Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 10.02.2011, 02:00:21
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Bine. Aveți talent, trebuie să recunosc. M-ați putea convinge și de faptul că Budha n-a fost budist, Mahomed n-a fost mahomedan și Iuda n-a fost iudeu.
Daca ai ajuns sa-L compari pe Hristos cu Budha, cu Mahomed sau cu Iuda e jalnic, sincer!
Pastore, vezi ca o c-am iei printre munti ca stramosii tai...!

Eu ma duc la somn, ca Biblia spune: "Vai de cel prin care vine ispita..." si pe azi am facut multe!

PS. vi-am spus ca in Bibliile noastre nu seamana cu ale voastre!?...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.

Last edited by Geony; 10.02.2011 at 02:04:00.
  #582  
Vechi 10.02.2011, 02:20:58
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Bine. Aveți talent, trebuie să recunosc. M-ați putea convinge și de faptul că Budha n-a fost budist, Mahomed n-a fost mahomedan și Iuda n-a fost iudeu.
As vrea sa va conving ca nici unul din acestia nu a fost Dumnezeu Fiul care a luat trup de om.
Dar probabil nu aveti atata timp la dispozitie.


Daca e sa ma iau dupa logica dvs., Dumnezeu Tatal e iudeu _ mai bine zis, mozaic; nu ?
Ca doar iudaismul (mozaismul) e direct de la Dumnezeu Tatal... (stiti dvs. care: cel care le-a dat si o lege scrisa pe table de piatra cu degetul sau propriu...

Si daca legea aceea s-a dat prin Moise, s-o fi numind ea mozaism, dar legiuitorul, initiatorul ei (care nu a fost Moise, caci Moise a fost doar un instrument, un purtator de cuvant _ si inca purta cuvantul prin altul, caci el era cam balbait...) nu tot mozaic trebuie sa fie ?

E interesant de vazut cum atunci cand vi se masoara cu masura dvs. recurgeti tot mai des la atacuri la persoana, la ironii de tip mai rural... asta inseamna ca aveti ceva minusuri in inventarul argumentarii ...
  #583  
Vechi 10.02.2011, 08:43:09
crocomau crocomau is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul

Da, pazeau sambata si nu numai ...
Tot iudeo-crestinii se taiau imprejur...voi va taiati?
Noi facem ce ne-au invatat Sfintii Apostoli : "Taierea împrejur nu este nimic si netaierea împrejur nu este nimic, ci pazirea poruncilor lui Dumnezeu."(1 Corinteni 7:19).

Pazim poruncile lui Dumnezeu. Nu este bine?

P.S. Trebuie sa plec. O zi buna va doresc.
  #584  
Vechi 10.02.2011, 08:49:47
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crocomau Vezi mesajul
Noi facem ce ne-au invatat Sfintii Apostoli : "Taierea împrejur nu este nimic si netaierea împrejur nu este nimic, ci pazirea poruncilor lui Dumnezeu."(1 Corinteni 7:19).

Pazim poruncile lui Dumnezeu. Nu este bine?

P.S. Trebuie sa plec. O zi buna va doresc.
Nu este bine, pentru ca participati la un joc cu reguli facute de voi insiva; sfintul apostol Pavel ne-a spus ca vom lua cununa de invingatori daca respectam regulile jocului. Dumneavoastra jucati dupa alte reguli.
  #585  
Vechi 10.02.2011, 09:05:29
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
E interesant de vazut cum atunci cand vi se masoara cu masura dvs. recurgeti tot mai des la atacuri la persoana, la ironii de tip mai rural...
Probabil pentru că sunt țăran. Îmi plac lucrurile directe spuse pe șleau.
  #586  
Vechi 10.02.2011, 09:12:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Arata-mi unde scrie ca Iisus e crestin
În Însuși Numele Lui. Creștin vine de la Cristos.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Pt cine a binecuvantat-o si a sfintit-o, pt El?
Pentru om bineînțeles! Așa spune și Hristos că pentru om. Marcu 2,27.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Tu aveai menirea sa-mi raspunzi unde a fost poruncit sabatul...
Pe topicul despre sabat! Aici îmi desfășor doar viclenia...

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ca Evrei 4, 9 nu era bun!
Cum nu era bun domnule? "Biblia sectantă" nu e bună înțeleg, acum nici Biblia aprobată de Sfântul Sinod al BOR nu mai e bună?
  #587  
Vechi 10.02.2011, 09:15:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Dar in ce inchisoare erau duhurile la care s-a coborat si le-a propovaduit ? La Jilava ? La Alcatraz ?
În închisoarea păcatului.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
In NT , in originalul grec, apare cuvantul "hadou" la Matei 11, 23 si 16, 18 si apare "hade" la Luca 16, 23 _ celebrul caz al saracului Lazar...); acestea sunt declinari ale cuvantului Hades = iad.
Mai apare si genitivul "tartarosas" al lui tartar (tot iadul, nu ?) in 2 Petru 2, 4.
Când vom discuta textele respective vă voi da dreptate. Acum discutăm 1 Petru 3. Dacă doriți. Dacă vă e incomod, putem renunța.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
D-le , eu citesc NT in limba originala in care s-a scris. Macar daca ati fi citit si dvs. un manual ... unul de logica, de exemplu. Sau unul de cum sa nu facem din negru alb...
Bun. Și în urma citirii originalului, la ce concluzie ați ajuns? În 1 Petru 3, scrie ceva de Iad- respectiv corespondentul aproximativ άδης ?


Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Dvs. negati ca exista iad; daca nu vreti dvs. sa fie iad, nu este !! Asta inteleg.
Dar nu inteleg cum de mai acceptati sa existe in Biblie evangheliile dupa Matei si Luca, precum si epistola a doua a lui Petru, in care se vorbeste despre existenta lui !!!
Nu despre asta era vorba, nici măcar despre inexistența Iadului (în accepțiunea de locuință a morților). Era vorba de fantasmagoria că Iisus în timp ce era mort, era viu (sic!) în Hadesul mitologic grecesc (știți, ăla în care sufletele morților sunt ținute captive în închisoarea păzită de Cercer).
  #588  
Vechi 10.02.2011, 09:17:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Legat de ironiile dvs. la adersa culturii mele laice (si teologice, la o adica), ce ziceti ? E bine sa luam in consideratie numai ce exista, nu ?

Ei, de aceea eu nu fac ironii la adresa aceea ce la dvs. nu exista...
Trebuie să recunoașteți că dvs. ați început. V-ați asumat riscul când v-ați declarat de confesiune inginer

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Cel cu indecizia sunteti dvs.
Si varza am facut, ce-i drept, dar nu din telogia crestina, ci din "teologia" dvs.
Un observator aflat intr-un sistem de referinta exterior poate sa confirme aceasta.
Si vad ca nu va place varza, desi o cultivati cu asiduitate ...
Varza-mi place-n farfurie
Nu în Teologie.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
(Ei, cum e sa va trateze cineva cu propriile picaturi ?)
Uneori nu-mi plac nici sfintele picături de Κολλούριον, dar trebuie să le suport...
  #589  
Vechi 10.02.2011, 10:32:19
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În Însuși Numele Lui. Creștin vine de la Cristos.

Pentru om bineînțeles! Așa spune și Hristos că pentru om. Marcu 2,27.
Deci cum e cu C sau cu H?
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #590  
Vechi 10.02.2011, 10:35:36
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Deci cum e cu C sau cu H?
Dacă scriem Iisus, ar trebui să scriem și Christos. Însă puteți scrie cum doriți, nu am scrupule dogmatice în această privință.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38