Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.06.2012, 16:26:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Patetic sau nu, titlul este doar un raspuns punctual la o intrebare. Multumiti-va cu el din respect pentru cel ce a intrebat.
Pentru mine respectul nu e convenție socială ci o reacție lucidă la provocările realității. Prin urmare, nu numai că n-am să mă mulțumesc cu titlul din motive de politețe, ci chiar am să atrag atenția userilor asupra formei sale manipulatorii și mincinoase, reprezentativă pentru ideologia religioasă care-i servește ca fundal.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #32  
Vechi 11.06.2012, 16:27:10
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deocamdata raspund la niste intrebari care mi s-au pus. Credeti ca ar trebui sa ii ocolesc pe ortodocsi? Nu am nici un motiv.
Pe mine mă cam deranjează avalanșa de mesaje și opinii ale celor ce aparțin altor culte... e drept că pot să sar peste ele... asta și fac de cele mai multe ori...

Last edited by Annyta; 11.06.2012 at 16:32:05.
  #33  
Vechi 11.06.2012, 16:38:45
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Deci cei care ați plecat din biserica ortodoxă ați plecat pentru că erați în căutarea mântuirii? Asta (mântuirea) este o dorință care aparține unui nivel mai "avansat"....

În fine... fiecare face ce vrea, doar că, sincer, nu prea înțeleg ce mai căutați pe un forum creștin ortodox ?!
Tocmai asta facem Annyta, sa aratam oamenilor ca mantuirea este in Hristos Iisus, nu in fapte, ci in credinta in El si in jertfa Lui mantuitoare.

Nu tine de un nivel "mai avansat", caci ea este oferita in dar celui ce o crede, nu ca rasplata pentru fapte. Pentru faptele noastre vom primi fiecare o rasplata, dupa credinciosie si motivatia cu care le-am facut.

Mantuirea nu este pentru "avansati" ci este chiar primul pas in viata de credinta:


- "Ci credem ca noi, ca si ei, suntem mantuiti prin harul Domnului Iisus." (Fapt.15:11)

- "Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu." (Efes.2:8)

- "Domnilor, ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit?" Pavel si Sila i-au raspuns: "Crede in Domnul Isus, si vei fi mantuit tu si casa ta." (Fapt.16:31)

- "Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mantuit." (Rom.10:9)

-"El ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea Lui si dupa harul care ne-a fost dat in Hristos Isus, inainte de vesnicii, (2Tim.1:9)"

Mantuirea aceasta ne obliga acum la umblarea in curatia data de El, in neprihanirea ceruta de El, in sfintenia in care El ne-a asezat "...sa ne curatam de orice intinaciune a carnii si a duhului si sa ne ducem sfintirea pana la capat, in frica de Dumnezeu." (2Cor.7:1)

Asa sa ne ajute Dumnezeu! Amin.
  #34  
Vechi 11.06.2012, 16:41:51
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
tocmai asta facem annyta, sa aratam oamenilor ca mantuirea este in hristos iisus, nu in fapte, ci in credinta in el si in jertfa lui mantuitoare.

Nu tine de un nivel "mai avansat", caci ea este oferita in dar celui ce o crede, nu ca rasplata pentru fapte. Pentru faptele noastre vom primi fiecare o rasplata, dupa credinciosie si motivatia cu care le-am facut.

Mantuirea nu este pentru "avansati" ci este chiar primul pas in viata de credinta:


- "ci credem ca noi, ca si ei, suntem mantuiti prin harul domnului iisus." (fapt.15:11)

- "caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui dumnezeu." (efes.2:8)

- "domnilor, ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit?" pavel si sila i-au raspuns: "crede in domnul isus, si vei fi mantuit tu si casa ta." (fapt.16:31)

- "daca marturisesti deci cu gura ta pe iisus ca domn si daca crezi in inima ta ca dumnezeu l-a inviat din morti, vei fi mantuit." (rom.10:9)

-"el ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea lui si dupa harul care ne-a fost dat in hristos isus, inainte de vesnicii, (2tim.1:9)"

mantuirea aceasta ne obliga acum la umblarea in curatia data de el, in neprihanirea ceruta de el, in sfintenia in care el ne-a asezat "...sa ne curatam de orice intinaciune a carnii si a duhului si sa ne ducem sfintirea pana la capat, in frica de dumnezeu." (2cor.7:1)

asa sa ne ajute dumnezeu! Amin.
și asta nu se cheamă prozelitism?
  #35  
Vechi 11.06.2012, 16:47:59
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
și asta nu se cheamă prozelitism?
Nu, Annyta, ci evanghelizare.

See the difference?
  #36  
Vechi 11.06.2012, 16:49:47
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu, Annyta, ci evanghelizare.

See the difference?
forget about it!

nu ți-a cerut nimeni să mă/ ne evanghelizezi.... vezi-ți mai bine de mântuirea ta!
  #37  
Vechi 11.06.2012, 16:51:19
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Cu cine ziceti voi sa discut?

Un alt preot ortodox, un om de asemenea evlavios si cucernic, si el un bun slujitor in ochii enoriasilor (prieten de familie, stiu bine ce vorbesc), cu vizite la Muntele Athos si la Ierusalim, care a ctitorit si el o biserica, a avut o atitudine ceva mai "pastorala".

Si la invitatiile d-lui ma duceam cu bucurie, stiind ca marturisesc cuiva apropiat si intelegator bucuria descoperii Lui Hristos. Si acum suntem buni prieteni si intalnirile noastre sunt o reala bucurie. Am avut insa o mare deznadejde in ceea ce-l priveste cand, in timpul discutiilor noastre la biserica d-lui am fost martor la ceva foarte urat. A vazut reactia mea si de atunci nu m-a mai chemat. Am ramas prieteni insa am vazut adevarata fata a omului spiritual, nu cea pe care cei mai multi o afiseaza si singura pe care enoriasii o vad.

Binecuvantat sa fie Numele lui in veci!

Deci: cind sinteti in Biserica Ortodoxa doriti sa-L intilniti pe Domnul nostru in preotul ortodox, iar cind sinteti in adunarea protestanta doriti sa-L intilnitit pe DOmnul nostru in Sfinta Scriptura. Incercati sa faceti un exercitiu simplu: cautati-L pe Domnul nostru Isus Cristos atunci cind sinteti intr-o biserica ortodoxa, iar cind sinteti la adunarea protestanta incercati sa vinati greselile pastorului, sa le inventariati, contorizati si sa le faceti publice, eventual. Atunci veti fi credibil, ca masurati cu aceiasi masura toate. Pina atunci sinteti putin subiectiv (ca sa nu spun indoctrinat de-a dreptul).

As vrea sa va amintesc ca cu citeva pagini in urma userul N.Priceputu v-a pus o intrebare. Astept raspunsul dumneavoastra la intrebarea pusa.
  #38  
Vechi 11.06.2012, 16:57:16
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
forget about it!

nu ți-a cerut nimeni să mă/ ne evanghelizezi.... vezi-ți mai bine de mântuirea ta!
Intelege ca ce facem noi nu este pentru unii ca voi care sunteti crestini in adevar, copii de Dumnezeu.

Sunt multi pe aici care nu inteleg mai mult decat parastase si sarbatori. Acelora si multora ca ei le este destinat mesajul Evangheliei.

" "Nu cei sanatosi au trebuinta de doctor, ci cei bolnavi. Eu am venit sa chem la pocainta nu pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi." (Marc.2:17)

Binecuvantari!
  #39  
Vechi 11.06.2012, 16:58:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu, Annyta, ci evanghelizare.

See the difference?
Deci am lămurit scopul vostru pe acest forum. Prozelitism sună într-adevăr prea a blană de lup năpârlit, era nevoie de un cuvânt (evanghelizare) care să credibilizeze masca de oițe cuminți și dispuse la dialog ”frățesc”.

Carevasăzică ucenicul ne confundă și el, precum pseudoevangheliștii occidentali care au luat cu asalt România imediat după '89, cu niște aborigeni dintr-o insulă uitată de lume în mijlocul oceanului Pacific.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #40  
Vechi 11.06.2012, 17:02:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Daca as sti de un asemenea caz in biserica mea, nu as mai sta o zi.
Daca nu l-as cunoaste personal pe preot si cazul, nu v-as fi spus. Nu e barfa, e caz real, asa ca domnule ucenic, de fiecare data cand va amintiti de unele aspecte negative ale unor preoti, sa aveti in vedere ca nici pastorii d-voastra nu sunt lipsiti de pacat.

Citat:
Carevasăzică ucenicul ne confundă și el, precum pseudoevangheliștii occidentali care au luat cu asalt România imediat după '89, cu niște aborigeni dintr-o insulă uitată de lume în mijlocul oceanului Pacific.
Bineinteles, noi n-au auzit in viata noastra de Biblie, noi ignoram Biblia, asa cred np :) Inclusiv domnul ucenic ne spunea ca ignoram cuvantul biblic, doar pentru ca nu intelegem Biblia in maniera lui, de aceea vine ca "eroul salvator" ce ne face evanghelizare, fiind foarte abil in manipularea citatelor biblice, pe care le selecteaza cu atentie.

Last edited by ioanna; 11.06.2012 at 17:06:51.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09