Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2012, 18:21:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Papa este pe cale de a pescui un pește mare

Liderul comunist Fidel Castro, în prezent bătrân și bolnav se pare că și-a exprimat dorința de a fi reprimit în Biserică în mod formal cu ocazia vizitei pe care Sanctitatea Sa o preconizează în martie în Cuba. "A devenit mai apropiat de religie. Îl redescoperă pe Isus la sfârșitul vieții sale" a declarat fiica fostului dușman neîmpăcat al lui Cristos și a Bisericii.

Sursa: http://www.getreligion.org/2012/02/l...ion-of-castro/

Mărire Ție, Doamne, mărire Ție !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.02.2012 at 18:32:12.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2012, 18:36:28
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Liderul comunist Fidel Castro, în prezent bătrân și bolnav se pare că și-a exprimat dorința de a fi reprimit în Biserică în mod formal cu ocazia vizitei pe care Sanctitatea Sa o preconizează în martie în Cuba. "A devenit mai apropiat de religie. Îl redescoperă pe Isus la sfârșitul vieții sale" a declarat fiica fostului dușman neîmpăcat al lui Cristos și a Bisericii.

Sursa: http://www.getreligion.org/2012/02/l...ion-of-castro/

Mărire Ție, Doamne, mărire Ție !
Marire in cer lui Dumnezeu! Nu acelasi lucru s-a intamplat si la moartea lui Gh. Gheorghiu-Dej, cand se speculeaza ca a cerut, mai inainte da a se sfarsi, sa fie spovedit/impartasit?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2012, 00:34:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Liderul comunist Fidel Castro, în prezent bătrân și bolnav se pare că și-a exprimat dorința de a fi reprimit în Biserică în mod formal cu ocazia vizitei pe care Sanctitatea Sa o preconizează în martie în Cuba. "A devenit mai apropiat de religie. Îl redescoperă pe Isus la sfârșitul vieții sale" a declarat fiica fostului dușman neîmpăcat al lui Cristos și a Bisericii.

Sursa: http://www.getreligion.org/2012/02/l...ion-of-castro/

Mărire Ție, Doamne, mărire Ție !
Incredibil!!!
Să dea Dumnezeu să fie o convertire adevărată, nu doar o declarație făcută într-un moment de teamă în fața suferinței și a morții. Să nădăjduim că este o convertire asemănătoare celei a lui Saul de pe drumul Damascului... La Dumnezeu toate sunt cu putință!

Slăvit să fie Domnul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2012, 12:59:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Incredibil!!!
Să dea Dumnezeu să fie o convertire adevărată, nu doar o declarație făcută într-un moment de teamă în fața suferinței și a morții.
Dumnezeu, în bunătatea Sa, apreciează că sunt adevărate și convertirile din teamă în fața suferinței și morții. Tot așa să apreciem și noi. El îi primește la El și pe fiii Săi care Îl ascultă din dragoste și din dorința de a fi cu El, și pe aceia care Îl ascultă doar din teama de pedeapsă și ca să evite să fie rupți de El. Fie că la Sf Spovadă venim cu pocăință perfectă (din motivație pozitivă) sau cu căință imperfectă (din motivație negativă), primim iertarea Lui și ne putem împărtăși cu El, spre a adormi în speranța învierii alături de El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2012, 13:12:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce înseamnă oare să fie primit "în mod formal"?

În altă ordine de idei, la nivel general poate este cum spui dumneata, dar în ortodoxie noi credem puțin altfel despre spovedanie:
Citat:
Vai de acela care se duce la marturisire si spune o seama de pacate si o seama nu le spune; sau le spune si pe acelea, dar nu sincer cum le-a facut.
Cauta cuvinte de acoperire; asa de ici de colo, crede el ca poate minti pe Dumnezeu, ca nu stie Dumnezeu cum s-a facut pacatul si in ce fel ?
El crede ca trebuie sa-i spuna duhovnicului cateva pacate si, daca l-a dezlegat, este iertat.
Duhovnicul dezleaga numai ce aude; celelalte pacate raman legate, ca acela n-a fost sincer si nicidecum nu reuseste sa se usureze.
Deci a doua pricina ca spovedania sa fie buna, trebuie sa fie sincera si curata. Tot ce tine minte omul sa spuna, ca nu-i spune preotului. Preotul e un om de tarana ca si noi. El a primit puterea de a lega si dezlega pacatele, prin lucrarea Duhului Sfant.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2012, 13:25:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce înseamnă oare să fie primit "în mod formal"?

În altă ordine de idei, la nivel general poate este cum spui dumneata, dar în ortodoxie noi credem puțin altfel despre spovedanie:
Oricum pentru ortodocsi este irelevant. Nu e ca si cum s-ar intoarce la adevarata credinta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2012, 13:50:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Oricum pentru ortodocsi este irelevant. Nu e ca si cum s-ar intoarce la adevarata credinta.
O fi irelavant pentru ortodocsi, insa pocainta omului este intotdeauna relevanta pentru Dumnezeu, pentru ca e semnul ca acesta incearca sa refaca legatura cu El, sa se apropie de El.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2012, 13:51:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
O fi irelavant pentru ortodocsi, insa pocainta omului este intotdeauna relevanta pentru Dumnezeu, pentru ca e semnul ca acesta incearca sa refaca legatura cu El, sa se apropie de El.
Si de unde reiese pocainta? Se spune doar ca Fidel vrea sa fie reprimit in BC. Atat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2012, 14:28:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar pentru ce trebuie să aștepte vizita papei? Dacă se pocăiește și vrea să fie reprimit în Biserică are nevoie de un simplu preot. Faptul că amână momentul până la venirea papei mă face să cred că va face ca acest moment să fie extrem de vizibil, comentat, mediatizat. Va fi un mare câștig de imagine atât pentru papa și BC, cât și pentru Castro și Cuba.
Nu pot să mă pronunț eu cu privire la sinceritatea gestului, însă nu se poate să nu vedem ce implicații politice are.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2012, 15:14:52
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dumnezeu, în bunătatea Sa, apreciează că sunt adevărate și convertirile din teamă în fața suferinței și morții. Tot așa să apreciem și noi. El îi primește la El și pe fiii Săi care Îl ascultă din dragoste și din dorința de a fi cu El, și pe aceia care Îl ascultă doar din teama de pedeapsă și ca să evite să fie rupți de El. Fie că la Sf Spovadă venim cu pocăință perfectă (din motivație pozitivă) sau cu căință imperfectă (din motivație negativă), primim iertarea Lui și ne putem împărtăși cu El, spre a adormi în speranța învierii alături de El.
Da, sunt întru totul de acord.
Auzind despre intenția unui dictator de a se întoarce la credință, prima mea reacție a fost să-l judec și să-l suspectez de nesinceritate... dar, în realitate, doar Dumnezeu cunoaște sufletul fiecăruia dintre noi și, așa cum ați spus, chiar dacă singurul motiv al convertirii l-ar constitui teama de iad, Tatăl ceresc tot ar primi gestul de pocăință. "Pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară" - ne-a asigurat Mântuitorul Hristos.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa admite ca folosirea prezervativului este acceptabila coralina Biserica Romano-Catolica 63 23.12.2010 10:29:18
cale de mijloc Jamaica Generalitati 28 29.08.2010 01:47:51
Sf. Andrei este sarbatoare cu rosu/mare in general? sophia Diverse Sarbatori 3 13.11.2009 12:07:58
este o mare tampenie iulyaan Vrajitoria 25 05.03.2009 06:07:06