Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2011, 00:57:25
antoniu_andreea antoniu_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Locație: tg ocna
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit inchisoarea

considerati un pacat faptul de a baga pe cineva in inchisoare?fostul meu sot nu mi-a platit niciodata pensie alimentara,are bani dar nu-i pasa din decembrie 2009 de cand ne-am despartit!de atunci imi cresc singura baiatul,instanta l-a obligat la o pensie alimentara de 133ron/lunar pt cresterea minorului!conform atr 305,lit b cod penal(neplata de pensie alimentara nu constituie contraventie ci infractiune penala si se sanctioneaza cu inchisoare de la 1-3ani)!a mai facut cineva acest demers?oare gresesc daca-l fac?oare pacatuiesc?ma gandesc si la copil,la mine la situatia financiara..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2011, 01:06:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
considerati un pacat faptul de a baga pe cineva in inchisoare?fostul meu sot nu mi-a platit niciodata pensie alimentara,are bani dar nu-i pasa din decembrie 2009 de cand ne-am despartit!de atunci imi cresc singura baiatul,instanta l-a obligat la o pensie alimentara de 133ron/lunar pt cresterea minorului!conform atr 305,lit b cod penal(neplata de pensie alimentara nu constituie contraventie ci infractiune penala si se sanctioneaza cu inchisoare de la 1-3ani)!a mai facut cineva acest demers?oare gresesc daca-l fac?oare pacatuiesc?ma gandesc si la copil,la mine la situatia financiara..
Ceea ce vă interesează, de fapt, sper că nu este ca soțul dv să ajungă după gratii, ci să vă recuperați banii la care copilul are dreptul. Pentru aceasta este nevoie să faceți acțiune de poprire, care e materie civilă. Discutați cu un avocat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2011, 01:15:03
antoniu_andreea antoniu_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Locație: tg ocna
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceea ce vă interesează, de fapt, sper că nu este ca soțul dv să ajungă după gratii, ci să vă recuperați banii la care copilul are dreptul. Pentru aceasta este nevoie să faceți acțiune de poprire, care e materie civilă. Discutați cu un avocat.
avocatul ma indeamna sa ma adresez parchetului de pe langa judecatoria de care apartin si nu este materie civila,ci penala!altceva in schimb am intrebat,considerati un pacat acest demers?sau considerati ceva absolut normal si firesc?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2011, 01:19:59
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
avocatul ma indeamna sa ma adresez parchetului de pe langa judecatoria de care apartin si nu este materie civila,ci penala!altceva in schimb am intrebat,considerati un pacat acest demers?sau considerati ceva absolut normal si firesc?
Legea lui Dumnezeu si legea lumii sunt complet incompatibile.
Sigur ca este pacat sa luati libertatea cuiva. Iertati, rugati-va Domnului sa gaseasca solutia cea mai potrivita pentru toti trei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2011, 01:29:13
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Daca ajunge la puscarie nu se mai poate angaja din cauza cazierului.
Odata am avut un vis ciudat cu doua rude ale mele la poarta iadului. Erau niste oameni negrii care au invitat o ruda de-a mea inauntru spunandu-i poftiti poftiti sa vedeti tehnologie de ultima ora. Si o ruda s-a dus.
Apoi cealalata ruda statea la intrare si se intreba daca sa intre sau nu. Si am discutat si am discutat si pana la urma a zis, bine m-am hoatarat intru si eu. Am vorbit cu unul din oamenii aia negrii de acolo sa-mi arate unde a ajuns prima persoana si era ca intr-o cutie mica si statea acolo in intuneric si s-a luminat la fata cand am ajuns. Oricum dupa aia am mai intrebat, ce e acest loc intunecos si mi s-a spus aici e iadul.


Dupa aceea am dat telefon la rude si le-am spus visul si mi-au spus ca in ziua aceea au facut plangere la parchet sa bage pe cineva la parnaie pentru un fals. Persoana pe care am visat-o in iad a fost hotarata de la inceput iar cealalata toata ziua s-a gandit is socotit pana s-a decis sa puna plangerea. Dupa ce am povestit visul s-au dus rapid si au scos plangerea.

Deci sa bagi la puscarie e folarte problematic mai ales ca ramane pe cazier si e greu sa se angajeze deci evita cat poti. Vorbeste si cu un preot.

Roaga-te la Dumnezeu sa faca dreptate cum vede Dumnezeu de cuviinta si sa-l ajute si pe cel ce are de platit sa poata sa o faca.

Last edited by spre_rasarit; 03.08.2011 at 01:33:22.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2011, 01:33:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
avocatul ma indeamna sa ma adresez parchetului de pe langa judecatoria de care apartin si nu este materie civila,ci penala!altceva in schimb am intrebat,considerati un pacat acest demers?sau considerati ceva absolut normal si firesc?
Doamna draga, daca fostul sot are un venit, demarati frumos o actiune in instanta si i se va face poprire din venituri.

Daca fostul sot NU are venituri si dumneavoastra stiti asta, inseamna ca in cunostinta de cauza o sa-l bagati la puscarie. Si DA, ESTE PACAT!Parerea mea!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2011, 01:38:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Credeti ca o veti duce mai bine daca el va fi la puscarie? Nu veti castiga nimic.
De fapt, dvs vreti bani, nu pedeapsa.
Normal ca e pacat sa privezi un om de libertate; de asemenea, razbunarea e pacat...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2011, 01:39:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu, nu va face puscarie, probabil va exista o decizie de executare silita, i se va opri din salariu, ceva.

E dreptul dvs. nu e cine stie ce suma.

Amintiti-i partea cu puscaria s-ar putea sa-l mobilizeze putin.

E pacat sa bagi pe cineva la puscarie? Dar daca e un violator? Un ucigas?
Mai bine sa umble in libertate?

Last edited by AlinB; 03.08.2011 at 01:44:23.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2011, 01:46:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Ganditi-va, doamna, si la sufletul copilului dumneavoastra, nu doar la cativa banuti. Ce framantare va fi in sufletul lui cand peste cativa ani va constientiza ca tatal lui a facut puscarie pentru ca asa ati vrut dumneavoastra. Indiferent de indreptatirile pe care le aduceti ca scuza.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.08.2011, 01:47:58
antoniu_andreea antoniu_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Locație: tg ocna
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, nu va face puscarie, probabil va exista o decizie de executare silita, i se va opri din salariu, ceva.

E dreptul dvs. nu e cine stie ce suma.

Amintiti-i partea cu puscaria s-ar putea sa-l mobilizeze putin.

E pacat sa bagi pe cineva la puscarie? Dar daca e un violator? Un ucigas?
Mai bine sa umble in libertate?
asta e problema,bani are,lucreaza fara forme legale in franta!l-am amenintat si cu partea cu puscaria,e vorba doar de rea intentie!avocatii se spune..sunt oamenii diavolului...deja mi-a explicat de mult timp ca franta are acord de extradare cu romania,adica e doar o chestiune de zile,eu nu la asta am vrut sa ajung!eu am considerat ca acei bani sunt un drept esential pe care un parinte trebuie sa-l aiba pt cresterea copilului!la conceperea lui au contribuit2?nu?daca unuia nu-i pasa...e o dilema prea mare pt mine
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Închisoarea copiilor Florin-Ionut Generalitati 6 10.01.2013 13:50:29