Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.05.2016, 10:17:10
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit Duminica Tomei

„Ne aflăm astăzi în Duminica a doua după Paști. Observați, nu întâia, ci a doua, pentru că a Paștilor este “Cea una, împărăteasă și doamnă, al praznicelor praznic, sărbătoare a sărbătorilor”, cum e preamărită în cântările pascale. Și nu ziua întâi este corect, ci cea una, a Învierii – unică, unită în taina ei cu cea una a creației, a începutului zidirii. De aceea, în calendar, numărătoarea duminicilor de la Ziua Învierii până la Cincizecime începe cu ziua duminicii: Ziua cea una a Învierii, Duminica a doua după Paști ș.a.m.d. Numai după Dumnica Tuturor Sfinților se ia numărătoarea obișnuită, în timpul obișnuit al Creației.”

După ce în Noaptea Învierii părintele ne-a atras atenția că cine nu-L simte pe Hristos nu este viu, o nouă chemare la înviere ne face acum:

„Vrem noi cu adevărat să simțim viața și învierea lui Hristos? A rânduit Dumnezeu să se întipărească în noi viața și învierea, prin orice cuvânt al Evangheliei. Apoi și prin rugăciunea noastră. Căci dacă în cuvântul Evangheliei Dumnezeu ne vorbește nouă – și El a vorbit mai întâi – în rugăciune Îi vorbim noi lui Dumnezeu. Iar în Trupul și Sângele Lui, în Tainele Lui și trupul nostru se împărtășește de viață. Așa se lucrează propriu-zis în noi învierea și viața. Acesta e adevăr al tuturor adevărurilor, nu e doar o părere. Acesta e lucrul dumnezeiesc. Așa să primim cuvântul, înscriindu-se în noi, devenind trup în noi. Trupul nostru să devină trup al lui Dumnezeu-Cuvântul.”

„Gândiți-vă la proorocia lui Iezechiel, când vede câmpul de oase și aude glasul îngerului: “Învia-vor, oare, oasele acestea?” (Iezechiel 37, 3). Parcă ne strigă nouă: Învia-vor oare inimile voastre din nesimțire? Căci nesimțirea, cum au zis Părinții, e moartea sufletului înainte de moartea trupului. Or, când auzi cuvântul Paște, când auzi “Hristos a Înviat!”, să te simți trezit, căci, o dată mai mult trebuie spus, pentru noi a înviat Hristos, nu pentru El. Învierea e minunea noastră. Am spus-o și altă dată: Moartea pe cruce e minunea lui Dumnezeu, dacă vreți, neobișnuitul din Dumnezeu. Pentru că în Iisus Hristos, Dumnezeu și Om, e Dumnezeirea cea veșnică, nemurirea cea veșnică; iar ca om, este trup luat din Fecioară, deci fără păcat, și nu era în El sămânța morții. Pentru că moartea e plata păcatului. Așadar, El a luat moartea noastră și, precum Adam a schimbat starea de jertfă, de comuniune cu Dumnezeu în moarte, Fiul lui Dumnezeu ia moartea lui Adam și a noastră și o transfigurează în jertfă, care duce la înviere. Învierea pentru noi.”


Audio aici.
Attached Files
File Type: doc 01 Duminica Tomei.doc (66,0 KB, 0 views)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 15.05.2016, 10:30:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit Duminica mironosițelor

Apropo de morminte (căci mironosițele s-au îngrijit de trupul Domnului în mormânt), încă un semnal de alarmă de la Părinte: Să ne ferim să ajungem în mormântul sufletului, care este nesimțirea duhovnicească:

„Mormântul nesimțirii, pentru care Ioan Scărarul spune: «Nesimțirea e moartea sufletului înainte de moartea trupului». Cea mai gravă și cea mai de luat în seamă. În întreaga umanitate, în toate religiile lumii s-a pregătit actul de înmormântare; și acest act deosebește pe om de celelalte viețuitoare.”

Și încă o chemare la Înviere:

„Ei bine, în aest adânc, când pătrunzi, în rugăciune și în comunicare cu Dumnezeul cel viu, cum spune Acatistul Învierii, pe care noi îl rostim neîncetat în aceste zile, simți că Dumnezeu te-a ridicat din mormântul nesimțirii, din sufletul tău mort din pricina păcatelor. Și a devenit viu sufletul tău și acela este începutul învierii. Ridicat acum din mormântul sufletului tău, al nesimțirii, și simțindu-ți sufletul viu, înțelegi că viitorul lumii e învierea, e viața, că istoria nu are alt sens decât Împărăția lui Dumnezeu, împărăția luminii și a învierii. Și fără împărăția lui Dumnezeu istoria nu are sens.”
Attached Files
File Type: doc 94Duminica mironositelor.doc (31,5 KB, 0 views)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 20.06.2016, 10:10:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit Nașterea Bisericii

Duhul Sfânt - Duhul Adevărului. Oricine dintre noi poate și trebuie să-L primească și să-L cunoască în sine însuși. Atunci când Îl ai, simți adevărul:

„Este și un instinct al adevărului, pe care Mântuitorul îl numește Duhul Adevărului. Îți spune ceva din adânc: aceasta este adevărat și altfel nu poate fi.”

Condiția pe care trebuie să o împlinim noi este ca inima noastră să fie deschisă. Mai departe este voința Lui:

„ O creștină mă întreba: De ce nu am mereu puterea aceasta? – Ei, vezi, puterea asta nu depinde nici de tine și nici de ea însăși, ci de Cel care o dă – Duhul Adevărului, și Care împlinește de la Tatăl prin Fiul. E Persoană.”

Cum simți în tine însuți prezența Duhului Sfânt:

„[...] Augustin spunea: Doamne, eu Te căutam în afară, iar Tu erai înlăuntru. Tu erai în mine, iar eu nu eram în mine; eram afară din mine. Și de acolo, din lăuntrul meu vor curge “râuri de apă vie”. Simți curgând în tine adevărul; cuvintele, gândurile toate se unesc, strălucesc în lumina adevărului. Cercetați, rugați-vă, trăiți așa atât de viu, negrăit, prezența lui Dumnezeu!”

Din nou, ce este pocăința:

„Pentru care mulțimea, auzind, a zis: Ce să facem? Iar Petru le-a răspuns: “Pocăiți-vă!” – schimbă-ți gândirea, de la eul tău, orgoliul tău, la Dumnezeul Cel viu care ne unește pe toți; la Unicul Dumnezeu – al adevărului, al luminii, al învierii, al veșniciilor. Ca să nu rămână miliarde de euri care se ciocnesc între ele;”

Predica audio, aici.
Attached Files
File Type: doc 01 Pogorarea Duhului Sfant.doc (38,0 KB, 3 views)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 20.06.2016 at 10:22:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare