Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 02.09.2011, 18:19:20
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Oameni buni, așa ceva nu numai că nu ne apropie de Dumnezeu, ci ne face să-L uităm cu totul, ne duce ușor, dar sigur, către focul cel veșnic, fără să ne dăm seama... Faptul că conține cuvinte și mesaje care fac referire la divinitate, nu înseamnă absolut nimic...și satana vorbește de Dumnezeu. Mare atenție, frați creștini, care vreți să pășiți pe calea Adevărului, să trăiți după legea Lui Hristos, astfel de maimuțăreli nu duc decât la pieirea sufletului...
Cred ca vorbesti in necunostinta de cauza. Asculta Haarp Cord, Cedry2k, Sisu Tudor. Si spune-mi ca toti sunt satanisti si cuvintele lor ne face sa-L uitam.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 02.09.2011, 18:22:21
Takeshi Tikano Takeshi Tikano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Cred ca vorbesti in necunostinta de cauza. Asculta Haarp Cord, Cedry2k, Sisu Tudor. Si spune-mi ca toti sunt satanisti si cuvintele lor ne face sa-L uitam.
Oricum te chinui degeaba..pentru ei Sisu e drogat Cedry2k e paranoic, Dragonu e tigan si Pacha e puscarias si atat - mai mult nu gandesc. Aud "flegme pe buze" si opresc melodia fara sa se gandeasca ca poate mesajul nu era despre niste flegme...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 02.09.2011, 18:44:21
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Raspuns

@ioanna: Aceia sunt clasici pentru ca ei au avut un impact mult mai are asupra vietii noastre decat are in zilele noastre un artist. Tin minte si eu acele vremuri, cand nu mancam o saptamana dimineata la scoala ca sa pot sa imi cumpar o caseta de hip-hop care o gaseai ff greu si aveai atat de putine optiuni, ca o data cumparata o ascultai aia cateva luni de zile. In zilele noastre avem un playlist de zeci de mii de piese care le obtinem prin intermediul unui click. Si eu am crescut cu acele formatii si probabil nici o trupa nu imi va da sentimentul acela, insa nu din cauza creatiei lor de neegalat, ci din cauza circumstantelor.

@CelMandru: Nu mi se pare ca esti genul de om care a faca diferenta dintre ''Calea lui Dumnezeu'' si ''maimutareli''.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 02.09.2011, 18:48:52
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi se spune sa nu judec ceva ce nu inteleg!!! Ceea ce nu inteleg eu este altceva: ce legatura are muzica hip-hop cu credinta crestina? Chiar credeti ca daca, pana la sfarsitul lumii acesteia, omul sau satana va mai inventa un milion de "forme de manifestare artistica" unele mai aproape de curat si vertical altele foarte aproape de subsolul mininei decente, Biserica trebuie sa se adapteze? Frati iubitori si traitori in stil hip-hop (sau stil Inna, sau stil Lady Gaga, sau alte stiluri din gheena umanitatii) daca vreti sa va mantuiti voi trebuie sa va schimbati si sa deveniti asemenea lui Hristos, nu cautati sa-L transformati pe El in orice mizerie va place la un moment dat!

Nu discut de muzica, sau de placerea si pasiunea fiecaruia, ci doar va spun sa va hotarati: vreti sa fiti crestini, uitati-va la Hristos si invatati de la El; nu vreti sa fiti crestini, este treaba voastra! V-asi intreba si eu: daca vi s-a tot explicat ca nu are nici o legatura hip-hopul cu credinta crestina adevarata, chiar daca versurile vorbesc, uneori, despre ceva din Biblie, de ce totusi va cramponati spre a ne explica o teorie ce tine doar la voi? Cititi cartile Sfintilor Parinti, documentati-va despre ce inseamna sa fii crestin si urmati invataturii celei bune! Altfel, nu este decat o sansa: va faceti o "biserica" proprie unde sa se cante hip-hop. Este treaba voastra, spun iarasi! Nu spun ca nu va veti mantui, asta numai Domnul o stie, dar asa macar veti arata ce fel de crestini sunteti. Ortodocsi cu pasiune "aprinsa" pentru "Parazitii" eu nu pot sa accept, la fel cum nu pot sa accept la Impartasanie pe desfranat, pe hulitor, pe blasfemiator ori pe ispititor! Nu confundati bunatatea si mila lui Hristos fata de cel ratacit sau nestiutor cu orbirea voastra; El va iubeste la fel ca pe toti oameni, dar nu va mantui decat pe cel care face voia lui Dumnezeu.

Acest topic poate deveni foarte usor "troaca de porci" unde granita intre discutia ziditoare si blasfemie se poate trece foarte usor! Recomand celor care pot zidi sa vorbeasca spre a zidi, iar celorlalti mai bine sa se abtina de la discutii fara folos duhovnicesc, caci pentru orice cuvant pe care-l vom spune vom da socoteala!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 02.09.2011, 19:08:29
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Iata un cuvant ziditor al Sf Ioan de Kronstadt

Nu te lăsa vrăjit de armonia sunetelor scoase de instrumente și de voci omenești, ci caută să descoperi efectul acestora asupra sufletului sau, cu alte cuvinte, care este spiritul lor. Dacă acea muzică îți aduce în suflet o stare de liniște, de înțelepciune, de sfințenie, ascult-o, nutrește-ți sufletul cu ea. Iar dacă prin ea îți pătrund în suflet patimi, nu o mai asculta, ține-te deoparte de trupul și de spiritul acelei muzici.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 02.09.2011, 20:15:50
Takeshi Tikano Takeshi Tikano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Nu te lăsa vrăjit de armonia sunetelor scoase de instrumente și de voci omenești, ci caută să descoperi efectul acestora asupra sufletului sau, cu alte cuvinte, care este spiritul lor. Dacă acea muzică îți aduce în suflet o stare de liniște, de înțelepciune, de sfințenie, ascult-o, nutrește-ți sufletul cu ea. Iar dacă prin ea îți pătrund în suflet patimi, nu o mai asculta, ține-te deoparte de trupul și de spiritul acelei muzici.
Foarte corect.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 23:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 14.08.2010 00:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 23:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 14:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 19.06.2008 00:11:07