Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2007, 23:21:09
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Pacatul mandriei

buna seara tuturor celor ce scrieti in acest forum.Am niste nelamuriri in legatura cu acest pacat din cauza caruia lucifer a cazut din RAI tamanin fundul iadului.Adica nu sint lamurita daca il avem si noi toata lumea !cum il putem depista ca il avem? care este legatura lui cu SLAVA DESARTA sidaca l-am depistat si spovedit care ar fi modul concret de a nu-l mai repeta?.
Astept raspunsurile domniilor voastre cu interes.
a dvs. sofia i.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2007, 01:28:04
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Buna Sofia. Mandria este capataiul tuturor rautatilor si pacatelor savarsite de noi. Il avem toti in firea noastra ca drept urmare a mostenirii pacatului protoparintilor nostri. Mandria este pacatul de care te descotorosesti cel mai greu, aceasta le-a provocat multa osteneala tuturor sfintilor din trecut si celor contemporani, pentru ca aceasta era ultima treapta duhovniceasca spre desavarsire, unde demonii isi revarsau toata mania lor asupra sfintilor pt ai munci cu inversunare pentru ai opri de la mantuire, iar cu toate acestea unii dintre sfinti se rugau chiar si pentru dracii care ii ispiteau mereu, compatimindu-i pentru rautatea lor. Mandria poate fi depistata prin smerenie, adica atunci cand incepi sa iti vezi propriile reactii in comportamentul tau fata de ceilalti, cand te certi sau cand ai conflicte cu diferite persoane si fiind de acord ca ai gresit fata de cei de langa tine. Mandria are legatura cu slava desarta in faptul ca noi in general ne laudam sau ne bucuram de tot ce avem noi bun, material sau spiritual, considerandu-le ca pe niste merite ale noastre si nu ca pe o milostivire de la Dumnezeu, caci El manifesta mila fata de noi chiar daca noi nu suntem vrednici de acest dar, pt ca eforturile si osteneala noastra pt post si nevointa in smerenie se datoreaza ingaduintei Domnului, iara nu noua. Un mod concret de a nu mai repeta mandria nu exista pt ca aici nu este vorba despre abstract. Cu ea te vei lupta toata viata; imagineaza-ti ca pt sfinti era cea din urma piedica inainte de desavarsire, cu atat mai mult pt noi este mai greu sa ne impotrivim ei. Eu care am 19 ani, nu indraznesc nici macar sa spun ca ma pot impotrivi ei de pe acum cu rezultate bune, asa ca Dumnezeu sa ne dea putere pt tot restu vietii de acum incolo sa reusim macar sa fim mai putini mandri decat suntem in momentul de fata!

Sfant este Domnul Dumnezeul nostru!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2007, 23:47:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

felicitari, ai numai 19 ani si vezi astfel de serios problemele.permitemi te rog sa-i felicit pe parintii tai;multumesc pt sfaturi toti ar trebui sa le citeasca cei care scriu si care nu scriu in acest forum.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2007, 20:07:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

MA bucur si eu ca macar accepti ca asta e adevarul. Cat despre parintii mei...mai bine sa-l felicitam pe Dumnezeu, pt ca el ne mustra cel mai mult spre binele nostru. Cat despre faptul ca ar trebui sa citeasca si altii ce am scris eu, nu stiu daca stii dar multi dintre ei stiu asta. Tu cati ani ai?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2007, 17:55:53
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PT CA AI RASPUNS ASA DE FRUMOS AM SA-TI SPUN DOAR CA TI-AS PUTEA FI MAMA.Eu am vrut sa-i determin pe cei ce scriu in acest forum sa mediteze mai mult la acest pacat pt ca am vazut pe alte teme PRECUM PREOTUL .CALUGARUL ,BISERICA CUM judecarea aproapelui este la moda ,ORI ASTA ASCUNDE un grad considerabil de MINDRIE.Mi-a placut f. mult interviul in care SAVATIE BASTOVOI spune ca trebuie sa-i iertam pe ierarhii care gresesc de dragul ortodoxiei ca sa nu ajungem si noi ca sectele care s-au tot farimitat tocmai din cauza JUDECARII APROAPELUI Interviul este tocmai pe acest site la rubrica interviuri.DUMNEZEU SA NE AJUTE LA TOTI.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2007, 20:58:01
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
PT CA AI RASPUNS ASA DE FRUMOS AM SA-TI SPUN DOAR CA TI-AS PUTEA FI MAMA.Eu am vrut sa-i determin pe cei ce scriu in acest forum sa mediteze mai mult la acest pacat pt ca am vazut pe alte teme PRECUM PREOTUL .CALUGARUL ,BISERICA CUM judecarea aproapelui este la moda ,ORI ASTA ASCUNDE un grad considerabil de MINDRIE.Mi-a placut f. mult interviul in care SAVATIE BASTOVOI spune ca trebuie sa-i iertam pe ierarhii care gresesc de dragul ortodoxiei ca sa nu ajungem si noi ca sectele care s-au tot farimitat tocmai din cauza JUDECARII APROAPELUI Interviul este tocmai pe acest site la rubrica interviuri.DUMNEZEU SA NE AJUTE LA TOTI.
Pai daca imi poti fi mama, atunci sa inteleg ca am avut ocazia sa discut cu o femeie. Nu ma asteptam si chiar ma bucur ca am reusit sa atrag atentia ta. Da, eu mi-am dat seama de gravitatea acestei mandrii, dar imi pare rau ca momentan ma vad neputincios in fata ei, este ceva de care ma voi lepada foarte greu la fel ca si de vicii sau de multe alte obiceiuri rele. Dar sa speram ca in ani de zile poate vom reusi macar sa ne stabilizam intr-un echilibru, ca in treapta sporita nu cred ca vom ajunge asa repede.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.03.2007, 23:00:53
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

o MAXIMApt.tine:"NU SPUNE CE NU POTI FACE SI NU FACE CE NU POTI SPUNE. DAR CE POTI FACE SPUNE SI CE POTI SPUNE FA INTOTDEAUNA FIINCA ATUNCI ESTI CU ADEVARAT TU SI CUVINTUL TAU".[deci lucrurile rele si urite nu le poti spune si nici sa nu le faci, iar cele bune ,care le poti spune daca le spui sa le si faci].Nu mai stiu de unde am luat-o ,dar este scrisa la mine pe ultima pagina din cartea SCARA RAIULUI de IOAN SCARARUL..dC. IMI SCRII NUMELE TAU ADEVARAT AM SA MA POT RUGA DIN CIND IN CIND PT. TINE. Al meu este cel scris sus . Eu mi-am scris numele adevarat pt ca in probleme de orice fel ,dar mai ales de credinta este bine sa ne asumam fiecare dintre noi responsabilitatea ,altfel putem fi banuiti de nesinceritate sau superficialitate [in unele afirmatii sau filozofari ,care se obisnuiesc aci pe site]. Desigur ca ispitele vin la toata lumea ca sa se aleaga GRIUL DE NEGHINA.Dar sa ai CREDINTA in DRAGOSTEA lui Hristos pt. tine si sa ai NADEJDE ca te va ajuta in ispite dc. ceri ajutorul LUI.Pe acestea trei credinta ,nadejdea si dragostea sa nu le uitam niciodata.Dumnezeu sa te ajute in toata viata ta. Sofia
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.03.2007, 01:55:40
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

eu mi-am facut user cu acest nume pt ca am vrut sa ma diferentiez de eventualii useri care au acelasi nume cu al meu. Stefan ma numesc. interesanta replica ai scris....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.03.2007, 23:36:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

iti RECOMAND O CARTE F.F. UTILA SI CARE NU CRED CA TE VA PLICTISI :RUGACIUNI CATRE TINERI"sau Despre o exorcizare a Romaniei scrisa de un tinar fost profesor MONAHUL NEOFIT.Este extrem de interesanta.
ce facultate urmezi?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.03.2007, 23:48:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

De unde stii ca sunt la fac?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Consecinta arghirofiliei si a mandriei: tradarea lui Hristos laurastifter Sfintele Pasti - Invierea Domnului 13 01.06.2017 10:33:05
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 22:54:08
Formele mandriei dianaelena Pocainta 4 10.03.2011 21:34:38
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 17:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 02:50:58