Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2010, 10:58:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Femeile din N.T - confuzii teologice

Am citit mai acum doua zile cand a fost ziua Sf.Maria Magdalena articolul pus site (scris de dl. Cocosila) si am vazut ce confuzie exista in persoanejele biblice femeiesti.
Insusi autorul pomeneste de asa o confuzie.
Iata articolul:
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ena-96381.html

As vrea sa incercam sa facem putina lumina in aceasta chestiune, ca deja exista multe variante si este derutant.
Confuziile apar din cauza numelui comun si lipsei de informatii din vremea aceea cred eu.

Deci sa le luam pe rand:
1. Maria - Maica Domnului (fiica lui Joachim si a Anei)
2. Elisabeta - verisoara (de nu stiu care) cu Maria, mama lui Ioan Botezatorul, casatorita cu Zaharia
3. Ana - mama Mariei, sotia lui Ioachim
4. Maria Magdalena
Confuzii:
In articolul de mai sus scrie:
Maria Magdalena confundata cu alte femei

A fost confundata cu cele trei femei care au uns cu mir pe Mantuitorul. Doua sunt numite pacatoase, cea de la evanghelistii Luca si Marcu, pe cand cea de la evanghelistul Ioan este Maria, sora lui Lazar.

Evanghelistul Luca vorbeste de o femeie pacatoasa care "a inceput sa ude cu lacrimi picioarele Lui, cu parul capului ei le stergea si ungea cu mir picioarele Lui" (Luca 7, 36-50). Marcu vorbeste si el de o femeie pacatoasa, dar care toarna mir de mare pret doar pe capul lui Iisus si nu pe picioarele Acestuia (Mc. 14,3), in vreme ce Evanghelistul Ioan vorbeste de o femeie care unge numai picioarele Domnului, cu sase zile inainte de Pasti (Ioan 12, 13).

Nu avem nici un motiv sa vedem in femeia pacatoasa (desfranata) pe Maria Magdalena, tinand seama ca in Traditia bisericeasca, in imnologia cultica sau in scrierile Sfintilor Evanghelisti, nu se vorbeste de Maria decat ca a fost izbavita de sapte demoni.

Cea de-a treia femeie a fost vazuta ca fiind Maria din Betania, sora Martei, identificata fara temei scripturistic cu Maria din Magdala.

Adica era Maria Magdalena sau nu? A fost mironosita sau nu?

In alt articol scrie ca este Maria si este nascuta in satul Magdala:
"Sfanta Maria Magdalena a fost originara din Magdala, un sat pescaresc de pe tarmul vestic al Lacului Ghenizaret. Ea a fost tamaduita de sapte duhuri necurate de catre Hristos si dupa aceasta minune, a ales sa-L urmeze. Maria Magdalena a participat la rastignirea Mantuitorului si a fost prima persoana care a aflat de la un inger ca Iisus a inviat.

Potrivit Traditiei, Maria Magdalena L-a propavaduit pe Hristos si in Roma, unde l-ar fi convertit pe imparatul Tiberiu. Va ajunge si in Efes, spre a-i sta in ajutor Sfantului Ioan Evanghelistul in vestirea Evangheliei. Se pare ca ea a fost ingropata in pestera in care au dormit somnul de sute de ani Cei Sapte Tineri, pomeniti de Biserica pe 4 august.

Amintim ca racla cu mana stanga a Sfintei Maria Magdalena este prezenta la Manastirea "Simonos Petra“ din Sfantul Munte Athos."

Se spune in primul articol ca Maria Magdalena ar fi fost logodita cu Sf. Ioan Evanghelistul. Eu am citit viata acestuia si nu scrie asta. El a umblat prin alte parti.
Se mai spune ca:
"Alt motiv pentru sustinerea afirmatiei ca Maria Magdalena a fost o desfranata, sunt cateva fragmente gnostice, in care este privita ca fiind amanta lui Hristos. In Evanghelia lui Filip, de exemplu, ea este descrisa ca insotitoarea cea mai intima a lui Iisus:

"Insotitoarea Mantuitorului e Maria Magdalena. Hristos a iubit-o mai mult decat pe toti ucenicii Sai si obisnuia adesea sa o sarute pe gura"."

Asta am mai citit-o si in alte parti si ma surprinde. Care o fi adevarul?

Se spune ca ea nu a fost pacatoasa, ci doar scapata de 7 draci.
In alte parti scrie ca a fost pacatoasa salvata de Iisus si pocaita.

Pe urma alta confuzie:
"Maria Magdalena, "apostol al Apostolilor" (a fost apostolita!)

Din Evanghelii aflam ca in prima zi a saptamanii, duminica, femeile mironosite au venit cu miresme la mormantul lui Hristos, cu care aveau de gand sa unga, dupa obicei, trupul lui Iisus. Se pare ca Maria Magdalena, venita cu celelalte femei, ajunge prima la mormant si uimita de vederea pietrei ridicate si a mormantului gol, nu le mai asteapta pe celelalte femei si alearga sa le vesteasca apostolilor cele petrecute. Ea nu mai vede ingerul, care le intampina pe celelalte femei si nici nu-i asculta mesajul - ca Hristos a inviat.

La mormant ajung si Ioan si Petru. Maria Magdalena, care ii urmase pe cei doi ucenici, nu pleaca de la mormant, ramane aici sa planga. Gandul ei era ca trupul lui Iisus fusese furat. Pe cand plangea, potrivit Scripturii, i se arata doi ingeri. Dupa putin timp, i se arata si Hristos, pe care Il aseamana pentru inceput cu un gradinar, caruia ii cere sa-i vesteasca unde a fost pus Hristos. Dupa ce are loc recunoasterea lui Hristos, primeste misiunea sa merga si sa vesteasca ucenicilor: "Mergi la fratii Mei si le spune: Ma voi sui la Tatal Meu si Tatal vostru".

Maria Magdalena propovaduieste in Biserica primara

Potrivit Traditiei, Maria Magdalena va fi prezenta in Fenicia, Egipt, Siria si Roma, pentru a propovadui invatatura lui Hristos. Se vorbeste si de faptul ca l-a tamaduit pe imparatul Tiberiu (14-37 d.Hr.), care avea un ochi bolnav.
"

Unii spun ca nue ste asa, pentru ca era femeie si nu era posibil sa fi facut Iisus atata pentru ea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2010, 11:11:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

5. Maria si Marta (cele doua surori)
Se stie scena/pilda din casa lui Simon, in care o femeie se ocupa de masa si bucate, iar cealalta se ocupa de Iisus.
Era una din surori aceasta femeie, sau era Maria Magdalena?

6. Mai este pilda cu vanzarea mirului. Nu mai stiu cine vroia sa vanda mirul la pret bun in loc sa fie folosit de o pacatoasa - Maria Magdalena (?)si Iisus l-a oprit spunand ca e mai bine asa, ca va fi nevoie de el (stia El ce avea sa se intample).
Era vorba de Maria Magdalena? A fost ea apoi la Cruce mironosita sau nu?

7. Femeia pacatoasa ce urma sa fie omorata cu pietre si a fost salvata de Iisus ("cine este fara de pacat sa arunce primul")
Cine era, cum o chema? Maria?

8. Mi se pare ca a mai fost vorba de o femeie pacatoasa, cu multi barbati. Gresesc?
A fost Maria Magdalena? A fost ea desfranata?

9. Femeile mironosite
Cine au fost ele?
Maria, Maica Domnului - a fost?
Maria a lui Cleopa (am inteles ca o ruda a lui Iosif)
Si mai cine?

10. Nunta din Caana - a fost Maria Magdalena acolo?

11. Veronica si chipul imprimat pe panza (pe Drumul Crucii)

12. Maria Egipteanca
Cine a fost?

Alte femei biblice?

Au urmat femeile pe apostoli in umblarea lor? Au propovaduit credinta?

Intr-un alt fir, am putea vorbi despre alte sfinte ale BOR si despre sotii si surori de sfinti

12. Maria Egipteanca
Cine a fost?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 24.07.2010 at 11:33:57.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2010, 15:24:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, vezi ca am postat eu un link referitor la Sf. Cuv. Maria Egipteanca la celalalt topic al tau, dar nu ai avea de ce sa o confunzi cu nimeni, ca doar a trait muuult dupa Hristos (prin sec. VI), a fost o pustnica, a trait 47 de ani in desert pentru a-si plange viata pacatoasa din tinerete. E modelul absolut de pocainta si tocmai de aceea a cincea duminica din Postul Mare ii este dedicata. O sarbatorim si pe 1 aprilie. Ar fi trebuit sa auzi de ea si la canonul cel mare al Sf. Andrei Criteanul (din primele zile ale Postului mare), cand se canta la un moment dat:
"Cuvioasa Maica Marie, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi pacatosii!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2010, 15:40:00
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Eu cred ca aceasta confuzie vine din faptul ca citim fara sa ne intereseze sa si intelegem ce citim, sau cand intrebam si ni se explica sa nu dam atentia necesara pentru a intelege...iar la Sophia este deja obisnuinta sa nu inteleaga....eu asa am observat in cateva randuri, la diverse subiecte.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2010, 16:28:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu cred ca aceasta confuzie vine din faptul ca citim fara sa ne intereseze sa si intelegem ce citim, sau cand intrebam si ni se explica sa nu dam atentia necesara pentru a intelege...iar la Sophia este deja obisnuinta sa nu inteleaga....eu asa am observat in cateva randuri, la diverse subiecte.
Adica tu intelegi tot?

Of, iar va luati de mine, cand tema de discutie este asa de interesanta.

Nu este clar cu Maria Egipteanca pentru ca si se mai confunda tot cu Maria Magdalena sau cu femeia amenintata cu pietrele. Toate sunt numite pacatoase, desfranate.
Ma rog. Am sa caut viata ei. Ma uit la linkul pus de glykys dincolo.

Restul confuziilor nu sunt de la mine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2010, 16:37:53
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Adica tu intelegi tot?

Of, iar va luati de mine, cand tema de discutie este asa de interesanta.

Nu este clar cu Maria Egipteanca pentru ca si se mai confunda tot cu Maria Magdalena sau cu femeia amenintata cu pietrele. Toate sunt numite pacatoase, desfranate.
Ma rog. Am sa caut viata ei. Ma uit la linkul pus de glykys dincolo.

Restul confuziilor nu sunt de la mine.
Sophia draga esti draguta foc :)))
Cum sa inteleg eu tot? Nu sunt perfecta...dar cand nu inteleg ceva incep sa caut si in alte parti sa aflu (carti, oameni, mediul din jur...etc)...cand aflu mai multe raspunsuri la un subiect, le pun cap la cap si trag o concluzie...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.07.2010, 16:59:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit despre Maria Egipteanca acum.
E clar ca o parte din viata ei am confundat-o ca fiind a Magdalenei.
Ca asa se spune si despre Magdalena ca a fost femeie desfranata, s-a pocait si a ajuns apropiata a lui Iisus.
Sunt atatea Marii in Biblie...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2010, 20:03:42
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Evangheliile au marele dar de a nu excela prin exactitate,si totusi de a nu supara pe nimeni.
Si daca vei avea o lista cu toate femeile din NT ,exact cine au fost si ce au facut ,fara nici o confuzie,vei fi cumva mai buna ?
Ele nu conteaza,si nu apar ,decat in masura in care au scris cateva randuri in cartea vietii Domnului nostru Iisus Hristos,in trecerea lui prin viata pamanteasca.
Un alt exemplu de femee :soacra lui Petru,zacea de friguri,Domnul a vindecat-o,si ea a inceput sa le slujeasca.Totul se petrece firesc,dinamic,de la sine.Femeea a intrat in rolul sau,dupa ce s-a intalnit cu Soarele vietii,asa cum taranul se intalneste dimineata cu soarele,si e in putere .
Poate am fost cam liric...:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2010, 21:05:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Evangheliile au marele dar de a nu excela prin exactitate,si totusi de a nu supara pe nimeni.
Si daca vei avea o lista cu toate femeile din NT ,exact cine au fost si ce au facut ,fara nici o confuzie,vei fi cumva mai buna ?
Ele nu conteaza,si nu apar ,decat in masura in care au scris cateva randuri in cartea vietii Domnului nostru Iisus Hristos,in trecerea lui prin viata pamanteasca.
Un alt exemplu de femee :soacra lui Petru,zacea de friguri,Domnul a vindecat-o,si ea a inceput sa le slujeasca.Totul se petrece firesc,dinamic,de la sine.Femeea a intrat in rolul sau,dupa ce s-a intalnit cu Soarele vietii,asa cum taranul se intalneste dimineata cu soarele,si e in putere .
Poate am fost cam liric...:)
Era vorba numai sa lamurim putin, ca nu se mai stie cine si ce si unde. Si daca nici teologii nu stiu atunci noi...
Tu ai dreptate, scripturile nu sunt asa exacte si cand mai intervin si oamenii.
Tocmai am citit ca in afara de cele patru mai exista si alte Evanghelii (a lui Filip si mai nu stiu cine) si fiecare...cum s-a priceput.
"Crede si nu cerceta". Mai bine nu mai citim si nu ne mai batem capul...?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2010, 00:15:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Era vorba numai sa lamurim putin, ca nu se mai stie cine si ce si unde. Si daca nici teologii nu stiu atunci noi...
Tu ai dreptate, scripturile nu sunt asa exacte si cand mai intervin si oamenii.
Tocmai am citit ca in afara de cele patru mai exista si alte Evanghelii (a lui Filip si mai nu stiu cine) si fiecare...cum s-a priceput.
"Crede si nu cerceta". Mai bine nu mai citim si nu ne mai batem capul...?
Ce ma frapeaza e ca tu crezi ca telogii ar stii mai multe.
De unde crezi ca au mai multe informatii,decat aceiasi Scriptura care ai citit-o si tu,si Traditia care mai lamureste pe ici pe colo,viata cate unui sfant.Traditie venita dupa transmiterea prin atatea secole...
Un teolog te poate ajuta la interpretarea Bibliei,ajutat de scrierile sfintilor parinti,dar nu la amanunte care nu ne sunt necesare sa le stim
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dispute teologice publice ioanna Iudaismul 3 14.03.2012 19:07:07
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 20:31:41
Incep inscrierile la Seminarele Teologice Ortodoxe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 10.06.2010 22:03:54
Femeile diaconite sophia Preotia (Hirotonia) 13 29.06.2009 08:27:00