau
o reprogramare conform setarilor initiale.Termenul e folosit indeosebi la
calculatoare sau telefoane mobile sau camere video etc..Pentru mine a fost
termenul cel mai apropiat pe care l-am putut gasi pentru a exprima cea ce vreau.

2.Nu sunt impotriva religiilor, dar consider ca unele dintre ele contin doctrine
care nu te lasa sa traiesti plenar si sa fii fericit.

3.Nu am motive sa critic programele Discovery si National Geographic deoarece
ele promoveaza gandirea obiectiva si abordarea stiintifica.

4.In legatura cu spiritualitatea am citit urmatoarele:
-Bilblia, Noul Testament
-Autobiografia Unui Yoghin de Paramahansa Yogananda
-Adevaruri Revelate volumele 1 si 2 de Tanea Cutov (1997)
-Fenomenul Valentina de Florin Gheorghita (1997)
-Dialoguri Cu Entitati Din Invizibil de Diana Voivozeanu (1993)
-Bhagavad-Gita traducere de Sergiu Al-George
-Puterea Extraordinara A subconstientului Tau de Joseph Murphy
-Manualul Razboinicului Luminii de Paulo Coelho
-Noul Pamant de Omraam Mikhael Aivanhov (2002)
-Omul Spre Victoria Destinului Sau de Omraam Mikhael Aivanhov (1997)
-Reguli De Aur Pentru Fiecare Zi de Omraam Mikhael Aivanhov (1997)
-Ce Este Un Maestru Spiritual de Omraam Mikhael Aivanhov (1997)
-Conversatii Cu Dumnezeu volumele 1,2 si 3 de Neale Donald Walsch (2000)
-Reiki de Dumitru Hristenco
-Calatorii Astrale de Gavin Si Yvone Frost
-Manual De Astrologie de M.Mladin
-Manual De Radiestezie de Aliodor Manolea
-Vindecarea PSI de Alexandra Mosneaga
-Marii Initiati Ai Indiei Si Parintele Paisie de Dionysios Farasiotis (2006)
-Marturii Din Tara Fagarasului Despre Parintele Arsenie Boca (2004)
-Programul Terra de Toni Victor Moldovan (2000)
Am mai citit deasemenea si alte carti cu aceeasi tematica dar nu le mai
retin numele.

5.In mai 2006 am fost intr-un pelerinaj de o saptamana la locurile
sfinte din Israel, si asta mai mult din curiozitate.

6.Am fost la "slujbe de dezlegare", asta tot din curiozitate.

7.Cred ca Dumnezeu exista dar nu doreste nimic de la noi.

8.Scopul meu in viata este FERICIREA, adica o stare optima si stabila
a mintii si deasemenea CUNOASTEREA , mai precis cunoasterea obiectiva.

9.Puteti sa faceti orice comentarii doriti la ceea ce am scris pentru
ca nu am motive sa ma tem sau sa ma simt ofensat, dupa cum am spus
initial, sunt un adept al Adevarului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2007, 14:49:22
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Bravo Scorpius!.Nu te-ai lasat dogmatizat.Nu te-ai limitat.Continua cautarea si ai sa gasesti.O viata traita fara a cauta Adevarul atat cat il putem noi pricepe cu mintea noastra ar fi zadarnica.Iti recomant sa citesti si Stiinta Spirituala expusa de Rudolf Steiner care pe langa scrierile legate de om si Dumnezeu a dat idei inovatoare in mai toate domeniile :educatie(scoala waldorf),agricultura(agricultura biodinamica),medicina,economie etc.
Daca inca mai ai o gandire libera(neindoctrinata de scoala,etc) sper sa te multumeasca.
Oricum nu renunta la cautare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2007, 15:40:13
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Conceptiile lui Steiner au un caracter neo-gnostic sincretist, ingloband intr-o sinteza
originala vechi erezii, gnoze, mistere pagane, cu filosofii contemporane, teorii si metode stiintifice combinate cu misticism oriental. Acestea sunt cateva din temele de baza ale antroposofiei.
La Steiner, Hristos nu inseamna acelasi lucru ca in teologia crestina, ci desemneaza un principiu solar gnostic.Curentul new-age il citeaza adesea pe Steiner printre precursorii sai, iar conceptiile sale se regasesc in mod previzibil impletite si cu celelalte surse de inspiratie ale acestei miscari.
Este foarte putin cunoscut faptul ca la punerea pietrei de temelie a Scolii libere de stiinta spirituala de la Dornach, Elvetia, Steiner a rostit rugaciunea Tatal nostru de la sfarsit la inceput, procedeu tipic de magie intalnit si in satanism.
Hristos este CALEA,ADEVARUL si VIATA, iar pe El Il putem gasi numai in Biserica Lui.Deci, voi care adevar cautati? Si unde il cautati? Dar e bine ca va grupati, macar sa stim cu cine avem de-a face.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2007, 15:45:49
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Daaaa!Are perfecta dreptate catalinped!!!Si-a pus ideea inaintea mea,care e aceeasi cu a mea,sper de la adevaratul Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sunteti cu adevarat crestini? Zarathustra_revenind Generalitati 43 21.06.2010 01:42:04
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 20:48:58
"Voi sunteti lumina lumii!" Alex_Ciceu Preotul 0 18.07.2007 23:21:03