Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2010, 16:08:30
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit Psaltirea Maicii Domnului

Imi cer scuze, nu stiu daca s-a mai vorbit despre asta aici. Am vorbit zilele trecute cu un parinte si mi-a dat de citit din Psaltirea Maicii Domnului. Eu nu o am si nici de cumparat nu am de unde ca nu sunt in tara, am cautat pe internet sa vad daca o gasesc online dar nu gasesc nimic. Ar putea cineva posta pe rand catismele sau sa mi se dea un link unde as putea sa le gasesc? Multumesc din suflet.
Daniela.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2010, 16:14:59
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit citeste asa

paraclisul
cei 150 psalmi
daca nu ai
da-mi o adresa de mail sa iti trimit
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2010, 17:49:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Catismele le gasesti in format audio, ce-i drept, pe Trilulilu. aceasta este catisma 1:

http://www.trilulilu.ro/Dumitrul/49b6aab772093a

Exista multe carticele ieftine (pana in 5 lei) care contin Psaltirea Maicii Domnului. - http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...domnului-.html

Eu am Psaltirea Maicii Domnului, daca doresti, iti pot scrie cate o catisma.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2010, 22:45:59
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Da, chiar te-as ruga din suflet daca ai putea sa imi scrii. Multumesc tare mult.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2010, 14:14:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Inchinare

Inchinare catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu

Veniti sa ne inchinam Imparatesei noastre, Nascatoare de Dumnezeu!
Veniti sa ne inchinam Fecioarei noastre, Imparatesei noastre, Nascatoare de Dumnezeu!
Veniti sa ne inchinam si cadem la Insasi Doamna, Fecioara Maria, Imparateasa noastra, Nascatoare de Dumnezeu!

Ne inchinam tie, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, care prin nasterea ta ne-ai aratat noua Lumina cea adevarata, imparateasa cerului si a pamantului, nadejdea celor fara de nadejde, ajutatoarea celor fara de ajutor, mijlocitoarea tuturor pacatosilor. Tu ne acopera si ne apara de toate nevoile si necazurile sufletesti si trupesti si fii noua, te rugam, aparatoare, cu sfintele tale rugaciuni!

Ne inchinam preabinecuvantatei tale zamisliri si nasterii tale din sfintii tai parinti, din Ioachim si Ana! te rugam, Doamna noastra, sa ne dai viata fara de pacat, ca sa zamislim si sa nastem roade de pocainta!

Ne inchinam Intrarii tale in Biserica Domnului, prunca de 3 ani fiind si te rugam, lumina noastra, sa ne faci, cu rugaciunile tale, Biserica a Duhului Sfant!

Ne inchinam Bunei tale Vestiri, Preacurata Fecioara de Dumnezeu Nascatoare, cand, prin lucrarea Sfantului Duh, la glasul Arhanghelului, ai zamislit Cuvantul Tatalui si te rugam, lumina noastra, sa ne binevestesti noua, celor deznadajduiti, mantuirea!

Ne inchinam Nasterii tale, cand L-ai intrupat si L-ai nascut pe Hristos, Mantuitorul lumii, si ai devenit astfel Maica lui Dumnezeu cea slavita si prea inaltata de toate faptura, si te rugam, lumina noastra, fa-te tuturor Maica milostiva, acum si in veacul viitor!

Ne inchinam curatiei tale, tie, ceea ce esti neintinata, fara sminteala, fara pieire, Preacurata, si te rugam, lumina noastra, curateste-ne de toata spurcaciunea trupului si a duhului, cu rugaciunile tale!

Ne inchinam si cinstim durerile tale, pe care le-ai rabdat in vremea patimilor de buna voie ale Fiului tau, cand s-a implinit proorocia lui Simeon, caci prin insusi sufletul tau a trecut sabia si te rugam, lumina noastra, sa ne adormi patimile cele trupesti, cu ajutorul tau!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2010, 14:29:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

o, Preasfanta Imparateasa, Nascatoare de Dumnezeu, primeste aceasta mica rugaciune si o du Fiului tau si Dumnezeului nostru, ca sa ne mantuiasca si sa lumineze pentru tine sufletele noastre!

Privind la chipul tau prea sfant, ca si cum te-am vedea cu adevarat pe tine insati, Nascatoare de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste si din toata inima cadem si ne inchinam in fata Celui ce este mai inainte de veci, in fata Pruncului pe Care Il ții in bratele tale, in fata Domnului nostru Iisus Hristos!

O, Preasfanta noastra Doamna, imparateasa cerului, prea slavita Stapana Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, adevarata mangaiere a tuturor intristatilor, viata si invierea tuturor ce nadajduiesc spre tine!

Apleaca, o, Doamna, prea curatele tale urechi spre rugaciunea noastra pe care ti-o aducem noi, nevrednicii robii tai!

O, Maica noastra milostiva, arata mila ta spre noi, cei care suntem plini de intristare si ne aflam pururi in pacate si nu ne dispretui pe noi,mult pacatosii robii tai!

O, Maica noastra prea frumoasa! Tu esti pricinuitoarea tuturor bunatatilor, invierea muritorilor si izbavirea celor pierduti! Primeste aceasta nevrednica rugaciune a robilor tai cazuti si mult pacatosi,in acest ceas de amara plangere si dureroasa cerere, caci indraznim acum a grai catre tine, Preasfanta Doamna Imparateasa, Nascatoare de Dumnezeu, aceasta rugaciune si chemare plina de bucurie, zicand impreuna cu ingerii: Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara, bucura-te, Marie, cea plina de dar, caci ai zamislit cu trup pe Fiul lui Dumnezeu! Bucura-te, ca tu L-ai nascut! Bucura-te, ca tu L-ai hranit! Bucura-te ca Lui i S-au inchinat magii! Bucura-te, ca pe Hristos in Biserica dupa 3 zile L-ai aflat! Bucura-te, ca tu insati ai fost luata la cer! Bucura-te, ca ai intrecut pe ingeri cu fecioria si pe sfinti cu slava!Bucura-te, ca tu faci pacea pe pamant! Bucura-te, ca locuitorii cerului, toti, iti sunt ascultatori! Bucura-te, ca tu poti sa ceri tot ce vrei de la Fiul tau, Hristos, Dumnezeul nostru! Bucura-te, ca tu te-ai invrednicit sa fii aproape de Sfanta Treime! Bucura-te, ca esti mama oamneilor inraiti care alearga la tine cu credinta! Bucura-te, ca bucuria ta in veci nu se sfarseste! Bucura-te, cea plina de dar, Domnul este cu tine!

O, Preasfanta Doamna, Stapana, Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, primeste nevrednica noastra rugaciune si pazeste-ne de moarte naprasnica si da-ne pocainta inaintea sfarsitului nostru!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2010, 14:42:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit catisma 1

Psalmul 1

Fericit barbatul care iubeste numele tau, Marie, Maica pururea Fecioara, caci cu darul tau sufletul lui se va intari si, ca un pom rasadit langa izvoarele apelor, va da multe roade la vremea sa
Fericita esti tu intre femei pentru smerenia si credinta inimii tale. caci tu covarsesti toate femeile cu frumusetea ta si intreci pe ingeri si pe arhangheli cu sfintenia ta, cu milele si cu indurarile tale care se propovaduiesc peste tot locul! Dumnezeu a binecuvantat lucrul mainilor tale!

Psalmul 2

Preacurata Doamna, Fecioara, pentru ce se tulbura neamurile care se ridica impotriva mea? Rusineaza-i si doboara-i la pamant cu furtuna ingrozirilor si a infricosarilor tale! Sa ne acopere dreapta ta! Risipeste norii faradelegilor noastre! Ridica povara pacatelor noastre!
Veniti la Maica Domnului toti cei osteniti si impovorati si ea va va odihni pe voi! Apropiati-va de ea cand sunteti napastuiti si Nascatoarea de Dumnezeu va va lumina cu stralucirea fetei sale! Binecuvantati-o din toata inima voastra, caci de mila ei este plin pamantul!

Psalmul 3

Presfanta Doamna, cat s-au inmultit vrajmasii mei nevazuti si nevazuti, care ma necajesc! Risipeste-i cu viforul dreptatii tale! Miluieste-ma, Stapana, si vindeca-ma de neputintele mele! Incalzeste inima mea cea rece si nu ma lasa sa cad in mainile vrajmasilor mei sufletesti! In ziua mortii mele, vino in ajutorul sufletului meu! Sa ma duci la limanul mantuirii!
Slava tie, ocrotitoarea celor fara de ajutor! Slava...

Psalmul 4

Cand te-am chemat, Preasfanta Doamna, Fecioara, cu credinta si cu nadejde, tu m-ai auzit si cu mila ta m-ai aparat! M-ai izbavit din cursele duhurilor rautatii care se pregatisera sa ma inghita si din mainile cele rapitoare care cauta sufletul meu, revarsandu-ti bunatatea milostivirilor tale asupra tuturor celor ce cheama numele tau cel sfant! Binecuvantata esti tu intre femei, Doamna, stapana Fecioara, si stapanirea ta se va intinde in vecii vecilor!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2010, 15:21:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Psalmul 5

Graiurile mele asculta-le, Preasfanta Doamna, Fecioara, si nu intoarce de la mine fața ta de mama! Schimba plansul meu intru bucurie si suspinul meu intru veselie, ca sa cada vrajmasii sub picioarele mele. Cu puternicele tale rugaciuni zdrobeste capetele lor cele trufase, ca sa te binecuvinteze toata limba si numele tau sa-l rosteasca tot trupul. Binecuvantata esti, o, fiica Marelui Imparat ceresc! tu esti cununa tuturor sfinteniilor, tu esti slava Ierusalimului celui de sus si a celui de jos. cei ce te binecuvinteaza vor izbuti in lucrarile lor. cei ce te binecuvinteaza vor fi binecuvantati, iar cei ce te urasc si te ocarasc vor fi blestemati! Din casa robilor tai nu se va imputina vinul si belsugul de untdelemn!
Il binecuvantam pe Dumnezeu Care te-a zidit!
Binecuvantati sa fie parintii tai care te-au nascut!
Binecuvantata esti, Doamna Fecioara,in cer si pe pamant, laudata si preaslavita esti in vecii vecilor.

psalmul 6

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, nu intru iutimea Sa sa ne mustre pe noi Dreptul Judecator, nici intru mania Sa sa fim predpesiti. Pe tine, aparatoarea noastra, te rugam sa ai grija de noi si pentru numele tau cel sfant sa ne izbavesti de portile iadului si din prapastia cea intunecoasa cu rugaciunile tale, ca sa cunoastem in veci minunile tale, caci nu mortii, nici cei ce sunt in iad, ci noi, cei vii, cu harul tau te vom binecuvanta!
Slava....

Psalmul 7

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, spre tine nadajduiesc. Izbaveste sufletul meu de vrajmas, pentru ca in smerenia mea sa fiu bineplacut tie. Stralucirea fetei tale sa lumineze sufletul meu siprivirea ta cea milostiva sa insenineze constiinta mea si prin tine imi voi aduce rugaciunile si cererile mele inaintea celui Preainalt!

Psalmul 8

Presfanta Stapana mea, prin tine, Domnul nostru s-a facut Mantuitorul si fratele nostru. Ca focul pe rug si ca roua pe lana a coborat peste tine Cuvantul lui Dumnezeu Cel mai inainte de veci Care, pe Duhul Sfant aflandu-L, te-au umbrit cu puterea celui Preainalt.
Binecuvantat este Rodul pantecelui tau ce S-a zamislit in tine. Binecuvantata este Nasterea ta cea fecioreasca, binecuvantata este curatia trupului tau! Binecuvantate sunt indurarile inimii tale.
Slava tie, aparatoarea tututor credinciosilor, cea plina de osardie!
Slava...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2010, 16:04:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit tropare dupa catisma 1, gl. 1

Lumineaza-mi, atotbuna, sufletul meu intunecat si alunga de la maine nesimtirea. Inavata-ma sa fac voia Fiului tau, ca sa primesc iertarea multelor mele pacate, cu rugaciunile tale!
Da-mi, Fecioara, umilinta si o imbelsugata revarsare de lacrimi, din care sa izvorasca adancul indurarii, uscandu-mi potopul rautatilor si curgerile patimilor, una Preacurata!
Judecatorul se apropie, sfarsitul este la usa, vegheaza, suflete, si striga din adancul inimii: Maica Dumnezeului nostru: izbaveste-ma de infricosatele chinuri si, cu mijlocirea ta, aseaza-ma in loc luminos!

Rugaciune

Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, Doamna mea iubitoare de oameni, tu stii gandurile si faptele mele si neputinta firii mele! Tie iti infatisez sufletul meu pe care l-am spurcat cu pacatele si cu gandurile cele netrebnice. Tu dar, Stapana, cunosti putreziciunea ranilor mele trupesti si sufletesti. Tot tu sa-mi dai si vindecarea, varsand peste ele o picatura din milostivirea si iubirea ta de oameni. Cauta, asadar, Stapana mea, Nascatoare de Dumneezu, cu ochiul tau cel milostiv la ticalosul meu suflet care este stapanit de povara pacatelor si care este gata sa fie predat focului de catre Dreptul Judecator.
Cu rugaciunile tale si cu iubirea ta de oameni fa-l bine placut Fiului tau si Dumnezeului tuturor, ca sa nu ma vadeasca inaintea ingerilor si a oamenilor cu gandurile si cu faptele mele cele rele, ci sa te asculte pe tine - ca un bun si de oameni iubitor - pe tine, cea care te rogi pentru sufletul meu cel pacatos.

O, scapare a credinciosilor, miluieste-ma pe mine, ticalosul, care ma tavalesc in prapastia pacatelor, dar care iti aduc suspinele mele dintr-o inima zdrobita, pentru ca prin apararea ta sa ma invrednicesc de iertarea nenumaratelor mele pacate.

Dumnezeu, Fiul tau, te-a facut pe tine scapare.

Asa, Doamne, Doamne, Care ai binevoit - pentru milostivirea Ta - sa Te nasti din Preacurata Ta Maica si pururea Fecioara Maria, pentrumantuirea oamenilor, primeste-o pe aceasta mijlocitoare pentru mine, nevrednicul.
nadajduind la ajutorul si la apararea ei, cad la nemasurata ta bunatate si iubire de oameni, ca sa primesc iertarea pacatelor mele pe care le-am facut inaintea Ta, Doamne.

Ca Tie se cuvine slava, cinstea si inchinaciunea, cu Tatal si cu Sfantul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.


O sa incerc sa iti scriu in fiecare zi cate o catisma. Sunt 20 de catisme. Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 13.02.2010 at 20:37:06.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2010, 14:04:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit catisma 2

Psalmul 9

Ne marturisim tie, Doamna, din toata inima si vestim printre oameni minunile tale, lauda si slava ta. Dupa Dumnezeu, tie ti se cuvine slava si catre tine se va inalta glasul laudei ce izvoraste din adancul inimii. Cei pacatosi care se caiesc inaintea lui Dumnezeu isi dobandesc mantuirea prin tine, in Dumnezeu. Cand suspina ei cu smerenie, tu, maica milostiva, vindeci zdrobirea inimii lor, a celor care cu mijlocirea ta isi gasesc odihna intru Dumnezeu, in pace si in liniste, dupa ostenelile pribegiei lor.

Psalmul 10

La Doamna Preacurata Fecioara Maria nadaduiesc pentru milele si indurarile ei. Ochii ei spre cei saraci privesc si mainile ei sunt intinse spre orfani si vaduve. Cautati-o din tineretile voastre si mijlocirea ei dianintea Prestolului va va proslavi in fata lui Dumnezeu si va spala multimea pacatelor voastre, caci ea ne aduce intotdeauna mila si mangaierea ei cereasca.
O, pururea Fecioara prea binecuvantata! Intinde spre noi dreapta ta cea puternica, pe care o sarutam cu evlavie, si nu intoarce fata ta de la noi.
Slava....

Psalmul 11

Mantuieste-ma, Maica prea milostiva, ceea ce esti izvor de bunatati si adancul indurarilor. Cat de frumoase sunt caile tale si cat de pasnice sunt cararile tale! In tine stralucestecereasca virtute a curatiei, lumina neprihanirii si a adevarului. Mai puternic decat lumina soarelui esti imbracata in vesminte de aur,impodobită cu frumusetea celor mai alese si celor mai curate fapte bune. Cununa ta este alcatuita din 12 stele luminoase, care stralucesc pe capul tau.
Slava tie, aparatoarea tuturor binecredinciosilor crestini!

Psalmul 12

Pana cand, Doamna, ma vei tot uita si nu ma vei izbavi in necazul meu? Pana cand se va ridica vrajmasul sufletesc asupra mea? Cu puterea si cu stapanirea ta il voi zdrobi. Fii mie, celui fara de ajutor, Doamna, un stalp de intarire si o arma care sa nimiceasca pe vrajmas. Te voi mari pe tine, cea ceea ce esti plina de dar, cu inima si cu gura te voi proslavi, ca pe o nebiruita conducatoare de osti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acoperamantul Maicii Domnului dorinastoica14 Diverse Sarbatori 17 01.10.2013 21:43:55
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Braul Maicii Domnului Marinela Rugaciuni 7 22.08.2011 09:39:14
Psaltirea Maicii Domnului Tia Rugaciuni 24 09.10.2010 20:34:38