Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2013, 23:40:09
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Question Cum pot evita iubirea neimpartasita?

Buna seara,

Am si eu o intrebare si sper ca vreunul dintre dumneavoastra imi va putea da un sfat bun. Cum pot evita sa ajung sa iubesc o persoana care nu ma iubeste? De doua zile ma simt cam labila sentimental si mi-e teama sa nu ajung sa iubesc pe un anume cineva care nu ma iubeste. De evitat sa-l vad nu se poate pentru ca el este conducatorul meu de doctorat si in general ne vedem o data pe saptamana la el in birou. Ma aflu intr-o tara straina (Anglia), nu am prieteni, nu am pe nimeni apropiat de sufletul meu cu care sa ma sfatuiesc. El este crestin ortodox grec (eu sunt crestin ortodoxa romanca), cu zece ani mai in varsta ca mine, necasatorit si este un om cu un suflet de aur, cum foarte rar intalnesti care mi-a dat de fiecare data sfaturi foarte bune pe plan profesional. Am vazut clar ca imi apreciaza calitatile intelectuale, seriozitatea in munca, bunul simt si ca doreste ca eu sa raman aici la universitate ca postdoctorand si sa lucrez cu el in continuare dupa ce termin doctoratul. Cu toate astea, mira-m-as extrem de puternic sa simta si altceva pentru mine. Pana acum doua zile nici prin cap nu mi-as fi imaginat sa il vad altfel decat din punct de vedere profesional. Mi-e teama sa nu ajung sa ma indragostesc de el. De aceea, vreau sa previn suferinta si sa o evit din timp, sa fug de ea. Mai mentionez ca de cand sunt eu aici, el a mers in fiecare concediu acasa la parinti, deci presupun ca nu are prietena. (bine, ma rog, daca nu ma place, chiar de e singur si tot n-am sanse, dar...) Si mai mentionez ca e un om extrem de muncitor si implicat in tot felul de proiecte si activitati, deci nu prea are timp liber. (adica timp pentru viata personala as zice eu) Deci cum pot evita sa ajung sa-l iubesc? Cunosc sentimentul de iubire neimpartasita de multi ani, nu mai vreau sa-l am si vis a vis de acest om, mai ales ca mi-ar ingreuna colaborarea cu el. Va rog sa nu veniti cu jigniri si misto-uri, suntem totusi pe un forum crestin ortodox. Multumesc tuturor celor ce ma vor ajuta.

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2013, 00:12:27
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Porfirie explică cum atunci când ne străduim să scăpăm de o anumite realitate de fapt îi oferim putere în viața noastră duhovnicească. De aceea spre exemplu nu e bine să ne rugăm „scapă-mă Doamne de cutare lucru” fiindcă astfel sufletul nostru dovedește o așezare care nu îi e plăcută lui Dumnezeu iar patima de care fugim are posibilitatea, tocmai datorită așezării respective, să pună stăpânire pe noi.(asta e înțelegerea mea din ce am citit).
Învățătura de mai sus, „adaptată” la cazul tău, o văd astfel: Nu te mai gândi deloc la posibilitatea de a te îndrăgosti de el. Respinge orice gând legat de ceea ce va fi în viitor și roagă-te cât mai des pentru fericirea lui și a ta. Procedând astfel Dumnezeu va rândui ce trebuie. Încearcă să îi lași lui Dumnezeu spațiul de care are nevoie ca să lucreze. Tu comportă-te simplu și firesc și fă partea ta adică rugăciunea ca să se facă voia lui Dumnezeu atât cu el cât și cu tine....cam asta ar fi opinia mea. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2013, 00:37:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Am si eu o intrebare
Intre titlul mesajului si continut exista urmatoarele doua discordante:

-mai intai, nu rezulta din continutul mesajului caracterul neimpartasit al iubirii. Ceea ce inteleg eu este ca nu s-a ajuns la declaratii. Ce anume va face sa spuneti ca nu simte si el o atractie ? De fapt, imi face impresia ca nu excludeti aceasta posibilitate, atata timp cat va preocupa daca are sau nu o prietena. Ati vrea sa simta atractie, nu-i asa? Nu aveti cum sti ca nu o simte. Nu toti barbatii se reped sa declare, ba chiar majoritatea sunt extrem de inhibati cand e sa deschida gura sa o faca.

-pe urma, nu rezulta ca e vorba de iubire din partea dv. Una e "un anumit grad de atractie" si alta este "iubire".

Deci, parerea mea e ca e nevoie ca si dv, si el, sa va cristalizati lucrurile in minte, ca nici unuia s-ar putea sa nu-i fie clare. Aveti nevoie de pur si simplu mai mult timp, pentru a sesiza incotro merg lucrurile in inima dv si in inima celuilalt. Prin urmare, continuati o vreme ca si pana acum: nici nu "fugiti", nici nu precipitati treburile, lasand un pic mai mult camp liber feminitatii dv. In niciun caz nu fugiti. Veti avea tot timpul sa fugiti pe urma, daca se va dovedi ca diagnosticul de "iubire neimpartasita" are sustinere. Deocamdata nu aveti elemente sa-l sustineti, nici pe departe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.01.2013 at 00:40:20.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2013, 00:42:59
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Frumos sfat. Multumesc, domnule VladCat.
Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Părintele Porfirie explică cum atunci când ne străduim să scăpăm de o anumite realitate de fapt îi oferim putere în viața noastră duhovnicească. De aceea spre exemplu nu e bine să ne rugăm „scapă-mă Doamne de cutare lucru” fiindcă astfel sufletul nostru dovedește o așezare care nu îi e plăcută lui Dumnezeu iar patima de care fugim are posibilitatea, tocmai datorită așezării respective, să pună stăpânire pe noi.(asta e înțelegerea mea din ce am citit).
Învățătura de mai sus, „adaptată” la cazul tău, o văd astfel: Nu te mai gândi deloc la posibilitatea de a te îndrăgosti de el. Respinge orice gând legat de ceea ce va fi în viitor și roagă-te cât mai des pentru fericirea lui și a ta. Procedând astfel Dumnezeu va rândui ce trebuie. Încearcă să îi lași lui Dumnezeu spațiul de care are nevoie ca să lucreze. Tu comportă-te simplu și firesc și fă partea ta adică rugăciunea ca să se facă voia lui Dumnezeu atât cu el cât și cu tine....cam asta ar fi opinia mea. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2013, 00:55:48
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Multumesc pentru raspuns si incurajare, domnule Dragomir. Pai in clipa asta spun sincer ca as vrea de sot un barbat ca el (adica asa bun, inteligent, cu rabdare, mult bun simt, e si crestin ortodox, imi ridica moralul si ma incurajeaza si motiveaza sa devin si mai buna), dar bineinteles sa ma iubeasca respectivul. (de mine pentru el nu mai zic, se subintelege ca nu m-as casatori niciodata in absenta iubirii) Da, sunt de acord cu partea referitoare la atractia fizica. Sa spun drept eu pana acum doua zile nu mi-am imaginat ca l-as putea vedea vreodata altfel decat profesional tocmai din cauzei partii ,,atractie fizica''. Crestini cum suntem, dar cred ca toata lumea e de acord ca nu te poti casatori cu un om ce nu te atrage. De doua zile parca nu il mai vad in asa lumina negativa la acest capitol, parca il vad mai placut si fizic. De aceea am inceput sa-mi pun intrebari daca nu cumva incep sa ma indragostesc de el. Deci nu am afirmat ca il iubesc, ci am afirmat ca mi-e teama sa nu ajung sa il iubesc (in timp, desigur, dar eu voi mai sta aici cel putin pana in octombrie 2015, deci e timp suficient). Am afirmat ca ma indoiesc puternic ca el m-ar vedea si altfel decat profesional din cauza ca nu m-a intrebat niciodata lucruri din care sa reiasa ca vrea sa ma cunoasca (adica sa afle ce lucruri imi plac, ce pasiuni/hobby-uri am). Spuneti ca majoritatea barbatilor sunt inhibati in a deschide gura sa declare. Gandirea mea e construita pe ideea ca fiind barbat, nu trebuie sa ai temeri/inhibitii. Mai ales ca nu e un adolescent, e un barbat ce merge incet-incet spre 40 de ani la fel cum eu merg spre 30 in putini ani. Oricum, va apreciez raspunsul si sugestiile. Multumesc mult, domnule Dragomir.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Intre titlul mesajului si continut exista urmatoarele doua discordante:

-mai intai, nu rezulta din continutul mesajului caracterul neimpartasit al iubirii. Ceea ce inteleg eu este ca nu s-a ajuns la declaratii. Ce anume va face sa spuneti ca nu simte si el o atractie ? De fapt, imi face impresia ca nu excludeti aceasta posibilitate, atata timp cat va preocupa daca are sau nu o prietena. Ati vrea sa simta atractie, nu-i asa? Nu aveti cum sti ca nu o simte. Nu toti barbatii se reped sa declare, ba chiar majoritatea sunt extrem de inhibati cand e sa deschida gura sa o faca.

-pe urma, nu rezulta ca e vorba de iubire din partea dv. Una e "un anumit grad de atractie" si alta este "iubire".

Deci, parerea mea e ca e nevoie ca si dv, si el, sa va cristalizati lucrurile in minte, ca nici unuia s-ar putea sa nu-i fie clare. Aveti nevoie de pur si simplu mai mult timp, pentru a sesiza incotro merg lucrurile in inima dv si in inima celuilalt. Prin urmare, continuati o vreme ca si pana acum: nici nu "fugiti", nici nu precipitati treburile, lasand un pic mai mult camp liber feminitatii dv. In niciun caz nu fugiti. Veti avea tot timpul sa fugiti pe urma, daca se va dovedi ca diagnosticul de "iubire neimpartasita" are sustinere. Deocamdata nu aveti elemente sa-l sustineti, nici pe departe.

Last edited by simona_fidela; 31.01.2013 at 01:07:07.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2013, 01:48:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Este foarte greu sa faci lucrul asta rational. Inima nu tine cont de ratiune, de aceea si Pascal a spus: Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le poate pricepe. Eu nu cred ca este posibil sa faci ceva anume ca sa nu te indragosteti, dar este bine sa nu visezi cu ochii deschisi, sa nu iti imaginezi nimic, nici cum ar fi daca ar exista o relatie intre voi, sau cum iti va declara el ca simte ceva pentru tine. Sa te porti firesc in continuare, sa nu dai nimic de inteles. Daca va fi ceva, se va lamuri in timp si el este cel care trebuie sa faca primul pas (in viziunea mea). Sa incerci sa faci lumina in inima ta, sa vezi exact ce simti, sa nu confunzi o deosebita admiratie si apreciere cu inceputul unei iubiri. Dar daca va fi ca inima ta sa il aleaga, nu prea ai ce sa faci (in afara de rugaciune).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.01.2013, 01:59:36
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Multumesc pentru raspuns, Ekaterina. Aveti dreptate in tot ce ati scris.
Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sa te porti firesc in continuare, sa nu dai nimic de inteles. Daca va fi ceva, se va lamuri in timp si el este cel care trebuie sa faca primul pas (in viziunea mea).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.01.2013, 02:03:01
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

In principiu relatiile profesor-student trebuie evitate atata timp cat relatia profesionala persista.

Ce te faci, de exemplu, daca si el iti impartaseste simpatia, si incepeti o relatie. Si la un moment dat nu mai merge si va despartiti, poate destul de urat. Cum ramane cu doctoratul si cu celelalte planuri profesionale?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2013, 02:09:00
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Noesisaa, stiu asta, nu e cazul sa imi amintiti. Dupa ce voi termina doctoratul, nu voi mai fi studenta lui, vom fi colaboratori, bine tot cu ceva subordonare, dar fara relatie de genul profesor- student. Stiu ca vreti sa spuneti ca nu ar merita sa se strice relatia profesionala (indiferent de ce gen e ea, chiar si de colegialitate) din cauza unei relatii esuate, in cazul celor ce trec prin asa ceva si sunt de acord cu dumneavoastra. Totusi, cred ca e "devreme" sa ne gandim la asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In principiu relatiile profesor-student trebuie evitate atata timp cat relatia profesionala persista.

Ce te faci, de exemplu, daca si el iti impartaseste simpatia, si incepeti o relatie. Si la un moment dat nu mai merge si va despartiti, poate destul de urat. Cum ramane cu doctoratul si cu celelalte planuri profesionale?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2013, 10:37:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Buna seara,

Am si eu o intrebare si sper ca vreunul dintre dumneavoastra imi va putea da un sfat bun. Cum pot evita sa ajung sa iubesc o persoana care nu ma iubeste? De doua zile ma simt cam labila sentimental si mi-e teama sa nu ajung sa iubesc pe un anume cineva care nu ma iubeste. De evitat sa-l vad nu se poate pentru ca el este conducatorul meu de doctorat si in general ne vedem o data pe saptamana la el in birou. Ma aflu intr-o tara straina (Anglia), nu am prieteni, nu am pe nimeni apropiat de sufletul meu cu care sa ma sfatuiesc. El este crestin ortodox grec (eu sunt crestin ortodoxa romanca), cu zece ani mai in varsta ca mine, necasatorit si este un om cu un suflet de aur, cum foarte rar intalnesti care mi-a dat de fiecare data sfaturi foarte bune pe plan profesional. Am vazut clar ca imi apreciaza calitatile intelectuale, seriozitatea in munca, bunul simt si ca doreste ca eu sa raman aici la universitate ca postdoctorand si sa lucrez cu el in continuare dupa ce termin doctoratul. Cu toate astea, mira-m-as extrem de puternic sa simta si altceva pentru mine. Pana acum doua zile nici prin cap nu mi-as fi imaginat sa il vad altfel decat din punct de vedere profesional. Mi-e teama sa nu ajung sa ma indragostesc de el. De aceea, vreau sa previn suferinta si sa o evit din timp, sa fug de ea. Mai mentionez ca de cand sunt eu aici, el a mers in fiecare concediu acasa la parinti, deci presupun ca nu are prietena. (bine, ma rog, daca nu ma place, chiar de e singur si tot n-am sanse, dar...) Si mai mentionez ca e un om extrem de muncitor si implicat in tot felul de proiecte si activitati, deci nu prea are timp liber. (adica timp pentru viata personala as zice eu) Deci cum pot evita sa ajung sa-l iubesc? Cunosc sentimentul de iubire neimpartasita de multi ani, nu mai vreau sa-l am si vis a vis de acest om, mai ales ca mi-ar ingreuna colaborarea cu el. Va rog sa nu veniti cu jigniri si misto-uri, suntem totusi pe un forum crestin ortodox. Multumesc tuturor celor ce ma vor ajuta.

Multumesc
ce trebuie sa se intample, prin voia Domnului, se va intampla...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare