Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2011, 13:22:33
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Contraceptia-un rau ignorat

Buna ziua!Am scris despre ceea ce ma framanta si pe alt forum,insa nu s-a animat prea multa lume in a discuta aceste lucruri.Vin si aici,in speranta ca se vor gasi mai multe persoane deschise catre astfel de discutii si mai ales catre aceasta tematica: contraceptia.As vrea sa aud si alte pareri:cum este buna sau rea? Este rea,normal,insa cum de este atat de folosita in societatea crestina a ultimilor ani?

Se stie foarte bine ca avortul este un pacat foarte mare.Din nefericire,multe femei nu tin cont de acest lucru si isi ucid copiii din pantece.Sunt multe femei care o fac,insa sunt si foarte multe femei care nu o fac.Insa in ziua de azi,majoritatea oamenilor isi ucid copiii inainte de a deveni embrioni.Ma refer la contraceptie si tot ce tine de ea.Foarte rar se mai aude de cate o familie cu 8-10 copii,iar cei care se incumeta sunt catalogati de catre majoritate ca fiind inconstienti ce isi condamna copiii la saracie si viata grea.Setea dupa bani si dupa o viata usoara ne-a adus aici si consecintele vor fi catastrofale foarte curand.Se vorbeste de suprapopulatie,de saracie si bani putini,insa majoritatea dintre noi avem cu mult peste nevoile noastre.Nu se discuta foarte adesea acest subiect ,la fel ca subiectul avortului de exemplu,si legea facerii de copii nu este respectata nici de multi preoti.Imi cer scuze inca o data ca fac aceasta afirmatie,insa consider preotul ca fiind parintele duhovnicesc al comunitatii de care apartine.Intrebarile mele:

"Fereala" de copii este acelasi lucru cu avortul?

Ce trebuie sa faca un sot din punct de vedere crestinesc,daca celalat refuza sa respecte legea facerii de copii?

Cum se mai poate schimba mentalitatea oamenilor din jurul nostru,cand toti sunt robiti placerilor si vietii "caldute" si comfortabile?Raspunsul il dau tot eu: propriul exemplu e unica solutie.Insa ce e de facut cand sotul/sotia nu este de acord sa te urmeze in hotarare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2011, 14:57:10
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75 Vezi mesajul

"Fereala" de copii este acelasi lucru cu avortul?

Ce trebuie sa faca un sot din punct de vedere crestinesc,daca celalat refuza sa respecte legea facerii de copii?

Cum se mai poate schimba mentalitatea oamenilor din jurul nostru,cand toti sunt robiti placerilor si vietii "caldute" si comfortabile?Raspunsul il dau tot eu: propriul exemplu e unica solutie.Insa ce e de facut cand sotul/sotia nu este de acord sa te urmeze in hotarare?
cu avortul nu sunt nici eu de accord... adica chiar daca Doamne fereste, iese un copil cu probleme, psihice, fizice, tot fiinta umana este si are dreptul la viata, si din moment ce Dumnezeu l-a dat, omul trebuie sa isi care crucea. nu de alta, dar poate primi o cruce si mai grea.

cat despre "fereala" ... se zice ca e pacat, da ... adica din moment ce Dumnezeu da un copil, stie El de ce, si niciodata Dumnezeu nu da mai mult decat poate duce omul. in ziua de azi mentalitatea este ca vai nu am bani, nu am cea mai tare si banoasa slujba, nu am viluta, masina, inseamna ca nu am cu ce sa il cresc. dar omul nu se mai gandeste ca Dumnezeu are grija de toti, ne da absolut tot ce avem noi nevoie, chiar daca noi nu suntem niciodata multumiti si intotdeauna vrem mai mult, plus ca Dumnezeu nu pune in spinare mai mult decat poate duce omul.

multe cupluri s-au despartit din cauza ca unul vroia copii si altul nu ...

in general trebuie vorbit si insistat, trebuie ajuns la un accord comun, fiecare sa isi zica parerea, poate trebuie mers la preot, apelat la un ajutor ... oricum in general, inainte de casatorie, cineva stie cu cine se ia... adica trebuie discutat despre planuri de viitor, despre interese comune, si printre interese comune ar trebui sa fie si copiii, nu doar banii, distractiile, petrecerile, calatoriile, vile, masini si alte lucruri total materiale.

cel mai rau caz, la care nu ar trebui sa se apeleze niciodata, este ca daca sa zic, cel care nu vrea e barbatul si femeia vrea foarte mult, asa e mai usor , "accidente" se pot intampla.... ups, am uitat sa iau pastila, iaca buba.... nu stiu cat de crestineste este asta, dar poate unii barbati trebuie impinsi mai cu forta de la spate ca sa descopere ceva care poate totusi se dovedeste ca le-ar place...adica sa fie tati ... sau pur si simplu sa se maturizeze.

daca femeia e cea care nu vrea... e mai greu ... discutii, convingeri ... si daca femeia se lasa greu convinsa.... doar Dumnezeu poate face o minune.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2011, 15:16:46
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu incerc sa-mi imaginez cum ar arata o familie cu 10 copii, cu tata somer si mama casnica (nu ai cum sa mergi la serviciu fiind mama de 10 copii). La viata de azi din Romania, sincer iti spun ca nu stiu cum ar supravietui. Poate doar din mila enoriasilor de la biserica la care merg, insa cum nimeni n-o duce prea bine in momentul de fata, pana si milostenia s-a redus cantitativ.
Personal consider ca lumea este suprapopulata, deja am distrus aproape iremediabil planeta pentru a asigura tuturor resurse necesare traiului: milioane de hectare de paduri rase de pe fata pamantului, poluare fara precedent in aer si apa, chimizarea hranei pentru ca altfel nu-i putem hrani pe toti, samd. Apele au ajuns sa-si schimbe cursul din cauza despaduririlor masive, clima e data peste cap, locuim inghesuiti in orase pentru ca spatiul ramane acelasi in timp ce noi, populatia planetei, ne inmultim in continuare. Sa ne fereasca Dumnezeu de razboaie pentru hrana / spatiu / resurse naturale.
Ce fel de planeta lasam generatiilor care vin? Una pustiita si secatuita?
Priviti conditiile de trai din India sau Bangladesh de exemplu. Acolo familiile cu 10 copii sunt la ordinea zilei. Boli, foamete, moarte, mizerie crunta, lupta primitiva pentru supravietuire.
Sa nu se inteleaga ca sunt in favoarea avortului. Eu aprob doar metodele contraceptive ne-abortive, le consider necesare (nu numai din motivele enumerate mai sus – vezi si incapacitatea psihica / fizica a parintilor de a avea multi urmasi, etc).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2011, 15:58:11
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Eu incerc sa-mi imaginez cum ar arata o familie cu 10 copii, cu tata somer si mama casnica (nu ai cum sa mergi la serviciu fiind mama de 10 copii). La viata de azi din Romania, sincer iti spun ca nu stiu cum ar supravietui. Poate doar din mila enoriasilor de la biserica la care merg, insa cum nimeni n-o duce prea bine in momentul de fata, pana si milostenia s-a redus cantitativ.
Personal consider ca lumea este suprapopulata, deja am distrus aproape iremediabil planeta pentru a asigura tuturor resurse necesare traiului: milioane de hectare de paduri rase de pe fata pamantului, poluare fara precedent in aer si apa, chimizarea hranei pentru ca altfel nu-i putem hrani pe toti, samd. Apele au ajuns sa-si schimbe cursul din cauza despaduririlor masive, clima e data peste cap, locuim inghesuiti in orase pentru ca spatiul ramane acelasi in timp ce noi, populatia planetei, ne inmultim in continuare. Sa ne fereasca Dumnezeu de razboaie pentru hrana / spatiu / resurse naturale.
Ce fel de planeta lasam generatiilor care vin? Una pustiita si secatuita?
Priviti conditiile de trai din India sau Bangladesh de exemplu. Acolo familiile cu 10 copii sunt la ordinea zilei. Boli, foamete, moarte, mizerie crunta, lupta primitiva pentru supravietuire.
Sa nu se inteleaga ca sunt in favoarea avortului. Eu aprob doar metodele contraceptive ne-abortive, le consider necesare (nu numai din motivele enumerate mai sus – vezi si incapacitatea psihica / fizica a parintilor de a avea multi urmasi, etc).
Am rude la tara,prin toata tara,ca sa spun asa.Toti se plang ca nu au pe cine sa plateasca cu ziua ,la munca campului.Parintii a zece copii pot merege sa munceasca la camp cu ziua,inclusiv cu fiii cei mai mari.Din putinul castigat si-ar plati cate o paine pe zi,apa e din belsug,cate un mar,un iaurt la saptamana etc.Asa ar putea respecta si posturile crestinesti,pe care putini crestini le ai tin cum trebuie.S-ar lipsi bucurosi de Danonio,dulciurile fosforescente si cauciucate,cu aspect de orice,numai de mancare normala,nu...de crenwrustii si salamurile criminale care si asa ar trebui interzise pe piata etc.Hainute pentru copii,daca nu si-ar permite sa cumpere,ar gasi detsule din milostenia altora-avem cu totii dulapurile burdusite de haine.Educatia ar veni in primul rand din familie,avand ca punct de plecare Biblia,Biserica,preotul din parohie si oamenii de bine din jur.Daca nu isi permit scoli inalte vor invata cate o meserie sau daca nici asta nu isi vor permite,vor invata sa fie OAMENI la munca campului,care inn orice vreme de criza sau de razboi,slava Domnului,va exista...Asta e un scenariu dintre cele mai dificile de realizat.Insa au existat cazuri in care ,oameni simplii,fara bani,fara o cultura deosebita(insa avand la baza o cultura religioasa ortodoxa) au dat vietii oameni deosebiti,care contribuie prin propria viata la o lume mai buna,asa cum ar trebui sa fie.Citeste despre Nicolae si Aglaia Mihoc si despre familia dansilor.In ziua de azi suntem imbuibati cu de toate si tot nu suntem multumiti.Nu trebuie sa uitam trecutul si pe inaintasii nostri,care au avut familii mult mai numeroase si mai frumoase decat noi,cu ajutorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2011, 16:26:20
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Toata lumea vrea contraceptie, si Dumnezeu si asta ne da in bunatatea Lui, dar oamenilor nici asta nu le convine si pentru ca nu pot avea copii inventeaza metode artificiale de fertilizare... Ciudati mai suntem.
Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Personal consider ca lumea este suprapopulata, deja am distrus aproape iremediabil planeta pentru a asigura tuturor resurse necesare traiului: milioane de hectare de paduri rase de pe fata pamantului, poluare fara precedent in aer si apa, chimizarea hranei pentru ca altfel nu-i putem hrani pe toti, samd. Apele au ajuns sa-si schimbe cursul din cauza despaduririlor masive, clima e data peste cap, locuim inghesuiti in orase pentru ca spatiul ramane acelasi in timp ce noi, populatia planetei, ne inmultim in continuare. Sa ne fereasca Dumnezeu de razboaie pentru hrana / spatiu / resurse naturale.
Indraznesc sa cred putin diferit...
Suprapopulata nu cred ca e planeta... daca luam in considerare tot spatiul unde se poate trai cu un efort normal. Adica daca pui umarul la treaba sa se si vada.
Resursele? Aici cred ca situatia sta si mai bine! Spunea cineva la o conferinta cu tema sustainability (cred ca am mai epxlicata asta pe undeva...) ca intr-o anumita perioada de timp - sa zicem un an - se folosesc de 8 (virgula ceva) ori mai multe resurse decat ar fi necesarul populatie existente pe glob. Calculul era detaliat si nu il pot reproduce din memorie (o sa incerc sa caut brosura conferintei unde erau toate articolele)... dar era cu cifre exacte despre cate resusre sunt consumate fara nici un folos, printre care: produsele care practic nu au un termen de valabilitate si totusi nu pot fi vandute fara a fi stabilita acea data (zahar, faina, si altele...) si multe se arunca dupa expirare, energia electrica folosita la fel - zeci de mii de consumatori fara ca oamenii sa aiba nevoie (muzica din orice statie de metrou desi fiecare are un MP3 player, televizoare in fiecare camera si functionale in acelasi timp...).
Nu ma intreba cum au masurat ei exact, dar stiu ca cel putin punctele sensibile unde se produc pierderile erau clar punctate.
Vina o are educatia materialista care a generat societatea de consum.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2011, 16:51:40
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Buna mihaela75.
O intrebare am si eu inainte de a raspunde intrebarilor tale : ai copii ?!?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.03.2011, 16:56:44
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Noi nu avem mai multe nevoi decat aveau bunicii nostrii sau strabunicii, insa, pretentiile sunt mai mari. Nu sunt nici eu pentru avort dar nu am nimic impotriva contraceptiei. Am vazut destule situatii cand copiii celor sarmani privesc cu disperare si deznadejede in vitrinele magazinelor.
Copiii acestor familii numeroase cand ajung adulti nu vor mai avea o familie numeroasa:un copil maxim doi. Ba chiar unii dintre ei si-au intrebat parintii cand au ajuns mari ce a fost in capul lor sa faca atat de multi copii.
Stii ceva....ca sa impaci si capra si varza cea mai buna e abstinenta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.03.2011, 17:00:06
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Mijloacele contraceptive au rolul preintampinarii sarcinilor nedorite....Deci decat prunci avortati sau nascuti si zvarliti fara suflet prin tomberoane , mai bine anticonceptionale....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.03.2011, 17:00:32
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kouklakys Vezi mesajul
Buna mihaela75.
O intrebare am si eu inainte de a raspunde intrebarilor tale : ai copii ?!?
Da,unul,sa ii dea Dumnezeu sanatate!Si nu e bine ca e doar unul!In urma experientei de viata,dupa multe ocolisuri,am vazut ca Dumnezeu exista.Si daca in legile Sale ne spune ca avortul e un pacat,ca "fereala de copii" e deasemea pacat,inseamna ca asa e.Viata intima a sotilor,doar pentru placere,fara scopul de a avea copii inseamna destrabalare,pacat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2011, 17:04:35
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Noi nu avem mai multe nevoi decat aveau bunicii nostrii sau strabunicii, insa, pretentiile sunt mai mari. Nu sunt nici eu pentru avort dar nu am nimic impotriva contraceptiei. Am vazut destule situatii cand copiii celor sarmani privesc cu disperare si deznadejede in vitrinele magazinelor.
Copiii acestor familii numeroase cand ajung adulti nu vor mai avea o familie numeroasa:un copil maxim doi. Ba chiar unii dintre ei si-au intrebat parintii cand au ajuns mari ce a fost in capul lor sa faca atat de multi copii.
Stii ceva....ca sa impaci si capra si varza cea mai buna e abstinenta!
Dar credeti ca satisfacerea oricarei dorinti a micutilor este buna?O jucarie,o hainuta,tot i-ai putea cumpara copilului,in orice conditii.Dar sa ii cumperi de fiecare data cand mai apare cate o noutate Batman sau Barbie...deja e risipa de bani pe lucruri de nimic.Copilul trebuie invatat cu un anumit nivel de frustrare de mic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contraceptia cauzeaza avort!!! theosis3131 Generalitati 1 21.06.2009 22:40:37