Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.10.2011, 15:21:42
Cecilia89 Cecilia89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu cred ca scrie in Biblie asa ceva.
uite am gasit ceva la Facerea Cap 1:26-31. Se specifica ca omul a fost lasat sa stapaneasca toate vietatile de pe pamant, dar asta nu inseamna a le folosi drept hrana, dovada fiind la 29. unde Dumnezeu ii spune omului ca ii da toata iarba ce face samanta si tot pomul ce are rod cu samanta in el si aceasta sa fie hrana lui. nu specifica nimic de animale ca fiind sursa de hrana.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2011, 15:30:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
uite am gasit ceva la Facerea Cap 1:26-31. Se specifica ca omul a fost lasat sa stapaneasca toate vietatile de pe pamant, dar asta nu inseamna a le folosi drept hrana, dovada fiind la 29. unde Dumnezeu ii spune omului ca ii da toata iarba ce face samanta si tot pomul ce are rod cu samanta in el si aceasta sa fie hrana lui. nu specifica nimic de animale ca fiind sursa de hrana.
S-au purtat discutii kilometrice pe forum in acest sens.
Nu specifica la Facerea, dar Biblia vorbeste de multe ori despre animale ca sursa de hrana.
Asa cum am mai spus, s-a mai discutat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.10.2011, 15:31:26
Cecilia89 Cecilia89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Sa nu ucizi se refera numai la oameni.
de unde sti ca se refera numai la oameni... as vrea niste argumente.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.10.2011, 15:33:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
de unde sti ca se refera numai la oameni... as vrea niste argumente.
Ce spui de legea lui Moise? interdictiile alimentare, din care rezulta ca unele animale sunt permise a fi consumate, alte nu. Din moment ce e permis consumul de carne, rezulta automat ca se permite si sacrificarea lor pentru hrana. In Facere primele indeletniciri ale oamenilor au fost agricultura (Cain), pastoritul (Abel), metalurgia (fiul lui Cain) ... iar in vremea lui Noe deja se practica si vanatoarea (El a fost vânător vestit înaintea Domnului Dumnezeu; de aceea se și zice: „Vânător vestit ca Nimrod înaintea Domnului Dumnezeu” Facere 10:9). Deci oamenii au fost culegatori (perioada edenica), cultivatori (dupa cadere), crescatori de animale, vanatori, diversificandu-si indeletnicirile pe parcurs ce au evoluat material.

Last edited by ioanna; 18.10.2011 at 15:45:09.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.10.2011, 15:55:03
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
A 6-a din Cele 10 porunci Dumnezeiesti si anume "Sa nu ucizi.", este una referitoare doar la oameni sau este una generala referitoare si la celelalte vietuitoare?
Dupa mine, "Sa nu ucizi " se refera la ..sa nu ucizi Iubirea din tine . in Iubire este si viata (si nu vorbim aici de viata trupului ci de adevrata viata spirituala a sufletului .) Sigur ca daca nu vei ucide iubirea din tine nu vei face nimic rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.10.2011, 17:07:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Dupa mine, "Sa nu ucizi " se refera la ..sa nu ucizi Iubirea din tine . in Iubire este si viata (si nu vorbim aici de viata trupului ci de adevrata viata spirituala a sufletului .) Sigur ca daca nu vei ucide iubirea din tine nu vei face nimic rau.
Tu ești cea care ai ghicit interpretarea corectă. Dar trebuie să identificăm mai mult, dargostea trebuie să fie curată, adică să ai credință în Dumnezeu, iar aia vine dacă îl cauți pe Dumnezeu și îi păzești poruncile...

Deci să nu cumva să calci peste poruncile plinite de alții crezând că tu le plinești mai bine... căci ''cine crede în Mine nu va avea moarte în veci și la judecată nu va veni, și s-a mutat de la moarte la viață''... Astfel că nu poți ucide decât ceea ce este viu, și porunca este dată spre zidirea fratelui în Domnul și nu spre dărâmarea lui.

Să nu uităm însă că înainte ca omul să păcătuiască, Domnul Dumnezeu se odihnea în toate cele câte le-a creat și erau bune toate... și foarte frumoase, întru slavă nevăzută decât pe sfert...

Adică trebuie să ne ferim de iubirea cea vicleană, iubirea de semeția noastră prin uciderea lui Dumnezeu în noi înșine sau în alți credincioși...

Last edited by vsovivi; 18.10.2011 at 17:20:55.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.10.2011, 17:15:04
Cecilia89 Cecilia89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Dupa mine, "Sa nu ucizi " se refera la ..sa nu ucizi Iubirea din tine . in Iubire este si viata (si nu vorbim aici de viata trupului ci de adevrata viata spirituala a sufletului .) Sigur ca daca nu vei ucide iubirea din tine nu vei face nimic rau.
Da, asta ar veni ca un raspuns, mai spiritual. Cu siguranta ca daca sti sa iubesti tot ceea ce te inconjoara vei avea grija sa nu faci rau vreodata (asta incluzand TOATA Creatia lui Dumnezeu). Pe mine ma satisface raspunsul asta, si nu credeam ca am sa primesc unul atat de valabil si veritabil. Dar oare ce inteleg altii prin iubire? Ar putea oamenii include toata Creatia lui Dumnezeu in IUBIRE?
Ma gandesc ca in iubire sunt incluse mila, compasiunea si dorinta de a nu provoca suferinta altora (si multe altele bineinteles) si tocmai de asta, cum ai putea privi in ochii unui animal care e inaintea ta spre sacrificare, fara sa te gandesti ca el sufera? Faptul ca ne-am departat de natura si traim in oras unde ne putem lua carnea de la supermarketuri ne face oarecum indiferenti la ceea ce se intampla defat in realitate, ori pentru ca nu ne dam seama ori pentru ca nici nu vrem sa o facem. Ne e mai usor sa pieredm legatura cu lucrurile pe care nu vrem sa le acceptam. Sa nu mai vorbim de toate animalele care traiesc in conditii groaznice si sunt tratate la fel in feremele din care vin in supermarketuri. Iata cateva exemple http://www.youtube.com/watch?v=jBR4FlrWVk4 , http://www.youtube.com/watch?v=Ki57e...feature=relmfu , http://www.youtube.com/watch?v=6RNFF...feature=relmfu , http://www.youtube.com/watch?v=fDiSR...feature=relmfu , http://www.youtube.com/watch?v=THIOD...feature=relmfu (daca asta nu va starneste mila, atunci nu stiu ce sa mai zic).
Nu sunt vegetariana, dar am asta in vedere. Deasta am nevoie de raspunsuri. Plus de asta sunt sigura ca coprul uman rezista foarte bine si fara carne.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.10.2011, 17:24:21
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Din punctul meu de vedere nu este prea mare diferenta intre un om care ucide un animal sau un om care isi ucide un seaman.Dovada o fac multiplele cazuri de psihopati care au ucis cu sange rece,dar si placere oameni si care in copilaria si adolescenta lor torturau si ucideau animale si asta pentru ca dispare capacitatea de a empatiza cu fiintele din jurul nostru.Si asa se moare pe dinauntru,incet si sigur...
Iubirea este sau nu este in noi,nu e conditionata,nu are categorii asupra carora sa se reverse si nici limite,in caz contrar nu mai vorbim de iubire,ci de atasamente.
Animalul sufera in egala masura ca si omul,aceiasi durere atroce fizica si deasemenea suferinta sufleteasca pe care o poate trai.Nu credeti ca ele pot avea suflet?Eu sunt sigura,din toti anii in care am interactionat cu ele,ca sufletul lor exista si este inca unul curat si luminos si daca ne-am smeri mai mult,am vedea cate avem de invatat din Creatia Tatalui Ceresc!
Desigur,multi dintre noi nu vom pune mana direct sa ucidem un animal,"treaba murdara" o fac altii pentru noi,lucrurile odioase se petrec in spatele portilor inchise,insa indiferenta in care ne complacem sa traim ne inculpa in egala masura.
In gradina Edenului toate fiintele traiau in pace,iar dezbinarea omului si Creatiei s-a facut dupa caderea lui Adam si Eva in pacat.Deasemenea,renuntarea la carne este prima treapta importanta a postului,pe care cam toti calugarii o tin si nu degeaba,consumul de carne impiedicand inaltarea pe treptele vietii duhovnicesti.Asta ar trebui sa spuna multe celor care inca mai cauta intrebari in acest sens,desi eu va spun ca acel adevar il gasiti in sufletele voastre,pentru ca ele stiu ca este rau sa ucizi,indiferent ce fiinta si bine ar fi sa nu ignorati aceasta voce pentru ca sufletul este scanteia divina din fiecare dintre noi!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.10.2011, 17:32:59
Cecilia89 Cecilia89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere nu este prea mare diferenta intre un om care ucide un animal sau un om care isi ucide un seaman.Dovada o fac multiplele cazuri de psihopati care au ucis cu sange rece,dar si placere oameni si care in copilaria si adolescenta lor torturau si ucideau animale si asta pentru ca dispare capacitatea de a empatiza cu fiintele din jurul nostru.Si asa se moare pe dinauntru,incet si sigur...
Iubirea este sau nu este in noi,nu e conditionata,nu are categorii asupra carora sa se reverse si nici limite,in caz contrar nu mai vorbim de iubire,ci de atasamente.
Animalul sufera in egala masura ca si omul,aceiasi durere atroce fizica si deasemenea suferinta sufleteasca pe care o poate trai.Nu credeti ca ele pot avea suflet?Eu sunt sigura,din toti anii in care am interactionat cu ele,ca sufletul lor exista si este inca unul curat si luminos si daca ne-am smeri mai mult,am vedea cate avem de invatat din Creatia Tatalui Ceresc!
Desigur,multi dintre noi nu vom pune mana direct sa ucidem un animal,"treaba murdara" o fac altii pentru noi,lucrurile odioase se petrec in spatele portilor inchise,insa indiferenta in care ne complacem sa traim ne inculpa in egala masura.
In gradina Edenului toate fiintele traiau in pace,iar dezbinarea omului si Creatiei s-a facut dupa caderea lui Adam si Eva in pacat.Deasemenea,renuntarea la carne este prima treapta importanta a postului,pe care cam toti calugarii o tin si nu degeaba,consumul de carne impiedicand inaltarea pe treptele vietii duhovnicesti.Asta ar trebui sa spuna multe celor care inca mai cauta intrebari in acest sens,desi eu va spun ca acel adevar il gasiti in sufletele voastre,pentru ca ele stiu ca este rau sa ucizi,indiferent ce fiinta si bine ar fi sa nu ignorati aceasta voce pentru ca sufletul este scanteia divina din fiecare dintre noi!
Iti multumesc! Asta e raspunsul de care am avut nevoie! Multumesc pentru sprijin!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.10.2011, 17:53:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
Iti multumesc! Asta e raspunsul de care am avut nevoie! Multumesc pentru sprijin!
Si eu iti multumesc pentru ca ma bucur atunci cand intalnesc oameni care isi asculta vocea sufletului...:)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Tags
porunca 6



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A cincea porunca... Man Teo Homosexualitatea 0 23.07.2011 09:10:51
Prima porunca Man Teo Vrajitoria 0 23.07.2011 09:07:30
Porunca cea mai mare doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 5 26.09.2010 00:15:13
Porunca a saptea idealist Iudaismul 3 20.07.2010 12:05:49
PORUNCA A DOUA DIN DECALOG sofiaiuga Din Noul Testament 29 06.05.2008 16:11:09