Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.07.2008, 20:26:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Pai daca vezi unul facand pacate grele,ce poti face.Te duci si-i dai una,il tragi de par,de barba,ce-i faci?Poti cel mult sa-i spui frumos ca greseste,sa-i atragi atentia,sa te rogi pentru el.Inchizitia,daca pacatuiai grav,te ardea pe rug.La asta te gandeai cand ziceai ca "i-ai ingaduit sa le faca?"
Omul poate lua atitudine cu fapta, cu vorba sau cu gandul.
A doua intrebare a ta se refera la citatul din cartea de rugaciuni. Ce ai vrea sa-ti raspund la asemenea interpretare?!?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.07.2008, 20:28:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Asa sunt crestinii-ortodocsi astia care au plecat prin alte state - acu daca au bani cred ei ca impreuna cu banii lor multi a venit si mai multa inteligenta, dreapta-credinta,harnicie,etc si ca sunt mai buni ca altii.

La ei se potriveste foarte bine vechiul proverb romanesc:
Prostul pana nu-i fudul parca nu e prost destul.
Sa stii ca nu am bani.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.07.2008, 21:34:24
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Ma doare...Daca ar fi metafora ce jigniri am citit aicea din partea unor forumisti,ar fi foarte simplu,dar sunt sigur ca nu e metafora!!!E intunecarea chipului cel dintâi,al sufletului,adică.Fratilor!!!Sufletul nu e un presupus,cum cred ateii si sectarii!!Sa fim atenti,dar.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.07.2008, 22:40:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Inainte sa judeci Sinodul, judeca-te pe tine! Biserica nu e formata doar din calugari si nici doar din preoti si nici doar din laici! Sfintii Parinti nu au fost habotnici! Iertarea este absolut corecta atata vreme cat a regretat gestul respectiv! Ce voi sunteti fara de pacat? N-ati primit iertarea Domnului pentru tradare, pentru lepadarea de El?
cine A REGRETAT??!!..Ca reiese exact altfel!ia te rog asculta ce zice si pustnicul PROCLU pe Razboi intru Cuvint..si vezi si interviul luat lui Mitr.Corneanu dupa ce a iesit de la sedinta sinodului ,la care a fost iertat fara pocainta ,lucru nemaiauzit!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.07.2008, 22:42:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Asa sunt crestinii-ortodocsi astia care au plecat prin alte state - acu daca au bani cred ei ca impreuna cu banii lor multi a venit si mai multa inteligenta, dreapta-credinta,harnicie,etc si ca sunt mai buni ca altii.

La ei se potriveste foarte bine vechiul proverb romanesc:
Prostul pana nu-i fudul parca nu e prost destul.
anca parca stiu ca locuieste in Timisoara ,de ce strainatati vorbesti??!!:thumbsup:
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.07.2008, 22:51:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sunt pentru iertare.
Este asta o greseala?

Cunoastem noi daca IPS Corneanu a facut ce a facut cu rea intentie?
Eu nu cred.
IPS sa era nelamurit.
Preotia si episcopia in Biserica Ortodoxa sunt functii in care se pun traitorii nu teoreticienii.
Citeste si mata la "Viata si invatatura Sfantului Grigorie Palama" si ai sa vezi ca vietuirea in Hristos este mai mare decat cunostinta canoanelor.
Veti vedea ca IPS Corneanu nu se va mai impartasi pe viitor la greco-catolici ca e smerit si face ascultare de Sf. Sinod.

De ce este aici judecat IPS Corneanu ca nu intelege diferenta dintre greco-catolici si ortodocsi?
Si ce daca nu o intelege?
Sunt nenumarati draci teologi care ar putea sa iti expuna aceasta diferenta dar tot draci raman.
Dreapta credinta nu mantuieste daca nu este si aplicata !
(dreapta credinta fara dreapta faptuire duce la mai multa osanda nu duce in niciun caz la mantuire!)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.07.2008, 23:11:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Oricum doamna Ancah mai bine este sa ramaneti suparata pe mine!
Vedeti ca nu am dat dovada de adevarata pocainta cand v-am cerut iertare!
Eventual sa va rugati la Dumnezeu sa ma pedepseasca si dvs. si Sofiaiuga!
:D
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.07.2008, 23:24:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Alexandru pai nu pot sa ii zic sora daca este mai in varsta ca mine cu atatia ani nu?
Nu ar fi necuvincios din partea mea?
De ce zici ca mai dau o data cu batu in balta nu inteleg.

Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.07.2008, 23:29:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici macar nu ai reusit sa ma superi, mihailt.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.07.2008, 05:15:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Veti vedea ca IPS Corneanu nu se va mai impartasi pe viitor la greco-catolici ca e smerit si face ascultare de Sf. Sinod.
Sa dea Domnul! Foarte bine au facut ca l-au iertat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 07:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 01:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53