Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.06.2008, 16:40:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Am vazut exemple de astfel de "ingaduinta" destule, cum ar fi de exemplu in localitatile unde se darama biserici.
poi au avut de la cine sa ia exemplu ca parca toate manastirile shi bisericile ortodoxe din transilvania au fost distrus mai putzin una.... cum se pare ca shi Manastirea shi Biserica din Peci a fost devastata shi distrusa, sau cum se incearca centrarea internatzionala a ecumenismului prin tolerantza in mintea naivilor.... ca sa ne obijnuim shi apoi sa primim ce era de primit ca totul shi toate religiile sunt de la dumnezeu shi toata paganatatea.... ca sa ne respectam unii altora credintzele ca shi cum toate te-ar mantui.... deoarece toate vorbesc despre o conduita morala... iar acum ar vrea sa fie buni shi sa le ingrijeasca shi sa traiasca in pace shi armonie shi aurindu-le pe la cupole shi la clopotnitze, pe la fatzadele interioare shi exterioare ca impreuna sa intindem hora universala.... a oamenilor intre oameni ce asculta de oameni dar care fatalment nu se pot mantui intre ei shi se indreapta fatalmente spre iad shi spre CIE....

PadreCory, nu ne mai vinde gogoshi infailibile fiind atat de tolerant de suprafatza... caci degeaba tolerezi aproapele care nici el nu se mantui shi nici dumneata fiindca atzi oprit cu totzii cautarea Adevaratului Dumnezeu pentru ca totzi va credetzi infailibili in credintza voastra lumeasca, a lumii pentru lume....

In ce localitate se darama biserici? iar daca nu sunt creshtin-ortodoxe nu e nici o pagauba ca nu te duceau la mantuire... nishte ziduri caci acolo nu se aducea jertfa cea nesangeroasa, ci era o intrunire intre oameni ca shi un fel de sala de shedintza... ca shi un loc de discutzii, de cantari pe care Hristos deshi le vede, nu le ia in seama caci nu sunt dupa Voia lui Dumnezeu....

dar ma indoiesc ca ortodocshii s-au pus pe daramat bisericile altora cum insinuaza domnia ta, ca sa avem shi noi faptele unora pe care n-am sa-i mai amintesc...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.06.2008, 17:03:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Daramarea bisericilor de la Taga,Vadu Izei...
daaa, ...si mai departe... Nu toata lumea e informata de ce se intampla la Taga, Vadul Izei, deci veniti si cu informatii, va rog, nu numai cu enumerarea unor nereguli, despre care nu stim.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.06.2008, 17:06:46
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Acolo au fost daramate vechile lacasuri de cult greco-catolice.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 11.11.2008, 13:57:15
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit Lacasuri de cult

vedeti, e frumos ca recunoaste acest "padre"ca nu sunt biserici,ci lacasuri....E mare diferenta.. In ce priveste "fundamentalismul"ortodox,sau cum spun unii habotnicia,as fi incantata sa ma acuze cineva de asemenea atitudine. Daca tu simti ca pe Dumnezeu nu il poti inlocui cu nimic din sufletul tau,ca nimic nu e mai pretios ca si traditia pur ortodoxa si ca nimic nu te odihneste mai mult ca slujbele atat de bogate ale bisericii ortodoxe, apoi atunci asta trebuie sa insemne habotnicie,fundamentalism... Sa ne deschida Domnul ochii precum odinioara lui Saul (cel devenit apoi Pavel) ca sa ramanem intr-o permanenta legatura cu El si Maica Lui
.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 11.11.2008, 15:51:04
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Ar trebui mentionat ca acesti ,,crestini''au distrus cu tunurile cand au introdus uniatia in Romania(Transilvania)sute de biserici ortodoxe si au mai ocupat cu forta armelor peste o mie de biserici ortdoxe.Cand vom avea o retituirea acestora si despagubiri materiale acolo unde nu se mai poate.Ceea ce s-a luat de la greco-catolii in regimul comunist nu reprezinta nici jumatate din ce au luat si distrus uniaitii si papalii mai devreme!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.11.2008, 15:55:08
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Oare ce duce la fundamentalism? O credinta autentica poate duce la fundamentalism????
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.11.2008, 16:48:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iata cum este rezumata invatatura Sfantul Grigorie Palama , praznuit in a doua duminica din postul Pastelui ,dupa Duminica Ortodoxiei:
(foarte clara )
"Dumnezeu in fiinta e un adanc nepatruns, necomunicabil, neschimbabil, iar din acest adanc emana puteri si lucrari in care nu se scurge insasi fiinta ; ele pot fi nenumarate precum si abisul fiintei este fara sfarsit.Pe ele Dumnezeu le poate lansa si revoca.Voia Lui e suverana.Schimbarea manifestarilor nu afecteaza adancul fiintei".
Acum sa inteleg ca si Sfantul Grigorie Palama si parintele Dumitru Staniloae au fost fundamentalisti?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.11.2008, 00:05:58
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu doresc un raspuns concret la intrebarea de mai sus, nu citate care nu sunt accesibile tuturor...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.11.2008, 02:01:41
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
referitor la topic, nu sunt experta dar cred ca fundamentalismul religios/fanatismul religios = impunerea cu forta, in vorba sau in fapta, a ideilor religioase proprii pe care le consideri imbatabile.
In putine cuvinte cam asta insemana fundamentalismul in acceptiunea multora si presupun ca Iosif tot astfel ar defini fundamentalismul religios:

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Eu sunt ortodox si asta voi fi mereu, insa niciodata un fundamentalist, un exclusivist si un dispretuitor de oameni. Inidiferent de cum sunt altii, ei tot copiii lui Dumnezeu raman! Daca am sti asta, am cunoaste si un strop din durerea lui Dumnezeu.....
Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Am "rasfoit" putin inainte de a scrie ceva despre acest subiect.
Am gasit pomnindu-se despre fundamentalismul ortodox in contexte diferite, din care voi enumera cateva:

Am inteles din cele citite, ca fundamentalismul nu este o trasatura a ortodoxiei, in sensul enuntat mai sus, avand in vedere ca aceasta isi argumenteaza pozitia ferma.
As zice mai degraba ca fundamentalismul ortodox de care se vorbeste este IMPRESIA celor aflati intr-un sistem de referinta in devenire, si care din motive de ei stiute, incearca sa schimbe tocmai elementele vitale de stabilitate ale ortodoxiei.
"Fundamentalismul in general este respectarea unor principii de baza care nu pot fi puse in discutie". Iata deci care este definitia corecta a fundamentalismului, definitie care se gaseste in DEX.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.11.2008, 02:23:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si daca acceptam defintia din Dex a fundamentalismului, atunci identificarea fundamentalismului ortodox cu fanatismul religios devine dintr-odata expresia lipsei de echilibru dintre adevar si dragoste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
De ce ortodox? cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 14 05.12.2008 20:07:46
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29