Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.04.2010, 14:04:15
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

[quote=windorin;230271]La denia de ieri seara, parintele a tinut un scurt cuvant de invatatura.
Printre altele de folos, el a pomenit si multe detalii din viata lui Iuda Iscarioteanul.

Cum ca acesta era din Iscariot, cum ca si'a omorat tatal, pentru bani, apoi a fugit in Ierusalim, spre a isi pierde urma in multime, la ceva vreme dupa aceea, mama lui a fugit si ea din locul natal, spre a scapa de tristele amintiri. Cei doi se reintalnesc in Ierusalim, dar nu se mai recunosc. Ei se casatoresc, apoi au un copil care moare. Nemaisuportand greutatea pacatelor, Iuda isi povesteste viata sotiei (mamei) lui. Dandu'si seama de starea de fapt a lucrurilor, el fuge iarasi. In cele din urma ajunge langa Iisus, unde avea nadejdea sa se linisteasca... etc.
In primul rand Eu nu cred ca in biserica parintele a tinut acest cuvant de invatatura si a spus despre viata lui iuda. Nu cred ! Cred ca ai intrat in posesia unui material in ceea ce priveste evangheliile apocrife. Iar daca vreun preot a tinut acest cuvant de invatatura cred ca ar trebui sa ne spui si noua numele, biserica si localitatea unde s-a tinut aceasta predica.! De curiozitate totusi!!!
Eu aseara la biserica unde am fost eu am ascultat altceva despre iuda...ceva scris din Evanghelia lui Matei. Personal EU Nu CRED ca vreun Preot ar fi putut spune asta!
Imi cer scuze si iertare pentru punctul meu de vedere!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.04.2010, 14:09:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Chiar daca aceste intamplari din viata lui Iuda ar fi adevarate, nu cred ca il fac mai putin vinovat. Sa admitem ca a avut o copilarie nefericita, ca viata i-a rezervat multe surprize, chiar si asa, nu trebuie sa spunem ca vinderea lui Iisus s-ar datora instabilitatii lui psihice etc.

Cantarile de la denii care amintesc de Iuda, in marea lor majoritate, arata drept motiv principal al tradarii, iubirea de arginti.

Insa, dupa cum spune Costel, sa luam seama la noi insine, ca sa nu fim chiar noi cei care fac din Iuda, un personaj al zilelor noastre.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.04.2010, 14:44:32
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
La denia de ieri seara, parintele a tinut un scurt cuvant de invatatura.
Printre altele de folos, el a pomenit si multe detalii din viata lui Iuda Iscarioteanul.

Cum ca acesta era din Iscariot, cum ca si'a omorat tatal, pentru bani, apoi a fugit in Ierusalim, spre a isi pierde urma in multime, la ceva vreme dupa aceea, mama lui a fugit si ea din locul natal, spre a scapa de tristele amintiri. Cei doi se reintalnesc in Ierusalim, dar nu se mai recunosc. Ei se casatoresc, apoi au un copil care moare. Nemaisuportand greutatea pacatelor, Iuda isi povesteste viata sotiei (mamei) lui. Dandu'si seama de starea de fapt a lucrurilor, el fuge iarasi. In cele din urma ajunge langa Iisus, unde avea nadejdea sa se linisteasca... etc.

Sunt multe lucruri noi, ciudate si grele pe care le'am aflat ieri. As cauta insa si niste scrieri.
Oare unde se gaseste viata acestui apostol ?!
Mie mi se pare ca relatarea seamana cam prea mult cu istoria lui Oedip.
Iar in ce priveste sursele gnostice si apocrife, le-as lasa deoparte.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.04.2010, 16:55:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ex. Apostol.

Oriunde s-ar gasi povesti de genul asta eu nu le-as povesti altora, mai ales in biserica.

Care ar fi scopul? Sa-l urasca lumea si mai tare? Sa inspire mila din perspectiva unor lucruri care nu se stie cat de adevarate sunt?

Cred ca pentru orice crestin este suficient sa stie ce a facut si sa se fereasca de acel gest sub toate formele lui..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.04.2010, 09:37:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
1. Cred ca ai intrat in posesia unui material in ceea ce priveste evangheliile apocrife.

2. Iar daca vreun preot a tinut acest cuvant de invatatura cred ca ar trebui sa ne spui si noua numele, biserica si localitatea unde s-a tinut aceasta predica.

3. De curiozitate totusi !
1. Pana acum nu am citit inca nimic dintre "apocrife", deoarece autorii si realitatea celor consemnate nu sunt intru totul demne de a fi crezute. Inca n-am terminat de citit Sfanta Scriptura si celelalte multe alte carti patristice pe care le privesc asteptand pe rafturi.

2. Da, un preot a spus asta. Iar eu iti spun tie... oare ai atata dragoste incat auzind "numele, biserica si locul", sa il pomenesti neincetat in rugaciune, cu durere de inima ?! Ori intrebam cu mandria celor care ne vedem negresind, ci tinand in mana Sfanta Scriptura, cea editata "cu binecuvantare". Hristos zice "mila voiesc, iar nu jertfa". Sa nu ne ratacim, citind Scripturile. Este un parinte minunat, cu mare putere de rugaciune si slujba. Tocmai de aceea am deschis acest topic, spre a afla de unde ar fi posibil de luat asemenea informatii ciudate.

3. "Din curiozitate!" Pai, primeste acest cuvant al PS Sebastian, care zice: "Curiosii nu vor mosteni Imparatia Cerurilor."

Iertate sa imi fie si mie cuvintele directe, insa ai mila si drag de om, macar in aceste zile mari.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.04.2010, 10:11:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sunt multe lucruri noi, ciudate si grele pe care le'am aflat ieri. As cauta insa si niste scrieri.
Oare unde se gaseste viata acestui apostol ?!
Iacobus de Voragine - sec. XIII - Legenda Aurea. Ai aici viata lui Iuda Iscarioteanul, care concorda cu ceea ce a zis parintele tau - e pe latineste insa, asta am gasit mai repede - http://www.thelatinlibrary.com/voragine/jud.shtml
Trebuie sa existe si surse mult mai timpurii, ma tem insa ca sunt apocrife...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.04.2010, 10:57:42
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

2. Da, un preot a spus asta. Iar eu iti spun tie... oare ai atata dragoste incat auzind "numele, biserica si locul", sa il pomenesti neincetat in rugaciune, cu durere de inima ?! Ori intrebam cu mandria celor care ne vedem negresind, ci tinand in mana Sfanta Scriptura, cea editata "cu binecuvantare". Hristos zice "mila voiesc, iar nu jertfa". Sa nu ne ratacim, citind Scripturile. Este un parinte minunat, cu mare putere de rugaciune si slujba. Tocmai de aceea am deschis acest topic, spre a afla de unde ar fi posibil de luat asemenea informatii ciudate.

3. "Din curiozitate!" Pai, primeste acest cuvant al PS Sebastian, care zice: "Curiosii nu vor mosteni Imparatia Cerurilor."

Iertate sa imi fie si mie cuvintele directe, insa ai mila si drag de om, macar in aceste zile mari.[/quote]
Din pacate, nu am atata dragoste, caci daca as avea as muta si muntii din loc...e un citat cu siguranta il cunosti.
Nu inteleg de ce te deranjeaza binecuvatarile pe care le primesc credinciosii, prin intermediul acestor carti ca asta presupune! Nu vreau sa fac polemica cu tine si cu atat mai putin sa te manii sau sa te supar.Eu am scris ceea ce sunt sigura ca nu ar face si nu face nici un preot care slujeste in BOR.Eu la asta m-am referet ! Ca nu vrei sa-mi spui mie si celorlalti este alegerea ta! Dumnezeu sa va intelepteasca pe amandoi in egala masura si sa va indrepte pasii.
Stiu ca in egala masura curiosii si cei care aduc hula nu vor intra in rai si foarte multi cu multe pacate. O sa-mi infranez curiozitatea cat mai mult.!
Multumesc de sfat!
Doamne ajuta si lumininarea mintii sa o ai!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.04.2010, 11:01:35
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Tocmai de aceea am deschis acest topic, spre a afla de unde ar fi posibil de luat asemenea informatii ciudate.

3. "Din curiozitate!" Pai, primeste acest cuvant al PS Sebastian, care zice: "Curiosii nu vor mosteni Imparatia Cerurilor."

Iertate sa imi fie si mie cuvintele directe, insa ai mila si drag de om, macar in aceste zile mari.[/quote]
Din pacate, nu am atata dragoste, caci daca as avea as muta si muntii din loc...e un citat cu siguranta il cunosti.
Nu inteleg de ce te deranjeaza binecuvatarile pe care le primesc credinciosii, prin intermediul acestor carti ca asta presupune! Nu vreau sa fac polemica cu tine si cu atat mai putin sa te manii sau sa te supar.Eu am scris ceea ce sunt sigura ca nu ar face si nu face nici un preot care slujeste in BOR.Eu la asta m-am referet ! Ca nu vrei sa-mi spui mie si celorlalti este alegerea ta! Dumnezeu sa va intelepteasca pe amandoi in egala masura si sa va indrepte pasii.
Stiu ca in egala masura curiosii si cei care aduc hula nu vor intra in rai si foarte multi cu multe pacate. O sa-mi infranez curiozitatea cat mai mult.!
Multumesc de sfat!
Doamne ajuta si lumininarea mintii sa o ai![/quote]
Raspunsul la toate intrebarile si framantarile tale le gasesti la parintele care va spus aceasta predica e simplu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.04.2010, 11:11:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iacobus de Voragine - sec. XIII - Legenda Aurea.
Ai aici viata lui Iuda Iscarioteanul, care concorda cu ceea ce a zis parintele tau.
Trebuie sa existe si surse mult mai timpurii, ma tem insa ca sunt apocrife.
Da, si eu cred ca sunt apocrife. Este mai bine sa ramanem la scrierile canonice, spre ferirea de inselare.
Nu imi este insa prea de folos a sti mai multe decat spun Evangheliile, insa vroiam sa stiu daca sa ma spun si altora sau nu acestea.
Din partea mea, topicul este inchis. Am gasit raspuns... si nu vreau sa mai se nasca judecati.
Multumesc mult, glykys.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.04.2010, 12:06:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@windorin - m-ai facut curioasa si m-am uitat in cartulia "Vietile Sf. Apostoli". Acolo scrie scurt despre un Iuda (frate al Domnului), dar cred ca era altul, nu tradatorul.
Daca afli ceva de la preot, o sursa bibliografca, sa ne spui si noua.
Mai exista si Evanghelia lui (dupa) Iuda, dar nu stiu daca scrie acolo si viata lui.

Asa este - a fost un apostol a lui Iisus.
La cina cea de taina au fost impreuna si acolo parca se spune ca Iisus le-a rspuns lor la intrebarea cine dintre ei I-l va trada: "acel care va inmuia painea dupa mine". Si asa a fost.

Se pare ca a fost mai slab totusi in credinta, daca s-a lasat cumparat. Sau...asa a fost scris de la Tatal si trebuia sa se intample. Nu stiu ce trebuie sa intelegem noi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copilaria Mantuitorului Iisus Hristos Oanna Din Noul Testament 6 26.04.2012 11:55:37
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
Cum a fost copilaria voastra? Sondaj tigerAvalo9 Generalitati 6 05.09.2008 21:44:34