Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.03.2010, 10:26:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Mai tricesimusquintus...ce-ti mai place sa ii enervezi cu poezioarele tale!
Pai sa arunce cu pietre poate oricine.
Cert este un lucru.Voi, adventistii, sunteti rara avis frate.Imi pare nespus de rau pentru cruciada fara sorti de izbanda pe care o porti.
Uite, promit ca pe ultimul adventist il pastrez impaiat la "Grigore Antipa" cu inscriptia "Asa NU!" :)))))))))))))
5 minute de publicitate va rog!
Până acum toți ați avut aceeași reacție, identificând "Biserica" din poezioare cu Biserica Ortodoxă. Ciudată reacție pentru cine se pretinde mare cunoscător al adventismului. Ar fi trebuit să știți că nu e câtuși de puțin așa... Rămâne totuși să vedem de unde se trage această victimizare. Îmi puteți furniza și niște argumente în afară de reacția umorală?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.03.2010, 14:53:13
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma intreb cateodata daca nesimtirea adventistilor are o limita..
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Dincolo de modul binevoitor si protocolar cu care ti se adreseaza uneori doar-doar te-or convinge ca au dreptate si ar fi si ei un soi de crestini, se pare ca de fapt in adancul lor nutresc o ura si un dispret profund pentru ortodocsi si catolici in mod special.



S-a dat de gol singur prin asa zisele poezii postate; cand i-am spus ca adventistii ii urasc de moarte pe ortodocsi a negat foarte suparat; acum a dovedit-o; scurt si la obiect- iata blasfemii, iata respect pentru alta parere decat a lor
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.03.2010, 18:48:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Mai tricesimusquintus...ce-ti mai place sa ii enervezi cu poezioarele tale!
Pai sa arunce cu pietre poate oricine.
Cert este un lucru.Voi, adventistii, sunteti rara avis frate.Imi pare nespus de rau pentru cruciada fara sorti de izbanda pe care o porti.
Uite, promit ca pe ultimul adventist il pastrez impaiat la "Grigore Antipa" cu inscriptia "Asa NU!" :)))))))))))))
5 minute de publicitate va rog!
...vai nu mai pot de raaaas!!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.03.2010, 18:53:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
S-a dat de gol singur prin asa zisele poezii postate; cand i-am spus ca adventistii ii urasc de moarte pe ortodocsi a negat foarte suparat; acum a dovedit-o; scurt si la obiect- iata blasfemii, iata respect pentru alta parere decat a lor
Urasc si mor de obida...si se descarca si ei saracutii compunand poezii si recitandu-le spre delectarea comunitatii sectare, care bate din palme cuminte, mai ceva ca la grupa mare, la auzul acestor "opere literare"!!!

Asta e, eu ma distrez cand ii vad cum neaga ura ce o nutresc pentru orice religie, confesiune si secta cu mai multi adepti decat ei...si incearca sa pastreze un ton calm!!!

Chiar as incerca sa le sugerez niste medicamente, pentru ca tare cred ca se sufoca de atata ura si manie pentru Biserica Ortodoxa si BC!!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.03.2010, 20:49:41
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Până acum toți ați avut aceeași reacție, identificând "Biserica" din poezioare cu Biserica Ortodoxă. Ciudată reacție pentru cine se pretinde mare cunoscător al adventismului. Ar fi trebuit să știți că nu e câtuși de puțin așa... Rămâne totuși să vedem de unde se trage această victimizare. Îmi puteți furniza și niște argumente în afară de reacția umorală?
CE faci,vipera o dai la intors?NU stiu de cata violenta fizica ai avut parte la viata ta da CREDEMA ca daca as stii cine esti atata ti-as da peste degete cu cartea aia de unde ai copiat blasfemia aia cu nu ti-ar mai arde sa intri pe un forum ORTODOX, cate zile ai mai avea de trait!!!
DOMNUL SA MA IERTE!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.03.2010, 21:38:57
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
DOAMNA LUMII-N STACOJIU
de Benone Burtescu

Doamna lumii-n stacojiu
Beată turtă de rachiu
Călărește pe-mpărați,
În ge șapte adunați.
Ce momeală, ce prosteală
Ce desfrâu, ce tăvăleală!
Și ge șapte dă în opt,
Că sfârșitul ei s-a copt
Și ge opt dă-n douăzeci,
Zvârcoleală sub peceți.
Oala lumii cu beție
Dă în foc de profeție.
Și cucoana desfrânată,
Cea în purpură-mbrăcată,
Cum nimic nu osebește.
Goliciunea-și dezvelește.
Goliciunea-i urâciune,
Zmârc și cloacă și tăciune.
Ca la carte,
Ge-ii o urăsc de moarte.
Năpustire
Și pieire.
....................................
Stai de-oparte!
:

Cata inspiratie...a fost rostita de doamna aia bolnava de epilepsie? sau este vreo profetie de a iei de pe cand a inceput campania de propovaduitoare a minciunii?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.03.2010, 23:48:07
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Stimată doamnă, iertați îndrăzneala de o considerați ofensatoare. Cele mai alese gânduri de Mărțișor...



Dacă imaginea dantescă din Apocalipsa vi se pare prea scandaloasă în reprezentarea poetică a prof. Lăiu (deși nu văd blasfemii într-însa), vă propun una mai soft:

DOAMNA LUMII-N STACOJIU
de Benone Burtescu

Doamna lumii-n stacojiu
Beată turtă de rachiu
Călărește pe-mpărați,
În ge șapte adunați.
Ce momeală, ce prosteală
Ce desfrâu, ce tăvăleală!
Și ge șapte dă în opt,
Că sfârșitul ei s-a copt
Și ge opt dă-n douăzeci,
Zvârcoleală sub peceți.
Oala lumii cu beție
Dă în foc de profeție.
Și cucoana desfrânată,
Cea în purpură-mbrăcată,
Cum nimic nu osebește.
Goliciunea-și dezvelește.
Goliciunea-i urâciune,
Zmârc și cloacă și tăciune.
Ca la carte,
Ge-ii o urăsc de moarte.
Năpustire
Și pieire.
....................................
Stai de-oparte!


Ori poate preferați să trecem la proză...
Frumoasa poezie,intr-adevar.Stim cine-i G 7;G 8 si G 20 dar spune-mi,te rog, cine-i doamna in stacojiu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.03.2010, 00:05:48
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Până acum toți ați avut aceeași reacție, identificând "Biserica" din poezioare cu Biserica Ortodoxă. Ciudată reacție pentru cine se pretinde mare cunoscător al adventismului. Ar fi trebuit să știți că nu e câtuși de puțin așa... Rămâne totuși să vedem de unde se trage această victimizare. Îmi puteți furniza și niște argumente în afară de reacția umorală?
1.Ai postat poezioarele pe un forum crestin-ortodox(poate intri pe mai multe forum-uri si ai uitat).Folosindu-ne de logica, deducem ca ai ce ai cu noi, in nici un caz cu catolicii;
2.Considera-ma un ignorant dar...nu ma consider un mare cunoscator al curentului adventist.Pur si simplu NU MA INTERESEAZA.Este ca si cand discutand despre cubism(pictura) iau ca referinta un alt pictor si nu pe Picasso;
3.Umorul este bun in asemenea situatii.Intri la mine in casa si arunci o hartie pe covor.Nu iti dau 2000000000 de pumni in cap ci iti spun:Ti-ai pierdut biletul de autobuz.Poate te grabesti!

Pentru alte topic-uri poate mai discutam dar la asta ai facut-o lata fratello!!!
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.03.2010, 02:21:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Domnule, dumneata ai "abilități" de a sonda acolo unde doar Dumnezeu poate? Și ce constați, este ura pentru ortodocși acolo unde în exterior e amabilitate. Iar la ortodocșii care-i parează, în ciuda limbajului vulgar și a cuvintelor de ocară găsești probabil iubire și afecțiune... Hotărât lucru: setul de valori morale s-a răsturnat cu totul!
Nici vorba, nu e nevoie de cine stie ce abilitati, voi faceti lucrurile foarte evidente.

Nu, in mod clar sunt ortodocsi care n-au iubire si afectiune pentru voi, dar cred ca ar fi mult prea mult sa le ceri asa ceva avand in vedere nesimtirea cu care va raportati la ei atunci cand nu mai puteti afisa zambetul acela de carton.

Chiar daca rational vorbind, unii isi dau seama ca de vina este ignoranta voastra, trebuie totusi un efort deosebit pentru a inabusi reflexul urii si al dispretului si al imbratisa pe cel al compasiunii.

In orice caz, e mult mai simplu sa va ignore, dar nici asta nu-i lasati sa faca din pacate..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.03.2010, 02:44:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Frumoasa poezie,intr-adevar.Stim cine-i G 7;G 8 si G 20 dar spune-mi,te rog, cine-i doamna in stacojiu.
3.Și m-a dus, în duh, în pustie. Și am văzut o femeie șezând pe o fiară roșie, plină de nume de hulă, având șapte capete și zece coarne. 4.Și femeia era îmbrăcată în purpură și în stofă stacojie și împodobită cu aur și cu pietre scumpe și cu mărgăritare, având în mână un pahar de aur, plin de urâciunile și de necurățiile desfrânării ei. 5.Iar pe fruntea ei scris nume tainic: Babilonul cel mare, mama desfrânatelor și a urâciunilor pământului. (Apoc.17)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre semnul 666 Eutifiev_EMI Generalitati 186 29.11.2014 17:08:00
Despre semnul fiarei Lory10 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 77 18.03.2010 13:53:02
Este semnul fiarei acum pe actele noastre? IT Stiri, actualitati, anunturi 35 21.06.2009 14:51:29
Cuvantul (din 2003) al staretului athonit Rafail despre semnul fiarei! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 18.01.2009 22:57:17