Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.04.2011, 14:00:36
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit Să fugim de vedenii

<< [...]Fericit este sufletul care și-a dat seama că este pe deplin nevrednic de Dumnezeu, care s-a judecat ca ticălos și păcătos! Un astfel de suflet se află pe calea mântuirii; în el nu mai este amăgirea de sine.

Să nu căutăm îndulcire sau vedenii, căci suntem păcătoși, nevrednici de bucurii și vederi duhovnicești, incapabili de ele din pricina omului vechi care viețuiește în noi.

Și când vom cunoaște starea noastră căzută, să stăm cu duhul înaintea Domnului Iisus Hristos, ca oarecând ceata leproșilor, orbilor, surzilor, șchiopilor, slăbănogilor, demonizaților. Și să strigăm, cu plâns puternic și lacrimi izvorâte din sărăcia duhului nostru, din străpungerea inimii pentru păcătoșenia noastră. Și strigătul nostru din rărunchi, pentru care nu găsim cuvinte pe măsură, să se înveștmânteze în rugăciunea cu puține cuvinte, dar plină de minunat folos: "Doamne IisuseHristoase, miluiește-mă pe mine, păcătosul!".[...] >> (Sfântul Ignatie Briancianinov)
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.04.2011, 16:06:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ca sa deosebim un clarvazator de un om duhovnicesc cu darul inainte-vederii trebuie sa avem noi insine darul discernamantului. Exista si duh pitonicesc, caci daca n-ar fi nu s-ar povesti...

Cei care ghicesc viitorul cu ajutorul duhului pitonicesc de obicei vor sa-si innobileze preocuparile. Ei sustin ca au ,,darul'' de a ghici, dar nu spun ca acest ,,dar'' il au de la diavol. Astfel, omul ajunge sa se minuneze de falsele minuni facute cu puterea celui rau. Se seamana astfel confuzie.

Grav este ca omul ajunge sa se indoiasca apoi de darul inainte-vederii, care este un dar al Duhului Sfant. Vrajitoarea nu ne cere nici pocainta, nici post, nici rugaciune, ne spune tot ce vrem sa auzim, pentru bani!

Pe cand un sihastru ne poate pretinde si noua sa ne corectam, ne spune ce ne este de folos pentru mantuire sau pentru rezolvarea unei probleme si atat. Fara a ne pretinde nimic. Fara sa-si faca reclame in ziare. Pustnicul se fereste de prilejuri de a cadea in mandrie, iar cand face cunoscuta o descoperire dumnezeiasca referitoare la un aspect al realitatii, o face cu smerenie. Unele probleme pe care le avem pot fi din vina noastra, iar cel cu darul inainte-vederii nu ne maguleste orgoliul, ci ne spune verde-n fata ce patimi sufletesti avem si cum sa luptam cu acestea.

Draga mea, atentie la afirmatii...Clarvederea poate fi un dar...Se nasc copii cu acest dar...poti tu jura ca acestia ar avea pe "ghiavol" in ei? Sa fim seriosi...Unii dintre noi au acest dar, insa precum scriam, cei autentici sunt rari si nu isi tipa-n gura mare ...."puterile"...Sa nu uitam ca Domnul lucreaza prin oameni, deci dc sa contestam putintele unora? Doar pt unii nu pot accepta ceva ce nu inteleg, sau nu poseda? Asta tine de un aspect ce nu vreau sa-l numesc acum...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 08.04.2011, 20:36:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Draga mea, atentie la afirmatii...Clarvederea poate fi un dar...Se nasc copii cu acest dar...poti tu jura ca acestia ar avea pe "ghiavol" in ei? Sa fim seriosi...Unii dintre noi au acest dar, insa precum scriam, cei autentici sunt rari si nu isi tipa-n gura mare ...."puterile"...Sa nu uitam ca Domnul lucreaza prin oameni, deci dc sa contestam putintele unora? Doar pt unii nu pot accepta ceva ce nu inteleg, sau nu poseda? Asta tine de un aspect ce nu vreau sa-l numesc acum...
Ma conformez. Dumnezeu stie mai bine cum si cand sa-Si imparta darurile Sale. Poate ca n-ar trebui sa se foloseaca acelasi termen ( clarviziune) si pentru Darul Duhului Sfant al inainte-vederii si pentru duhul pitonicesc de a ghici.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 08.04.2011, 23:31:51
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ma conformez. Dumnezeu stie mai bine cum si cand sa-Si imparta darurile Sale. Poate ca n-ar trebui sa se foloseaca acelasi termen ( clarviziune) si pentru Darul Duhului Sfant al inainte-vederii si pentru duhul pitonicesc de a ghici.
Da...trebuie facuta distinctie....Duhul Sfant al inainte vederii este un dar special dat unor oameni din motive stiute doar de bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.01.2015, 23:04:58
maria909 maria909 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2015
Mesaje: 1
Implicit chiar exista oameni cu har lasati de dz

Sunt oameni si oameni in lume indiferent cat de mult ne agitam aici ca nu exista clarvazatori adevarati intradevar exista chiar daca nu sunt multi si dam de ei rar dar exista.asa cum exista preoti buni si preoti rai asa cum exista doctori buni si doctori care isi uita obiectele prin noi tot asa exista clarvazatori buni si asa zisi clarvazatori care nu stiu ce sa mai faca sa castige bani.in fine important este ca asa cum binele exista categoric exista si raul.ca drept urmare cand avem o problema la care nu gasim rezolvare nu consider ca e un pacat sa apelam la cineva ptr a o rezolva mai exact clarvazatori.dumnezeu ia lasat pe pamant pentru a ne ajuta niciodata nu coboara dz pe pamant sa ne rezolve problemele ci ne ajuta prin alti oameni.ca drept urmare daca suferi de o boala si tre sa fi operat nu astepti sa te opereze dz...dar totusi te duci la doctor si te rogi la Dz sa iti reuseasca operatia.eu sincer am apelat de mai multe ori la clarvazatori si am fos dezamagita pentru o problema de familie ,asta nu m-a oprit sa cred ca nu tre sa imi rezolv problema si tre sa ma uit la sora mea vaduva in urma unui accident cum innebuneste pe zi ce trece mai mult.pana la urma dumnezeu ma ajutat si am nimerit la Dna Denisa.Mi-a vindecat sora si mai mult decat atat ia prezis si viitorul ca se va casatorii dinnou si va avea 2 copii frumosi.de casatorit sa casatorit si a nascut luna trecuta si un print de copil....speram viitorul copil sa fie o fetita.IMPORTANT nu judecati pe toata lumea datorita unuia si nu va pierdeti speranta daca nimeriti gresit.Bate si ti se va deschide,cauta si vei gasii...asa cum si eu am gasito pe dna Denisa.Cine doreste o poate contacta 0721777174.Sanatate multa si numai bine tuturor!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.01.2015, 23:14:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria909 Vezi mesajul
Sunt oameni si oameni in lume indiferent cat de mult ne agitam aici ca nu exista clarvazatori adevarati intradevar exista chiar daca nu sunt multi si dam de ei rar dar exista.asa cum exista preoti buni si preoti rai asa cum exista doctori buni si doctori care isi uita obiectele prin noi tot asa exista clarvazatori buni si asa zisi clarvazatori care nu stiu ce sa mai faca sa castige bani.in fine important este ca asa cum binele exista categoric exista si raul.ca drept urmare cand avem o problema la care nu gasim rezolvare nu consider ca e un pacat sa apelam la cineva ptr a o rezolva mai exact clarvazatori.dumnezeu ia lasat pe pamant pentru a ne ajuta niciodata nu coboara dz pe pamant sa ne rezolve problemele ci ne ajuta prin alti oameni.ca drept urmare daca suferi de o boala si tre sa fi operat nu astepti sa te opereze dz...dar totusi te duci la doctor si te rogi la Dz sa iti reuseasca operatia.eu sincer am apelat de mai multe ori la clarvazatori si am fos dezamagita pentru o problema de familie ,asta nu m-a oprit sa cred ca nu tre sa imi rezolv problema si tre sa ma uit la sora mea vaduva in urma unui accident cum innebuneste pe zi ce trece mai mult.pana la urma dumnezeu ma ajutat si am nimerit la Dna Denisa.Mi-a vindecat sora si mai mult decat atat ia prezis si viitorul ca se va casatorii dinnou si va avea 2 copii frumosi.de casatorit sa casatorit si a nascut luna trecuta si un print de copil....speram viitorul copil sa fie o fetita.IMPORTANT nu judecati pe toata lumea datorita unuia si nu va pierdeti speranta daca nimeriti gresit.Bate si ti se va deschide,cauta si vei gasii...asa cum si eu am gasito pe dna Denisa.Cine doreste o poate contacta 0721777174.Sanatate multa si numai bine tuturor!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.01.2015, 13:03:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria909 Vezi mesajul
Sunt oameni si oameni in lume indiferent cat de mult ne agitam aici ca nu exista clarvazatori adevarati intradevar exista chiar daca nu sunt multi si dam de ei rar dar exista.asa cum exista preoti buni si preoti rai asa cum exista doctori buni si doctori care isi uita obiectele prin noi tot asa exista clarvazatori buni si asa zisi clarvazatori care nu stiu ce sa mai faca sa castige bani.in fine important este ca asa cum binele exista categoric exista si raul.ca drept urmare cand avem o problema la care nu gasim rezolvare nu consider ca e un pacat sa apelam la cineva ptr a o rezolva mai exact clarvazatori.dumnezeu ia lasat pe pamant pentru a ne ajuta niciodata nu coboara dz pe pamant sa ne rezolve problemele ci ne ajuta prin alti oameni.ca drept urmare daca suferi de o boala si tre sa fi operat nu astepti sa te opereze dz...dar totusi te duci la doctor si te rogi la Dz sa iti reuseasca operatia.eu sincer am apelat de mai multe ori la clarvazatori si am fos dezamagita pentru o problema de familie ,asta nu m-a oprit sa cred ca nu tre sa imi rezolv problema si tre sa ma uit la sora mea vaduva in urma unui accident cum innebuneste pe zi ce trece mai mult.pana la urma dumnezeu ma ajutat si am nimerit la Dna Denisa.Mi-a vindecat sora si mai mult decat atat ia prezis si viitorul ca se va casatorii dinnou si va avea 2 copii frumosi.de casatorit sa casatorit si a nascut luna trecuta si un print de copil....speram viitorul copil sa fie o fetita.IMPORTANT nu judecati pe toata lumea datorita unuia si nu va pierdeti speranta daca nimeriti gresit.Bate si ti se va deschide,cauta si vei gasii...asa cum si eu am gasito pe dna Denisa.Cine doreste o poate contacta 0721777174.Sanatate multa si numai bine tuturor!
Propaganda, poate bazata pe naivitate si pareri personale, se bazeaza si pe altceva?

Omul nu are nevoie de "clarvazatori". Tinand cont ca scopul este mantuirea nu imi este util sa stiu ce se va intampla sau sa imi spuna cineva ce sa fac astfel incat sa fie bine (si poate ne gandim si ce presupune binele in acest context).
Dar prin absurd daca ar fi asa, "darul" acesta s-ar gasi in Biserica nu in locuri uitate de Dumnezeu, cu servicii contracost prestate de oameni care nu au legatura cu Biserica si care folosesc "instrumente", cum ar fi aghiasma, ale celor care ii acuza de sarlatanism.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.01.2015, 00:19:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Imi trebuie si mie cineva care stie sa scoata argintul - s-a scumpit asa de tare ca e periculos sa-l port in mine.

Poate dna denisa ? :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare