Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 04.12.2015, 20:33:37
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce vrei un Mihai Eminescu 8 sau un Ion Luca Caragiale 4 ?

https://www.youtube.com/watch?v=xbLWmtYGQLI
https://www.youtube.com/watch?v=m0CRM1TfhOM
Aia din tren erau un cuplu dar in mintea astuia cica se intampla altceva =))
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.12.2015, 11:37:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu Dumnezeu are nevoie de martori, ci noi. Pentru noi a ales Iisus apostoli, ca sa ne poata mantui. Sa nu zicem ca n-am stiut Cine este Iisus, ce este mantuirea si ce trebuie sa facem pentru a o obtine. Luand chip de om si ajutand oamenii, o parte dintre acestia L-au urmat fara sa-i tocmeasca drept martori. Cuvantul spus de El s-a intiparit cu putere in inimile celor chemati la apostolie.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.12.2015, 01:22:32
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7
Hai să ieșim puțin din teologia convențională cu răspunsuri patristice,biblică sau arhicunoscute. Să ne punem pur și simplu problemă cât mai real și serios cu putință. Să găsim soluții la manipularea religioasa în care fiecare își însușește mesaje divine,sau oameni care au viziuni sau fac lucruri care depășesc normalul sși exprimă idei sau convingeri care devin standardizate și crezute la nivel general.Adică noi cunoaștem pe Dumnezeu prin alții, noi îl înlocuim cu Arsenie Boca în prezent,sau cu orice ni se oferă ca obiect de adorație și ajutor,făcând-o dintr-un mod care exprimă tendința politeistă și ușor magică din noi.Creștinismul actual românesc e încercuit de superstiție,sfinti în deveniri locali și contemporani,icoane făcătoare de minuni șimmoaște care apar constant.Un ansamblu de misticism magic cu ritualuri de post și comportament adecvate nevoilor fiecăruia,în care comerțul și turismul religios nu depășesc templele ce se ridica mai ceva ca durerile unei minți intoxicate de atata snobism și retard evolutiv.

Te autocaracterizezi destul de bine.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 09.04.2022, 15:14:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Uite Psalm23, afirmațiile tale despre blasfemie ,otrăvuri și primirea pedepsei,mi-au adus aminte de începuturile rebeliunii mele.Si de "adversarii"mei,foarte ironici,de pe atunci.M-au cam pus la zid,deci savureaza:))

Chiar mi-e dor de Alin,oare mai este activ?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.04.2022, 23:19:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Chiar mi-e dor de Alin...
Mie mi-e dor și de Igor Paslusnik cu postările lui unele agitate, asta e, la un moment dat se vor mai închide conturi, oare răspunde AlinB la un pm ?

Revin, am citit ce ai scris pe threaduri, am găsit că ai studiat litere și 2 ani de teologie, mi-au scăpat totuși postările tale de „ortodox fervent”, unde sunt, că eu de când am cont tot așa te știu scriind, cu diferența că a venit maturizarea și parcă te-ai mai temperat, ți-ai asumat unele neliniști, ca fiind consecințe ale alegerilor tale.

Înainte parcă râdeai și reproșai cumva oamenilor simpli, că de ce rămân proști și nu se ridică la nivelul tău de înțelegere, dacă omul e necatehizat după 20-30 de ani de Biserică 50% e vina lui că nu citește 50% e vina preoților care l-au coordonat...

De ce ai făcut Facultatea de Teologie la Cluj și nu în alt oraș cu secție de tradiție în Teologie Sibiu/Iași/București, poate chiar la Thesalonik studiind direct în greacă ?

Oare cum era parcursul tău dacă nu studiai la Cluj teologia ?

Oricum abandonând ai mers doar până la 10% din drum, adevărata înțelegere vine după ce te lovești de contexte reale cu preoți, călugări, sau chiar hirotonit în contactul nemijlocit cu enoriașii, un preot sau un misionar bisericesc se formează în zeci de ani și vede și schimbul de generații, mi se pare că e mai greu cu generația celor născuți după 2005.

Cred că Danion Vasile a făcut un doctorat în teologie în Grecia și părintele Ciprian Staicu din Covasna, nepomenitor, a studiat pe acolo, vorbește greaca la perfecție și stătea într-o mănăstire, mergea la cursuri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.04.2022 at 23:21:54.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.04.2022, 23:41:02
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mie mi-e dor și de Igor Paslusnik cu postările lui unele agitate, asta e, la un moment dat se vor mai închide conturi, oare răspunde AlinB la un pm ?

Revin, am citit ce ai scris pe threaduri, am găsit că ai studiat litere și 2 ani de teologie, mi-au scăpat totuși postările tale de „ortodox fervent”, unde sunt, că eu de când am cont tot așa te știu scriind, cu diferența că a venit maturizarea și parcă te-ai mai temperat, ți-ai asumat unele neliniști, ca fiind consecințe ale alegerilor tale.

Înainte parcă râdeai și reproșai cumva oamenilor simpli, că de ce rămân proști și nu se ridică la nivelul tău de înțelegere, dacă omul e necatehizat după 20-30 de ani de Biserică 50% e vina lui că nu citește 50% e vina preoților care l-au coordonat...

De ce ai făcut Facultatea de Teologie la Cluj și nu în alt oraș cu secție de tradiție în Teologie Sibiu/Iași/București, poate chiar la Thesalonik studiind direct în greacă ?

Oare cum era parcursul tău dacă nu studiai la Cluj teologia ?

Oricum abandonând ai mers doar până la 10% din drum, adevărata înțelegere vine după ce te lovești de contexte reale cu preoți, călugări, sau chiar hirotonit în contactul nemijlocit cu enoriașii, un preot sau un misionar bisericesc se formează în zeci de ani și vede și schimbul de generații, mi se pare că e mai greu cu generația celor născuți după 2005.

Cred că Danion Vasile a făcut un doctorat în teologie în Grecia și părintele Ciprian Staicu din Covasna, nepomenitor, a studiat pe acolo, vorbește greaca la perfecție și stătea într-o mănăstire, mergea la cursuri.
In ultima vreme m-am axat efectiv pe mine însumi,pe interiorul meu,pot spune că efetiv am ajuns un fel de pustnic, infarara de muncă și unele deplasări nu prea am încercat nimic.

Nici relații,nici studii,nici alte încercări de nivel exterior.

De ce?.... Păi ți-ai dilemele interioare mi-au fost dușmanul și cauza eșecului de a păstra o continuitate de orice tip... Relațional,academic,familial și etc...

Nu vreau sa întru in detalii de ordin personal, însă anvergura situației depășește spectrul spiritual.Nu se compară cu situațiile altora,fiecare are problemele și greutățile specifice și necesită abordări diferite.

Eu am avut doar probleme de ordin existențial, relațional, emoțional etc...

Și m-am regăsit destul de mult și în filosofia existențialistă,in misticism,ocultism etc.

Nu știu dacă calea mea trebuie sa meargă neapărat în zona de biserica sau religie.Eu am cochetat și cu literatura,și probabil m-aș exprima mai bine in zona asta,însă de o vreme am ieșit din zona de ficțiune, în căutarea unor soluții și abordări mai concrete și realizabile.

Nu știu dacă este necesar,sau indicat să mă refugiez in ceva anume.

Cred că trebuie să merg pe aceste drumuri "virgine", experimentele,noi....Nu mi se potrivesc drumurile bătătorite,clasice,umblate.

Așa că rămân doar un "căutător",un participant "străin",un "vizitator" in zona de spiritual,religios...

Nu cred că a intra în Biserică a fost vreodată o idee buna,și nu cred că ar fi nici de acum înainte.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.04.2022, 00:00:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Aha păi 2 ani de facultate de Teologie nu ajunge pentru studierea ortodoxiei, nu cred că parcurgi nici Vechiul Testament pe îndelete.

Prin anii 2000, seminarul avea 5 ani + 4 ani Facultatea + Master pentru că se considera că un absolvent nu e suficient de instruit și de matur dacă termină prea repede, acu liceul s-a redus la 4, dar e clar că fără vreo 10-15 ani de studiu intensiv fără distrageri, întreruperi și abateri e greu de parcurs ortodoxia.

Câte puncte faci la examenul de capacitate preoțească după 2 ani de Facultate?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare