Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.01.2011, 21:42:06
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Daca a-i fi spus "nu poti desparti biblia de biserica si biserica de Dumnezeu" te-as fi luat in serios ...
Asta este o afirmatie adevarata in ochii unui NP pt care inceputul "bisericii" sale este de "ieri"...un asemenea om (NP) si L-ar insusi pe Dumnezeu si L-ar include in biserica lor, fara sa-L cunoasca asa cum L-au cunoscut crestinii de-a lungul istoriei.
Eu nu vad Biserica rupta de istorie, pt ca atunci as vedea o perioada moarta intre Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu) spusa si scrisa acus' X ani si Biserica de azi...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #82  
Vechi 11.01.2011, 21:44:42
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Gigi Becali a facut un sat intreg dupa viitura, si nu le-a dat carti sau Biblii sa citeasca sub bolta cereasca...
...si, la noi in Biserica SMERENIA este virtute, nu ca la NP unde MANDRIA este virtutea de baza si cea care mantuieste....
PS ai aflat de parintele care are acasa un orfelinat de copii luati de pe strada?
sau....nu mai conteaza astea, ci doar cartile pe care le dati pe vreme de saracie? daca le-ati da si o cafea, ca cititul merge bine cu ea?//hahaha...eu n-am emoticon ca sa iti arat cum rad....
... forțat. Eu totuși mă feream de exemplul cu Becali. Nu de alta, dar nu dă bine în context, dă bine doar pe sticlă (doar pentru unii).



Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Vii cu povesti, fata se tragea dintr-o familie adventista, ca nu a fost botezata e alta treaba...se mantuieste ea dupa ce iese de la zdup, ca o boteaza pastorii...
Si ce daca baiatul a fost teolog ortodox?
Cum și ce? Păi e mare rușine măi băiatule... fata înțeleg, că nu era adventistă. Dar prietenul ei ca viitor popă să se preteze la așa ceva... Nț, nț.
  #83  
Vechi 11.01.2011, 21:46:48
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Asta este o afirmatie adevarata in ochii unui NP pt care inceputul "bisericii" sale este de "ieri"...un asemenea om (NP) si L-ar insusi pe Dumnezeu si L-ar include in biserica lor, fara sa-L cunoasca asa cum L-au cunoscut crestinii de-a lungul istoriei.
Eu nu vad Biserica rupta de istorie, pt ca atunci as vedea o perioada moarta intre Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu) spusa si scrisa acus' X ani si Biserica de azi...
150 de ani
  #84  
Vechi 11.01.2011, 21:49:59
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... forțat. Eu totuși mă feream de exemplul cu Becali. Nu de alta, dar nu dă bine în context, dă bine doar pe sticlă (doar pentru unii).



Cum și ce? Păi e mare rușine măi băiatule... fata înțeleg, că nu era adventistă. Dar prietenul ei ca viitor popă să se preteze la așa ceva... Nț, nț.
Dar vai....cum face o sora ceva mai excentric...cum o renegati.Traiesti o utopie daca tu crezi ca baiatul ala e un viitor popa.A fi student la teologie si a deveni preot sau pastor e o diferenta .Dumnezeu ii mai si cerne.
  #85  
Vechi 11.01.2011, 21:52:20
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Asta este o afirmatie adevarata in ochii unui NP pt care inceputul "bisericii" sale este de "ieri"...un asemenea om (NP) si L-ar insusi pe Dumnezeu si L-ar include in biserica lor, fara sa-L cunoasca asa cum L-au cunoscut crestinii de-a lungul istoriei.
Eu nu vad Biserica rupta de istorie, pt ca atunci as vedea o perioada moarta intre Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu) spusa si scrisa acus' X ani si Biserica de azi...
Cine si-l poate insusi pe Dumnezeu? Despre Cine vorbim? Dumnezeul pe care eu Il cunosc nu poate fi insusit de nimeni ... El este Creatorul, Atotputernicul, Domnul Ostirilor ... cine si-L poate insusi?

Dar, acesta este Dumnezeul pe care eu l-am intalnit in Cuvantul Sau ... Nu stiu cum arata acela pe care tu Il cunosti ...

Incearca, macar pentru o zi, sa-ti inchipui ca nu este de loc vorba despre tine ci doar despre Dumnezeu ... Ca lumea asta este pentru a-L sluji pe El, nu pentru ca El sa ne slujeasca ... Ca Isus a murit pentru ca Slava Tatalui sa fie revelata, nu pentru intemeierea unei biserici ...

Probabil ca avem nevoie de o schimbare majora de paradigma ...
  #86  
Vechi 11.01.2011, 21:53:37
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Dar vai....cum face o sora ceva mai excentric...cum o renegati.
Nu avem motive s-o renegăm, n-a fost niciodată botezată la adventiști.

În schimb tânărul... a fost botezat la ortodocși, ba încă era student la teologie. Dar să-i lăsăm în amarul lor.. nu dorim să mai auzim de asemenea fapte abominabile, indiferent din ce biserică fac parte inculpații.
  #87  
Vechi 11.01.2011, 22:05:20
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Ajuta-ne si pe noi sa avem aceeasi parere, despre tine..

Care "NOI", tu si trice.? Pt voi, a fi bine vazut, inseamna a accepta mizeriile cu care ati fost indoctrinati.
Mai blajinule, eu nu am nimic cu tine, ci cu credinta ta oarba si smintita...

Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Acel exemplu (verificarea cu Scriptura) reprezinta un principiu valabil si astazi. Problema este ca unora nu le convine..
Cum se face ca acest principiu a dat nastere la multe secte NP?
Si cu acest argument "valabil si azi" du-te la baptisti sau penti, iehovisti etc. si acolo va probati si va argumentati inselaciunea si amagirea spre pierzarea voastra...

Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Pastorul nu are cum sa ma indoctrineze. Aplic principiul cu verificatul. Nu il cred pe cuvant. .
Parerea ta. Tu verifici cu Biblia in scopul argumentarii inselaciunii... tu probezi cu gandul, si nu pui si sufletul...


Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Si astazi este nevoie de proba cu Scriptura. Ereziile pandesc pe la tot coltul. Ba, mai mult, pandesc din altare si de la amvoane..
Pt noi, cei din Biserica lui Hristos, exista sinod...


Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Azi, multi crestini cu statute vechi, au eresurile inradacinate in mintea lor. .
...sau "crestinii cei noi", aduc eresuri noi sub soare?


Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Exista Vechiul Testament, plin de profetii referitoare la lucrarea Mantuitorului. Iar Sfintii Apostoli propovaduiau Evanghelia lui Hristos folosind, din plin, argumennte din Vechiul Testament (pe care crestinii le verificau). .
Si adventistii ce argumente folosesc? ca nu seamana cu a baptistilor, nici cu a penticostalilor...etc...



Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Nu pot desparti Biblia de Autorul Ei (de Dumnezeu). "Biserica" (cea la care va referiti dvs.) si istoria sunt lucruri relative. Depinde cum le vede fiecare.
Unde scrie ca Dumnezeu este autorul Bibliei, ti se pare ca a scris Iisus ceva?
Biserica la care ma refer eu face parte din istorie. De la Hristos si pana azi si pana la sfarsitul lumii , Biserica dainuie in lume si este de nebiruit .
Hristos S-a nascut in lume, iar lumea are o istorie...
....iar de la Hristos si pana azi, Biserica are o istorie, parerea mea, este ca nu trebuie trecuta cu vederea.

E trist pt toti NP ca n-au o istorie!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #88  
Vechi 11.01.2011, 22:07:57
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu avem motive s-o renegăm, n-a fost niciodată botezată la adventiști.

În schimb tânărul... a fost botezat la ortodocși, ba încă era student la teologie. Dar să-i lăsăm în amarul lor.. nu dorim să mai auzim de asemenea fapte abominabile, indiferent din ce biserică fac parte inculpații.
Tanara fusese botezata la 18 ani in cultul adventist.Am recitit presa si nu am gasit dezmintirea.
Apropo de tanar,invatatura ortodoxa spune ca si harul se poate pierde daca omul cade in pacat din cauza ispitei diavolesti,dar tot invatatura spune ca se poate redobandi prin POCAINTA
Tu nu stii la fel?
Ne rugam Bunului Dumnezeu sa il intoarca pe fratele nostru si sa il primeasca ,asa cum i.a primit pe fiul risipitor si pe Petru care s.a lepadat de 3 ori
  #89  
Vechi 11.01.2011, 22:10:33
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... forțat. Eu totuși mă feream de exemplul cu Becali. Nu de alta, dar nu dă bine în context, dă bine doar pe sticlă (doar pentru unii)..
Ai dreptate , am dat un exemplu nu prea bun...
Raman la varianta , mai bine o carte a profetesei, decat un acoperis deasupra capului...

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... Cum și ce? Păi e mare rușine măi băiatule... fata înțeleg, că nu era adventistă. Dar prietenul ei ca viitor popă să se preteze la așa ceva... Nț, nț.
Mai tataie, dar rusine pe Iuda nu a fost ca avea deja functia de Apostol?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #90  
Vechi 11.01.2011, 22:13:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Tanara fusese botezata la 18 ani in cultul adventist.Am recitit presa si nu am gasit dezmintirea.
Apropo de tanar,invatatura ortodoxa spune ca si harul se poate pierde daca omul cade in pacat din cauza ispitei diavolesti,dar tot invatatura spune ca se poate redobandi prin POCAINTA
Tu nu stii la fel?
Ne rugam Bunului Dumnezeu sa il intoarca pe fratele nostru si sa il primeasca ,asa cum i.a primit pe fiul risipitor si pe Petru care s.a lepadat de 3 ori
Să ajute Domnul!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38