Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.09.2008, 23:03:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sindicatul nu-si face treaba. Este ca si inexistent la fimele straine din Romania. De ce? Patronilor nu le e "frica" de nimeni; ei taie si spanzura. Iar romanul tace, face ore suplimentare fara plata, in loc sa puna la treaba sindicatul. Acum romanul munceste pentru doi, dar e platit jumatate de salariu.
Cu toate acestea e lipsa de cadre CALIFICATE; firmele ii angajeaza deja pe studentii din ultimul an de studiu, pentru a-si asigura necesarul de personalul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.09.2008, 05:02:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Sindicatul nu-si face treaba. Este ca si inexistent la fimele straine din Romania. De ce? Patronilor nu le e "frica" de nimeni; ei taie si spanzura. Iar romanul tace, face ore suplimentare fara plata, in loc sa puna la treaba sindicatul. Acum romanul munceste pentru doi, dar e platit jumatate de salariu.
Cu toate acestea e lipsa de cadre CALIFICATE; firmele ii angajeaza deja pe studentii din ultimul an de studiu, pentru a-si asigura necesarul de personalul.
Da, asa este ! Sindicatele, o mascarada. La firma unde lucrez, nici nu mai exista, a fost desfintat, absorbit de cei cu interese si asta se simte. Oricum, personalul municitor si nu numai este imbatranit si asta se simte, iar firma , este si va fi in pericol, prin viitoarea perioada de pensionare si prin nesocotirea celor tineri. Eu am incredere in tineretul actual ,cel cu studii medii si superioare. Avem un potential urias, nefolosit pe care nu de nu-l stim a-l folosi, il vom pierde. Nu se va intampla asta, sunt sigur. Trezirea Romaniei este aproape, simt asta si stiu ce spun.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.09.2008, 06:08:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
tara noastra e intr-un declin moral tot mai accentuat.
declinul moral este rezultatul deceniilor de ateism in masa, care au erodat fundatiile familiei crestine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.09.2008, 06:15:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Cu ce incepe Romania pocainta?
cu RESPECTUL pentru valorile fundamentale, iar tonul trebuie sa vina de la cei care tin fraiele tarii, si in general, cei care au pozitie de conducere, indiferent de nivel, si la care puterea exemplului personal ar trebui sa functioneze impecabil. altfel, ramanem la zicala: pestele de la cap se-mpute...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.09.2008, 07:41:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de iosif
Cu ce incepe Romania pocainta?
cu RESPECTUL pentru valorile fundamentale, iar tonul trebuie sa vina de la cei care tin fraiele tarii, si in general, cei care au pozitie de conducere, indiferent de nivel, si la care puterea exemplului personal ar trebui sa functioneze impecabil. altfel, ramanem la zicala: pestele de la cap se-mpute...
Da, dar de la coada se curata, draga Mirela !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.09.2008, 07:52:08
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Ce se curata cristi? Ce ne facem cu cei ce traiesc din alocatia copiilor? Cu cei care isi lasa pamantul parloaga si se multumesc cu ajutorul social? Cu tiganii si romanii ce traiesc din furt si santaje? Romania este o tara bogata dar nu are cine sa o (foloseasca). Suntem prea grabiti sa luam bani multi pe stat degeaba.:|
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.09.2008, 08:01:45
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Regele frate, este singurul om ce este uns pentru a doua oara cu Sfantul si Marele Mir. El, regele avea voie sa intre pe usile imparatesti ca si preotii si sa se impartaseasca cu ei in Sfantul Altar. Cati dintre presedintii nostri participa la Sfanta Liturhie fiind constienti de ceea ce se petrece acolo? Pe cati dintre parlamentari i-ati vazut impartasindu-se? Cum sa se teama acestia de Hristos? De judecata? Cum sa-i sensibilizezi pe acestia? Citi prerogativele regelui si veti vedea cat de apropiat era de biserica, actualii ce fac? Ne-au bagat in UE sa castigam Iadul! Lumea este prea obosita sa mai reactioneze. Romanul are acesta (calitate) de a primi jugul fara sa carteasca. De fapt, romanul modern nu romanii lui Stefan Cel Mare. Ceea ce invata copii nostri acum la istorie, nu are nici o legatura cu adevarul. Unde sunt cei de buncii ce au trecut razboiul? Sunt batjocoriti, scuipati, luati in ras la orice colt de strada de tinerii revolutionari. Daca ne-am opri o clipa in drumul nostru si le-am privi lacrimile, le-am asculta povestea am descoperi ca Stefan avea genunchii raniti de atata rugaciune, ca nu pleca la razboi fara binecuvantarea duhovnicului sau Sf Daniil Sihastrul. Ma intreb, cum putea sa duca de rapa Romania un astfel de conducator? Astazi cine conduce tara? Cine? Ce invata tinerii nostri la scoli? Cum sa se protejeze sexual. Unde sunt valorile morale ale acestei natiuni? Unde sunt sfintii nostri? Unde est istoria noastra? In UE??
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.09.2008, 10:04:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit undeva, ca banii nu vin in casa murdara.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.09.2008, 10:45:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am citit undeva, ca banii nu vin in casa murdara.
In ce sens, la propriu sau la figurat?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.09.2008, 12:45:11
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Daca era la figurat..si daca ne uitam prin jur vedem ca banii se duc numai in casele "murdare".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
De ziua Romaniei... silverstar Generalitati 2 01.12.2008 15:10:39
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22
DESTEPTAREA ROMANIEI??? MARIUS_DANIEL Biserica Ortodoxa si Massmedia 8 29.05.2007 19:41:36