Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2015, 11:25:20
gabrielap85 gabrielap85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 10
Implicit Socrii nu vor sa vina la nunta

Scriu acest mesaj pentru ca sunt intr-o mare dilema. Eu si prietenul meu am decis in cursul acestui an sa ne unim destinele. Am vrut sa ne facem nunta spre toamna, insa am reusit sa gasim liber restaurantul pe care il vroiam abia in data de 7 noiembrie. In ultimii ani luna noiembrie nu mai este o luna chiar atat de friguroasa si am decis sa ramanem la aceasta data, fara a mai amana nunta pentru anul viitor.

Ne-am dorit insa, ca cununia religioasa sa fie un moment special, intim de care sa ne bucuram alaturi de persoanele cu adevarat speciale in viata noastra: parinti, nasi, bunici. Am vrut un moment simplu in care sa nu fim stresati cu prezenta rudelor indepartate pe care nu le-am vazut decat de vreo 2-3 ori in viata, si pentru care cununia noastra ar fi prilejul de a se vedea cu alte rude si in loc sa pastreze un moment solemn, de liniste si rugaciune pentru unirea noastra in fata lui Dumnezeu, sa faca circ (spun asta pentru ca am fost la nunti in care in timpul slujbei rudele erau bucuroase ca si-au vazut nu stiu ce alta ruda si discutau galagios in loc sa fie atenti la slujba. Iar preotul era nevoit sa intrerupa slujba pentru a le cere sa faca liniste). Mai mult decat atat, ne-am dorit ca slujba religioasa sa fie in ziua de duminica, si nu sambata asa cum majoritatea dintre tinerii de azi o oficiaza - eu am fost invatata ca sambata este zi de pomeni si parastase, ori mi se pare deplasat sa fac nunta in acea zi. Ca sa nu mai lungesc discutia, am stabilit ca si zi de cununie religioasa, ziua de duminica cu o saptamana inaintea petrecerii de nunta, deci pe 1 noiembrie. Problema vine din partea socrilor - la ei in zona s-a perpetuat obiceiul catolic ca in ziua de 1 noiembrie sa se oficieze pomenirea mortilor (Halloweenul de la catolici). Ei bine, preotul la care oficiem cununia a spus ca nu este nicio problema si ca acea sarbatoare catolica nu are nicio relevanta in ortodoxie. Ca dimpotriva mosii de iarna (pomenirea mortilor) este in prima sambata din noiembrie, si nicidecum duminica. Socrii mei o tin mortis ca nu, ca ei asa sarbatoresc, si acum, cu cat s-a apropiat aceasta data, vazand ca nu mai schimbam, incearca sa ne santajeze (sau cel putin asta este parerea mea) spunand ca ei nu o sa participe la nunta noastra daca nu schimbam acea data.

De schimbat, nu o sa mai schimbam nimic, insa cum sa facem sa ii induplecam? Sincer mi-ar parea rau sa incepem viata de familie cu aceasta impotrivire (absurda si nefondata, cred eu) a socrilor. Maine o sa mergem la preotul care ne va oficia cununia pentru a ne spovedii, impartasii (daca considera ca este cazul), si o sa ii spun si aceasta situatie. Dar pana atunci, daca aveti sfaturi sau un cuvant pentru mine, chiar mi-as bucura sa imi scrieti. Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2015, 11:27:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' pretenu' a trecut la ortodoxie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.10.2015, 11:33:42
gabrielap85 gabrielap85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 10
Implicit

Prietenul este ortodox, si parintii lui sunt ortodocsi. Pur si simplu este un obicei care se face in zona socrilor, acela ca pe data de 1 noiembrie, indiferent de ziua in care pica, oamenii sa se duca la cimitire cu flori, nu conteaza de ce religie sunt. La bisericile ortodoxe nu se face vreo slujba speciala de ziua mortilor, decat daca data de 1 noiembrie coincide cu mosii de iarna (ceea ce in anul acesta nu este cazul). De aceea zic ca este o incapatanare absurda, practic eu simt ca si cum vor sa ma oblige sa respect o traditie neortodoxa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.10.2015, 11:35:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

ia sa ghicim, nu prea au fost de acord cu casatoria asta, nu?

si asta e doar varful icebergului.
sa vezi pe urma cate motive de gica-contra vor gasi..

numele copilului, locul si data de botez, hainutele de botez, frizura daca pe partea dreapta sau pe stanga, etc.
e grele, grele..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2015, 11:40:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrielap85 Vezi mesajul
. Dar pana atunci, daca aveti sfaturi sau un cuvant pentru mine, chiar mi-as bucura sa imi scrieti. Multumesc.
Mai intai: la catolicii de rit apusean, ziua de pomenire a mortilor este luni, 2 noiembrie. Duminica, 1 noiembrie este Ziua Tuturor Sfintilor, o sarbatoare a bucuriei, cu procesiuni etc.

Pe urma: acest lucru nu are nicio legatura nici macar cu catolicii de rit rasaritean, cu atat mai putin cu ortodocsii.

Si mai pe urma: chiar daca ar fi o zi de pomenire a mortilor la ortodocsi, aceasta nu are legatura cu nuntile. Nunti nu se fac in zi de post (precum vinerea) si nu in zile de pomenire. Dimpotriva, ar fi frumos sa faceti nunta in zi de pomenire, cumva, simbolic, invintandu-i la nunta si pe cei care au plecat inaintea noastra. ASTA inseamna comuniune. Comuniunea este ceva intre toti membrii Bisericii, vii si morti.

Aceeasi idee o intalnim in Moldova, unde o frumoasa traditie este ca, dupa Vecernia Invierii, oamenii sa mearga in cimitire. Cum sa ne bucuram singuri de Inviere, cand ea este, pentru morti, cel putin in aceeasi masura prilej de bucurie ca pentru noi ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2015, 11:42:39
gabrielap85 gabrielap85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 10
Unhappy

Ba da, au fost de acord. Sincer, eu ma gandesc la viitorul meu sot ca ii va fi greu sa nu ii aiba pe parintii lui alaturi in ziua nuntii. Cat despre ceea ce va urma dupa casatorie, sa dea Dumnezeu sa nu fie asa cum ziceti dumneavoastra, AlinB. Eu, noi doi, vrem sa ne construim un viitor frumos, in care sa ne respectam in primul rand unii pe altii, fara certuri si scandaluri, si nici nu ma asteptam sa intampinam un asemenea iceberg din partea parintilor. Credeti-ma ca intentia noastra cand am decis sa facem nunta in acea zi a fost cea mai buna, gandindu-ne ca vom respecta canoanele bisericesti, acelea de a face cununia duminica, si acum, toate acestea...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2015, 11:48:45
gabrielap85 gabrielap85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 10
Implicit

Multumesc frumos pentru lamuriri, Mihnea Dragomir. Recunosc ca nu stiam cele spuse de dumneavoastra. Si foarte frumos ati facut paralela de a-i aduce si pe cei morti in comuniune cu bucuria noastra (m-ati emotionat, cu atat mai mult cu cat mama este decedata in urma cu 7 ani, si oricat mi-as fi dorit sa fie prezenta, nu se mai poate. Probabil ca alegerea acestei date, a fost inspiratie divina, desi nu ii stiam semnificatia, si nici nu m-am dus cu gandul la cele scrise de dumneavoastra). Dar oare, cum sa ii fac pe socrii sa inteleaga ca nu este nimic rau in faptul ca facem nunta atunci?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2015, 12:09:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Daca este asa cum spune autoarea firului si nu sunt alte motive mai profunde, atun ci vina nu este a socrilor ci a bisericilor ortodoxe din zona lor care perpetueaza asa o traditie.
Si aici nu am solutie decat sa discutati toti (si voi si socrii) cu preoti ortodocsi ca sa lamuriti problema.
Socrii vor sa faca pe 1 noiembrie parastas sau cum? Ca spui ca nu se face nimic la bisericile ortodoxe din zona lor. La ce anume tin socrii in ziua aceea?

Pe urma nu inteleg de ce nu s-a putut gasi o data de comun acord. Chiar s-a agatat totul de un restaurant? Un an intreg?

Am sa spun totusi ceva care nici mie nu-mi place.
Exista reguli pe care unii preoti nu le respecta. Nu intru in amanunte.
Doar ca de exemplu la noi in biserica se fac pomenirile duminca, dupa Sf. Liturghie si se intampla ca apoi imediat sa fie si vreun botez sau cununie.
Mie nu mi se pare corect.
Unii inlacrimati si cerniti sunt impinsi sa termine repede ca vina altii veseli, colorati si mandri. Hai totul la gramada.

Nu stiam nici eu exact problema cu 1 si 2 noiembrie. Stiu ca intr-o zi este pentru toti sfamtii si in alta pentru morti.

Cununia civila cand va fi?
Vor fi practic trei petreceri?

Depinde numai de voi si familia voastra si preoti sa gasiti o solutie de compromis.

Si mai intreb ceva, ca eu nu inteleg unele lucruri: socrii sunt doar invitati la nunta? Nu s-au implicat cu nimic in pregatirea ei? Nu ati stiut de la inceput problema cu traditia lor de 1 noiembrie?

Si mai am o problema - cu ceea ce spui de rudele indepartate.
Mai intai ca in ceea ce spui tu este vorba de educatie, indiferent ce fel rude sau prieteni sau alti oameni sunt. Trebuie sa stii sa te comporti in biserica si in general in lume.
Nu stiu ce inseamna la unii rude indepartate si de ce va vedeti atat de rar. Nu este normal totusi. Si sa te streseze prezenta lor la nunta?
Altii se bucura sa aibe cateva rude...
Ah, ca unii vor sa serbeze in cadru mai restrans, este altceva. Se poate si asa ceva...Iarasi...drumul de mijloc si iubirea de oameni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 27.10.2015 at 12:11:30.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2015, 12:13:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrielap85 Vezi mesajul
Ba da, au fost de acord. Sincer, eu ma gandesc la viitorul meu sot ca ii va fi greu sa nu ii aiba pe parintii lui alaturi in ziua nuntii. Cat despre ceea ce va urma dupa casatorie, sa dea Dumnezeu sa nu fie asa cum ziceti dumneavoastra, AlinB. Eu, noi doi, vrem sa ne construim un viitor frumos, in care sa ne respectam in primul rand unii pe altii, fara certuri si scandaluri, si nici nu ma asteptam sa intampinam un asemenea iceberg din partea parintilor. Credeti-ma ca intentia noastra cand am decis sa facem nunta in acea zi a fost cea mai buna, gandindu-ne ca vom respecta canoanele bisericesti, acelea de a face cununia duminica, si acum, toate acestea...
O astfel de atitudine si inflexibilitate intr-un context atat de important, nu are o explicatie in faptele ca atare, ci cu certitudine sunt alte dedesupturi.
Mai bine incercati sa aflati care sunt alea.

Daca e vorba doar de o problema de caracter..mai treaca mearga, rugati-va doar sa nu locuiti cu ei sau sa va vedeti prea des.

Totusi, s-au bucurat pentru casatoria asta? Sau au acceptat in urma unor lungi discutii..?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.10.2015, 12:16:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
atun ci vina nu este a socrilor ci a bisericilor ortodoxe din zona lor care perpetueaza asa o traditie.
Iar ai înțeles totul!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impotrivirea socrilor, nunta

Thread Tools
Moduri de afișare