Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 03.09.2010, 10:30:28
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Daca unul din cei doi nu vrea sa posteasca, nu poate posti nici celalalt. Poate posti o zi de dragul celuilalt, daca vrea si considera ca poate, dar corect este sa posteasca pentru Dumnezeu si atunci cand va intelege valoarea postului o va face cu draga inima... sa ne rugam pentru asta. Pana atunci nu exista nici un beneficiu din a posti doar sa scapi de cicaleala nevestii.

Daca unul din cei doi nu doreste copii niciodata, taina cununiei nu se poate savarsi de catre preot. Orice casatorie trebuie sa fie deschisa vietii, mai ales ca ne rugam pentru "nastere de prunci buni".
Perfect de acord cu tine...Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #182  
Vechi 03.09.2010, 10:36:27
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Unde anume ai citit tu ca unirea trupeasca dintre soti ar fi ispita de la diavol??
Imi pare rau, dar sunt nevoita sa iti intorc sfatul de a studia mai bine inainte de a sminiti cititorii..

"Cinstita fie nunta intru toate si patul nespurcat" nu inseamna nicidecum sa traiasca oamenii castaoriti ca fratii. Inseamna sa nu comita cei doi adulter.
Mai documenteaza-te. Ia-o si tu ca pe un sfat si nu ca pe o ofensa.
Draga,orice "unire trupeasca" cu exceptia celei care conduce la procreere,la nastere de prunci buni este considerata de Sf.Biserica desfrau si pacat...Nu mai incerca sa ne imbuibezi aici cu interpretari,erezii si tot felul de sminteli...mergeti la duhovnicul vostru(tu si cu sotul tau) si inceteaza cu parerile...aici ne straduim sa traim in adevar,nu in erezii...
Reply With Quote
  #183  
Vechi 03.09.2010, 10:39:27
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

PS:Degeaba citim si rasfoim daca nu ne intra nimic in cap si nu punem la indeplinire randuiala cea desavarsita...AMIN
Reply With Quote
  #184  
Vechi 03.09.2010, 11:17:21
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Casatoria este o taina, in sensul de sfanta taina, dar si in sensul de mister, ca orice este omenesc (omul fiind dupa chipul lui Dumnzeu). In Biserica ortodoxa, anumite lucruri nu sunt cercetate de catre preot. El nu ii intreaba pe cei doi despre dorinta de a avea copii si despre promisiunile pe care si le-au facut.
Pentru ca un preot ortodox sa cunune doi oameni, ei trebuie sa nu fie rude, sa nu fie deja casatoriti, sa fie ortodocsi, si alte cateva conditii de baza. Nici macar nu ii intreaba daca sunt sau nu practicanti. Adesea daca unul este, celalalt nu.
Sigur, ar fi bine ca si preotii ortodocsi, ca si cei catolici, sa ii pregateasca pe tineri pentru casatorie si sa le spuna ca ar trebui sa fie deschisi vietii. Insa nu cred ca ar avea dreptul sa refuze sa ii casatoreasca daca unul din ei spune ca nu vrea sa aiba copii. Mai ales daca ar avea si un motiv serios (boala genetica in familie de ex.) Pana la urma, asta tine de responsabilitatea celor doi; chiar daca ajung la pacate grave, nu din cauza cununiei ajung, ci din cauza unei rele intelegeri a cununiei.

Sigur ca a ajunge la avort este alta poveste. Avortul este distrugerea unei vieti.
Mie mi se pare ca ceva nu e in ordine cu tine.Nu te supara,dar nu ori nu esti ortodox,ori nu vrei sa fii ortodox.Pai normal ca daca cel ce merge la spovedanie nu spune tot ce il framanta preotului,nu cauta cai de indreptare concrete si ancorate in Sfinta Biserica,nu marturiseste cu durere in inima pacatul si nu cauta el insusi adevarul,pai cum vrei sa il intrebe daca e sau nu practicant?Cum vrei sa fie cercetat de preot?Crezi ca practica e asa,rasarita ca foaie-verde trei scaieti?Trebuie sa existe o marturisire sincera si cu inima franta de durere pentru savarsirea pacatului respectiv pentru o buna sporire in credinta.. Dupa cum vad,daca amintesti si de catolici pe-aici,inseamna ca esti cu ecumenistii si ar trebui sa iti cauti alt forum...
Reply With Quote
  #185  
Vechi 03.09.2010, 11:19:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Fani, cazurile in care nu vor copii datorita unor defecte genetice cunoscute inca dinainte sunt infime pe langa numarul mare de cazuri in care nu vor copii ca "nu vrea muschii lor".
In cazul in care nu vor copii pentru ca exista siguranta/posibilitatea transmiterii unor defecte genetice grave, tot trebuie sa tina seama de faptul ca este absolut imposibil sa desparti cu desavarsire actul sexual de procreatie. Deci isi asuma dintru inceput un risc. Oricum astfel de cazuri se discuta foarte serios cu duhovnicul, practic o casatorie alba si niste copii infiati ar fi ideaul... greu de purtat.
Ai dreptate, sunt putine aceste cazuri.
Nu cred ca solutia ar fi casatoria alba ci o casatorie normala cu un miljloc de contraceptie cat mai sigur (si bineinteles, asa este, cu asumarea riscului de a avea totusi un copil handicapat, deoarece singurul mijloc de contraceptie absolut sigur este, conform bancului 'un NU horatit')

Ceea ce vreau eu de fapt sa zic si nu reusesc este ca Biserica nu lucreaza cu omul deja desavarsit, ci cu omul care este slab, pacatos, fricos, etc. Pe asta il ia si incearca sa-l duca la mantuire. De acceea preotii si episcopii ortodocsi, din cate stiu eu, foarte rar refuza sa cunune pe cineva. De ce? Pentru ca daca nu i-ar cununa, probabil ar trai necasatoriti, si asta ar fi mai rau decat sa se casatoreasca cu intentii partial pacatoase, partial egoiste, cum se intapla intotdeauna, de fapt. Si atunci cand vrei copii.
pe mie casatoria m-a invatat cat de egoista si egocentrista sunt de fapt, m-a ajutat sa imi vad aceste slabiciuni si sa incerc sa le indrept, incetul cu incetul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 03.09.2010, 11:22:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un mirean Vezi mesajul
Draga,orice "unire trupeasca" cu exceptia celei care conduce la procreere,la nastere de prunci buni este considerata de Sf.Biserica desfrau si pacat...Nu mai incerca sa ne imbuibezi aici cu interpretari,erezii si tot felul de sminteli...mergeti la duhovnicul vostru(tu si cu sotul tau) si inceteaza cu parerile...aici ne straduim sa traim in adevar,nu in erezii...
Daca poti sa-mi citezi si alta sursa decat Arsenie Boca...

Adica, daca un cuplu traieste normal, fara nici un fel de ferire, si totusi nu are copii, sau are copii odata la 5 ani, singura unire dintre ei care nu a fost desfrau este aia din care au iesit copii? Ca asta reiese din ce scrii mataluta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #187  
Vechi 03.09.2010, 11:27:10
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Daca poti sa-mi citezi si alta sursa decat Arsenie Boca...

Adica, daca un cuplu traieste normal, fara nici un fel de ferire, si totusi nu are copii, sau are copii odata la 5 ani, singura unire dintre ei care nu a fost desfrau este aia din care au iesit copii? Ca asta reiese din ce scrii mataluta.
Du-te la duhovnic ca sa te aduca la cunostinta adevarului si nu mai sminti pe-aici lumea...AMIN ALELUIA
Reply With Quote
  #188  
Vechi 03.09.2010, 11:29:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Un singur lucru mai doresc sa precizez: nu am avut dorinta sa te jignesc, nici acum si nici in alte dati si nu urmaresc asta nici in mod primar si nici secundar dau de orice alt rang . Singurul lucru care cred ca ma stapineste sau ma intereseaza sau ma caracterizeaza este realismul categoric , adica adevarul si dreptatea, grefat insa pe un spirit patimas . Cel putin asa cred eu despre mine si aceasta intentie o am . Limbajul imi este in consecinta : cind agresiv si incriminator, inchizitorial si fara posibilitate de eschiva pt. interlocutor atunci cind sunt atacate principiile si judecatile la care am aderat, cind ondulant si tolerant atunci cind ori simpt ca nu pot comunica eficient cu interlocutorul sau cind greselile sunt mici si nu au rezolvarea pe forum . Si poate ca mai sunt si intr-un alt fel dar pe care din cauza subiectivismului nu reusesc sa il vad. Dar cred ca esential este modul de educatie si instructie in care am fost format . Si ca sa exagerez, dar tot fara dorinta de a te jigni, spun ca nu am atitudine si educatie de papa-lapte , lasind sa se scurga lumea pe linga mine , eu fiind ocupat in timpul acesta cu nimicuri si iluzii dar pe care sa le traiesc intens !
Pt. orice alte banuieli te rog sa ma ierti !
Stiu de acum cum scrii, si nu m-am suparat.
Eu cred ca iti lipseste blandetea, care este foarte importanta cand vrei sa il ajuti pe altul sa vada ca se inseala.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 03.09.2010, 11:30:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un mirean Vezi mesajul
Du-te la duhovnic ca sa te aduca la cunostinta adevarului si nu mai sminti pe-aici lumea...AMIN ALELUIA
Amin! Sa stii ca ma duc la duhovnic.
Fiecare aici isi spune parerea si nimeni nu este obligat sa citeasca. Oricine poate sminti pe oricine cu vorbe chiar citate din Evanghelie.
Te rog sa pastrezi un ton mai obiectiv.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #190  
Vechi 03.09.2010, 11:40:56
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

[quote=Fani71;284971]Amin! Sa stii ca ma duc la duhovnic.
Fiecare aici isi spune parerea si nimeni nu este obligat sa citeasca. Oricine poate sminti pe oricine cu vorbe chiar citate din Evanghelie.
Te rog sa pastrezi un ton mai obiectiv.[/QUO

Dupa cum postam aici pe topic,asa e si trairea noastra...Ma simt obligat fata de Creatorul meu sa iti atrag atentia cand gresesti si sa te intorc la credinta,tocmai pentru ca insusi Mantuitorul nostru a spus ca cei care pot propovadui Evanghelia(dar in mod adevarat,nu filosofic si interpretativ...)pot fi numai Sfintii Apostoli,Parintii Bisericii si dintre crestinii induhovniciti...AMIN AMIN AMIN
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 14:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 11:50:13
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 22:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 09:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 14:53:39