Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 05.06.2012, 01:43:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Femeile lumesti sunt ca demonii: daca le cedezi ispitei, te dispretuiesc, daca le rezisti, te lupta si te urasc.
Aceasta afirmatie m-a dus cu gandul la Pildele lui Solomon si la Cartea intelepciunii lui Isus fiul lui Sirah. Aceste doua carti din Vechiul Testament imi merg la suflet. Cine se va ghida dupa sfaturile intalnite acolo, va avea o casnicie frumoasa, caci va pune inceput bun. Redau cateva din sfaturile pline de intelepciune:

"Ca povata este un sfesnic bun si legea o lumina, iar indemnurile care dau invatatura sunt calea vietii./ Ele te vor pazi de femeia vicleana, de limba cea ademenitoare a celei straine./ Nu dori frumusetea ei intru inima ta si sa nu te vaneze cu genele ei./ Ca femeia desfranata umbla dupa o bucata de paine, pe cand femeia-sotie doreste un suflet de mare pret."

Femeia cu purtare buna agoniseste cinstire, iar cea care uraste cinstea e o rusine.

Inel de aur in ratul porcului, asa este femeia frumoasa si fara minte.

Inselator este farmecul si desarta este frumusetea; femeia care se teme de Domnul trebuie laudata!

Nu te abate de la femeia buna si inteleapta, ca harul ei este mai bun decat margaritarele.

Mai bine voiesc a locui cu leu si cu balaur, decat a locui cu femeia cea rea.

Cum este suisul nisipos sub picioarele batranului, asa este femeia limbuta pentru barbatul linistit.

Inima infranta si fata trista si rana inimii este femeia rea.

Darul Domnului este femeia tacuta si femeia bine crescuta nu are pret pe pamant.

Dar peste dar este femeia rusinoasa si nici o comoara nu pretuieste cat o femeie infranata."

Le doresc tuturor barbatilor care inca nu au facut acest pas important, ca mai presus de frumusete sa puna cinstea, intelepciunea, bunatatea si sa-si aleaga sotii cu frica de Dumnezeu!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 05.06.2012, 02:06:59
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Le doresc tuturor barbatilor care inca nu au facut acest pas important, ca mai presus de frumusete sa puna cinstea, intelepciunea, bunatatea si sa-si aleaga sotii cu frica de Dumnezeu!
Multumim din suflet pentru gandul cel bun si pentru minunatele sfaturi si indemnuri,sa aveti rasplata! Ideea e alta,si relatez din experienta proprie:

Sa zicem sunt doua fete, "X" si "Y".

X = credincioasa,evlavioasa,infranata,placuta lui Dumnezeu
Y = o pustoaica normala,frumoasa,aranjata,machiata,credincioasa doar "teoretic",in sensul ca nu e atee,nu-L neaga pe Dumnezeu etc.

1. Ia spuneti,pe care sa o aleg? Da,gandind logic dpdv duhovnicesc si cu intelepciune,atunci "X" ar fi potrivita pentru un crestin. Dar daca (desi e frumoasa) eu nu simt acel "ceva" pentru ea,nu e intru totul pe placul meu (desi ma iubeste,e fata credincioasa,harnica),cum as putea sa o iau de sotie avand inima indoita (nu cu sensul de nesiguranta)? Oare cand voi fi in fata altarului nu trebuie sa zic "DA" din tot sufletul,sa o iubesc din toata inima si sa imi doresc cu adevarat ca ea sa-mi fie jumatatea? Sau sa ma bazez doar pe "teorie" ca stiu ca ea e buna,ca e credincioasa,si sa merg la risc,sperand ca poate cu timpul voi simti ceva mai mult pt ea si voi avea fericirea pe care mi-o doresc? Nu stiu,mi se pare un risc prea mare,caci casatoria este o Sfanta Taina si nu e deloc de joaca. Adica odata ce am luat-o,cu ea raman!

2. Acum daca ascult inima cum se zice,si dau frau liber imaginii ochilor,as alege-o pe "Y",ca e tinerica,frumoasa,de treaba,are totusi un suflet bun,si mai ales ca in prezenta si in compania ei ma simt mereu bine,ma simt fericit,implinit,mor de dragul ei si simt ca as vrea sa fim impreuna mereu. Ce fac,o iau de sotie pe aceasta,doar pt. ca la oficierea Sf. Taine as spune un "DA" din toata inima? Stiu ca trebuie sa gandesc si la alte aspecte,insa atunci m-as intoarce la punctul 1 si n-am facut nimic...

3. Astept cu rabdare,speranta si rugaciune combinatia perfecta intre 1 si 2? Oare nu e prea riscant? Ca s-ar prezuma ca as cauta perfectiunea,ceea ce probabil nu exista (desi am vazut si fete frumoase si credincioase).

Asadar,cei cu experienta mai mare de viata,ce sfaturi puteti da? Scuzati mesajul mai lung,dar este un aspect foarte important pentru tinerii credinciosi.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 05.06.2012, 03:18:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Aceasta afirmatie m-a dus cu gandul la Pildele lui Solomon si la Cartea intelepciunii lui Isus fiul lui Sirah. Aceste doua carti din Vechiul Testament imi merg la suflet. Cine se va ghida dupa sfaturile intalnite acolo, va avea o casnicie frumoasa, caci va pune inceput bun. Redau cateva din sfaturile pline de intelepciune:

"Ca povata este un sfesnic bun si legea o lumina, iar indemnurile care dau invatatura sunt calea vietii./ Ele te vor pazi de femeia vicleana, de limba cea ademenitoare a celei straine./ Nu dori frumusetea ei intru inima ta si sa nu te vaneze cu genele ei./ Ca femeia desfranata umbla dupa o bucata de paine, pe cand femeia-sotie doreste un suflet de mare pret."

Femeia cu purtare buna agoniseste cinstire, iar cea care uraste cinstea e o rusine.

Inel de aur in ratul porcului, asa este femeia frumoasa si fara minte.

Inselator este farmecul si desarta este frumusetea; femeia care se teme de Domnul trebuie laudata!

Nu te abate de la femeia buna si inteleapta, ca harul ei este mai bun decat margaritarele.

Mai bine voiesc a locui cu leu si cu balaur, decat a locui cu femeia cea rea.

Cum este suisul nisipos sub picioarele batranului, asa este femeia limbuta pentru barbatul linistit.

Inima infranta si fata trista si rana inimii este femeia rea.

Darul Domnului este femeia tacuta si femeia bine crescuta nu are pret pe pamant.

Dar peste dar este femeia rusinoasa si nici o comoara nu pretuieste cat o femeie infranata."

Le doresc tuturor barbatilor care inca nu au facut acest pas important, ca mai presus de frumusete sa puna cinstea, intelepciunea, bunatatea si sa-si aleaga sotii cu frica de Dumnezeu!
Incredibil,unele povete sunt atat de hazlii,incat am ras copios! In afara umorului de calitate,au inca o intelepciune valida,sunt inca actuale!
Multumesc
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 05.06.2012, 05:30:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

După mai multe încercări eșuate și niște ciomăgeli de încălzire pe marginea spinoasei probleme a ”gustării din tortul miresei înainte de nuntă”, topicul de față începe, încet, încet să se adune în tematica propusă în titlu, semn că era nevoie totuși de el, dincolo de reprizele de divertisment din prolog.

După cum probabil ați observat, suferințele băiatului neînsurat sunt diverse: de la tristețea că nu trece nimeni pe ulița vieții care să-și dorească să rămână, până la angoasa discernământului și dilema selecției dintre mai multe variante fezabile.

Deci Raoul, chiar dacă majoritatea vor vota cu varianta 1, în ideea că și așa căsătoria e doar o afacere ce ține de lumea asta și că-i numai o concesie făcută ”măgarului de trup” cu apucăturile lui pătimașe, pare foarte probabil că nu ești suficient de matur ca să te integrezi într-o asemenea combinație. N-o spun în nume de rău, să nu o iei ca pe o critică. Maturizarea precoce poate fi o cruce anevoie de purtat într-o lume inundată de mentalități și acțiuni debusolate, identificabile de la vlădică la opincă.
Varianta 2 are avantajul articulării cu preferințele tale din acest moment, destul de limpede orientate spre un stil de viață confortabil și fără cheag duhovnicesc. Relațiile astea au un demaraj promițător, chiar spectaculos câteodată, însă rămân fără combustibil pe la mijlocul traseului și tot ce le mai rămâne apoi este doar o inerție chinuitoare orientată spre nicăieri. Problema în situația asta se rezumă la întrebarea: ce ne facem când se termină mierea de la natură? Nu e obligatoriu să se întâmple așa, dar statistica arată că excepțiile sunt rare, iar probabilitatea să alegi un loz câștigător foarte redusă.

Cred că meditația ta ar trebui să se mute de pe ”ce să aleg între două fete?”, în ”ce sens vreau să-i dau vieții?”. Răspunsul la întrebarea a doua îți va releva în ce măsură credința are sau nu importanță pentru tine. Dacă are importanță centrală, atunci nu mai decizi de unul singur ci împreună cu Biserica, prin duhovnic. Dacă are o importanță secundară, atunci alegi după impulsul de moment, și-apoi vezi ce iese. N-ar fi exclus să înveți din greșeli, dar adeseori înțelepciunea, în astfel de cazuri, survine prea târziu pentru a mai salva de la faliment un cuplu.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 05.06.2012 at 05:44:34.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 05.06.2012, 06:11:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Spune-mi si mie te rog care este diferenta dintre aceasta uniune consensuala si concubinaj. Si mai ales ce drepturi si obligatii ofera uniunea? Astept cu maxim interes!
Nu mă confunda te rog cu Codul Civil.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #116  
Vechi 05.06.2012, 07:27:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Spune-mi si mie te rog care este diferenta dintre aceasta uniune consensuala si concubinaj. Si mai ales ce drepturi si obligatii ofera uniunea? Astept cu maxim interes!
Nu sunt diferente,Raoul.Chestie de termeni,"concubinaj"se foloseste in vb curenta iar"uniunea consensuala","unuine libera"se foloseste ca termen juridic.
Ambele au acelasi inteles.

Sunt cateva drepturi,in caz de partaj,se pare.Copiii rezultati din astfel de legaturi au drepturi serioase la mostenirea parintilor,si chiar la celelalte rude.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 05.06.2012, 09:14:23
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul

Femeia cade mult mai jos, dar sis e ridica mult mai sus, din pedeveul dinamicii mantuirii daca vrei, decat noi.
sau mai bine spus, stiu sa joace teatru atat de bine incat sa convinga!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 05.06.2012, 09:38:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar daca (desi e frumoasa) eu nu simt acel "ceva" pentru ea,nu e intru totul pe placul meu (desi ma iubeste,e fata credincioasa,harnica),cum as putea sa o iau de sotie avand inima indoita (nu cu sensul de nesiguranta)?
Problema e în inima ta; care nu simte (încă) ceea ce mintea îi spune că ar trebui să aleagă.

După cum bine ți-a răspuns și Mihailc, e vorba de credință.

Înainte de a te întreba ce fată să alegi, alege-L din toată inima, fără rest, pe Dumnezeu. Încrede-te în El. Iubește-L. Apoi vei vedea prin ochii Lui, vei iubi ceea ce iubește El și cum iubește El.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 05.06.2012, 09:55:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Problema e în inima ta; care nu simte (încă) ceea ce mintea îi spune că ar trebui să aleagă.

După cum bine ți-a răspuns și Mihailc, e vorba de credință.

Înainte de a te întreba ce fată să alegi, alege-L din toată inima, fără rest, pe Dumnezeu. Încrede-te în El. Iubește-L. Apoi vei vedea prin ochii Lui, vei iubi ceea ce iubește El și cum iubește El.
Un raspuns demn de toata admiratia!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 05.06.2012, 13:00:53
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
sau mai bine spus, stiu sa joace teatru atat de bine incat sa convinga!
Corect! Dar, as adauga eu, afirmatia domniei tale e valabila doar pentru femelele (sub)umane de care e plina planeta "civilizata" (= criptodemonizata sau occidentalizata), pe care "baietii destepti" le pot, si efectiv o fac, cumpara la vrac. Eu vorbeam de cu totul altceva: priveste in Sinaxar, ortodox sau nu, si fa o statistica, nici macar de mare precizie aritmetica. Numele de Sf. Parascheva, Maria Magdalena, si de alte sfinte si cuvioase, iti spun ceva? Sunt sigur ca da.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24