Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2012, 10:38:29
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Manastirea Boian-Ucraina

stiu ca exista mai multe topicuri despre manastirea Banceni din Ucraina,dar nu am vazut niciunul despre manastirea Boian,unde parinte duhovnic e Mihail Jar,staretul de la Banceni.

eu am aflat despre aceste 2 manastiri cu putin timp in urma si de atunci am tot cautat informatii,poze,videoclipuri despre acestea si asa am prins drag de ele,mi-as dori mult sa ajung acolo,insa cea mai draga imi e manastirea Boian datorita icoanei facatoate de minuni a Maicii Domnului(si la noi in biserica se afla o copie a acestei icoane,mult imi mai place sa o privesc).am aflat ca e si un Acatist inchinat acestei icoane,eu tot am cautat sa-l cumpar in format mic,asa cum se gasesc multe acatiste(arata ca o carticica si costa max.2 lei)si nu l-am gasit,tare mahnita eram,pana cand am dat in sfarsit de el in Buchetul de Acatiste ale Maicii Domnului.spre rusinea mea,desi sunt vreo 2 luni de cand am facut rost de el,nu am apucat sa-l citesc :D

mi-as dori tare mult sa ajung la Boian(si la Banceni,si la orfelinatul Molnita),insa nu mi-as dori sa merg intr-un pelerinaj in care sa stau max.cateva ore,ci as vrea sa stau mai multe zile acolo.intrebarea mea catre cei care au vizitat aceste locuri e daca se fac cazari la Boian sau la Banceni(eu una m-am gandit sa stau 1 sapt.,e prea mult?) si cum as putea sa ajung acolo din Timisoara daca nu am masina,cum ar fi mai bine,cu tren?cu autocar?eu m-am gandit sa merg in vacanta de vara de la sf.de cls.a 12-a dar poate ca vara e sezonul cand vin multi pelerini si exista riscul sa nu ma pot caza?deasemenea,as putea sa duc ceva pt copii(haine,dulciuri,jucarii)sau alimente neperisabile pt manastiri(gen ulei,faina)sau e mai bine sa fac doar o donatie?

cei care au vizitat manastirea Boian poate doresc sa impartaseasca cu ceilalti impresii,amintiri(poate si ceva poze)mie una mi-ar face mare placere sa citesc.ce as simtit cand ati ingenuncheat in fata icoanei Maicii Domnului,dar a moastelor sfintilor?ce sentiment v-a cuprins la vederea copiiilor de la orfelinat?trairi,mici minuni intamplate cu dvs.,ispite?dorinta de a mai reveni?

pt mine(si sunt sigura ca si pt ceilalti care inca n-au vizitat aceste locuri)ar fi o mare bucurie sa citesc impresiile dvs.

si la sfarsit doresc sa atasez o poza cu Icoana Maicii Domnului de la Boian(Plangatoare)si "istoria" acesteia,poate totusi e cineva care nu stie prea multe despre ea.


În seara zilei de 18 decembrie 1993, spre sărbătoarea Sfântului Nicolae, pe când se slujea în biserica din Boian utrenia, la chemarea preotului în fața iconostasului: "Pe Născătoarea de Dumnezeu și Maica Luminii, întru cântări cinstindu-o să o mărim", din ochii Maicii Domnului de pe icoana iconostasului a început să izvorască lacrimi. 0 săptămână întreagă a plâns, iar mai apoi de câteva ori pe săptămână. Cu un an mai târziu a început să plângă și Pruncul, Înalt Prea Sfinția Sa Onufrie, Arhiepiscopul Cernăuților și Bucovinei a verificat faptul și s-a constatat că e o minune Dumnezeiască și icoana a fost canonizată. Despre minunile săvârșite de la ea, sunt o mulțime de mărturii ale acelora care au fost vindecați. Ele vor fi publicate cândva într-o broșură aparte, dar până atunci, ca să spulberăm îndoielile unora, amintim în treacat doar despre unele din ele.
Astfel un copil olog a căpătat umblet, altul cu o tumoare canceroasă s-a vindecat. Femei care erau stăpânite de duhuri rele s-au curățat și au devenit normale. Pruncul nou-nascut murea și după rugăciunile făcute la Maica Domnului, a revenit la viață. Toți creștinii, pe unde s-a făcut procesiune cu această icoană, au rămas întăriți în credința ortodoxă și mulțumiți sufletește de această binecuvântare. Copiile acestei icoane, au fost înmulțite cu binecuvântarea înalt Prea Sinției Sale Onufrie, și împărțite credincioșilor. Plânsul icoanei se repetă în răstimpuri, când mai lungi și când mai scurte. Astfel, din august 1997, nu s-au mai ivit lacrimi pe icoană până în 13 decembrie același an. În dimineața acelei zile s-a citit acest nou Acatist, iar seara a început să plângă. Parohul a observat și a dat de veste Ierarhului, care a venit a doua zi, după slujbă și a săvârșit un Te-Deum cu acatistul Maicii Domnului. În tot timpul acesta au izvorât lacrimi. Amintirea ei se serbează la 25 septembrie. Dumnezeu să binecuvânteze cu harul Său pe toți cei ce cinstesc pe Maica Domnului și i se roagă cu credință.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2012, 22:28:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Informatiile sunt neactualizate.
Parintele Mihail Jar, mai exact Preasfintitul Longhin nu e duhovnicul maicilor de la Boian. Maicile au un alt duhovnic, daca nu ma insel parintele Vasile care e ajutat, in perioada sfintelor Sarbatori de un ieromonah de la bannceni.
LA boian nu se cazeaza, in schimb la Banceni se poate caza oricine(au un adevarat hotel acolo, unde cazarea e gratis). Perioada de cazare e in general, de 4 zile.Ptr o perioada mai lunga e necesar binecuvantarea parintelui responsabiil(vi se va indica de la receptie).
BAnceniul e o mare taina, ascunde o multime de lucrruri minunate. E pe punctul de a fi ridicat la rang de lavra.Din pacate, putini din cei care ii trec pragul, ii cunosc o parte din taine.
aici cateva cuvinte....http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6626
La molnita, la copii se poate intra o singura data in an, de hramul de la biserica copiilor(la inceputul lui noiembire, de praznuirea Icoanei Kazanskaia-4 noiembrie). In rest e nevoie de blagoslovenie doar d ela PS Longhin.

Multe sunt de spus despre minunile de acolo.Dar din cauza ca sunt taine, nu se pot spune oricunde si oricui.

Am observat ca esti din Timisoara. poate ne intalnim.Sau , cine stie, poate ne cunoastem deja :D
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 28.12.2012 at 22:44:17.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2012, 12:11:30
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc mult pt. informatii,de mare ajutor imi sunt.
cred ca as fi multumita si 4 zile daca as ramane acolo,eu imi doream la Boian pt. ca tare mi-e draga icoana cu Maica Domnului,dar si la Banceni cred ca ar fi bine.oricum,nu pot sa plec imd,dupa cum am "planuit" eu mai am 1an si jumatate pana sa ajung acolo,dar cine stie,toate cum le vrea Dumnezeu.
imi pare rau ca doar in anumite zile se poate vizita orfelinatul,dar stiu ei mai bine de ce aceste reguli.poate am sa ajung chiar in zilele respective(nu stiam nimic despre Icoana Kazanskaia).
o mica intrebare(daca nu sunt indiscreta):tu cum ai ajuns acolo, cu mai multi pelerini(adica era un pelerinaj organizat de vreo agentie) sau ai mers "pe cont propriu"?

in TM locuiesc doar in timpul scolii,in vacante stau la un sat din apropiere.din pacate,sunt sigura ca nu ne cunoastem,dar mi-ar face placere sa ne intalnim. :D
mii de multumiri ca ai postat,de mare folos imi e msg-ul tau!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2012, 12:56:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am organizat o vreme si pelerinaje, dar de cativa ani merg pe cont propriu.Fie cu masina, fie cu trenul pana in suceava si de acolo microbuz direct pana la manastire.
am fost de mai multe ori: si in timpul verii, si de hramul de la biserica copiilor si de craciun.
Imi sunt tare dragi locurile. O buna prietena a intrat ca sora la manastirea Boian.
De la Banceni la Boian sunt in jur de 40 km.
Oricum merita din plin osteneala. In jur de 300 lei costa un drum de tm dus-intors.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2012, 18:52:37
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si mie mi-ar placea sa merg pe cont propriu,asta poate pt ca toate pelerinajele organizate in care am fost impreuna cu multe alte persoane se desfasurau prea repede,adica ajungeai la manastire,aprindeai 2-3 lumanari,mai cumparai o icoana si gata,nu aveai cum sa ramai mai mult pt ca pleca autocarul fara tine.

daca e autocar din Suceava care te lasa direct la masnatire e f.usor sa ajungi,adevarul e ca eu n-am iesit niciodata din tara si am impresia ca lucrul acesta e f.greu de realizat.oricum,deocamdata acestea sunt doar planuri si vise,stie doar bunul Dumnezeu daca voi ajunge (si cand voi ajunge) vreodata acolo.

PS: putem vorbi despre o posibila intalnire dupa 14 ianuarie?(cand incepe scoala),pana atunci nu cred ca reusesc sa ajung in oras.

PS2:nimeni de pe forum n-a mai fost la Boian?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2012, 21:42:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pelerinaj de Bobotează în Țara Sfântă



Cu ocazia praznicului Bobotezei 2013, Centrul de Pelerinaj ”Sfântul Apostol Pavel” al Patriarhiei Române vă invită într-un pelerinaj în Țara Sfântă, unde puteți participa la Sfânta Liturghie și la sfințirea apei. Vă puteți împărtăși de binecuvântarea râului Iordan și de bucuria trecerii prin cele mai importante locuri din Țara Sfântă: Mormântul Domnului, Calea Crucii, Muntele Sion, Grădina Ghetsimani, Muntele Măslinilor, Capernaum, Nazareth, Mănăstirea ”Sfântul Gheorghe” din Hozeva. Acestea fiind câteva dintre reperele călătoriei.

Pelerinajul se va desfășura în perioada 14-20 ianuarie 2013, informează TRINITAS TV.

Informații suplimentare puteți afla de pe site-urile: pelerinaj.ro și basilicatravel.ro.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.12.2012, 16:05:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
si mie mi-ar placea sa merg pe cont propriu,asta poate pt ca toate pelerinajele organizate in care am fost impreuna cu multe alte persoane se desfasurau prea repede,adica ajungeai la manastire,aprindeai 2-3 lumanari,mai cumparai o icoana si gata,nu aveai cum sa ramai mai mult pt ca pleca autocarul fara tine.

daca e autocar din Suceava care te lasa direct la masnatire e f.usor sa ajungi,adevarul e ca eu n-am iesit niciodata din tara si am impresia ca lucrul acesta e f.greu de realizat.oricum,deocamdata acestea sunt doar planuri si vise,stie doar bunul Dumnezeu daca voi ajunge (si cand voi ajunge) vreodata acolo.

PS: putem vorbi despre o posibila intalnire dupa 14 ianuarie?(cand incepe scoala),pana atunci nu cred ca reusesc sa ajung in oras.

PS2:nimeni de pe forum n-a mai fost la Boian?
Nu e autobuz din suceava la banceni.Autobuzul merge doar pana la cernauti.dar sunt particulari cu microbuzele.Trebuie vorbit din timp cu ei si ei te asteapta la gara si te lasa la poarta manastirii.La intoarcere la fel. Un drum suceava-banceni costa 40 lei. Stiu oameni din oras care merg periodic, te poti alipi de ei, daca vrei. Nu e mare lucru sa ajungi. Daca esti minora, iti trebuie neaparat imputernicire de la parinti sa iesi din tara.
Daca vrei sa ne intalnim, contacteaza-ma pe privat si vedem cum ne sincronizam.
Multe bucurii!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.12.2012, 19:27:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Un videolip cu manastirea boian si icoana maicii domnului de acolo..care este minunat

http://www.youtube.com/watch?v=2_B9PcowUw8

CEL MAI VIZINAT VIDEOCLIP DE PE PAGINA MEA DE PE YOUTUBE.
__________________
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2012, 09:49:13
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

frumos videoclip,dar poate ne si povestesti cum a fost acolo
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Predeal Anjelik Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 00:10:13
Manastirea Valea costel Pelerinaje la locuri Sfinte 0 06.08.2010 16:11:57
Manastirea Robaia me_simonik17 Intrebari utilizatori 0 02.08.2010 13:08:06
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Manastirea Banceni Ucraina carla Despre Biserica Ortodoxa in general 1 29.05.2006 09:05:05