Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 31.05.2013, 16:50:49
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Un nume care mie imi place in mod deosebit. Va dorim nastere usoara, bebe sanatos si voinic! Aveti nadejde in mila Maicii Domnului care alina suferinta femeii in clipele grele. Daca ii cereti ajutorul, totul o sa fie bine :-)
Multumesc din suflet. La Maica Domnului imi e toata nadejdea si sub sfantul ei acoperamant ma pun pe mine si pruncul meu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #122  
Vechi 31.05.2013, 16:51:52
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Minunat!
sa va ajute Dumnezeu ca sa puteti naste usor, in pace, iar "darul lui Dumnezeu" sa va aduca multa mangaiere!
Sa aveti un prunc sanatos care sa va aduca bucurie!
Multumesc mult pentru urari! Multa sanatate tuturor sa ne dea Bunul Dumnezeu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #123  
Vechi 03.06.2013, 00:10:50
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Numele poartă mai departe virtuțile noastre

Prima dată când am început să mă gândesc mai profund la semnificația numelor pe care le purtam a fost la nașterea fetițelor noastre. Cu câteva luni înainte, știind deja că bebelușul din burtica Iuliei va fi fetiță, am început să alegem nume care ne-ar plăcea. Mie îmi plăceau unele, soției altele. Pentru Iulia numele de Adina era un nume frumos asociindu-l cu una din colegele ei de muncă cu care se împrietenise, pe când mie îmi reamintea de o fostă colega de generală de care nu eram așa apropiat. Discutând am ajuns la concluzia că numele pe care le îndrăgim au în spate persoane care ne-au fost dragi... de prezența cărora ne-am bucurat în viață... persoane de care ne reamintim cu zâmbetul pe buze, având un colțișor aparte în inimile noastre.

Până la urmă am ales ca nume: Sofia după numele fetiței Danei Nălbaru, fosta cântăreață de la Trupa HiQ. Analizând acum la rece, după 4 ani, motivele alegerii au fost mai multe. Dana e o femeie frumoasă, liniștită, o fire sociabilă. Pe mine Sofia mă ducea și cu gândul la Sofia Vicoveanca, renumita cântăreață de muzica populară, o femeie demnă, o fire talentată, pe cât de vesela pe atât de serioasă. Pe Sofia Vicoveanca o știam din copilărie când părinții mei urmăreau spectacole de muzica populară la televizor. Numele Sofia mă mai ducea cu gândul și la una dintre cele mai mari catedrale din lumea ortodoxă: Sfânta Sofia de la Constantinopol, actualul Istanbul. Aceasta catedrală e un simbol al creștinismului ortodox, fiind construită de Sfântul Împărat Constantin odată cu mutarea capitalei imperiului la Bizanț.

Un alt aspect care m-a influențat în alegerea acestui nume a fost înțelesul lui din limba greacă: înțelepciune, care îmi dădea nădejde că îi va fi imbold Sofiei, când va fi mare, să-și urmeze "vocația". Deasemenea știam și de Sfânta muceniță Sofia, mama a trei fete: Elpis (nădejde), Pistis (credința) și Agapis (iubire) care poartă numele celor trei virtuți creștine... toate murind ca mucenițe pentru credința în Hristos.

În concluzie pentru mine numele Sofia aduna în el virtuți ale unor persoane pe care le-am cunoscut indirect: fumusețea și sociabilitatea Danei Nălbaru, demnitatea și seriozitatea Sofiei Vicoveanca, credința și dăruirea Sf. Împărat Constantin și iubirea de Dumnezeu a Sfintei Sofia și celor trei fetițe ale ei.

Îmi doresc și astăzi ca fetița noastră să crească și să devină o femeie înțeleaptă, și ușor ușor să dobândească toate virtuțile înaintașelor ei.

Exista o modă așa de vreo câțiva ani printre români, de a pune nume creștine, după ce în primii 15 ani de la revoluție am împrumutat tot felul de denumiri din occident. Așa se face ca astăzi copiii poartă din ce în ce mai des nume ca: Matei, Luca, David, Iustin, Pavel, Petru, Maria, Moise, Nicolae, Irina, Constantin, Ioan, și așa mai departe, iar asta nu face decât să mă bucure. Sunt și unele persoane care aleg nume pentru copiii lor după ureche... dacă sună frumos... dacă se potrivește cu numele de familie, dar sunt și unii care atunci când aleg numele de Pavel, sunt foarte conștienți de încărcătura pe care o poartă acest nume, plin de faptele, credința și râvna celui mai mare apostol al lui Dumnezeu din toate vremurile.

Sunt fascinat de câte de multe persoane aleg numele lui David pentru fii lor. La o scurtă căutare în Sfânta Scriptură aflăm cu surprindere că numele Împăratului David apare de 1167 de ori în 1003 versete. În comparație, gândiți-vă că numele Mântuitorului: Iisus, apare de 953 de ori în 995 de versete, deci de mai puține ori decât numele lui David. Asta nu înseamnă că numele lui David este mai presus decât numele Fiului lui Dumnezeu, nicidecum!, ci arată doar cât de mult a însemnat David în istoria poporului lui Israel. Este considerat cel mai mare dintre împărații israeliți, și asta datorită credinței lui în Dumnezeu, vitejiei și înțelepciunii sale. Pe de altă parte David este și autorul Psalmilor, una dintre cele mai îndrăgite cărți ale Sfintei Scripturi. David a ajuns un nume universal, care sună și se scrie la fel în multe limbi ale pământului. Cei care își numesc copiii cu acest nume sunt conștienți de greutatea și simbolistica lui, măcar în parte.

Un alt lucru foarte interesant pe care l-am observat este că noi românii ortodocși nu punem numele Mântuitorului copiilor noștri. Spre deosebire lumea catolică unde copiii poartă numele lui Iisus (Jesús, Gesu, Jesus) sau de lumea greacă unde unii băieți poartă numele de Hristos, noi românii avem așa o teamă în privința această. În primul rând pentru faptul că e greu să te ridici cu viața la înălțimea unui astfel de nume, și e foarte posibil să dezamăgești oamenii, care te vor striga Iisus iar tu vei trăi în tot felul de păcate. În al doilea rând numele lui Iisus are și o puternică încărcătură politică, care uneori poate deranja. La fel numele lui Iisus este așa de puternic încât doar pomenirea lui mustră și trezește conștiințele, și din acest motiv unii se simt deranjați de astfel de oameni care pomenesc sau poartă numele Mântuitorului. Astfel un copil cu numele Iisus are toate șansele să fie uneori luat în râs, marginalizat, discriminat, agresat, etc. așa cum a fost și Domnul Iisus.

Iisus este fără doar și poate, numele cel mai puternic și mai bogat în virtuți. În numele lui Iisus e cuprinsă toată viața Fiului lui Dumnezeu, toată opera lui de mântuire. Domnul Iisus Hristos, tot ce a spus a și făcut, și prin urmare numele de Iisus poartă în sine împlinirea tuturor faptelor bune, sălășluirea tuturor virtuților, apropierea maximă de Dumnezeu, sfințenia cea mai presus de sfințenie. Iisus este de departe cel mai faimos și mai incomod nume în același timp, pentru o lumea care iubește mai mult păcatul decât apropierea de Dumnezeu. Iată ce spune Sfântul Apostol Pavel despre numele Domnului:

„Pentru aceea, și Dumnezeu L-a preaînălțat și I-a dăruit Lui nume, care este mai presus de orice nume; Că întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt. Și să mărturisească toată limba că Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl.” (Filipeni 2, 9-11)

Nu uitați niciodată, numele lui Iisus este cel mai puternic nume de pe acest pământ, și rostirea lui în minte sau cu voce tare influențează pe cel ce-l rostește și pe cei din jur, în funcție de credința lor. Iată de ce rugăciunea inimii are în centrul ei pomenirea numelui lui Iisus („Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluiește-mă pe mine păcătosul”), în numele căruia tot răul va fi stârpit, toți diavolii vor fi alungați din sufletele oamenilor, și creștinii botezați se vor mântui.

Deși omul moare și trece în viața veșnică, numele lui rămâne în conștiința celor care l-au cunoscut. Ba mai mult, dacă a fost un om virtuos, duhovnicesc, un om care a iubit și s-a dăruit mult, numele lui va fi purtat în continuare de alți copii, ai căror părinți își doresc să-i urmeze viața și faptele. Iată cum deși suntem 20 de milioane de oameni în țara aceasta, purtăm doar câteva sute de nume... nume ale unor oameni care au lăsat ceva în urma lor, au schimbat societatea în bine.

Unul din prietenii noștri, Cosmin, a pus numele băiețelului lui: Alexandru, după un prieten foarte bun care a murit la 20 și ceva de ani. Fiul lui Cosmin are un nume care aduce aminte de prietenia frumoasă între doi oameni.

Niciun părinte sănătos la minte nu-și va da nume copiilor după conducători tirani, după ucigători, hoți, desfrânați, politicieni corupți, sau alte categorii de oameni care fac rău lumii. Iată cum în veșnicie doar numele celor cu viață curată și sfânta vor fi trecute în „cartea vieții”, și vor moșteni împărăția cerurilor.

Virtuțile noastre dăinuiesc prin nume și merg mai departe fiind profesori de viață urmașilor noștri. Păcatele noastre în schimb, schimonosesc și întunecă denumirile noastre, depărtând pe alții de folosirea lor.

E plin calendarul de sfinți, mii de oameni care au dat valoare unor nume care nu însemnau mai nimic.

(Claudiu)
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cre...tutile-noastre
Reply With Quote
  #124  
Vechi 03.06.2013, 08:36:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mie imi plac foarte mult numele:Mihail,Gavriil,Daniil,Efrem,Iacob,Veniamin, Damian,Iustinian-pt baieti ,iar pt fete:Xenia,Iustina,Hristina,Iuliana,Evghenia si Aria(ultimul nu este nume sfant dar are o melodicitate aparte).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 03.06.2013, 08:39:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mie imi plac foarte mult numele:Mihail,Gavriil,Daniil,Efrem,Iacob,Veniamin, Damian,Iustinian-pt baieti ,iar pt fete:Xenia,Iustina,Hristina,Iuliana,Evghenia si Aria(ultimul nu este nume sfant dar are o melodicitate aparte).
Aria e prescurtarea de la Arian, care e un sfant al Bisericii noastre.

http://www.crestinortodox.ro/icoane/...an-122623.html
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 03.06.2013, 09:00:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Aria e prescurtarea de la Arian, care e un sfant al Bisericii noastre.

http://www.crestinortodox.ro/icoane/...an-122623.html
Multumesc Lore,nu am auzit inca de acest Sfant.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 03.06.2013, 09:13:20
abloj04 abloj04 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2009
Locație: Jud. Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Doamne ajuta! Pe baietelul meu il cheama Arsenie-Daniel, Arsenie deoarece avem mare evlavie catre parintele Arsenie Boca si Daniel a fost dorinta sotului meu. Oricum pentru cei apropiati ai nostri a fost oarecum un soc atunci cand le-am zis ce nume ii vom da micutului, dar s-au obisnuit.
Pentru fetite ne place numele Taisia, Adriana , Veronica.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 03.06.2013, 11:14:29
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Discutând am ajuns la concluzia că numele pe care le îndrăgim au în spate persoane care ne-au fost dragi... de prezența cărora ne-am bucurat în viață... persoane de care ne reamintim cu zâmbetul pe buze, având un colțișor aparte în inimile noastre.
Asa este! Cred ca toti parintii au aceasta tendinta de a da copilului numele unor persoane dragi din viata lor. Eu de ex am ales Theodor pentru baietelul meu pentru ca este si numele bunicii mele care m-a crescut si care imi este una dintre cele mai dragi fiinte din lume si pe care o apreciez enorm.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #129  
Vechi 03.06.2013, 12:57:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abloj04 Vezi mesajul
Doamne ajuta! Pe baietelul meu il cheama Arsenie-Daniel, Arsenie deoarece avem mare evlavie catre parintele Arsenie Boca si Daniel a fost dorinta sotului meu. Oricum pentru cei apropiati ai nostri a fost oarecum un soc atunci cand le-am zis ce nume ii vom da micutului, dar s-au obisnuit.
Pentru fetite ne place numele Taisia, Adriana , Veronica.
Arsenie-Daniel, nume foarte frumoase. Sa va traiasca baietelul. :)
*
Din curiozitate, ce nume ar fi dorit apropriatii vostrii sa alegeti?
Reply With Quote
  #130  
Vechi 03.06.2013, 13:36:46
abloj04 abloj04 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2009
Locație: Jud. Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Arsenie-Daniel, nume foarte frumoase. Sa va traiasca baietelul. :)
*
Din curiozitate, ce nume ar fi dorit apropriatii vostrii sa alegeti?
Multumim frumos.
Ei bine , ar fi fost Alexandru , Vlad , Andrei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 14:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02