Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.05.2007, 18:48:41
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu consider ca fiecare se simte odihnit sufleteste in felul sau. unii se "odihnesc" cantand, altii rugandu-se in taina. Eu merg adesea la strana dar credeti-ma in timpul Epliclezei NU pot canta..pur si simplu nu pot...cuvintele refuza sa iasa inafara..se cuibaresc adanc in inima si raman acolo, asa ma "odihnesc" eu. Dar uneori cand sunt tare, tare, trista merg dimineata la prima ora la strana cand inca e goala biserica si cant ..plangand la strana..atunci iarasi ma "odihensc", nu stiu raspunsutri teologice. nici nu stiu dc e bine sau nu...dar eu asa simt. la urma urmei fiecare simte in functie de capacitatea de a primi darul si rugaciunea.
jenica
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.05.2007, 21:35:16
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

jeny, mare adevar ai grait ! " fiecare simte in functie de capacitatea de a primi darul si rugaciunea". Fiecare dintre noi are "EU-L" personal, suntem cu totii crestini dar avem trairi duhovnicesti diferite.Important este sa fim cu totii mai buni, mai iertatori, mai credinciosi , mai smeriti iar bunul Dumnezeu sa ne daruiasca iertare de pacate, pace si ajutor in toate cele bune. DOAMNE AJUTA-NE!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.05.2007, 21:54:38
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

AMIN :D
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.05.2007, 17:22:44
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am o cunostinta care imi povestea despre "trairea" ei la strana. Imi spunea ca la inceput, simtea o bucurie imensa cand participa la slujba dand raspunsurile, simtea cum slujea impreuna cu parintele, sfanta si dumnezeiasca liturghie. Alteori se imprastia foarte repede, sau pur si simplu dadea raspunsurile automat fiind mai mult atenta la vocea sa sa nu greseasca (adesea slujea cu episcop). uneori se bucura, se folosea, alteori nu. Atunci duhovnicul i-a spus nu mai canta, azi stai in strana dar incerca sa simti bucuria slujbei. Atunci a inteles ea. ca exista o bucurie mai mare , o bucurie tainica care vine din inima, o bucurie care te incinge ca un foc. iti opreste inima. Spunea prietena mea ca, de multe ori, departa mana stanga de corp pt ca avea senzatia ca trupul e prea mic si inima prea mare...e o bucurie pe care eu nu am simti-o niciodata dar daca ea exsita stiu ca se poate simti si cantand dar si "traind" slujba. Nu poti spune ca te deranjeaza sau nu corul, depinde de starea de spirit a fiecaruia, e bine sa cantam dar cred ca cel mai bine este sa incercam sa participam si cu INIMA nu numai cu vocea. Cred ca scopul prezentei noastre la Liturghie este sa ne silim inima sa simta...
jenica
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.12.2007, 14:20:37
andraalina andraalina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna! Numele meu e Andreea si sunt noua pe aici.Eu merg mereu la Biserica si imi place sa ma duc langa cei din cor.Multa lume imi spune ca eu nu am ce cauta acolo pt ca in cor sunt doar baieti.E o greseala ca fac chestia asta?Imi plac f mult cantecele bisericesti si de aceea ma duc. Gresesc? Astept un raspuns
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.12.2007, 16:30:34
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

NU
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.12.2007, 19:41:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In primele secole toata lumea canta la Liturghie. Cand cultul s-a dezvoltat, cantaretii au avut rolul sa-i ajute, sa-i reprezinte, sa-i instruiasca si sa-i conduca, in calitatea lor de profesionisti si responsabili ai cantarii bisericesti, dand raspunsurile la strana impreuna cu credinciosii, iar nu in locul lor.

In timp rolul si importanta cantaretilor bisericesti a crescut cu timpul, in defavoarea participarii active a credinciosilor la cantarea religioasa. Prin introducerea in cult a troparelor, condacelor, canoanelor, si mai ales in urma sistematizarii cantarilor noi prin gruparea lor pe cele opt moduri de cantare, cantarea liturgica devine din ce in ce mai complicata si mai greu de invatat.

Ar fi o bucurie de negrait ca toti cei prezenti in biserica sa poata canta in mod corect. Insa, ceea ce cred eu ca trebuie sa devina esential - este sa se cante din inima, sa fii patruns de cuvintele din cantare. Numai asa, tainic, Dumnezeu le va implini pe toate.

Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.01.2008, 20:48:13
maria61 maria61 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 3
Implicit

CORUL,in SFANTA BISERICA,este minunat,acolo unde EL exista!Unde nu exista insa,atunci STRANA este CEA care canta toata,DUMNEZEIASCA SFANTA LITURGHIE! Si eu cant in strana,si ma simt nemaipomenit,nici nu as putea sa stau in alt loc in SFANTA BISERICA ,decat in strana!Credinciosii se bucura de fiecare data,cand ma vad si aud cantand si citind CAZANIA,si ma intreaba,cand mai vin?Si credeti-ma ca,aceasta intrebare din partea lormimi da putere sa inlatur orice obstacol din calea mea.Nimic,nu mi se pare greu,nici cea mai cumplita suferinta ,nu mi se pare atat de cumplita,cand stiu ca sunt in MAINILE LUI DUMNEZEU! Fiti tari si neclintiti in CREDINTA,si de restul are DUMNEZEU SI MAICA DOMNULUI ,grija!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 31.01.2008, 22:54:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

alynnna: ai cu siguranta dreptate in ceea ce priveste corul. Dar putem oare vorbi despre "înãltãri sufletesti facile"?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 31.01.2008, 22:55:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Alynna, sunt si grupuri psaltice care prin interpretarea lor reusesc sa te interiorizeze. muzica bizantina are specificul ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catarea in Biserica-impreuna sau numai corul mihaiB Sfanta Liturghie 4 27.08.2012 17:37:32
Corul Predania ady_neagu21 Muzica Bisericeasca 1 13.07.2011 20:25:17
concert corul SYMBOL doinitaneamtu Stiri, actualitati, anunturi 0 23.05.2009 00:03:29
corul seminariilor padrevicentiu Generalitati 6 18.11.2008 05:32:05