Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2009, 12:02:58
camidece
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit de ce se falsifica istoria?

Poate asta este un subiect secular, nepotrivit pentru un site crestin-ortodox. Intrebarea mea este a cuiva nesporit in credinta care vine cu intelegeri partiale din invatatura lumii.
De ce se manipuleaza iar si iar problema evreiasca in interese mercantile?????? De ce culpa pe care ei o refuza, aceea de a-L fi UCIS PE MESIA este aruncata in mod stramb si nedrept pe oameni care au luptat si au murit pentru Hristos????? De ce se creeaza o culpa falsa freudiana. Nu cumva se asterne covorul rosu al mascariciului blestemat de Dumnezeu, si se cere obedienta tampa si smerenie prosteasca necrestina fata de un LEPADAT???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2009, 12:04:49
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camidece Vezi mesajul
Poate asta este un subiect secular, nepotrivit pentru un site crestin-ortodox. Intrebarea mea este a cuiva nesporit in credinta care vine cu intelegeri partiale din invatatura lumii.
De ce se manipuleaza iar si iar problema evreiasca in interese mercantile?????? De ce culpa pe care ei o refuza, aceea de a-L fi UCIS PE MESIA este aruncata in mod stramb si nedrept pe oameni care au luptat si au murit pentru Hristos????? De ce se creeaza o culpa falsa freudiana. Nu cumva se asterne covorul rosu al mascariciului blestemat de Dumnezeu, si se cere obedienta tampa si smerenie prosteasca necrestina fata de un LEPADAT???
Pentru ca istoria in sine e o minciuna asupra careia oamenii sunt de acord. Daca te uiti prea mult inapoi ca un istoric o sa ajungi sa gandesti inapoi.

Last edited by flegmatic; 29.09.2009 at 12:09:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2009, 12:51:05
camidece
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit se poate si altfel

Daca este scrisa dintr-un imbold onest de aflare a adevarului, Istoria poate arata si altfel.
Dupa parerea mea evreii au cazut intre pietrele de moara ale timpului pentru ca ei au trait sub blestem, dupa legea veche care este blestem si pentru cei care nu o respecta pina la capat. Iar capatul, implinirea legii vechi este HRISTOS, pe care ei l-au rastignit.
Pe de alta parte, noi, ca si crstini ortodocsi nu cred ca avem dreptul sa ii judecam, noi trebuie sa stam neclintiti in legea noastra care este legea noua a iubirii si iertarii; de asemenea nici nu trebuie sa acceptam minciuni, culpabilizari false. Trebuie sa acceptam vini reale, cu o minte noua.
Mai cred/sper ca timpul iertarii pentru evrei a inceput prin chemarea lor din toate colturile lumii in Tara Sfanta, Israel. Dar acolo unde este BINECUVANTAREA lui Dumnezeu este si incercarea/trezirea credintei. Fiare pierzatoare de suflet stau probabil gata sa dea iama in turma lui Israel, asa cum nu cruta nici turma crestina (vezi atitea secte si relativizari rationaliste ale CUvantului Lui Dumnezeu), si daca am inteles eu bine, ultima va fi LEPADATUL de antihrist. Pentru ambele turme exista o singura scapare si acela este IIsus Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2009, 15:41:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camidece Vezi mesajul

1. Daca este scrisa dintr-un imbold onest de aflare a adevarului, Istoria poate arata si altfel.

2. Dupa parerea mea evreii au cazut intre pietrele de moara ale timpului pentru ca ei au trait sub blestem, dupa legea veche care este blestem si pentru cei care nu o respecta pina la capat.

3. Iar capatul, implinirea legii vechi este HRISTOS, pe care ei l-au rastignit.
.
1. Ce spui este adevarat si putem de exemplu incepe cu tine si relatarea ta.

2. Foarte adevarat, si stim foarte bine ca totul este facut din Iubire pentru omenire si salvarea Paginilor. Altfel Crestinismul ar fi fost EXCLUSIV numai pentru cei taiati imprejur iar restul lumii adica noi toti am fi pierit.
Insa CEI ALESI inca nu si-au spus ULTIMUL CUVINT!..sa nu uitam acest lucru, deoarece in Imaratia lui Dumnezeu SI prin ei vom ajunge!

3. Aici Adevarul a inceput sa ti se scurga printre degete deoarece romanii au fost cei care PRACTIC l-au ucis iar poporul doar a aplaudat
Daca se nastea in Romania fii sigura ca AplauDacii si armata l-ar fi rastignit sau l-ar fi pus la zid. Poate doar in Alaska ar fi trait mai mult
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2009, 22:25:31
camidece
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit evreii alesi

Cuvantul evreilor alesi este lupta...parca asa a cerut Israel binecuvantarea Ingerului, nu? Lupta in sfintenie care se desavarseste cel mai bine in prigoana.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2009, 22:39:59
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
1. Ce spui este adevarat si putem de exemplu incepe cu tine si relatarea ta.

2. Foarte adevarat, si stim foarte bine ca totul este facut din Iubire pentru omenire si salvarea Paginilor. Altfel Crestinismul ar fi fost EXCLUSIV numai pentru cei taiati imprejur iar restul lumii adica noi toti am fi pierit.
Insa CEI ALESI inca nu si-au spus ULTIMUL CUVINT!..sa nu uitam acest lucru, deoarece in Imaratia lui Dumnezeu SI prin ei vom ajunge!

3. Aici Adevarul a inceput sa ti se scurga printre degete deoarece romanii au fost cei care PRACTIC l-au ucis iar poporul doar a aplaudat
Daca se nastea in Romania fii sigura ca AplauDacii si armata l-ar fi rastignit sau l-ar fi pus la zid. Poate doar in Alaska ar fi trait mai mult
2) Cine sunt CEI ALESI?


3) Practic fariseii au dat ordin ca sa'l omoare pe Mantuitor. N'o mai schimba atata.
Cum sa se nasca in Romania? ... Cate blasfemii in doar cateva fraze!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2009, 22:45:37
camidece
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit gresit argumentul tau

Romanii au fost instrumentele executiei. Pilat a supus ca nu gaseste nici o vina la acest Om si a oferit sa IL elibereze. Putea sa nu-l omoare dar Dumnezeu a vrut asa, pentru ca masura nedreptatii se implinise prin tradarea evreilor. Oricum ai vrea sa o rasucesti, nu cred ca gasesti alta explicatie care sa stea in picioare de la sine si nu prin convenienta sau adaptari comode la "cerintele" vremii. Cred ca atunci cind afirmi ca romanii au facut-o iti imaginezi ca aperi, dar de fapt ranesti si te speli si tu pe maini cu toate convenientele si "galanteriile" care se vand ca marfa de contrabanda. Adevarul te face liber. Daca esti criminal, si recunosti ca asta esti, si iti pare rau pentru crima comisa, Dumnezeu te iarta. Cind mai esti si primul Lui nascut, te primeste cu bratele deschise si te pune acolo unde iti este locul. Hristos e Boier, nu
vine cu catastiful, contabiliatea, bilantul, te iarta pur si simplu. Atunci cind e suferinta mai mare atunci e si harul lui Dumnezeu mai mare. Imparatia Lui Dumnezeu se cucereste prin cruce. Crestinii adevarati o stiu si nu bat din toba, se fac frati de cruce si iau cu asalt Imparatia. Astia mai fraieri si mai alintati dau din degete la tastatura.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria noastra antoniap Generalitati 152 22.10.2014 21:52:24
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
Sa nu uitam istoria! Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 1 02.07.2011 20:41:54
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 22:06:08
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 18:47:32