Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.03.2012, 20:48:07
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Despre vise.

Unele vise chiar pot prevesti unele lucruri din viitor ?Recent am visat, stiu ca suna ciudat , ca imi cadeau dintii din gura , si curgea sange , m-am speriat un pic cand ma-m trezit , cica semnifica moartea cuiva apropiat.Chiar visele pot arata unele lucruri din viitor?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.03.2012, 20:51:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Unele vise chiar pot prevesti unele lucruri din viitor ?Recent am visat, stiu ca suna ciudat , ca imi cadeau dintii din gura , si curgea sange , m-am speriat un pic cand ma-m trezit , cica semnifica moartea cuiva apropiat.Chiar visele pot arata unele lucruri din viitor?
Pe toti ne tulbura unele vise mai mult sau mai putin ciudate, dar cred e bine sa trecem peste ele....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2012, 21:56:37
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Unele vise chiar pot prevesti unele lucruri din viitor ?Recent am visat, stiu ca suna ciudat , ca imi cadeau dintii din gura , si curgea sange , m-am speriat un pic cand ma-m trezit , cica semnifica moartea cuiva apropiat.Chiar visele pot arata unele lucruri din viitor?
Experientele din vis sunt la fel de reale (sau ireale) ca si cele de zi cu zi.

Niciodata nu stim cand visam.

Cand credem ca visam, ne putem foarte bine afla in alt vis.

Tot timpul credem ca ceea ce vedem este 'adevarat' - fie treji, fie in vis.

Este important, daca ne amintim continutul visului sa-l valorificam ca pe o lectie, din perspectiva spirituala si sa nu cadem in superstitii (asociatii prezumptive cauza-efect fara sustinere rationala).
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.03.2012, 22:01:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Parca tot tu ai mai deschis un topic despre vise si vedenii. Sunt prostii,adica atata timp cat nu crezi in ele nu au nicio valoare. Ne mai tulbura uneori,ce-i drept,insa adevarata "putere" noi le-o dam.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.03.2012, 22:27:06
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Unele vise chiar pot prevesti unele lucruri din viitor ?Recent am visat, stiu ca suna ciudat , ca imi cadeau dintii din gura , si curgea sange , m-am speriat un pic cand ma-m trezit , cica semnifica moartea cuiva apropiat.Chiar visele pot arata unele lucruri din viitor?
Prefer sa nu cred in vise, sa nu le iau in seama. Asta, pentru ca nu am discernamant; nu-mi pot da seama daca sunt firesti, de la demoni sau de la Dumnezeu.
Parintii bisericii spun ca diavolii devin prooroci in vise, pentru a ne atrage in mrejele lor. E bine sa dam dovada de prudenta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.03.2012, 22:33:40
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Prefer sa nu cred in vise, sa nu le iau in seama. Asta, pentru ca nu am discernamant; nu-mi pot da seama daca sunt firesti, de la demoni sau de la Dumnezeu.
Parintii bisericii spun ca diavolii devin prooroci in vise, pentru a ne atrage in mrejele lor. E bine sa dam dovada de prudenta.
Subscriu la ce ai scris. Diavolii pot lua insasi chipul Mantuitorului in vise (si v-o spun din proprie experienta)...
Suntem prea mici, prea pacatosi ca sa avem vise de la Dumnezeu. Cred ca nu ar trebui sa dam crezare nici unui vis; pur si simplu sa le ignoram si sa nu le luam in seama...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2012, 08:33:13
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Parintele cleopa despre vise si vedenii false

PARINTELE CLEOPA DESPRE VISE SI VEDENII FALSE
VEDÉNIE* ~i Fiină imaginară, produs al fanteziei, care provoacă spaimă; fantomă; nălucă; arătare; duh; stafie; spirit.Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata a " proorocii ". Diavolii spun lucruri, care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum, Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul.
Dar, ai sa-mi spui : " Parinte, dar in Scriptura spune ca a visat Iosif, a visat Daniil, a visat cutare ... ". Da. Sunt si vise de la Dumnezeu. Dar acestea sunt foarte rare in viata omului si nu le poate intelege omul, daca nu vine langa el unul care are darul deslusirii duhurilor. Daca marele prooroc daniil, nu intelegea vedeniile, auzi ce spune Scriptura : A dat ordin Dumnezeu Arhanghelului Gavriil, zicand : Gavriile, fa in somnul lui Daniil sa inteleaga vedenia. Le vedea si nu le intelegea. Deci, de aici sa tinem minte, ca nu toti ce vad o vedenie sau un vis il inteleg, pana nu are darul deslusirii. Sunt vise de la draci numiti arhiconi. Acestia stiu pe de rost toata Sfanta Scriptura. Iti spun proorocii pe care le gasesti in Biblie. Pe urma sunt draci care se cheama vrajitori. Acestia ajuta la vrajitori, la fermecatori, la descantatori si amagesc pe om, sa i se para ca s-a facut sanatos de acolo (bioenergie). Sa nu credeti in vise ! Sa nu credeti in vedenii ! Daca crezi in vise si ai venit la mine sa te spovaduiesc, eu te opresc direct trei ani de la Sfanta Impartasanie. Cine ti-a spus sa crezi in vise ? Nu auzi ce spune Sfanta Scriptura ? Ia cauta in Cartea Intelepciunii lui Isus fiul lui Sirah, la capitolul 34 : Precum este cel ce alearga dupa vant si vrea sa prinda umbra sa, asa este omul care crede in vise*. http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/14vise.htm
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2012, 09:22:24
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
PARINTELE CLEOPA DESPRE VISE SI VEDENII FALSE
VEDÉNIE* ~i Fiină imaginară, produs al fanteziei, care provoacă spaimă; fantomă; nălucă; arătare; duh; stafie; spirit.Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata a " proorocii ". Diavolii spun lucruri, care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum, Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul.
Dar, ai sa-mi spui : " Parinte, dar in Scriptura spune ca a visat Iosif, a visat Daniil, a visat cutare ... ". Da. Sunt si vise de la Dumnezeu. Dar acestea sunt foarte rare in viata omului si nu le poate intelege omul, daca nu vine langa el unul care are darul deslusirii duhurilor. Daca marele prooroc daniil, nu intelegea vedeniile, auzi ce spune Scriptura : A dat ordin Dumnezeu Arhanghelului Gavriil, zicand : Gavriile, fa in somnul lui Daniil sa inteleaga vedenia. Le vedea si nu le intelegea. Deci, de aici sa tinem minte, ca nu toti ce vad o vedenie sau un vis il inteleg, pana nu are darul deslusirii. Sunt vise de la draci numiti arhiconi. Acestia stiu pe de rost toata Sfanta Scriptura. Iti spun proorocii pe care le gasesti in Biblie. Pe urma sunt draci care se cheama vrajitori. Acestia ajuta la vrajitori, la fermecatori, la descantatori si amagesc pe om, sa i se para ca s-a facut sanatos de acolo (bioenergie). Sa nu credeti in vise ! Sa nu credeti in vedenii ! Daca crezi in vise si ai venit la mine sa te spovaduiesc, eu te opresc direct trei ani de la Sfanta Impartasanie. Cine ti-a spus sa crezi in vise ? Nu auzi ce spune Sfanta Scriptura ? Ia cauta in Cartea Intelepciunii lui Isus fiul lui Sirah, la capitolul 34 : Precum este cel ce alearga dupa vant si vrea sa prinda umbra sa, asa este omul care crede in vise*. http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/14vise.htm
exact, astia sunt dracii care-i duc de minti pe penticostali
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2012, 09:23:02
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Subscriu la ce ai scris. Diavolii pot lua insasi chipul Mantuitorului in vise (si v-o spun din proprie experienta)...
2 Corinteni 11:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2012, 09:55:25
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

da, si eu cred ca nu trebuie sa credem in vise... nu trebuie sa credem ca ele prevestesc viitorul....... nu am ajuns noi la acel grad de sfintenie, astfel incat Dumnezeu sa ne apara in vise sub o anumita forma si sa ne prevesteasca viitorul..... putini sfinti au avut acest dar de la Dumnezeu, dar ei erau sfinti....... daca ne-ar aparea in vis mereu Iisus, sau maica sfanta, sau chiar Dumnezeu, atunci toti s-ar poca... dar credinta nu inseamna asta.... trebuie sa crezi fara sa vezi, sa crezi cu toata fiinta fara sa sti cu certitudine ca Dumnezeu exista.... de asta nici diavolul nu se arata in fata oamenilor, pentru ca foarte multi s-ar mantui pe loc daca ar sti cu certitudine ca diavolul exista!!! deci e mai bine sa ignoram visele total...... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 21:52:00
Despre vise! florisca Generalitati 92 17.03.2014 16:08:59
VISE carmenutza05 Generalitati 32 01.06.2011 00:26:13
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49