Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2016, 11:47:59
Tisha2011 Tisha2011 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Mesaje: 2
Implicit Cununie in strainatate

Buna ziua,
Ambii suntem otodocsi si ne-am planuit sa ne casatorim in strainanate anul acesta. Problema este ca cei de acolo sunt catolici si ne-au cerut o scrisoare de autorizare de la preotul ortodox cum ca este de acord ca un preot catolic sa ne cunune. Am vorbit cu un preot deja si ne-a spus ca nu are abilitatea de a ne da o astfel de scrisoare. Stiti cumva ce putem face in acest caz?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2016, 11:56:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, ori veniți în țară, ori căutați cel puțin o capelă ortodoxă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2016, 12:20:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu exista o asemenea scrisoare. Cine scrie asa ceva este pe putin iresponsabil duhovniceste daca nu mai rau.

Daca vreti casatorie in strainatate din motive legale, facilitati, etc. puteti face cununia religioasa aici si cea civila acolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2016, 13:25:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tisha2011 Vezi mesajul
Buna ziua,
Ambii suntem otodocsi si ne-am planuit sa ne casatorim in strainanate anul acesta. Problema este ca cei de acolo sunt catolici si ne-au cerut o scrisoare de autorizare de la preotul ortodox cum ca este de acord ca un preot catolic sa ne cunune. Am vorbit cu un preot deja si ne-a spus ca nu are abilitatea de a ne da o astfel de scrisoare. Stiti cumva ce putem face in acest caz?
Inteleg ca daca erati prin India va duceati sa va casatoriti la un templu hindus, ca cei de acolo sunt hindusi. Nu are cum sa dea un preot ortodox o astfel de scrisoare, doar daca nu stie ce-i cu el si e bagat pana in gat in ecumenism. De fapt cred ca ar fi un astfel de preot, sta in Scotia, dar nu o sa divulg mai multe, sa nu va duceti pana acolo.
Din punct de vedere ortodox nu exista nicio casatorie, daca va cununati la catolici, e ca si cum ati fi casatoriti doar civil. Si, din cate stiu, nici catolicii nu fac casatorii decat daca unul din ei e catolic, dar cred ca la ei ecumenismul avanseaza mai repede, deci tot ce e posibil. Oricum, e sigur ca ar trebui sa semnati ceva ca va veti boteza copiii la catolici.
Singura solutie e sa gasiti acolo o biserica ortodoxa (care sunt in aproape toate tarile) sau sa faceti cununia religioasa in Romania.
P.S. In ca o veste proasta, nici macar nasi catolici nu puteti avea, tot ortodocsi trebuie sa fie.

Last edited by catalin2; 12.01.2016 at 13:31:24.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2016, 15:06:52
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Intrebarea mea este: in ce parte a lumii va aflati? Daca sunteti in Europa nu-i mare greutate sa gasiti o biserica ortodoxa langa voi, chiar daca este greaca sau rusa sau chiar a poporului bastinas. Daca va este greu sa va duceti la biserica cu invitatii, puteti chema un preot ortodox sa va oficieze cununia in ce locatie doriti.

Citat:
În prealabil postat de Tisha2011 Vezi mesajul
Buna ziua,
Ambii suntem otodocsi si ne-am planuit sa ne casatorim in strainanate anul acesta. Problema este ca cei de acolo sunt catolici si ne-au cerut o scrisoare de autorizare de la preotul ortodox cum ca este de acord ca un preot catolic sa ne cunune. Am vorbit cu un preot deja si ne-a spus ca nu are abilitatea de a ne da o astfel de scrisoare. Stiti cumva ce putem face in acest caz?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2016, 15:35:02
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tisha2011 Vezi mesajul
Buna ziua,
Ambii suntem otodocsi si ne-am planuit sa ne casatorim in strainanate anul acesta. Problema este ca cei de acolo sunt catolici si ne-au cerut o scrisoare de autorizare de la preotul ortodox cum ca este de acord ca un preot catolic sa ne cunune. Am vorbit cu un preot deja si ne-a spus ca nu are abilitatea de a ne da o astfel de scrisoare. Stiti cumva ce putem face in acest caz?
Eu zic sa mai asteptati un pic, pana mai strangeti niste bani (ca doar de aia ati ales strainatatile, nu?) si cu acesti bani straini sa va cumparati o bicicleta spatiala intergalactica si sa va casatoriti pe Luna. Sau luati-va o limuzina hipergalactica si casatoriti-va intr-un univers paralel.
Nu se poate ca acolo sa fie catolici care sa va faca probleme!
Si e imposibil ca intr-un intreg univers paralel sa nu dati macar de-o fituica din care sa va luati autorizare...

Mai oameni buni, voi chiar va bateti joc de viata voastra si de cele sfinte?
Puneti fratilor mana pe un bilet de avion, pe unul de tren sau de autocar si dati fuga in tara, printre familiile voastre si prieteni, si faceti nunta ca lumea! Ca doar e un eveniment unic si sfant in viata voastra si, indirect, in viata urmasilor vostri. Nu vreti sa aveti copii normali?

Ce sclifoseala dracului v-a mai apucat si pe voi... Pe unde va plictisiti, hait? Nu cumva printre englezoi? Ca doar aia mai au ticneli din astea, fabricate din plictis si mahmureala, in ultima vreme....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2016, 16:17:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' cine v-a cerut ceferticat de botez ce tip de creștin este?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.01.2016, 16:23:36
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragi colegi, eu simt trolling in chestiunea asta si daca as fi cu Darth Marr in Wild Space. Voi nu?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.01.2016, 16:24:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu simt decât un junghi intercostal.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.01.2016, 17:13:14
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu simt decât un junghi intercostal.
Ai grija, momentele cand iarna se dezmorteste temporar sunt cele mai prielenice racelii/gripei. O invatai pe skinul meu.
Reply With Quote
Răspunde