Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2010, 17:26:03
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia???

e una din marile mele dileme, desi teoretic sunt oarecum luminat , practic sunt paralizat de atata ignorantza ,viclenie si cruzime! Teoretic stiu ca iubirea de aproapele nu trebuie sa dispara Niciodata , caci de aceea si-a sacrificat Dumnezeu Tatal pe Unicul Sau Fiu Domnul nostru Iisus Hristos ca sa ne ia toate pacatele si sa ne faca mai buni , sa ne iubim intre noi neconditionat in Toate imprejurarile!Teoretic , ... Practic nu sunt in stare de aceasta iubire neconditionata tocmai din dragoste pentru Dumnezeu Cel In Treime Sfanta Slavit
(cel putin asa cred , ca asta e motivul) Toata dragostea mea se transforma intr-o sila nemarginita cand sunt bombardat cu IGNORANTZA AGRESIVA!!! Ignorantza pasiva , o inteleg ,o accept si dupa puterile mele o tratez, evident daca mi se cere ajutorul!
Dar Prostia Agresiva , caci despre asta vorbim , prostia aia care incearca cu disperare sa se impuna , sa iasa in fatza ,prostia aia FUDULA!, prostia aia periculoasa caci "articuleaza" nu e prostia unui analfabet , e prostia aia aparent elevata,amestecata cu silogisme ciuntite demagogice populiste si sofisme dintre cele mai infantile, e prostia aia diletanta , uneori semidocta..nu , nu sunt sinonime (just in case!)
si diletantul si semidoctul sunt amatori doar ca cel din urma ARE PRETENTZII DE ERUDITIE!!!
astia sunt periculosi caci poate sa sminteasca prin prostia , rautatea si viclenia lor , suflete nevinovate care isi doresc sincer sa afle CALEA si ADEVARUL!
Eu ma refer in general , in viatza de zi cu zi, dar bineinteles ca ideea mi-a spart arcada abia dupa ce am intrat pe acest forum; Oare administratorii lasa chiar asa orice dobitoc sa-si expuna stupizeniile si ereziile? cat bine fac si cat rau? bine fac la capitolul democratie , rau fac la restul oamenilor cumsecade care sunt aproape 90% ... dar 10 % .... sunt "criminali in serie!" methaphorical speaking...
Intrebarea e PANA UNDE MERGE TOLERANTZA ??? ... fatza de ipochimenele astea viclene?
Credeti ca ar trebui sa-i suportam in continuare , chiar asa prost crescuti,violentzi ???(am vazut cum vorbesc cu fetele... eu unu i-as calca in picioare LA PROPRIU)
SI UNDE INCEPE LUPTA CU EREZIA ???
Doamne iarta-mi mania , iertati-ma si voi frati ortodocsi (cei 90% de la care am de invatzat
enorm!)
va doresc un Post Binecuvantat!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2010, 17:35:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit



Remus, calmeaza-te (cu drag iti spun).. mi-am batut si eu capul cu asta si am ajuns la raspunsul ca problema este in capul meu.
Adica.. citesc ce spun diletantii si ma gandesc cu groaza cate erori fac si eu, poate.. ca si eu vorbesc mult despre lucruri care nu le cunosc.. sau le cunosc doar teoretic, nu din traire.
Din tot ce ti se intampla inveti cate ceva. Pe forum nu acumulezi cunostinte teoretice, ci mai mult acumulezi intrebari.. la care tot in studiu particular cauti raspuns.
Eu am invatat mai ales despre mine.
Iar aberatiile unor asa zis credinciosi mi-au dat mult prilej de reflectie.
Parerea mea.

Cat despre batjocorirea lui Dumnezeu.. Dumnezeu nu se lasa batjocorit.


Cat despre necunoscatorii care se iau dupa cei vicleni.. da, aceasta poate fi o problema.
Dar cred acum ca cine cauta cu adevarat si este dispus sa sacrifice propria mandrie de dragul adevarului.. acela nu are cum sa nu ajunga la cunoasterea adevarului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2010, 17:41:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Lupta cu erezia nu presupune o slabire sau chiar renuntare deplina la iubirea pentru aproapele, fie el eretic. Dimpotriva, dam dovada de o si mai mare iubire, atunci cand "luptam" nu cu el, ci cu raul din el.

Mi-e greu sa cred ca Sfintii Parinti care au aparat Biserica prin dogme, de invataturile ereticilor, ii urau de moarte pe acestia. Cred ca mai degraba se rugau lui Dumnezeu pentru ei, ca "sa vina la cunostinta adevarului" si fie izbaviti de inselarea in care se aflau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2010, 17:58:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
Credeti ca ar trebui sa-i suportam in continuare , chiar asa prost crescuti,violentzi ???(am vazut cum vorbesc cu fetele... eu unu i-as calca in picioare LA PROPRIU)


Hihi.. nu ai cum sa inveti pe cineva sa aiba bun simt.
Oamenii mai pot mima politetea, educatia etc... de obicei acestia vor vorbi frumos despre sarbatorile de 1 si 8 martie, despre ghiocei si despre iubire etc..... dar nu vor ezita sa jigneasca o femeie deranjanta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2010, 18:15:34
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia???
Nici una nici alta nu se vor termina, vor continua cat va fi cerul si pamantul, ba inca dragostea celor mai multi se va raci dupa cum spune Mantuitorul, iar invataturile religioase false se vor inmulti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2010, 18:22:56
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Pai lupta cu erezia ar trebui sa o faci din dragoste pentru aproapele ,aratandu-i Adevarul de credinta,si scotandu-l din intuneric,Sf.Nicodim Aghioritul(sper sa nu ma insel) spunea: oricate sa rabzi,batai,izgoniri,ocari dar cand vine vorba de apararea credintei sa te faci foc si sabie cu dusmanul.Un alt sfant parinte spunea ca in cele ale credintei nu se face pogoramant.Deci ,,se cuvine a asculta mai mult de Dumnezeu decat de oameni'',pe Iisus trebuie sa-l iubesti din tot cugetul,dar pe apreoape doar cat pe tine.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2010, 18:39:59
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Smile 'Rabdare, rabdare, rabdare...'

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
e una din marile mele dileme [...]
Dar Prostia Agresiva , caci despre asta vorbim , prostia aia care incearca cu disperare sa se impuna , sa iasa in fatza ,prostia aia FUDULA!, prostia aia periculoasa caci "articuleaza" nu e prostia unui analfabet , e prostia aia aparent elevata,amestecata cu silogisme ciuntite demagogice populiste si sofisme dintre cele mai infantile, e prostia aia diletanta , uneori semidocta..nu , nu sunt sinonime (just in case!)
si diletantul si semidoctul sunt amatori doar ca cel din urma ARE PRETENTZII DE ERUDITIE!!!
astia sunt periculosi caci poate sa sminteasca prin prostia , rautatea si viclenia lor , suflete nevinovate care isi doresc sincer sa afle CALEA si ADEVARUL!
Eu ma refer in general , in viatza de zi cu zi, dar bineinteles ca ideea mi-a spart arcada abia dupa ce am intrat pe acest forum; Oare administratorii lasa chiar asa orice dobitoc sa-si expuna stupizeniile si ereziile? cat bine fac si cat rau? bine fac la capitolul democratie , rau fac la restul oamenilor cumsecade care sunt aproape 90% ... dar 10 % .... sunt "criminali in serie!" methaphorical speaking...
Intrebarea e PANA UNDE MERGE TOLERANTZA ??? ... fatza de ipochimenele astea viclene?
Credeti ca ar trebui sa-i suportam in continuare , chiar asa prost crescuti,violentzi ???(am vazut cum vorbesc cu fetele... eu unu i-as calca in picioare LA PROPRIU)
SI UNDE INCEPE LUPTA CU EREZIA ???
Cred ca aici ar mai trebui sa intervina si puterea de discernamant a fiecaruia, si, pe cat (sau/si daca) posibil, sa le atragem atentia ca gresesc etc. Nu ne-ar prea ramane altceva de facut decat sa evitam astfel de persoane, daca nu vor cu nici un chip sa inteleaga ca gresesc si isi tot sustzin in continuare 'sus si tare' punctele lor de vedere gresite etc. Si sa ne rugam la Bunul Dumnezeu pt. luminarea mitzilor lor, sa-si dea seama ca gresesc si sa se schimbe, sa vina pe calea cea buna - sa gaseasca si ele calea cea buna si credintza cea adevarata, in viatza. Dupa cum spunea si Par. Arhim. Ilie Cleopa: 'Rabdare, rabdare, rabdare...'

Deasemenea, mai cred ca, in astfel de cazuri, pana la urma, poate ca cel mai bun 'medicament', 'tratament', ar fi tot... ignorantza! lol - adica daca nu le-am acorda nici o atentzie si i-am ignora complet (gasindu-ne alte preocupari, ca de pilda, rugaciunea, mutatul de langa ei, din proximitatea lor, daca e posibil s.a.) atunci poate ca s-ar simtzi prost si li s-ar mai 'taia' din 'elanul' pe care-l au in etalarea/afisarea prostiei, si eventual, ar incepe sa se mai 'trezeasca' nitzel (mai mult, sa speram).

PS: Am putea incepe, eventual, prin a le recomanda/sugera, prieteneste, discret, cu tact si diplomatizie, unele carti de citit (o mica 'bibliografie selectiva'), care i-ar mai putea lumina si 'zidi' sufleteste, duhovniceste etc (de ex. 'Vietile Sfintilor', 'Filocalia', 'Patericul', 'Ne vorbeste Par. Ilie Cleopa', carti scrise de parinti precum Dumitru Staniloaie, Arsenie Boca ('Cuvinte vii' & 'Cararea Imparatiei' etc), Rafail Noica, Seraphim Rose ('Ortodoxia si religia viitorului' & 'Viata sufletului dupa moarte' & 'Nihilismul - o filozofie luciferica' s.a.), Kallistos Ware ('The Orthodox Way'), Nicolae Steinhardt ('Jurnalul Fericirii' & 'Daruind vei dobandi'), sau mai nou, Savatie Bastovoi (de ex. romanul 'Nebunul' etc), sau Calistrat Chifan ('Mangaiere si mustrare' etc); dar si de alti mari Sfinti teologi precum omiliile scrise de Sf. Ioan-Gura-de-Aur (Hrisostom), Sf. Vasile Cel Mare, Grigorie Teologul s.a.)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2010, 18:43:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca dragostea de aproapele se opreste atunci cand apare habotnicia, in mod surprinzator, aceasta este mai periculoasa decat ignoranta, si astfel incepe si erezia...cea reala, caci de erezii presupuse este plin "adevarul " oamenilor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2010, 18:47:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

In legatura cu recomandarea unor carti,nu prea merge si iti spun din propria experenta,am o colega penticostala caruia chiar i-am adus cartea parintelui Cleopa,,Calauza in credinta ortodoxa''spre a-i arata unele adevaruri de credinta,si am sfatuit-o sa o i-a acasa sa o studieze nici nu a vrut sa auda parca se temea sa o si atinga,nici acolo nu vrut sa citeasca despre cultul icoanelor,sfintilor etc.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2010, 19:02:39
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit si noi ce facem?

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Nici una nici alta nu se vor termina, vor continua cat va fi cerul si pamantul, ba inca dragostea celor mai multi se va raci dupa cum spune Mantuitorul, iar invataturile religioase false se vor inmulti.
am si eu sentimentul asa trist vazand cum se inmultzesc sectarii sub ochii ostri si mai ales
persiflandu-ne , masonii au iesit la vedere , ce e mai grav , s-au infiltrat si in Sfanta noastra Biserica Ortodoxa ...pana in cele mai inalte straturi...(vb in cunostintza de cauza!)
Bun , am inteles , e trist si va fi din ce in ce mai trist... si noi ce facem dragii mei? ii acoperim cu dragoste in continuu? ... nu urechem pe nimeni niciodata?

cum ramane cu Pildele lui Solomon Cap. 13 versetul 24

"Cine cruță toiagul său își urăște copilul, iar cel care îl iubește îl ceartă la vreme."

caci nu sunt si ei ca niste copii ? chiar asa ingalatzi , stangaci , indaratnici..
apoi mi-a venit in minte un citat nu tocmai ortodox dar de o logica greu de combatut
a Voievodului Vlad Tepes:
" Daca tzaranului ii faci bine si el este Prost si crede ca ii faci rau , Atunci ii faci Binele cu de-a sila!"... stiu , stiu ...nu e ortodoxa , da asa as da niste capace pe aici... Doamne iarta-ma iar sunt trufash,
stati linistiti nu bat pe nimeni , vorbesc doar de sentimentul pe care il am ...
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
Incerc sa fac bine si se termina tot rau alexya89 Generalitati 23 01.10.2009 14:02:46