Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2012, 08:17:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bunica mea..

Va rog, daca puteti, sa o pomeniti si pe bunica mea in rugaciunile voastre si/sau sa o treceti pe pomelnic la Sf.Liturghie. Are mare nevoie. Numele ei este Elena.

Povestea ei este lunga, insa pe scurt, ea are acum 80 de ani si nu mai este foarte lucida. Are dementa si din cate am vb cu ea nici nu prea mai stie exact cine sunt eu . Este din ce in ce mai slabita si nu stim exact cat o sa mai fie in viata. Vreau sa isi gaseasca puterea si luciditatea sa se spovedeasca si impartaseasca, ca sa plece in pace. Unchiul meu o mai duce la Biserica, insa merg la rusi, si nu cred ca are un duhovnic bunica mea, mai ales ca s-au certat cu preotul si comunitatea romaneasca de langa ei.

Va rog din toata inima, sa o pomeniti si pe bunica mea in rugaciunile voastre.

Multumesc. Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2012, 10:41:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, miluiește și mîntuiește pe bunica Elena, pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu și ale tuturor Sfinților Tăi. Amin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2012, 11:15:43
Crisan Andreea Crisan Andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Crisan Andreea
Implicit Doamne ajuta!!

Laura, cred ca pot sa inteleg prin ce treci, la fel este si bunicul meu..cu ajutorul lui Dumnezeu mai are cateva momente de luciditate..Sa nu iti pierzi speranta, oricum Dumnezeu este atat de milostiv cu noi...si sunt sigura ca o va ajuta si pe bunica ta...Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2012, 12:01:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Laura, poate ai posibilitatea sa chemi preotii acasa, sa ii faca Sfantul Maslu, daca nu se poate deplasa pana la biserica!
Tine postul acesta si fa milostenie pentru ea!

O sa o pomenesc si eu pe bunicuta ta si sunt sigura ca forumistii care se roaga pentru Gabriela, Radu-Stefan si altii de pe alte topicuri o vor pomeni si pe Elena!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2012, 12:45:45
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Preasfânta Născătoare de Dumnezeu să o miluiască! Așa cum a spus glykys, Sfântul Maslu este foarte important. Dacă nu poate participa, participă tu și pomenește-o. Și eu sunt sigur că ceilalți colegi nu vor rămâne nepăsători la situația ta. Doamne ajută!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2012, 15:47:34
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Draga Laura

Asa cum spune si glykys, daca s-ar putea sa i se faca o slujba de maslu, ar fi foarte bine.
O voi pomeni si eu pe bunica ta in rugaciunile mele.Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2012, 18:45:27
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sanatate si mantuire!

"Datori suntem noi cei tari sa purtam slabiciunile celor neputinciosi. "( Romani 15,1)
Bunul Dumnezeu sa se milostiveasca de roaba sa ELENA, sa-i usureze boala si sa inlesneasca celor ce au grija de dansa sa reuseasca sa o spovedeasca si s-o impartaseasca dupa canoanele ortodoxe.
Stiu din propria-mi experienta ca mult m-am rugat sa implinesc si eu aceste canoane cu tatal meu ( pe 22 febr.2012 s-a implinit un an de cand a plecat spre cele vesnice ) si cu bucurie pot afirma ca am reusit. In momentele de luciditate a cerut singur preotul care l-a ajutat foarte mult sa se linisteasca si sa inchida ochii impacat in suflet ca se va intalni cu scumpa mea mama.
Slava lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Rugati-va rog frumos si pentru bunica mea..e f bolnava.. suparata Rugaciuni 7 21.04.2012 00:00:35
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 20:40:32
O rugaciune va rog si pentru bunica mea... Anna Vasilica Umanitare 14 04.12.2010 21:09:50