Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2024, 21:37:42
TudorStefanbz TudorStefanbz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2016
Mesaje: 11
Implicit

pai ea nu are treaba cu Biserica, eu mi-am facut mereu datoria o duc la Biserica sa o impartasesc Duminica, credeti-ma ca in familia ei nu are ce sa inteleaga decat destramare,ca asa au fost invatati.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2024, 23:16:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
pai ea nu are treaba cu Biserica, eu mi-am facut mereu datoria o duc la Biserica sa o impartasesc Duminica, credeti-ma ca in familia ei nu are ce sa inteleaga decat destramare,ca asa au fost invatati.
Nu mai are rost să te plângi acuma, trebuia să observi înainte lucrurile astea, acum n-ai decât să mergi înainte.
Oricum nimeni nu e perfect într-o căsnicie, fiecare le are pe ale sale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2024, 00:03:28
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
da vreau sa lupt pentru copil sa ramana la noi , sta cu ai mei e in siguranta,la ea daca s-ar duce ar fi mare problema , familia ei e rau famata, nu are ce educatie sa primeasca plus ca nu e in stare de ea, am multe dovezi care de-a lungul timpului le-am pastrat pentru ca oarecum am simtit ca nu va fi bine,eu mi-am dorit acest copil ea nu,,,speram ca legea sa faca dreptate..
Vezi ca ce spui despre familia ei si de ea sunt subiective, foarte greu de dovedit in curte. Sa fi pregatit ca daca copilul va fi in custodia plina a mamei va trebui sa platesti pensie alimentara pina pe la 20 de ani+. Poate reusiti cu binisorul sa vi-l lase voua. Sper ca ai un job bine platit. Ai grija de tine! Roaga-te cit mai des poti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2024, 00:27:20
TudorStefanbz TudorStefanbz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2016
Mesaje: 11
Implicit Cozia

De-a lungul timpului am adunat multe și sper să fie în favoarea mea, eu am fost trup și suflet pentru copil ea nici măcar nu l-a dorit ai mei ne-au ajutat din plin și acum scăpată de greutăți să îl ea ea de-a gata? Nu e corect.De bani nu e problemă am job bun.Copilul a fost mai mult la mine crescut e adaptat acolo dar nu se știe pe viitor ce îi poate mintea, ca spun dacă era devotată nu se ajungea așa dar mi-e teamă pentru copil ca pe mâna ei e vai de el ..dar trebuie să-mi joc cartea nu am ce face…
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.02.2024, 08:43:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
De-a lungul timpului am adunat multe și sper să fie în favoarea mea, eu am fost trup și suflet pentru copil ea nici măcar nu l-a dorit ai mei ne-au ajutat din plin și acum scăpată de greutăți să îl ea ea de-a gata? Nu e corect.De bani nu e problemă am job bun.Copilul a fost mai mult la mine crescut e adaptat acolo dar nu se știe pe viitor ce îi poate mintea, ca spun dacă era devotată nu se ajungea așa dar mi-e teamă pentru copil ca pe mâna ei e vai de el ..dar trebuie să-mi joc cartea nu am ce face…
Va urati si va razboiti pentru copil? Ce urmari rezulta de aici in sufletul lui?

Nu poti desparti un copil de mama lui, mai ales daca o iubeste cu adevarat.
Tu vrei sa te scapi de mama copilului tau? O judeci, ii judeci familia, o condamni... e clar ca ai un interes rau si nedrept. Esti ca un egoist lacom care vrea sa-si rapeasca propriul copil. Lasa-l in grija Lui Dumnezeu. Roaga-te pentru el si pentru mama lui. Asta e tot ce poti sa faci bine. Rugaciunea ajuta foarte mult, rugaciunea poate foarte mult. Roaga-te sa fie si sa se faca voia Lui Dumnezeu cu ei, nicidecum a ta. Leapada-ti voile, dorintele si interesele caci te duc in cearta si fapte rele. Linisteste-te si ofera doar rugaciuni tainice si iubire si impacare celor din jur. Lucrurile se vor rezolva de la sine. Nu te opune decat pacatelor, nedreptatilor tale, lasa evenimentele sa-si urmeze cursul lor firesc. Va fi bine.

Nu cauta persoane potrivite ci cauta sa iubesti cu adevarat... fara patimi patimashe... pe oricine iti da Dumnezeu.

La ce mi-ar folosi ceva sau cineva cu care ma potrivesc dar pe care nu iubesc? La amagire! Mint si stric viitorul in desert.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.02.2024 at 08:54:15.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.02.2024, 09:49:54
TudorStefanbz TudorStefanbz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2016
Mesaje: 11
Implicit Morocco

Frate e clar ca ești pe lângă subiect mă judeci tu ști tu mai bine ce am trăit eu cu ea și câte s-au întâmplat ? Habar nu ai cum poate ajunge copilul meu dacă e pe mâna ei. Mereu dați dreptate mamelor dar taților când ? Dacă am greșit eu când am ales și am tot sperat ca învăța din greșeli și din tot ce i-am oferit asta nu înseamnă ca i se cuvine orice.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.02.2024, 11:11:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
Frate e clar ca ești pe lângă subiect mă judeci tu ști tu mai bine ce am trăit eu cu ea și câte s-au întâmplat ? Habar nu ai cum poate ajunge copilul meu dacă e pe mâna ei. Mereu dați dreptate mamelor dar taților când ? Dacă am greșit eu când am ales și am tot sperat ca învăța din greșeli și din tot ce i-am oferit asta nu înseamnă ca i se cuvine orice.
Dragul meu, io nu te judec, nu te acuz, io-s pacatos, tu o judeci pe ea. Se vede pe text. Nu-s pe langa subiect ci te-am sfatuit cinstit. Si din replica asta se vede ca esti tulburat si n-ai discernamant, ma acuzi si ma judeci ca te judec si ca te acuz. E clar ca esti intrun conflict in care nu vezi decat pro sau contra cauzei tale. Nu intelegi mesajul meu, dealtfel unul foarte serios.

Nici o lege morala nu desparte pe mama de fiu! E un drept sacramental. Pana la majorat ea are dreptul suprem si abea apoi tatal copilului in caz de despartire. Tatal e pus sa plateasca o pensie alimentara de intretinere.

Daca ai fi un sfant sau un drept, atunci ti-as da dreptate ca tatal copilului e mai bun de indrumator pentru viitor insa din textul postat de tine rezulta ca esti superficial, victima, plangacios ce te plangi, neserios, conflictual, judecator, ipocrit, exclusivist, rasist, etc... deci total necopt pentru a-ti asuma tu cresterea si sfatuirea copilului spre a-l duce pe calea cea buna.

Daca as fi judecator l-as incredinta mamei sale.
Imi pare rau pentru tine insa asa e drept!

L-ai purtat tu in burta 9 luni si 15 zile? L-ai nascut tu? I-ai dat tu sa suga? Te ingrijesti tu de ce manca si cu ce se imbraca?

Abea dupa ce a trecut de 14 ani si mama lui ar fi de acord, abea atunci ti l-as incredinta sau ti-as da drept de vizita saptamanala cu conditia sa prezinti dovezi de seriozitate si respect fata de mama copilului tau si de familia ei.

Nu am de ce sa tin cu tine. Pari un snob ipocrit ce vrea sa scape de mama copiului si de familia ei. Asa gandesc bogatii nu crestinii. Ti-as da si cateva zile de arest preventiv pentru repetate tentative de dezbinare pe motiv ca te crezi sfintisor in timp ce noi aici toti suntem pacatosi, asa ca mama copilului si familia ei!

Vezi cat de rau e sa iei locul judecatorului sau pe cel al lui Dumnezeu?

Imi dau seama ca treci printro drama insa tu esti setat pe interesul ce decurge din dezbinare si despartire.
Reciteste sfatul meu si vei intelege ca mergi pe o cale gresita.

Niciun om normal la cap nu acuza o mama si cu atat mai putin pe mama copilului sau sau pe familia din care provine ea, decat daca a cazut in interese mamoniace si copilul a devenit o marfa, o proprietate ravnita!

Un om normal, credincios, apara relatia mama-copil-bunici caci asta asigura fericirea copilului pana la majorat... punand pe primul plan relatia lui viitoare cu Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.02.2024 at 11:26:15.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2024, 12:43:34
TudorStefanbz TudorStefanbz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2016
Mesaje: 11
Implicit Morocco

Hai sa-ții spun ceva: eu am schimbat mai mulți pamperși decât ea, am stat mai mult cu fata decât ea, dacă era după ea nici alăptat nu vedea, eu petreceam mult cu fata, ea doar pe telefon , îi făceam baie eu cu mama , ea cu țigara și cu telefonul, ea de la început vroia să facă avort dar la insistențele mele și ale altor rude s-a oprit.cine te crește ăla e adevărat părinte nu cine te face și te lasă așa la mâna la fraieri ca se ocupă ei, a vrut copil să se chinuie. Păi ce mama e aia ? Unde e dreptatea? Și plus ca e și aproape de moravuri ușoare dacă înțelegi la un pas . O să lupt până în pânzele albe pentru copil ca nu-l merită. Sper ca ai înțeles în mare domnul judecător..o zi bună
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.02.2024, 12:50:51
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
i-am oferit totul pe tava si degeaba, nu am vicii,m-am tinut de munca, familist,,,dar degeeaba le plac vagabontii si viata haotica..
Iar tie ti-au placut vagaboantele din ce povestesti pe aici.

Ti-ai luat una care, din ceea ce spui tu, e dintr-o familie rau famata, nu are nicio treaba cu Biserica si nu vrea copii pentru ca nici nu e in stare sa-i educe.

Nu o mai judeca atât si nu te mai compatimi!

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
O să lupt până în pânzele albe pentru copil ca nu-l merită. Sper ca ai înteles în mare domnul judecător..o zi bună
O zi buna si tie, mare sfantoc de pe peretii bisericii!

Recunosti singur că ti-a placut una "aproape de moravuri usoare" dar o judeci pe ea ca-i plac vagabonzii. OK, continua cu abordarea asta, spune-i si judecatorului ce ne zici noua p'acilea si o sa vezi unde e dreptatea. Sigur îti va da tie copilul.


P.S. Nu stiu de ce ar am impresia persistenta ca ai luat decizii mai mult sfatuindu-te cu mama ta decat cu nevasta-ta. Si ca ea, mama, cat si alte rude s-au bagat intre voi si v-au despartit.

Last edited by Penticostalul Traditional; 21.02.2024 at 13:03:55.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.02.2024, 13:00:46
TudorStefanbz TudorStefanbz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2016
Mesaje: 11
Implicit

Păi a fost greșeala mea ca am crezut ca pot schimba omul și nu știam ce are în cap când m-am încurcat ea urmărea bani .. asta e .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
despartire