Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.04.2010, 09:52:03
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristy Vezi mesajul
Eu personal sunt de acord cu el . Scopul actului sexual , in ochii Domnului , este procreerea si in nici un caz placerea . Unde am ajunge dc am fi cu totii homosexuali?! Omenirea ar disparea!!!
Daca scopul actului sexual (ce denumire frigida!) este procreerea, de ce ne simtim atat de bine cat o facem si mai ales cand ajungem la orgasm?
Doar credinciosii spun ca am putea ajunge toti homosexuali asa ca stai linistit, nu-i cazu. Homosexualitatea este prezenta si la animale si n-au disparut inca acele specii. E o chestiune ce tine si de statistica daca vrei. Dintr-o populatie, un anumit procent de indivizi sunt homosexuali. Asa ca, stai linistit, homosexualitatea nu se ia prin strangere de mana sau privit la televizor.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.04.2010, 09:55:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Esti comic sustinând ca necrofilia e o încalcare a voii celeilalte parti, de parca un mort mai are vointa.
Eu am spus ca cealalta parte nu-si poate da acordul din motive evidente. E o mare diferenta intre ce am spus eu si ce-ai raspuns tu! Ghici ce-i ala strawman!?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.04.2010, 11:00:42
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Inca o dovada ca ai cunostinte minime despre subiectul pe care il infierezi cu atata entuziasm.

Omule, ce legatura vezi tu intre un act consensual intre doi adulti si un adult care violeaza un copil? Din nou, parafilia nu are nimic de a face cu homosexualitatea. Ca iti place sa le pui pe toate intr-o oala, ca sa iti iasa tie argumentatia mai usor, asta e alta treaba.



In primul rand, cine decide cine e idiot si cine nu?
In al doilea rand, ce treaba ai tu cu ce fac doi oameni in spatiul privat, atata timp cat amandoi sunt de acord? Si da, din cate stiu eu, sado-masochismul este legal



Daca sursa ta de informatii legate de homosexualitate e un bigot musulman, poate ar fi bine sa cauti ceva surse alternative de informare.

Homosexualitatea nu e o chestie care "se ia", deci nu ai cum sa ajungi homosexual daca Gigel, vecinul care tocmai s-a mutat langa tine, e homosexual.

Legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex nu a dus la o crestere a numarului de homosexuali din tarile respective.



Stiu ca nu sunt hermafroditi, am vrut sa zic altceva.

Hai sa incerc o analogie: un barbat hetero e culoarea neagra, o femeie hetero e culoarea alba. Hermafroditii sunt diferite nuante de gri, pentru ca e clar ca acolo culorile s-au amestecat, printr-un accident genetic.

Homosexualii sunt si ei tot nuante de gri, doar ca nu cu defecte fizice, ca in cazul hermafroditilor. Tot un accident genetic e si acolo, si programarea e tot din nastere, nu e dobandita.



Arata-mi, te rog, studii care sa dovedeasca cum ca homosexualitatea e tratabila. Altele decat aberatiile evanghelice americane.



Pentru ca homosexualii nu au o problema de integrare in tarile unde sunt acceptati ca atare, si sunt membri egali ai societatii. Nu au nici un fel de handicap care sa ii impiedice sa lucreze, sa creeze si sa plateasca taxe. Problema nu tine de ei, ci tine de societatile intolerante unde au ghinionul sa se nasca. Asta e identitatea lor, la fel cum a ta e cea de hetero.



Sunt deja copii, in Europa de Vest, crescuti de cupluri de homosexuali, si nu s-au observat nici un fel de deviatii de comportament.

scuza-ma , dar cred ca ai inteles complet gresit unde am vrut sa ajung. stiu si eu , ca si tine , ca homosexualitatea ''nu se ia'' , eu mi-am expus opinia intr-un plan generalizat. Bineinteles ca nu este problema mea ce fac 2 persoane in intimitatea dormitorului lor si cu atat mai putin nu sunt eu persoana indicata in a arunca prima piatra . el poate fi un ''bigot musulman'' , totusi homosexualitatea ''este impotriva firii'' si este aspru condemnata de catre Dumnezeu.

eu sincer nu am nimic cu nimeni , ii respect pe toti , indiferent de culoare , religie sau orientare sexuala ; fiecare dintre noi e liber sa faca ce vrea !!! pana la urma judecata de apoi nu o voi face eu , eu sunt doar un pacatos!!!!

''Noi ne temem: " vai de mine, mor !" Ne temem ! Dar sa nu ne temem de ea (de moarte). Sa ne temem de pacat, ca pacatul ne duce la moarte. Pentru ca plata pacatului este moartea si adevarata moarte a sufletului este pacatul !''
Reply With Quote
  #74  
Vechi 15.04.2010, 11:33:07
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

[quote=ai2;235282]Daca scopul actului sexual (ce denumire frigida!) este procreerea, de ce ne simtim atat de bine cat o facem si mai ales cand ajungem la orgasm?
Doar credinciosii spun ca am putea ajunge toti homosexuali asa ca stai linistit, nu-i cazu. Homosexualitatea este prezenta si la animale si n-au disparut inca acele specii. E o chestiune ce tine si de statistica daca vrei. Dintr-o populatie, un anumit procent de indivizi sunt homosexuali. Asa ca, stai linistit, homosexualitatea nu se ia prin strangere de mana sau privit la televizor.[/QUOTEs

imi cer scuze , dar eu mi-am expus parerea intr-un plan generalizat , deoarece despre acest subiect se pot spune fffff multe. propozitia "omenirea ar disparea" nu trebuie inteleasa ad-litteram , bineinteles ca homosexualitatea nu se i-a printr-o strangere de mana si nici lumea nu se va sfarsi din cauza ei !!!!

singurul lucru pe care vroiam sa-l subliniez este ca Dumnezeu pedepseste homosexualitatea , ca si prostitutia si multe altele. cum am mai spus sunt si eu un pacatos si nu am nici un drept sa judec pe nimeni!!!

si sa nu uitam ca totusi acesta este un site religios!!!!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 15.04.2010, 11:46:49
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Atunci de ce ne-a dat aceasta placere?
eu nu am spus ca am raspunsul la toate intrebarile , totusi cred ca am dreptul la o opinie!! :)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 15.04.2010, 13:20:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristy Vezi mesajul
singurul lucru pe care vroiam sa-l subliniez este ca Dumnezeu pedepseste homosexualitatea , ca si prostitutia si multe altele. cum am mai spus sunt si eu un pacatos si nu am nici un drept sa judec pe nimeni!!!

si sa nu uitam ca totusi acesta este un site religios!!!!
Iisus n-a spus nimic despre homosexuali! Nu ti se pare ciudat?

O fi asta un site religios dar daca exista un capitol despre homosexualitate discutam si despre asa ceva.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.04.2010, 13:45:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristy Vezi mesajul
eu nu am spus ca am raspunsul la toate intrebarile , totusi cred ca am dreptul la o opinie!! :)
Toti avem dreptul la opinie. Traim intr-o tara libera.
Dar placerea sexuala este ceva firesc. Si e lasata de Dumnezeu, ziceti voi.
Atunci de ce ne-a dat ceva, iar apoi ne-a interzis sa ne si bucuram de ce ne-a dat?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.04.2010, 13:46:15
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit sfat util !

eu cred ca problema ta e de natura psihanalitica,si numai prin niste sedinte psihanalitice cu un profesionist in materie, o sa reusesti sa te cunosti,intelegi,depasesti...mai bine !
in general psihanaliza sustine ca orice om are o natura duala,masculina si feminina, insa in situatia normala,latura de sex opus este atata de mica incat, aproape nu mai exista,deci e neglijabila !
La tine una dintre laturi e la fel de puterinca ca si cealalta, motivele pot fi multiple,insa ideea fericita e ca uneori se poate rezolva problema,alteori mai greu, dar merita incercat cu psihanaliza !!!
succes !
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.04.2010, 14:25:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=ai2;235384]Iisus n-a spus nimic despre homosexuali! Nu ti se pare ciudat?

Deloc. Erau alte probleme atunci.

In nici un caz nu erau in societatea de atunci oameni suficient de tizcniti ca sa considere homosexualitatea o chestie normala - ceea ce de fapt a creat opozitia care exista in ziua de azi fata de ei.

Citat:
O fi asta un site religios dar daca exista un capitol despre homosexualitate discutam si despre asa ceva.
S-a discutat si radiscutat. Pe cine crezi ca ai sa convingi?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 15.04.2010, 14:29:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca scopul actului sexual (ce denumire frigida!) este procreerea, de ce ne simtim atat de bine cat o facem si mai ales cand ajungem la orgasm?
Pentru ca daca reproducerea ar fi ramas in seama responsabilitatii omului, umanitatea ar fi disparut de mult.

Citat:
Doar credinciosii spun ca am putea ajunge toti homosexuali asa ca stai linistit, nu-i cazu.
Nu e asa problema.

Citat:
Homosexualitatea este prezenta si la animale si n-au disparut inca acele specii.
Pentru ca le ei este un accident.
Oamenii i-au adaugat o nota de perversitate suplimentara.
Si nu perpetuarea speciei e problema cu ei.

Citat:
E o chestiune ce tine si de statistica daca vrei. Dintr-o populatie, un anumit procent de indivizi sunt homosexuali. Asa ca, stai linistit, homosexualitatea nu se ia prin strangere de mana sau privit la televizor.
Ce, n-ai auzit ca prostia e molipsitoare?
Si homosexualitatea la fel daca nu e privita ca ceea ce este de fapt - o boala.

Si asta este valabil pentru orice boala - daca nu e tratata cu toata seriozitatea se transforma in epidemie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
Nevoie de un sfat va rog ! andreidiniasi Umanitare 9 20.04.2010 12:04:56
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32