Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.05.2013, 17:51:27
leteanu leteanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2013
Mesaje: 1
Implicit verighetele

Am dat la schimb verighetele de cununie si am cumparat unele noi, din diferite motive.
Rugamintea mea, va rog frumos, sa imi spuneti, este necesar sa le sfintim pe cele noi sau este de la sine inteles doar prin purtarea lor, mai ales ca le-am si gravat cu data casatoriei si prenumele noastre.

Cu respect,
Iulia
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.05.2013, 04:41:12
hmmsrbls hmmsrbls is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2011
Mesaje: 6
Implicit

Nu sunt casatorit si nu stiu daca si cand ma voi casatori, insa prefer oricand verigheta sau orice alt simbol banal al acestui legamant, decat un act stampilat si facut cu atatea mari batai de cap ca si anularea lui.

Tot ceea ce tine de acte, oficialitati, martori mi se pare ca nu isi are locul intr-o casatorie. Toate acestea imi par mai degraba mijloace de inlantuire a 2 oameni, in loc de intarire a legaturii intre ce doi.

Un tatuaj al unui prapadit, cu numele sotiei sale, cantareste pentru mine mai mult decat orice act oficiat de orice armata de oameni cu functii inalte, chiar daca scrie pe el "de bunavoie si nesilit de nimeni".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.05.2013, 06:30:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leteanu Vezi mesajul
Am dat la schimb verighetele de cununie si am cumparat unele noi, din diferite motive.
Rugamintea mea, va rog frumos, sa imi spuneti, este necesar sa le sfintim pe cele noi sau este de la sine inteles doar prin purtarea lor, mai ales ca le-am si gravat cu data casatoriei si prenumele noastre.

Cu respect,
Iulia
”Toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de sus este coborând, le la Tine, Părintele luminilor!”

Așadar este mai bine să fie sfințite de Sus pentru că voi, nefiind sfinți, nu le puteți sacraliza, chiar dacă preocupările voastre sunt vrednice.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.05.2013, 07:43:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leteanu Vezi mesajul
Am dat la schimb verighetele de cununie si am cumparat unele noi, din diferite motive.
Rugamintea mea, va rog frumos, sa imi spuneti, este necesar sa le sfintim pe cele noi sau este de la sine inteles doar prin purtarea lor, mai ales ca le-am si gravat cu data casatoriei si prenumele noastre.

Cu respect,
Iulia
Am și eu aceeași "problemă" - purtarea unor verighete noi, nesfințite.
Cineva mi-a spus să le dăm preotului să le sfințească odată cu oficierea Tainei Cununiei la un alt cuplu.
Sincer, nu știu dacă se poate.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.05.2013, 07:52:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leteanu Vezi mesajul
Am dat la schimb verighetele de cununie si am cumparat unele noi, din diferite motive.
Rugamintea mea, va rog frumos, sa imi spuneti, este necesar sa le sfintim pe cele noi sau este de la sine inteles doar prin purtarea lor, mai ales ca le-am si gravat cu data casatoriei si prenumele noastre.

Cu respect,
Iulia
Verighetele reprezinta mai mult decat simple bijuterii, asa cum ar fi, bunaoara, cerceii. Iata, le-ati si gravat, ceea ce cu cerceii nu ati facut. Si atunci, de ce sa nu le duceti preotului sa le consacre ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.06.2014, 21:49:11
vicutza45 vicutza45 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2014
Mesaje: 3
Implicit inelele sfintite

eu am vrut sa intreb daca este permis sa se poarte pe mina inelele sfintite pe care le cumparam din biserici si manastiri...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.06.2014, 21:58:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De ce nu ar fi permis ? Nu spre a fi purtat pe mana este facut si cumparat un inel ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.06.2014, 23:00:52
vicutza45 vicutza45 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2014
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De ce nu ar fi permis ? Nu spre a fi purtat pe mana este facut si cumparat un inel ?
da dar......am auzit de exemplu ca bratarile cu iconite pe care le cumparam nu ar trebui sa le purtam pe mana....
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.06.2014, 00:56:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vicutza45 Vezi mesajul
da dar......am auzit de exemplu ca bratarile cu iconite pe care le cumparam nu ar trebui sa le purtam pe mana....
Vicuta, nu va mai luati dupa toate babele care sprijina pangarul. Mai multa incredere in autoritatile Bisericii! Ele au primit misiunea sa ne invete. Intre superioara unei manastiri si parerea unei babe, as da intaietate primeia.

Daca bratara cu iconite pictate a fost sfintita si se vinde la manastire, precis stareta e la curent cu aceasta activitate si este de acord cu ea. Daca nu scrie pe niciun afis si nu se preda la nicio predica interdictia de a purta bratari cu iconite, desi e evident ca lumea le cumpara ca sa le poarte, inseamna ca nu e lucru interzis. Prin urmare, e permis.

Gasesc chiar un lucru bun si de folos purtarea lor, fiindca e un mijloc de evanghelizare si un mic Crez pe care il purtam in jurul mainii. Mai mult: poate ca spun vorbe mari, dar e o firava contributie a noastra la sanctificarea lumii, la preschimbarea ei, la orientarea ei pe verticala.

Hai sa nu-l cautam pe dracul acolo unde nu este. Rusine e sa porti bratari cu Lady Gaga. Sa porti bratari cu Isus si cu chipuri de sfinti Lui bineplacuti, asta nu e rusine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.06.2014 at 01:00:37.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.06.2014, 03:31:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ba poate fi, depinde de ce o porti.
Daca e "sa-ti aduca noroc" sau ceva de genul..

Si in plus nu stiu cat de practic este si consistent cu ideea de evlavie si respectul fata de aspectul fizic al icoanei, daca faci munca de birou, atunci inevitabil le vei sterge de masa, nu prea cred ca asta a fost ideea iconarilor vizavi de intrebuintarile icoanei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.06.2014 at 09:53:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Verigheta anti-infidelitate conjugala costel Stiri, actualitati, anunturi 7 30.07.2012 23:44:23