Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2007, 14:00:22
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Dragii mei, eu am o nelamurire pe care am neglijat-o mereu.M-am mai interesat despre ea cu ceva ani in urma, dar nu m-a luminat nimei.Nu inteleg semnificaia citatului"fa bine Doamne, intru bunavoirea Ta Sionului si sa se zideasca zidurile Irusalimului.Atunci vei binevoi jertfa dreptatii, prinosul si arderile de tot;atunci vor pune pe altarul Tau vitei."Ce ssa itesc ca sa inteleg la ce se refera aceste fraze?Multumiri anticipate!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2007, 07:17:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

de unde este citatul?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2007, 09:29:14
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
de unde este citatul?
Este PSALMUL 50, AL LUI DAVID ,dar cu parere de rau nici eu nu am inteles sfarsitul acestui psalm.Doina
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2007, 10:40:38
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Draga Daniela, cred ca ar trebui sa citesti"Talcuiri la Psalmi" de Sf.Vasile cel Mare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2007, 13:55:59
alexandru_ alexandru_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2006
Mesaje: 6
Implicit

Fa bine, Doamne, intru bunavoirea Ta, Sionului
Cu aceste cuvinte se roaga David pentru zidirea cea de-a doua si innoirea Ierusalimului- care urma a se face in urma dupa slobozirea iudeilor din Babilon. Sa-i faca bine intru bunavointa Sa, adica cu impreuna-lucrarea Sa.

si sa se zideasca zidurile Ierusalimului.
Se roaga sa se zideasca zidurile Ierusalimului, care au fost risipite de babilonieni.

Atunci vei binevoi jertfa dreptatii, prinosul si arderile de tot
" Atunci, zice, vei primi jertfa dreapta, Doamne". Fiindca in alt loc afara de Ierusalim nu era drept ca iudeii (nu le era ingaduit iudeilor) sa aduca jertfa, ca asa poruncea legea. Iar prinos numeste partile cele ce se luau din fiecare dobitoc ce se aducea jertfa. Iar arderi de tot zice de acele jertfe ce se ardeau intregi (in intregime) pe jertfelnic, se jertfea tot trupul vitei. Prin jertfa a dreptatii, Sfantul Ambrozie intelege jertfa cea mare a Mantuitorului, pe care preotii darului o aduc pe sfintele Mese, dupa predanisirea Insusi Domnului la cina zicand : Faceti aceasta intru pomenirea Mea.

atunci vor pune pe altarul Tau vitei
Aici iarasi aceeasi zice David, de multa bucurie a sufletului sau, cum ca, atunci cand se vor slobozi iudeii din Babilon, vor aduce vitei intregi la jertfelnicul cel din Ierusalim.
Aceasta este cu adevarat talcuirea psalmului acestuia dupa istorie si dupa slova, iar dupa mai-inalta intelegere, prooroceste David in psalmul acesta despre Biserica Crestinilor si de jertfa Evangheliei, dupa talcuirea dumnezeiescului Chiril si a lui Eusebie. Si bunavointa numeste inomenirea Mantuitorului, ca pe un bun sfat si mai intai vointa lui Dumnezeu. Iar Sion numeste petrecerea crestinilor. Chiril si Eusebie inteleg insa prin Sion Biserica, iar Sion era Ierusalimul.
Iar ziduri ale lui numeste pe episcopi si pe invatatori ( dupa aceeasi Chiril si Eusebie, Zid mare si nebiruit al Bisericii si cuprinzator al celorlate este Insusi Hristos, iar ziduri ale ei, altele, adica ingerestile si intelegatoarele puteri care pazesc Biserica). Si, continua, in vremea petrecerii crestinilor " Va primi Dumnezeu de la Biserica, jertfa de dreptate, adica de fapta buna, si ca un prinos va primi oarecare arderi de munciri (mucenicii) pe care pentru Hristos le-au luat marturisitorii, iar ca arderi de tot va primi pe mucenici care, desavarsit muncindu-se si jertfindu-se, au murit".
Ori ca prinos va rpimi Dumnezeu de la Biserica fapta buna cea din parte ( adica cea particulara), adica ori ce este in nunta ori intr-alta ceata lumeasca. Iar arderi de tot fapta cea buna desavarsita, aduca fecioria si singuratica (monahiceasca) petrecere.
Iar prin vitei se inteleg credinciosii crestini, ca lucreaza fapta buna si sunt ingrasati cu darurile Sfantului Duh si ca bat cu cornul patimile si pe diavol si, pe scurt, toti cati sunt desavarsiti in fapta, in cuvant si in vedere, aceia sunt vitei, si se aduc la ceresul jertfelnic al lui Dumnezeu intru buna mireasma. "

Talcuirea am preluat-o din cartea " Psaltirea in talcuirile Sfintilor Parinti", vol 1, scrisa de Cuvioasul Eftimie Zigabenul si de Sfantul Nicodim Aghioritul. Cuprinde talcuiri ale Psaltirii de la Sf Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare, Chiril al Alexandriei, Maxim Marturisitorul, Grigorie Palama si altii.
Apare la Editura Egumenita cu binecuvantarea Prea Sfintitului Galaction, Episcopul Alexandriei si Teleormanului.
Sper sa va fie de folos, Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.02.2007, 23:04:23
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Doamne ajuta!Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2007, 21:15:41
catalin_sem catalin_sem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VoicaDaniela
Dragii mei, eu am o nelamurire pe care am neglijat-o mereu.M-am mai interesat despre ea cu ceva ani in urma, dar nu m-a luminat nimei.Nu inteleg semnificaia citatului"fa bine Doamne, intru bunavoirea Ta Sionului si sa se zideasca zidurile Irusalimului.Atunci vei binevoi jertfa dreptatii, prinosul si arderile de tot;atunci vor pune pe altarul Tau vitei."Ce ssa itesc ca sa inteleg la ce se refera aceste fraze?Multumiri anticipate!
Daniela mai intai trebuie sa stii ca in Sf.Scriptura sunt foarte multe citate cum sa le numesc....simbolice am vazut ca un membru a insirat fapte istorice..dar acest citat poate fi simbolic de exemplu poate semnifica sfarsitul lumii zidirea ierusalimului poate semnifica ierusalimul ceresc in care va locui totii dreptii ...atunci vor pune pe altarul tau vitei pote semnifica ca atunci va fi fericirea vesnica cand totii foe fi ca ingerii slujitori lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.07.2007, 18:35:53
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

trebuie studiu,daca stai bine cu limba si literatura romana sigur vei untelege cate ceva;desi ma indoiesc ca oamenii ca noi,simpli inteleg mare lucru.Sunt atatea figuri de stil acolo...multa ravna va doresc!Eu personal sunt o incepatoare si cam greu sa-mi depasesc conditia de simpla muritoare...prefer sa citesc ceva mai usor(literatura religioasa).Sf.Scriptura e mult prea grea pt.mine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.07.2007, 18:37:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cat despre decodificari sa-i lasam pe cei mai invatati sa faca acest lucru nu este potrivit sa ne dam cu presupusul cand sunt lucruri atat de tainice la mijloc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pai, e frumos asa? horatiu.miron Generalitati 23 15.05.2023 20:12:12
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
N-ar fi frumos... culianul Sfinti Parinti (Patrologie) 3 26.10.2011 19:20:00
Un film frumos ViermeSiNuOm Generalitati 0 07.08.2010 22:27:28