Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2011, 02:00:06
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit sfantul Efrem cel Nou

In seara asta am aflat despre sfantul Efrem cel Nou, care se praznuieste pe data de 5 mai ( ziua cand a plecat la cele vesnice ) precum si pe 3 ianuarie cand i s-au descoperit moastele neputrezite. Merita citit:

http://sfantul-mare-mucenic-efrem-cel-nou.blogspot.com/

Sa ne fie de folos tuturor celor care ne vom stradui ai citi acatistul si paraclisul !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2011, 02:05:43
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Nici nu va puteti inchipui ce super grabnic ajutator este sf Efrem.Rugati-va pt ce va doriti si o sa vedeti singuri,este exact cum este scris in cartea lui.Cumparati-o ca nu o sa va para rau.Sf Efrem sa va ajute
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2011, 02:16:26
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta-ne!

Ce mult ma bucur ca ne poti confirma cu atata rapiditate grabnicul ajutor al acestui mare sfant!
Toti sfintii ne ajuta, doar trebuie sa-i rugam. Acum ii citesc acatistul si ma voi culca fericita ca am aflat de existenta Lui. Doamne ajuta-ne!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 04.01.2011 at 03:53:49.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2011, 16:28:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Multumesc, icamilin.
Nu stiam de Sf. Efrem cel Nou.
Este impresionanta povestea lui.
http://www.crestinortodox.ro/acatist...ou-120745.html

Last edited by anna21; 04.01.2011 at 16:57:50.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2011, 07:15:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...nuni/#comments
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2011, 01:53:06
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s1c2h3m4i5d6t7 Vezi mesajul
Nici nu va puteti inchipui ce super grabnic ajutator este sf Efrem.Rugati-va pt ce va doriti si o sa vedeti singuri,este exact cum este scris in cartea lui.Cumparati-o ca nu o sa va para rau.Sf Efrem sa va ajute


Multumesc pe aceasta cale unei bune prietene din Timisoara care azi mi-a daruit cartea " VIATA, ARATARILE, MINUNILE, ACATISTUL SI PARACLISUL SFANTULUI EFREM CEL NOU/ GRABNICUL AJUTATOR SI MARELE FACATOR DE MINUNI ", exact de ziua sfantului. Imi voi face timp sa citesc toate marturisirile ce sunt cuprinse in carte precum si acatistul si paraclisul sfantului. Sa ne fie de folos si de ajutor rugaciunile catre acest drag sfant!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2011, 02:59:06
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sfinte Mucenice Efrem cel Nou, miluieste pe noi, pacatosii!

Cu mare bucurie va marturisesc ca fiind plecata in concediu, am reusit sa citesc toata cartea cu viata, minunile si binefacerile Sfantului Mucenic Efrem cel Nou. Este minunata!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2013, 16:58:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am citit cartea cu viata si minunile Sfantului Efrem cel Nou si am inceput sa am mare evlavie la acest Sfant. Am cumparat doua carti pe care le-am dauit, una unei prietene bune, iar alta unei matusi foarte credincioase, pentru a-l face cunoscut pe Sfantul Efrem. Matusa mea s-a smintit putin de carte, spre intristarea mea, deoarece crede ca se exagereaza cu visele, atat in povestirea vietii Sfantului, cat si in modul in care el s-a facut cunoscut oamenilor, in modul in care se arata si ii ajuta.

Eu m-am rugat inainte sa nasc Sfantului Efrem sa-mi ajute sa fie totul bine cu bebe si cu mine, am zic ca in semn de multumire fata de Sfantul, ii voi darui doctoritei cu care am nascut aceasta carte. Dar dupa ce am vazut reactia matusii (cu ceva timp inainte de nastere), nu am mai daruit cartea doctoritei, dar nici altcuiva, mi-e teama sa nu smintesc pe cineva. Am ramas cu parerea de rau ca nu i-am dat doctoritei cartea, dar si cu regretul ca nu mi-am respectat cuvantul fata de Sfantul Efrem.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2013, 18:59:01
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

SF EFREM CEL NU este ortodox?Noi cei crestin ortodosci putem citi acatistul?Este canonizat?Pecat il praznuim in calendar?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2015, 23:10:47
alexalina alexalina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2015
Mesaje: 4
Implicit Rugati-va prin intermediul Sf. Mare Mucenic Efrem cel Nou

Moaștele Sfântului Efrem cel Nou la Mănăstirea Radu Vodă din Bucuresti, tot aici sunt si moastele Sf.Nectarie! coborati la Unirii , gura de metrou de langa magazinul unirii, traversati dambovita pe la semafor,mergeti inainte, treceti de florarie si prima strada la stanga-str. Radu Vodă, nr. 24 A - este superba manastirea! Rugati-va prin intermediul Sf. Mare Mucenic Efrem cel Nou grabnic ajutator, ii multumesc ca m-a ajutat! Treceam printr-un moment greau in cariera mea, eram tare afectata [dusmani,intrigi] , m-am rugat la Sf. Efrem ,sa-mi arate calea pe care trebuie sa merg, indata mi-a si dat raspunsul printr-o persoana cu infulenta in cariera mea. Rugati-va Sf.Efrem cel Nou facatorul de minuni!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune cu Sfantul si Mare Mucenic Efrem cel Nou viviana Intamplari adevarate 73 27.11.2020 00:09:48
Sfantul Efrem Sirul georgeval Diverse Sarbatori 3 29.01.2013 18:11:47
Sfantul Efrem Sirul - Cuvant de pocainta folositor, acum, la inceputul Postului andrei_im Generalitati 11 11.02.2010 22:45:04
Icoana superba - Sfantul Efrem Sirul andrei_im Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 04.02.2010 05:51:34