Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2009, 20:04:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Sfantul Efrem Sirul

„Voind, Parinte, a urma pe cararile inaintemergatorului, insuti din lume indepartandu-te, in pustiu te-ai salasluit. insa vrajmasul vazandu-te pe tine, cel drept, astfel vietuind, femeie cu totul fara rusine impotriva ta a asmutit, inchipuindu-si ca prin arma cea de demult va surpa barbatia ta si curatia ta o va pangari, ca sa nu ridici cu cuvintele si cu faptele tale pe cei lenesi la pocainta“ (Icosul Preacuviosului nostru Parinte Efrem Sirul)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2009, 23:35:46
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Preacuviosul Parinte EFREM SIRUL

RUGACIUNE DE POCAINTA care se rosteste in Postul Mare

Doamne si Stapanul vietii mele
Al grijii de multe, al iubirii de stapanire
Si al grairii in deset, nu mi-l da mie.

Iar duhul curatiei,
Al gandului smerit,
Al rabdarii si al dragostei
Daruieste-l mie, robului Tau.

Asa Doamne, Imparate, daruieste-mi ca sa-mi vad gresalele mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor.AMIN
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2013, 21:37:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preacuviosul nostru părinte Efrem Ssirul 28 ianuarie




Acest astru strălucitor al Bisericii a răsărit în Orient în îndepărtata cetate Nisibe (Mesopotamia) prin anul 306. Încă din fragedă tinerețe fu alungat din casa părintească de către tatăl său - preot păgân - din cauză că iubea Religia Creștină. Fu primit de Sfântul Episcop Iacob (prăznuit în 13 ianuarie) care îl învăță să iubească virtuțile și să se dedice neîncetat meditării asupra cuvântului lui Dumnezeu. Învățătura Sfintei Scripturi aprinse în el o flacără care îl făcu să disprețuiască bunurile și grijile acestei lumi pentru a-și înalta sufletul către bucuria bunurilor cerești. Credința și încrederea sa în Dumnezeu, de neclintit precum muntele Sionului, îl făcură să adopte un mod de viață nemaipomenit. Avea o curățenie a trupului și a sufletului care depășea limitele naturii umane și care îl făcea să țină sub stăpânire toate mișcările sufletului său, nelăsând nici un gând urât să se ițească în mintea sa. La sfârșitul vieții sale recunoștea că nu a vorbit niciodată de rău pe nimeni și nici nu a lăsat să scape din gura lui o singură vorbă fără noimă.
Lepădându-se de toate, precum Apostolii, luptându-se ziua cu foamea și noaptea cu somnul, învăluindu-și faptele precum și vorbele în sfânta smerenie a lui Hristos, primi de la Dumnezeu harul căinței și al lacrimilor neîncetate, într-o asemenea măsură încât el ocupă în Corul Sfinților locul ales de "dascăl al căinței". Printr-o minune ce se face cunoscută doar celor care se jertfesc cu totul Domnului, ochii săi fuseseră transformați în două izvoare nesecate de lacrimi. Ani întregi, zi și noapte, aceste ape luminoase, purificatoare și purtătoare de sfințenie, acest al doilea botez al lacrimilor, nu încetară să curgă din ochii săi, transfigurându-i fața într-o sclipire limpede, în care se oglindea prezența lui Dumnezeu. Plângea fără încetare pentru păcatele sale sau ale oamenilor, și uneori, când se lăsa purtat de contemplarea minunățiilor pe care Dumnezeu le-a făcut pentru noi, plânsul său se preschimba în lacrimi de bucurie. Ca un cerc misterios, în care nu ne putem da seama unde e începutul nici sfârșitul, gemetele nășteau în el lacrimile ; lacrimile, nășteau rugăciunea ; rugăciunea năștea propovăduirea, care era întreruptă de noi tânguiri. Citind încântătoarele sale discursuri despre căință sau descrierile atât de realiste ale Judecății de Apoi, chiar și inimile cele mai împietrite nu pot să nu se înmoaie. Pentru multe generații și până în ziua de azi, lecturile din Sfântul Efrem au făcut să curgă multe lacrimi, deschizând păcătoșilor calea pocăinței și a creștinării.
La ceva timp după Botezul său, pe la vârsta de 20 de ani, Efrem se retrase în pustiu, fugind de agitația orașului pentru a sta de vorbă în liniște cu Dumnezeu și pentru a trăi în preajma Îngerilor. Trecea dintr-un loc în altul, neînrobit de nimic, îndreptându-se într-acolo unde îl conducea Duhul Sfânt, spre ajutorul lui și al fraților săi. Astfel ajunse în cetatea Edesa în pelerinaj, fiind în căutarea unui om sfânt cu care să ducă o viață de călugărie. Întâlnind în calea sa pe o femeie desfrânată, el se prefăcu atunci că îi acceptă propunerile și, spunându-i să îl urmeze, o conduse spre piața publică, în loc să caute un loc retras potrivit păcătuirii. Prostituata îi atrase atenția : "De ce mă aduci aici ? Nu te rușinezi să te vadă lumea ?" Sfântul îi răspunse : "Nefericito, te temi de ochii oamenilor : de ce nu te temi de privirea lui Dumnezeu care vede totul și care va judeca în ultima zi faptele noastre și gândurile noastre cele mai ascunse?". Cuprinsă de teamă, femeia se căi și se lasă condusă într-un loc care să fie de ajutor mântuirii ei. După câțiva ani petrecuți în Edesa Sfântul Efrem se întoarse să trăiască în pustiu. Cum auzise laudele aduse virtuților Sfântului Vasile, Dumnezeu îi arătă într-o revelație că Episcopul Cezareei se asemăna cu o coloană de foc care unea pământul cu cerul. Fără să mai zăbovească, Efrem plecă spre Capadocia. Ajunse în Cezarea în ziua Bobotezei și intră în biserică în momentul în care era oficiată Sfânta Liturghie. Deși nu înțelegea grecește, fu cuprins de admirație văzându-l pe marele Episcop propovăduind, căci vedea un porumbel alb pe umărul acestuia, care îi șoptea la ureche cuvinte dumnezeiești. Același porumbel îi vesti Sfântului Vasile prezența în mulțime a umilului ascet sirian. Trimise după el, vorbiră câteva minute în Altar și, ca răspuns la cererea lui, primi de la Dumnezeu ca Efrem să vorbească dintr-odată în grecește ca și cum ar fi cunoscut această limbă dintotdeauna. Apoi îl ordonă Diacon, și îl lăsă să plece în patria lui.
În acele timpuri începu un lung șir de războaie între Romani și Perși (între 338 și 387), în tot regatul persecuții fără îndurare fură organizate împotriva creștinilor, considerați drept aliați ai romanilor. Aflând în pustiu de suferințele fraților săi, Sfântul Efrem se întoarce atunci la Nisibe pentru a le veni în ajutor prin faptele și cuvintele sale. Încă din copilărie îi fu revelată chemarea lui Dumnezeu, printr-o viziune cu o viță de vie roditoare crescând de la gura sa și umplând întreg pământul. Toate pasările cerului veneau să se așeze și să se îndestuleze din fructele sale și cu cât ciuguleau mai mult cu atât via se umplea de struguri. Harul Duhului Sfânt îl umplea cu o asemenea abundență încât atunci când se adresa poporului limba sa nu mai prididea să profereze gândurile cerești pe care i le inspira Dumnezeu, și părea ca prins de bâlbâială. De aceea adresa lui Dumnezeu această rugăciune surprinzătoare : "Reține, Doamne, valurile harului tău!".
Când nu se ocupa cu învățatul altora pentru a întări credința împotriva păgânilor și ereticilor, se punea cu umilință în serviciul tuturor, ca un adevărat diacon, asemeni lui Hristos care s-a făcut "slujitorul" nostru.
Astfel, smerindu-se, refuza mereu înălțarea la Preoție. Virtuțile sale, rugăciunea sa, roadele contemplărilor și meditărilor sale, tot harul pe care i-l dădea Dumnezeu, nu îl păstra pentru el însuși, ci împodobea cu el Biserica, Mireasa lui Hristos, ca o coroană de aur bătută cu pietre scumpe. La asediul orașului Nisibe în 338, orașul fu eliberat datorita rugăciunii sale și a Sfântului Iacob. Dar după mai multe războaie, căzu în final în mâna crudului suveran al Perșilor, în 363. Refuzând să trăiască sub dominație păgână, Sfântul Efrem și mulți alți creștini plecară atunci spre Edesa. Își petrecu acolo ultimii zece ani din viață, și - pentru a continua opera începută în școala de exegeză fondată la Nisibe de Sfântul Iacob - propovăduia la Școala din Edesa, care fu numită "Școala Perșilor". Atunci a redactat cea mai mare parte a admirabilelor sale lucrări, în care cunoașterea pe care o avea într-ale celor ale lui Dumnezeu și ale Sfintelor Dogme îmbrăcă podoaba de splendoare a unei limbi poetice inegalabile. Se spune că ar fi compus în grai sirian peste trei milioane de versuri : comentarii ale aproape tuturor cărților Sfintei Scripturi, tratate împotriva ereziilor, Imnuri închinate Raiului, Fecioriei , Credinței, marilor Minuni ale Mântuitorului și ale Sărbătorilor Anului. Mare parte din aceste imnuri a servit la compunerea Cărților Liturgice ale Bisericii de limbă siriană, de unde numele care i s-a dat de "Liră a Sfântului Duh" și "Doctor al universului". Alte tratate, foarte numeroase, ne-au fost transmise în grecește. Ele vorbesc cu precădere de căință, asceză și virtuțile călugăriei.
După ce a organizat ajutoarele în cetate în vremea foametei din 372, Sfântul Efrem își încredință sufletul lui Dumnezeu, în 373, înconjurat de un mare număr de călugări și asceți ieșiți din mănăstirile lor, din pustiul lor, din peștera lor, pentru a lua parte la ultimele clipe ale sale. Le lasă un testament emoționant, plin de smerenie și de căință, în care cere stăruitor tuturor celor care îl iubesc să nu îl cinstească prin ceremonii funerare mărețe, ci să îi depună trupul în groapa străinilor, dăruindu-i, drept flori și miresme, ajutorul rugăciunilor lor.



RUGĂCIUNE CĂTRE PREASFÂNTA NĂSCĂTOAREA DE DUMNEZEU

Preasfântă Născătoare de Dumnezeu
cea singură Preacurată,
și cu sufletul, și cu trupul,
cea singură mai presus de toată curăția,
și de toată înțelepciunea și fecioria,
singura care te-ai făcut lăcaș
al darului Preasfântului Duh
și, de aceea, înseși
puterile cele nematerialnice și îngerești
le covârșești cu neasemănarea,
cu curăția și cu sfințenia sufletului și a trupului,
caută spre mine cel pângărit și întinat,
și cu sufletul și cu trupul,
cu întinăciunea împătimirii
și a vieții mele trăite în dezmierdări.

Curățește mintea mea cea pătimașă și o spală! îndreptează-mi gândurile mele cele rătăcite și orbite!
Îndreptează-mă și povățuiește-mi simțurile! Slobozește-mă de obiceiurile cele rele și urâte, care mă tiranizează, de necuratele prinderi în minte, și de patimi!

Oprește-mă de la tot păcatul cel cu lucrarea,
dăruiește trezvie și socoteală deslușitoare
întunecatei și ticăloasei mele minți,
spre îndreptarea greșelilor și a căderilor mele,
ca, de întunecatul păcat izbăvindu-mă,
să mă învrednicesc a te slăvi
și a te lăuda cu îndrăzneală,
pe tine, cea singura adevărată Maică
a adevăratei lumini a lui Hristos, Dumnezeul nostru.
Tu singură, împreună cu Dânsul și printr-însul,
ești binecuvântată și preaslăvită
de toată zidirea cea văzută și nevăzută,
acum și pururea și în vecii vecilor.
Amin.

(Rugaciuni catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu – Sf. Efrem Sirul)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2013, 17:11:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cuvinte de folos, de la Sfantul Efrem Sirul adunate

Unde se termina rugaciunea, incepe pacatul.

A manca tine de legile firii, dar a posti tine de libertate.

Nu uitati sa purtati crucea cu voi in orice timp, in orice ceas si-n orice loc. Fara ea sa nu incepeti nimic.

Daca Dumnezeu nu iti indeplineste imediat rugaciunea, nu deznadajdui! Dumnezeu este mai intelept decat tine.

Biserica este locul unde sunt salvati cei condamnati la moarte.

Rugaciunea fara dragoste nu este ascultata, pentru ca numai dragostea deschide usile rugaciunii.

Nici cu izbanzile sa nu te lauzi si nici in vremea greselilor sa nu te deznadajduiesti.

Pentru orice lucru bun, Dumnezeu Se bucura.

Nu locul il mantuieste pe om, ci vointa lui. Adam a cazut din Rai, in timp ce Lot s-a mantuit chiar in Sodoma.

Asceza si pocainta sunt scari care ne urca acolo de unde am cazut.

Daca n-ar fi un singur Dumnezeu, n-ar fi Dumnezeu.

Patimile mi-au cumparat vointa si mi-au rasplatit cu pacatul.

Cel care-si vede propriul pacat, este mai mare decat cel care vede ingeri.

Daca vrei sa birui intristarea, nu te necaji. Si chiar daca esti lovit, ocarat, sau prigonit, nu te supara, ci mai mult bucura-te! Si numai atunci sa-ti para rau, cand gresesti. Insa si atunci cu masura, pentru ca sa nu cazi in deznadejde.

Cu cat slabeste trupul, cu atat se bucura duhul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Efrem Sirul - Cuvant de pocainta folositor, acum, la inceputul Postului andrei_im Generalitati 11 11.02.2010 21:45:04
Icoana superba - Sfantul Efrem Sirul andrei_im Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 04.02.2010 04:51:34
Rugaciunea Sf.Efrem Sirul Elena78 Rugaciuni 2 24.08.2008 14:47:39
RUGACIUNEA SF. EFREM SIRUL monicutza Rugaciuni 1 16.04.2007 18:41:23