Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2007, 16:45:08
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Annamarria
Adevarul ca e chiar greu de inteles :)
Sau mai bine spus nu inteleg ce nu intelegi?...caracterul omului nu-l poate schimba nimeni,decat el daca are vointa iar faptul ca ajung sa faca aceasta facultate nu este obligatoriu sa li se si potriveasca cu caracterul pe care il au.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.02.2007, 16:49:57
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
care-i faza? nu din teologi se trag preotii?:D
si eu numai lucruri rele aud de teologi, da atunci nu inteleg: nu exista preoti buni si ca oameni? sau se schimba asa brusc, odata cu hirotonirea..nu prea cred asa ceva, come on!
chiar nu inteleg
fetele din teologie au in general o parere proasta despre colegii lor, pt ca intalnesti tot felul de "specimene". nu pot generaliza insa intru totul, pt ca am cunoscut si cunosc inca si exceptii de la "regula". "nu din teologi se trag preotii?"-ba da, dar multi se reorienteaza catre alte domenii dupa ce termina teologia.din pacate, dintre cei care se preotesc totusi, sunt destul de putini care sa isi schimbe obiceiurile si care sa ia in serios ceea ce fac.:(
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.02.2007, 16:51:52
nicolae.lucian nicolae.lucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2007
Mesaje: 7
Implicit

nu , maya , nici vorba ca m-ai suparat. Ai colorat cuvintele mele cu o nuanta putin inchisa.Cred ca asta e pericolul realtatii acesteia virtuale in care ne exprimam . De fapt , am spu-o chiar razand , pe un ton de gluma.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.02.2007, 16:53:56
nicolae.lucian nicolae.lucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2007
Mesaje: 7
Implicit

Iar polemizem cu clausemi : e o idee noua pt. mine ceea ce ai spus acum. ce inseamna ca sa ai un caracter care se potriveste facultatii pe care o faci ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2007, 17:00:08
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poooi era vorba de teologie...nu? ;)
Iar eu cred ca pt acest domeniu ca si pt altele dealtfel, trebuie sa ai ceva in comun...ca doar nu ai sa faci arhitectura,pictura si tu esti paralel cu desenul si cu imaginatia...cam asa gandesc eu....ca e normal sa te indrepti spre ce ai inclinatie nu doar spre ce aduce bani si in scurt timp sa te iei singur cu mainile de cap (sau,de ce nu ajutat :)) ) ca nu te mai descurci,si asta pt ca de la inceput nu ti-a placut ce faci dar ai facut din alte motive de alt ordin.:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2007, 17:04:30
nicolae.lucian nicolae.lucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2007
Mesaje: 7
Implicit

Acum am inteles. Tu te-ai referit de fapt la a avea chemare sau inclinatie. Eu ma gandeam la ce implica termenul tau - mai diferit - de caracter.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.02.2007, 17:20:33
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca n-am spus nimic gresit nici cand am folosit termenul "caracter"...pt ca sunt persoane care au o fire mai vesela sau inclinatii mai sportive....de ce frate sa se chinuie sa alerge in jurul Sf.Altar sau sa nu se poata abtine cand vede vinul pt.Sf.impartasanie? cand de la bun inceput ar putea sa lase parvenitismul si ipocrizia la o parte si sa-si vada lungul nasului astfel stand in banca lui.
Dar...nu,ca....de...doar se castiga bine dupa urma banutului vaduvei!!! :( :( :(
Fac eu haz dar e mai mult de necaz...nu spun mai mult ca nu vreau sa fiu acuzata de judecata...las-o asa ca merge asa...stiti voi povestea cu PESTELE :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2007, 21:30:50
olgutza olgutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae.lucian
Salut!

Vreau sa pun cateva intrebari despre casatorie unei absolvente de teologie. Este cineva asa printre voi ? Multumesc.
Buna!Sunt absolventa de teologie.Sunt dispusa sa-ti raspund la intrebari,daca vrei sa le formulezi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.05.2007, 23:38:55
shoc shoc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de nicolae.lucian
Salut !

Vreau sa discut cu o absolventa de teologie despre casatorie. Este cineva asa printre voi ?
Am si eu doua intrebari, ca sunt din fire curioasa:

1. Daca vrei sa afli diferite aspecte legate de casatorie, de ce vrei sa discuti numai cu o absolventa de Teologie si nu si cu un absolvent?

2. Daca te intereseaza sa intri intr-o relatie de prietenie cu o femeie, de ce te intereseaza diplomele? Cei mai profunzi oameni pe care i-am intalnit nu aveau Facultatea de Teologie, dar totusi erau cu adevarat teologi. O parere personala: uita-te la inima omului, nu la diplomele lui! Cu inima omului ramai vesnic, diplomele sunt hartii de pus pe foc...nici macar nu fac prea multa caldura. :D

Elena...neabsolventa de Teologie
Foarte tare elena...:)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.04.2010, 21:06:06
prieteni prieteni is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2010
Mesaje: 2
Implicit buna

Citat:
În prealabil postat de nicolae.lucian Vezi mesajul
Salut !

Vreau sa discut cu o absolventa de teologie despre casatorie. Este cineva asa printre voi ?
ma numesc Doina 22 ani sunt din bucuresti sunt o fata linistita si merg in fiecare duminica la biserica 3ierarhii de la spitalul coltea imi place sa cant melodii bisericesti daca vrei sa comunicam te astept la biserica sa imi trimiti nr de telefon si vorbim mai multe doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Studentii la teologie-exemple negative printre studenti E_my Preotia (Hirotonia) 32 25.05.2010 13:38:30
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29