Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 08.05.2009, 11:06:23
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Fani am citit toata discutia...eu in postarea mea nu am acuzat pe nimeni...ci pur si simplu mi-am spus parerea..legat de cazurile exceptionale cum ar fi o sarcina extrauterina sau diferite boli...nu ma bag..acolo trebuie o discutie cu duhovnicul dar mai ales cu Dumnezeu, prin rugaciune...ptr ca noi uitam ca la Dumnezeu toate sunt cu putinta, macar de-am avea credinta cat un graunte de mustar..repet, nu le judec pe cele care folosesc...
http://slujireapreotesei.blogspot.co...ricita-in.html o minune legata de o sarcina extrauterina...
problema este ca multi oameni cand au o problema de sanatate alearga mai intai la dr din spital si nu la Dumnezeu...
Reply With Quote
  #252  
Vechi 08.05.2009, 20:46:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Un exemplu izolat,o singura minune,sau poate ca doar o mana nu sunt relevante pentru responsabilitatea atat de mare de-a alege sa tii sau nu o sarcina extrauterina.Aici mai depinde si de organismul persoanei in cauza,apoi de credinta,este foarte complicat si denota o tendinta spre suicid,efectiv,hotararea pastrarii unei sarcini atat de riscante.Si-atunci unde o clasam,la sinucidere sau la "credinta"exagerata in a-ti asuma un asemenea risc.???
Cunosc si eu un caz in care o mamica foarte tanara a ales sa pastreze o sarcina,normala,de altfel,insa care presupunea riscuri majore pentru mama,riscuri expuse de catre medic.Aceasta mamica si-a asumat aceste riscuri,chiar daca mai avea un copil mic de crescut si...a decedat cand se afla in aproape a 7 a luna de sarcina,murind si mama si pruncul nenascut,iar cel mic ramanand orfan de mamica.
Stau si ma intreb,cati dintre oamenii normali si-ar asuma riscul unei sarcini extrauterine?Foarte putini si aceia doar daca sarcina se dezvolta in abdomen,riscul fiind un pic mai mic decat daca se dezvolta in trompa uterina.Dar si in acest caz,riscul ti-l poti asuma doar cu o investigare amanuntita,cu tratamente permanente si o monitorizare indeaproape din partea medicilor.Cazuri,deja existente,dar foarte putine.
Nu cred ca exista preot ortodox care sa detina o atata inconstienta incat sa sfatuiasca o crestina sa pastreze o sarcina extrauterin...asa ceva nu exista,fiindca numai crestinii sunt asa mai habotnici si mai cu capul in nori si cred ca tot ce zboara...se mantuie,dar nu este chiar asa,preotii,respectivi duhovnicii sunt mai intelepti si mai rationali,nu ar da asemenea sfaturi,nu au cum sa si le asume,nici chiar pe considerente religioase.
Si acum,cele care ati adus in discutie despre minunile cu sarcinile extrauterine si posibilitatea ca acestea sa fie viabile datorita credintei...cate dintre voi v-ati asuma o astfel de sarcina??? Eu nu mi-as asuma asa ceva...nici macar nu mai este vorba de credinta,ci de o proprie ideologie,mai mult sau mai putin rationala.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #253  
Vechi 08.05.2009, 23:16:13
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
pai tocmai , sf apostol pavel a zis : se pot impreuna in zilele din afara posturile din cauza neinfranarii lor , ca sa nu cada in pacate de preacurvie cu altii ... insa numeste asta neinfranare , adica a zis ca impreunarea din afara zilelor oprite este tot neinfranare , adica un pacat mai mic , pentru care sfintii parinti au decis sa faca pogoramant , ca sa nu ajunga la pacate mai mari ...

insa a te impreuna in post nu este necuratie doar fizica ; caci o necuratie fizica ar fi de exemplu sa imi manjesc mana de noroi sau rahat ( scuzati expresia ) , atunci as fi murdar trupeste dar nu sufleteste ... insa daca as fi doar murdar pe trup de baliga sau altceva , atunci nu putem zice ca nu am voie sa ma impartasesc ... pot sa ma impartasesc ... insa necuratia impreunarii din posturi nu este doar fizica , ci si sufleteasca , si tocmai asa se explica ca ai 7 zile de oprire de la impartasire ; nu ai cum sa fii oprit de la cele sfinte 7 zile daca necuratia ta ar doar trupeacsa , asta ar fi absurd ; deci avem de a face cu o necuratie si sufleteasca cand se impreuneaza in post si sarbatori ; de aceea sunt opriti ... 7 zile de orprire este canonul care se da si daca un barbat s-a uitat la un film erotic si a avut scurgere treaz ; tot 7 zile primeste ; deci 7 zile oprire nu este numai penttru o murdarire trupeasca ci si sufleteasca... cum poti sa zici ca impreunandu-te in post , nu este si un pacat sufletesc ? pai nu cu sufletul ai cazut prima data , inainte de a cadea cu trupul si fapta ? ba da ... deci e in primul rand o necuratie sufleteasca ... daca apostolul a numit neinfranare pana si impreunarea din afara posturilor ( si el zicea ca ar fi vrut ca toti sa se poata infrana ca si el , chiar si casatoritii ; nu a zis el asta ??? ba da ; scrie in biblie ca el a zis ca vrea ca toti sa fie ca el , si a numit mai apoi neinfranare impreunarea din afara zilelor oprite ) , cum sa nu fie pacat impreunarea din post ? asa ceva nu scire nicaieri , nici in pidalion nici nicaieri ...
Vezi ca intelegi comlet gresit ce a zis Apostolul Pavel, referitor la impreunare. Dupa tine toti ar trebui sa se faca calugari si maicute. Nu s-ar mai naste oameni.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #254  
Vechi 09.05.2009, 19:21:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Informare - carte si concurs

O carte despre viata sexuala, informarea si responsabilizarea tineretului - poate fi descarcata de pe net.
http://www.scoalabrancoveneasca.ro/concurs.htm

Nu am citit-o inca, din cate observ este realizata in scop didactic.

scuze ca postez pe mai multe topicuri, dar nu am gasit topicul care trateaza doar viata sexuala crestina.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 10.05.2009, 22:36:43
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Si-atunci unde o clasam,la sinucidere sau la "credinta"exagerata in a-ti asuma un asemenea risc.???"

s-ar incadra la mucenicie o mama care ar prefera sa moara decat sa ucida ...



"Nu cred ca exista preot ortodox care sa detina o atata inconstienta incat sa sfatuiasca o crestina sa pastreze o sarcina extrauterin...asa ceva nu exista,fiindca numai crestinii sunt asa mai habotnici si mai cu capul in nori si cred ca tot ce zboara...se mantuie,dar nu este chiar asa,preotii,respectivi duhovnicii sunt mai intelepti si mai rationali,nu ar da asemenea sfaturi,nu au cum sa si le asume,nici chiar pe considerente religioase."

preotii aia sunt niste ucigasi , iar ucigasul nu merge in imparatia cerurilor ci in fundu iadului si nu este un crestin ... adica esti crestin cat nu ti se cere sa marturisesti credinta , inca cand vin greutatile o dai cotita , te lepezi de Hristos ; asta nu e credinta ci apostazie ...
Reply With Quote
  #256  
Vechi 10.05.2009, 22:39:33
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Vezi ca intelegi comlet gresit ce a zis Apostolul Pavel, referitor la impreunare. Dupa tine toti ar trebui sa se faca calugari si maicute. Nu s-ar mai naste oameni. "

eu nu am zis sa nu se mai faca copii , ci am zis ca in posturile mari casatoritii ar trebui sa traiasca fara nici un gand trupesc ...

pentru ory : indumnezeirea este definita la sfintii parinti asemanarea cu Dumnezeu si biruinta asupra pacatului ; nu esti sfant daca mai pacatuiesti inca ... iar ortodoxia a avut milioane de sfinti ...

sa nu judecam ortodoxia si sfintenia dupa cerintele sau baremurile UE ... sa fim seriosi ...
Reply With Quote
  #257  
Vechi 11.05.2009, 09:51:44
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parintele Dionisie a spus ca si mirenii pot dobandi sfintenia si puterea de a nu mai pacatui :

"
- Ce sfat ne dați noua, mirenilor, privind rugăciunea inimii? Ce să facem noi ca să ne rugăm?
- Părintele Dionisie: Cercați, cercați, că-i lucru bun. Nu este lucru mai bun ca acesta. Dar vă trebuie pregătire ca să puteți câștiga rugăciunea inimii. Nu-i cu neputință dar trebuie răbdare multă. Dumnezeu ajută:[COLOR=#000080] „împărăția lui Dumnezeu se silește și silitorii o dobândesc pe ea”.[/COLOR] [COLOR=#ff0000]Prima dată să scoatem din inima și din cugetul nostru ideea că suntem cineva, egoismul. Și după ce-l scoatem din noi, să ne socotim înaintea lui Dumnezeu cel mai păcătos om de pe pământ. Atunci să știi că o să ai mari ajutoare și mari progrese.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Până când vei avea egoism în sufletul și în inima matale te osârduiești zadarnic.[/COLOR] Dar cearcă, că oricât de puțin te-ai osârdui, ai folos. [COLOR=blue]Dacă vei ajunge să ai rugăciunea minții tot timpul, harul acesta mare dumnezeiesc, până și când dormi, e bine,[/COLOR] iar dacă s-a întâmplat că n-ai putut reuși, păgubaș nu ești. Ai plată de la Dumnezeu. Că vezi, ne spun Sfinții Părinți, o sfântă cruce dacă ai făcut-o cu frica lui Dumnezeu și cu smerita cugetare, e scrisă în ceruri. "

daca dorinta de a ne mantui va intra in inima noastra vrajmasul nu va mai avea cum sa ne mai biruie cu ganduri pacatoase ...
Reply With Quote
  #258  
Vechi 19.08.2010, 17:51:41
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit raspuns

E greu raspunsul..dar pe atat de greu,pe atat de crud...si pe cat de crud,pa atat de frumos...trebuie traire duhovniceasca,trebuie sa ne sfintim sufletele ca sa nu traim in desfrau...asta e singura cale de mantuire...Sfintii Parinti spun in Filocalie si in Pateric faptul ca mai grea este crucea casatoriei decat a calugariei..."Puneti frana trupului pentru ca punand frana trupului,va despatimiti si veti vedea calea desavarsirii...".Frumos,nu?Tocmai pentru faptul ca ispitele sunt mult mai mari in lume si implicit in casatorie...este greu,dar frumos...ce sa iti spun?Ia legatura cu duhovnicul,iar daca nu aveti unul faceti-va...e important....el va poate da sfaturile cele mai bune!Mantuire
Reply With Quote
  #259  
Vechi 20.08.2010, 13:09:34
mirela_monica mirela_monica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 11
Implicit

In zilele nostre cred ca facem multe pacate fara sa vrem nimeni nu e curat si cred ca e mai pacat sa faci un avort sau sa faci 10 copii la care sa nu le poti oferi nimic .Anticonceptionale nu iau nici eu dar am grija sa nu raman insarcinata fiecare face cum crede dar e pacat sa faci o gradinita de copii sa nu pacatuiesti cu pastile sau alte metode sa nu faci avorturi si sa plangi ca nu ai cu ce sa ii cresti sa planga de foame.Si de partea cealalta cred ca sotul tau nu va fi prea incantat sa auda ca o sa poata sa se atinga de tine doar in mom cand vrea un copil si dupa gata si de aici se ajunge la alte pacate ... asa ca cu voia lui Dumnezeu fa si tu in asa fel incat sa impaci si capra si varza ...sa comiti pacatul cel mai mic dintre toate
Reply With Quote
  #260  
Vechi 04.09.2010, 22:01:19
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de mirela_monica Vezi mesajul
In zilele nostre cred ca facem multe pacate fara sa vrem nimeni nu e curat si cred ca e mai pacat sa faci un avort sau sa faci 10 copii la care sa nu le poti oferi nimic .Anticonceptionale nu iau nici eu dar am grija sa nu raman insarcinata fiecare face cum crede dar e pacat sa faci o gradinita de copii sa nu pacatuiesti cu pastile sau alte metode sa nu faci avorturi si sa plangi ca nu ai cu ce sa ii cresti sa planga de foame.Si de partea cealalta cred ca sotul tau nu va fi prea incantat sa auda ca o sa poata sa se atinga de tine doar in mom cand vrea un copil si dupa gata si de aici se ajunge la alte pacate ... asa ca cu voia lui Dumnezeu fa si tu in asa fel incat sa impaci si capra si varza ...sa comiti pacatul cel mai mic dintre toate
Nu exista pacat "cel mai mic" sau "mai mic" sau "mai mare" sau "mijlociu".Exista pacat si doar atat.Asta e adevarul de credinta iar relatiile trupesti fac parte din acest adevar."Capra si varza" in opinia ta sunt termeni ancorati in sfera lumeasca,de asa-zis"compromis sexual" intre parteneri si nicidecum ancorat in sfera Bisericii.Ba da,poti sa ii spui sotului sau partenerului ca "azi e zi de post,mergem la Sf.Maslu sau la Sf.Liturghie,apoi postim toata ziua"...sau poti sa ii spui cand vrea desfrau ca "hai mai bine sa mergem sa vorbim cu duhovnicul,sa ne spovedim mai intai,poate ne si impartaseste,sa vedem ce zice el si apoi vedem...".Daca te iubeste cu adevarat va intelega cu siguranta...si apoi mai e ceva...rugaciunea sotiei pentru sotul ei...rugati-va unul pentru altul si o sa vedeti ca va fereste Domnul de fel de fel de ispite si curse de la Diavol,va va darui spor duhovnicesc si atunci cand veti vrea sa va aruncati in pat,atunci va va stapani o frica de El...Sa incercam sa eliminam lumescul din viata noastra si sa urmam caile desavarsirii...AMIN
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doi tineri crestini casatoriti dorm in strada... laurastifter Umanitare 16 27.11.2014 09:26:02
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19