Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 24.12.2012, 20:51:17
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu mă bucur nespus că Dumnezeu m-a ridicat acum 10 ani dintr-o "viață" pe care încercam să o trăiesc fără El. Acum pot să mă bucur și eu de sărbători, luând aminte la adevărata lor semnificație și pregătindu-mă cum se cuvine (post, spovedit...). Mâine voi merge la Sfânta Liturghie și apoi plec la părinți (la nelipsita masă îmbelșugată, chiar dacă nu așa festivă).

Un Crăciun cu bucurie tuturor!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 24.12.2012, 22:09:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai ce sa zic, eu nu prea sunt amfitrioana la mine (adica la el ) acasa, nici nu am avea loc. El nu are decat mama si o sora. Mama lui e feminista, tine cu mine, dar pe de alta parte considera normal ca barbatul sa se impuna cu violenta, la fel facea si al ei (tatal) si pana la urma a trebuit sa fuga de la el. Mi-a zis ca si ea "cata bataie a luat pana a invatat sa-si tina gura"... Sora lui o femeie moderna, independenta, dar e tot de anii mei si nu a reusit sa-si gaseasca un barbat serios, chiar daca e frumoasa si imbracata dupa ultima moda, si pe deasupra e si gospodina. Cred ca e foarte adevarat ceea ce spun si psihologii ca bagajul emotional cu care venim de la parinti e foarte important, ne poate marca pentru tot restul vietii. Ai mei de-acum nu prea mai conteaza, s-au resemnat, nu mai tin sa se implice in vietile noastre. La inceput au incercat sa fie mai duri cu noi, dar nu au reusit, ne-au scapat de sub control, ne-am "stricat", n-au avut si nu au mijloacele necesare sa ne aduca inapoi. Probabil nici ei nu stiu exact pe ce lume traiesc, ce e rau si ce e bine, au fost si ei la randul lor influentati si manipulati de parinti, si cand au scapat de sub influenta lor n-au stiut incotro sa o apuce. Sau poate ei stiu, dar nu stiu eu.

Cum spuneam, nu stiu despre ai lui, dar ai mei fac Craciunul ca asa se face, nu pentru ca ar sti de ce anume. Sau cel putin asta e parerea mea, din pacate...
Imi pare rau ca nu pot spune lucruri mai bune. Probabil ele exista dar nu le stiu eu.
Sper ca restul lumii sa stie de ce si cum si sa se bucure din plin de Craciun si de celelalte sarbatori.

De exemplu, la biserica unde mergeam pana acum, aveam impresia ca toata lumea impartaseste bucuria Nasterii Domnului si toate celelalte. Chiar daca nu am comunicat, nu am socilaizat foarte mult cu lumea, totusi simteam ca ma integrez in atmosfera. Insa inima mea e indurerata de faptul ca s-ar putea sa fiu nevoita sa plec din cartier si nu stiu daca ma voi simti la fel in alta biserica, daca voi regasi aceleasi lucruri. Probabil ar trebui sa schimb si duhovnicul si nu stiu cat ar fi de placut. Insa pe langa lucrurile care ne unesc, sunt si diferentele care ne separa. Nici aici daca raman nu voi putea fi niciodata la fel ca ceilalti credinciosi, fiindca ei se vor impartasi pecand eu nu. Si nici nu am garantia ca daca m-as intoarce la parinti, preotul de acolo imi va da dezlegare, nici macar nu-l cunosc, nu stiu cum ne vom intelege, daca voi putea sa ma destainui, si nici macar nu am garantia ca as merita-o.
Se pare ca Glykys mi-a raspuns indirect la "dilemele"mele privitoare la invitati(si nu orice invitati ci rude),raspunzandu-ti tie :).

Daca as putea sa descriu mai bine situatia pe care a trebuit s-o inghit zilele astea,poate m-as face mai inteleasa...
O gramada de munca,pt a face o gloata fericita,cu gustari care sa-i incante,cu curatenie,ordine si spatiu creat special pt nevoile lor,intr-un cuvant mult sacrifiu financiar si emotional pt nimic!

Oamenii mei nu au venit pt mine,ci au venit ca sa se adune undeva sa petreaca;un var singuratic,o vara care si-a lasat familia acasa,doar ca sa se intalneasca cu fratii ei la mine si sa fie din nou,idiotii din copilarie...
Chiar daca este casa mea,s-a ajuns la situatii dintre cele mai penibile de genul varul ii poarta de grija sorei,preluand el grijile amfitrionului,nelasandu-se pe noi ai casei sa ne putem face datoria.Adica el preia initiativa si invita pe ceilalti sa faca x,sau y chiar daca casa nu este a lui sau nu dispune de lucrurile respective.Cu asemenea atitudine am fost eu musafir in propria-mi casa,mai mult facand voia lor si supunandu-ma majoritatii(ceea ce nu-mi face bine,sa-mi incalc principiile).Bagaciosi care isi vara nasul in toate,spargandu-mi lucruri prin casa din lipsa de grija si o prea mare agitatie.
S-au se sculau dimineata ca sa aiba cafeaua si o gustare in alta parte,in loc sa astepte ca si gazda sa se scoale si sa mergem impreuna.
Ce fel de oameni sunt astia?
Sunt niste oameni a caror purtari ,eu ma feresc sa le dezvolt pt ca nu-mi fac cinste.Salbatici,neretinuti,badarani si nesimtiti;oamenii cu tupeu care si-au dezvoltat aceasta latura pentru a trece ca tavalugul peste spatele altora.

Purtarile lor imi arata de fiecare data ca nu gazda este motivul pt care vin ci oportunitatile de care beneficiaza aici,tratand gazda cu lipsa de respect sau pretuire.
Slava Domnului din Ceruri ca pleaca astazi ca sa pot lepada aceasta atitudine de greata si manie care m-a cuprins,in special in aceasta dimineata!
Am fost folosita,si asta ramane in relatia noastra,nimic mai mult...
Nu m-am ales cu nimic bun din aceasta experienta ci cu intinarea postului,chiar spre sfarsit.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 24.12.2012 at 22:16:43.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 25.12.2012, 01:48:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Pe viitor poate reusesti sa-i refuzi politicos, sa gasesti o scuza pentru a nu mai ajunge in aceasta situatie. Partea buna este ca nu raman de Craciun si vei putea sa petreci asa cum simti tu. Uneori avem nevoie si de putina singuratate. Eu am vorbit din experienta mea recenta, dar daca as fi in locul tau, poate asa as prefera si eu sa petrec. In trecut cand lucram mult imi doream sa am o zi in care sa stau inchisa intr-o camera si doar sa citesc. Avem nevoi diferite in functie de experienta pe care o traim.

Si iata ca am ajuns aproape de aceasta sarbatoare incarcata de bucurie. Craciun fericit va doresc tuturor! Sa petreceti aceste zile asa cum simtiti, asa cum va spune sufletul vostru.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 25.12.2012, 01:55:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu m-am ales cu nimic bun din aceasta experienta ci cu intinarea postului,chiar spre sfarsit.
Toata pregatirea, efortul depus, curatenie, mancarea, schimbarile pe care le-ai facut pentru confortul si binele lor, sunt ca o jertfa pe care ai facut-o pentru ca celui de langa tine (musafirul tau) sa ii fie bine. In ce masura au inteles si apreciat ei lucrul acesta depinde de ei, tu ai plata ta pentru ceea ce ai facut. Eu cred ca ei sunt cei ce nu s-au ales cu nimic, din pacate.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.12.2012, 02:04:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ai dreptate Ekaterina...
Multumesc pt cuvintele bune;si eu iti doresc Sarbatori Fericite alaturi de familia ta preaiubita!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.12.2012, 02:15:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Iti multumesc din suflet Yasmina, Craciun cu bucurie, tot ce iti doresti sa iti daruiasca Bunul Dumnezeu!

Tocmai am fost Mos Craciun, am dus cadourile pentru cei mici sub brad :) atmosfera imi aminteste de copilarie.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 26.12.2012, 01:52:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Un articol destul de interesant despre "Craciun intr-o era anti-crestina"!http://news.yahoo.com/christmas-anti...080000251.html
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 18.12.2015, 15:39:19
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiinta de a sarbatori Craciunul - Teodor Danalache - http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ul-138601.html

Craciunul, adica Nasterea Domnului, nu este o sarbatoare folclorica, ci este cea mai importanta sarbatoare a Bisericii, alaturi de Invierea Domnului. A folcloriza Craciunul, adica a-l acoperi cu simboluri golite de sens, si a ne limita la niste lucruri secundare, este o greseala de neiertat. Acest eveniment mantuitor universal nu poate fi asemanat cu nici o alta sarbare folclorica, indiferent de popularitatea si seriozitatea ei.

Pentru ca bradul impodobit si Mos Craciun, inscaunat intr-o sanie trasa de reni, ajunge sa inlocuiasca tot mai mult sarbatoarea Nasterii Domnului, putem vorbi chiar de un sacrilegiu, savarsit asupra unuia dintre cele mai importante momente din istoria omenirii, cu adevarat "singurul lucru nou sub soare", adica Intruparea Fiului lui Dumnezeu, din Fecioara Maria.

Stiinta de a sarbatori Craciunul

In apropierea Nasterii Domnului, zarva exterioara cuprinde tot mai mult lumea, ca si cum diavolul ar fi constient ca nu mai are multa vreme spre a ispiti omenirea, incercand astfel sa distraga atentia cat mai multora de la ce se petrece cu adevarat in pestera din Betleem. Curatenie, cumparaturi si surprize, iar nu cunoastere a Celui nascut din Fecioara Maria.

Exista o stiinta a sarbatoririi, pe care cei tineri ar trebui sa o invete de la cei batrani. Lumea insa, pe an ce trece, uita tot mai mult sa sarbatoreasca dupa cuviinta. Astfel, aproape orice sarbatorire esueaza rapid in formalism sau imbuibare si betie. Ziua de nastere sau onomastica, ziua de casatorie, marile sarbatori crestine, serbarile sociale, ziua nationala, ziua eroilor etc sunt tot atatea ocazii in care omul ajunge sa uite pana si de sine.

Intr-o lume in care tot mai multi oameni pierd stiinta sarbatoririi Craciunului, trebuie sa nu uitam ca ziua cea sfanta in care se naste trupeste Fiul lui Dumnezeu este o sarbatoare cu un inteles adanc, precum este descrisa in Sfanta Scriptura, iar nu un prilej de distractie si imbuibare inconstienta.

Pentru ca orice sarbatoare are un continut sfant si sfintitor, slabirea in credinta aduce cu sine si pierderea stiintei de a sarbatori. Doar cel credincios va sti sa sarbatoreasca cum se cuvine Nasterea Domnului, precum si orice alta sarbatoare, netrecand cu vederea componenta ei sfanta.

Constient de imposibilitatea anularii sarbatorii Nasterii Domnului, in chip viclean, diavolul a recurs la pierderea sau falsificarea sensului de baza al acestei sarbatori. Pentru a regasi sau intari adevaratul duh al acestei sarbatori, nu este suficient sa mergem in vreun sat retras, ci trebuie sa mergem in adancul nostru, unde cauta sa se nasca Fiul lui Dumnezeu, pentru pentru noi si pentru a noastra mantire.

Comercializarea sarbatorii ramane, de departe, cel mai urat si grav aspect al secatuirii duhului acesteia. Pentru ca bradul impodobit si Mos Craciun, inscaunat intr-o sanie trasa de reni, ajunge sa inlocuiasca tot mai mult sarbatoarea Nasterii Domnului, putem vorbi chiar de un sacrilegiu, savarsit asupra unuia dintre cele mai importante momente din istoria omenirii, cu adevarat "singurul lucru nou sub soare", adica Intruparea Fiului lui Dumnezeu, din Fecioara Maria.

Nici traditiile locale precrestine sau agricole, nici avantul comercial, nici chiar colindele nu trebuie sa acopere semnificatia de baza a Craciunului, adica bucuria lumii pentru intruparea Fiului lui Dumnezeu si intalnirea cu Acesta, in cuvintele Evangheliei si in Taina Impartasaniei.

Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.12.2016, 17:28:51
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit Iata ma apropii de Sfanta Impartasire si impartasindu-ma, Doamne, sa nu ma arzi.

48. Eu sunt pâinea vieții.
49. Părinții voștri au mâncat mană în pustie și au murit.
50. Pâinea care se coboară din cer este aceea din care, dacă mănâncă cineva, nu moare.
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.
52. Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinții voștri mana și au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.



Cu frica si cu cutremur sa ne apropiem toti de dumnezeiestile Taine ale lui Hristos si sa primim adevaratul si sfantul Lui Trup si adevaratul, sfantul si scumpul Lui Sange.



Sa nu ma treci cu vederea, Hristoase, pe mine cel ce primesc Painea, adica Trupul Tau si dumnezeiescul Tau Sange, si ma impartasesc cu preacuratele si infricosatoarele Tale taine, Stapane; sa nu-mi fie mie, ticalosul, spre osanda, ci spre viata vesnica si fara de moarte



Trupul Tau cel sfânt, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu, sa-mi fie mie spre viata de veci, si Sângele Tau cel scump, spre iertarea pacatelor. Si sa-mi fie mie Euharistia aceasta spre bucurie, spre sanatate si spre veselie. Si la înfricosatoarea si a doua venire a Ta, învredniceste-ma pe mine pacatosul sa stau de-a dreapta slavei Tale, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor Tai. Amin.

__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Maicii Domnului in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 12 26.12.2013 01:11:35
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 23:56:58
Nasterea Domnului elenavioletacocos Secte si culte 17 14.12.2009 19:45:51
Pastorala de Nasterea Domnului a IPS Irineu mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.12.2008 05:25:29
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 24.12.2007 00:57:41