Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2022, 19:56:05
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Cum pot sa fac legământ cu Domnul Iisus ?Cum "sa mă nasc din nou"?

Cum pot sa fac legământ cu Domnul Iisus?Cum mă pot naște a doua oară?(nașterea din nou de n apa se din Duh din Biblie)
Vreau sa fiu un om nou,total schimbat în bine,pe cât pot eu in limitele bolii de care sufăr.
Am făcut de atâtea ori rugăciunea păcătosului dar degeaba,totuși sunt atras de Dumnezeu,se pare că El mă atrage și a fost langa mine mereu,m-a ajutat un pericole când eu nu mi-am dat seama,poate că boala asta e o modalitate de a îmi plati păcatele sau curata destinul,nu știu.Iar faptul că a apărut un prediabet avansat mi-a dat mai multă ambiție sa lupt,sa sper,sa cred și să mă apropii mai mult de Dumnezeu.Vreau sa am o relație cu Dumnezeu dar nu prin biserica că pe mine nu mă lăsa sănătatea psihică sa mă duc acolo însă știu că Dumnezeu e pretutindeni și am *arme duhovnicești" și acasă,cărți,mir,icoane,candela,slujbe audio sau video,cântări creștine neoprotestante că tare mă mai linistesc și acestea mult și îmi dau bucurie și alinare.
Momentan nu prea pot merge in locuri aglomerate și biserica iar psihiatrul și-a dat seama de asta insa vreau mult sa mă apropii de Dumnezeu cu toată ființa mea ,sa ii fie copil și rob lui Iisus Hristos căruia îi apreciez viața și învățăturile mult dar consider că deoarece Dumnezeu e pretutindeni și peste tot îl pot găsi și fără biserică ca loc si instituție deocamdata
Rugati-va va rog pentru mine ,că Dumnezeu sa vina sa îmi curateasxa inima păcătoasă,sa îmi dea har și să locuiască în ea
Amin!
Mulțumesc mult!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2022, 20:02:49
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Vreau doar sa mă împac cu Dumnezeu,sa îmi mai des o șansă și să mai trăiesc ,bucurandu-ma de lucrurile mici.Atat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2022, 20:31:30
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Și cum pot sa Îl cunosc pe Dumnezeu mai bine?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2022, 23:04:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Din cele trei mesaje pe care le-ai scris aici deja se vede ca ai ajuns sa Il cunosti pe Dumnezeu foarte bine si daca vei face asta in continuare, eu cred ca si lui Dumnezeu Ii va fi de ajuns.
Ma voi ruga pentru tine sa continui sa postezi aici la fel.

Slava Tie, Dumnezeul nostru,slava Tie, ca ai avut grija de tigeratlantic9 si i-ai dat(si ii vei mai da) lui sansa sa scrie aici astazi asa de frumos!

Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.06.2022, 13:13:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.273
Implicit

Zicea un mare batran care statea lungit pe pat fiindca-l durea mereu capul de la intrebarile tuturor si care manca doar roshcoavele porcilor ca pentru a te apropia tot mai mult de Dumnezeu si a-L cunoaste tot mai bine ar trebui sa tai zilnic din mancare (bani-lux-delicatesuri-familie) si din propria voire si sa faci fara indoiala tot spre ce ti se inclina inima in urma rugaciunii asa ca o porunca din Har... ceva de genul asta ca nu-mi mai amintesc.

Nici nu-ti vine sa crezi cata schimbare in bine poate face Harul Domnului.
Nici io n-am crezut dar vazand schimbarea la unii pentru care se roaga biserica ortodoxa sau/si biserica noua am ramas uimit.

Daca nu ai iubire de Hristos atunci i-ati anatema de casa si invata ca Mila voieste Dumnezeu si nu jertfe ci sacrificii: taiere din iubirea de sine si din pofte si din pungile si pusculitzele tot mai mari si mai luxoase, alea lacome si desfranate unde strang bani murdari privirile si cautaturile nerusinate!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.06.2022 at 13:17:13.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.07.2022, 16:47:59
FlorinT FlorinT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2019
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
[...]pentru care se roaga biserica ortodoxa sau/si biserica noua am ramas uimit.
Ce este "biserica noua"? Nu am auzit inca de asa ceva. O noua confesiune sau e un mod de a te exprima doar?
Citat:
[...]invata ca Mila voieste Dumnezeu si nu jertfe ci sacrificii: taiere din iubirea de sine si din pofte si din pungile si pusculitzele tot mai mari si mai luxoase, alea lacome si desfranate unde strang bani murdari privirile si cautaturile nerusinate!
E ambigua adaptarea ta "Mila voieste Dumnezeu si nu jertfe ci sacrificii"
Jertfe=sacrificii. Deci cand zici ca vrea sacrificii e ca si cum desfiintezi ce zice Dumnezeu ca vrea... Asa sta scris: "Că milă voiesc, iar nu jertfă, și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot.
"
Contextul este clar, stim la ce fel de jertfe se face referire concret acolo. Iar la cum adaptezi tu subinteleg ca vezi mila ca o forma de sacrificare de dragul altuia. Dar mila in sine este un sentiment si nu are legatura cu actul volitional de a te jertfi. Poti insa, din mila sa iti sacrifici bunastarea ta pentru cei care nu o au.

Este bine sa spui lamurit asta, altfel lasam loc la interpretari care pot deturna sau deforma mesajul si intelesul initial. Parerea mea...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2022, 10:55:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Ce este "biserica noua"? Nu am auzit inca de asa ceva. O noua confesiune sau e un mod de a te exprima doar?
Biserica Noua este crestinismul si crestinul care ia aminte de la Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Trambitze Apocaliptice caci ”Noi le vom face pe toate”.
Citat:
E ambigua adaptarea ta "Mila voieste Dumnezeu si nu jertfe ci sacrificii"
Jertfe=sacrificii. Deci cand zici ca vrea sacrificii e ca si cum desfiintezi ce zice Dumnezeu ca vrea... Asa sta scris: "Că milă voiesc, iar nu jertfă, și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot.
"
Contextul este clar, stim la ce fel de jertfe se face referire concret acolo. Iar la cum adaptezi tu subinteleg ca vezi mila ca o forma de sacrificare de dragul altuia. Dar mila in sine este un sentiment si nu are legatura cu actul volitional de a te jertfi. Poti insa, din mila sa iti sacrifici bunastarea ta pentru cei care nu o au.

Este bine sa spui lamurit asta, altfel lasam loc la interpretari care pot deturna sau deforma mesajul si intelesul initial. Parerea mea...
Cand zic jertfa ma refer la razboiul fratricid dus ”pentru” Dumnezeu si la ipocrismul bogatilor si stapanilor lumii care aduc ei jertfe desarte de filantropie si alea alea dupa ce silnicesc si exploateaza ca imperialistii pe tot saracul, dreptul, vaduva si orfanul, iar cand zic sacri-fiicii, ma refer ca Domnul nu vrea jertfe, ucidere de pacatosi ci un popor de fii si fiice sacre, sfinte, cumintzi care se leapada de lume, de idolii ei si de egoismul iubirii de sine insusi, se leapada cu adevarat si lupta contra la iubirea micnicunii maririi si inaltzarii iubirii de sine insusi, lupta si invinge minciuna naivitatatii care tzepuieste cu mita si viermuiele pe om ca sa se revolte si sa cârâmerite multe si laude babane pentru ca sa-si stranga averi k lumea, bani murdari si lucruri luxoase, pofte, desfranari, vacantze, ospetze, betzii, uitand de Dragostea de Dumnezeu dar folosind sfintzenia la desfranare ca smintzisorii inchipuitizi ce se cred mari beroi si razbunatori ai gLumii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 11.07.2022 at 11:02:31.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2022, 12:06:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul

Cum pot sa fac legământ cu Domnul Iisus?
Cum mă pot naște a doua oară?(nașterea din nou de n apa se din Duh din Biblie)
Vreau sa fiu un om nou,total schimbat în bine,pe cât pot eu in limitele bolii de care sufăr.

Vreau sa am o relație cu Dumnezeu dar nu prin biserica că pe mine nu mă lăsa sănătatea psihică sa mă duc acolo însă știu că Dumnezeu e pretutindeni și am *arme duhovnicești" și acasă,cărți,mir,icoane,candela,slujbe audio sau video,cântări creștine neoprotestante că tare mă mai linistesc și acestea mult și îmi dau bucurie și alinare.
Momentan nu prea pot merge in locuri aglomerate și biserica iar psihiatrul și-a dat seama de asta insa vreau mult sa mă apropii de Dumnezeu cu toată ființa mea ,sa ii fie copil și rob lui Iisus Hristos căruia îi apreciez viața și învățăturile mult dar consider că deoarece Dumnezeu e pretutindeni și peste tot îl pot găsi și fără biserică ca loc si instituție deocamdata


Tigeratlantic, dupa titlul postului miroase ca ai prizat ceva protestantism sau neoprotestantism.

Continutul postului tau a reliefat ceea ce titlul a anuntat. Adica esti pe calea cea rea, ai inceput sa te apuci de sectarism si prizat chestii protestante.


Dragule, tu esti instabil psihic. Azi esti in fundul depresiei si deznadejdii acum prizezi protestantism.


Vezi tu, asta cu protestantii nu o sa iti aduca nici rezolvare nici nimic, ci doar o sa te tulbure si mai mult, si o sa te bage si mai rau in belele.


Pe scurt, o sa ti se agraveze starea. Vezi ca protestantii ajung rapid la boala ta, la ei este cumva o boala naturala, venita din mistica lor bolnava.


Dragule, stai linistit in Biserica si fa ce poti da rnu te departa de Biserica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.07.2022, 12:08:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Biserica Noua este crestinismul si crestinul care ia aminte de la Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Trambitze Apocaliptice caci ”Noi le vom face pe toate”.
Moroncele, inafara ca tu sufli in curul dracilor de iti ies ochii din cap, si crezi ca sufla cineva pe acolo, totul e fals din ce spui.

Suflatul in trompetele apocaliptice ale gloatei de nebuni de la NIP nu are legatura cu Dumnezeu ci cu dracul.

Iar propaganda sectara pe care o faci - te-ai trezit si tu oportunist, cand a intrebat Tigeratlantic, hop si tu cu oferta religioasa.

Nu dati la NIP si credite gratuite? Asa ca bonus... sau care e bonusul de inrolare?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2022, 12:10:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Ce este "biserica noua"? Nu am auzit inca de asa ceva. O noua confesiune sau e un mod de a te exprima doar?

E ambigua adaptarea ta "Mila voieste Dumnezeu si nu jertfe ci sacrificii"
Jertfe=sacrificii. Deci cand zici ca vrea sacrificii e ca si cum desfiintezi ce zice Dumnezeu ca vrea... Asa sta scris: "Că milă voiesc, iar nu jertfă, și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot.
"
Contextul este clar, stim la ce fel de jertfe se face referire concret acolo. Iar la cum adaptezi tu subinteleg ca vezi mila ca o forma de sacrificare de dragul altuia. Dar mila in sine este un sentiment si nu are legatura cu actul volitional de a te jertfi. Poti insa, din mila sa iti sacrifici bunastarea ta pentru cei care nu o au.

Este bine sa spui lamurit asta, altfel lasam loc la interpretari care pot deturna sau deforma mesajul si intelesul initial. Parerea mea...
Florin T, vezi ca Moroncel, este un sectar din secta NIP, care se propovaduieste pe unde poate a fi ORTODOX, dar NOU.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare