Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.07.2010, 19:20:25
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de shalom Vezi mesajul
as vrea sa aflu parerile voastre cu referire la casatoriile mixte,ma refer aici la casatoria intre un islamist(musulman)si o credincioasa de religie ortodoxa dar este valabil si invers,cununia civila si religioasa intre o musulmanca si un crestin ortodox.
Shalom!
numai daca cel sau cea de religie musulmana trece la adevarata credinta si anume la ortodoxie altfel nu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.09.2010, 22:14:15
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit parere

Citat:
În prealabil postat de Shalom Vezi mesajul
As vrea sa aflu parerile voastre cu referire la casatoriile mixte,ma refer aici la casatoria intre un islamist(musulman)si o credincioasa de religie ortodoxa dar este valabil si invers,cununia civila si religioasa intre o musulmanca si un crestin ortodox.
Shalom!
Parere?Aici nu ne dam cu pareri...Aici nu facem altceva decat sa urmam canoanele Bisericii noastre Ortodoxe,iar ca si crestin ortodox eu stiu ca in Biserica mea nu se accepta cununiile mixte...deci ALELUIA
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.09.2010, 13:48:09
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de khaddam_madalina Vezi mesajul
Am o relatie de 3 ani cu o "jumatate de musulman", asta inseamna ca iubitul meu este "produsul" unei casatorii mixte, intre un musulman si o crestina. La inceput, cand discutam subiectul asta, nu i se parea infiorator sa se boteze, ba chiar considera si el ca asa ar fi corect din moment ce in toata viata lui a fost de vreo 5 ori la moschee, si a trait foarte putin in Siria.La un moment dat, cand m-am saturat eu de atatea amanari si atatea diversiuni ca sa nu mai discutam subiectul, i-am zis "acum ori niciodata, o faci, sau nu?" si raspunsul a venit scurt si taios "nu pot, mi-e frica".Nu e de neinteles.Normal ca ii e frica. Si mie mi-e frica.De fapt numai gandul la convertire ma paralizeaza de groaza, am impresia ca s-ar ingramadi peste mine toate blestemele Pamnatului.El nu se botaza, eu nu ma convertesc.Copiii am cazut de acord ca ii botezam crestini, si asta doar apeland la santajul sentimental, urland la el din toate puterile mele "Gandeste-te ca ar trece baiatul tau, la 25 de ani, prin ce treci tu acum!!!...ai putea sa suporti vina, cand te-ar intreba, de ce nu l-ai botezat crestin, stiind ca o sa traim in Romania, intre crestini?" Copiii, orice ar fi, ii botezam.Pentru ca sincer, as crapa in bucati sa-mi vad baiatul plangand ,asa cum il vedeam pe el, taiat in doua intr "o iubesc pe crestina" si "mi-e frica sa ma botez".Problema copiilor care nu exista inca este rezolvata.Si este rezolvata prin orice mijloace, i-am spus ca ii botez pe ascuns daca o sa mai avem vreodata discutia asta.Noi insa n-avem nicio varianta, in afara cununiei civile.Mama lui imi tot spune ca oficierea slujbei la moschee nu implica sa-mi schimb religia, nu egaleaza convertirea, ceea ce, da, este adevarat.Nu ne cununa niciun prot in Biserica el nefiind botezat, dar un Imam sau Seh ne poate cununa fara ca eu sa ma convertesc.Intrebarea la care n-am raspuns inca, este :Cum e mai bine? Sa ma casatoresc in Moschee, in fata lui Dumnezeu (nu a Sfintei Treimi) sau sa nu ma casatoresc deloc in fata lui Dumnezeu si sa transform untr-un pacat toata casnicia mea?
Daca te intereseaza parerea unui crestin pacatos si nepocait,ia-o in seama,daca nu,fa cum binevoiesti.Daca as fi in locul tau acum,desi e foarte greu sa ma pun in pielea ta,as lua copiii si as fugi in cel mai scurt timp posibil,mai ales ca nu sunteti cu acte...Consider ca m-as lepada de o ispita foarte mare de a cadea intr-una dintre cele mai fariseistice religii din lumea vazuta si nevazuta.Islamismul a fost si este vazut de Parintii Bisericii noastre ortodoxe ca fatada a raului care aduce cu el Apocalipsa si Imparatia lui Antihrist.E rau ca ati ajuns pana aici,avand si copii...Nu stiu ce sa zic...ia legatura cu un duhovnic si sigur te va ajuta mai mult de cat mine...Amin Aleluia
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.09.2010, 13:57:33
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Nu prea se spune ce profil psihologic au copii unor casatorii mixte de genul acesta ! Sunt zombii la cap !
Sunt disputati de ambele culturi, caci este o lupta , nu un cumul de valori ! Si acesta din pricina religiei islamice..Face ca individul sa devina fara exceptie unul concurential..
Copii invata de mici sa minta si sa-si minta ambii parinti, sa fuga de valori contradictorii, sunt permanent in conflict cu majoritarii si obisnuiesc sa dea vina pe ceilalti pt fiece handicap pe care il au...
Intr-un cuvant sunt plamade slabe si sunt permanent pe picor de razboi oriunde salasluiesc..
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.12.2012, 04:12:12
Lucian26 Lucian26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Mesaje: 2
Implicit

am gasit si eu blogul si postul asta (pt ca ma intereseaza si am afecteaza direct :)) ) interesante comenturile si impartite. din punct de vedere religios musulmanii ne considera f apropiati. islamul promoveaza aceleasi valori de baza iubire, milostenie, iertare etc. diferenta cea mai mare intre aceste 2 religii este felul in care se raporteaza la Isus. ideea e ca asa cum de la Dumnezeu a venit schimbarea si s-a trecut de la iudaism la crestinism (sa updatat religia practic) ei cred ca s-a intamplat inca odata si ca Dumnezeu a mai transmis invataturi si a adus religia la o forma finala respectiv islamul. islamul nu e impus cu sabia. jihad nu inseamna terorism. este itnr-adevar numit razboi sfant dar este un razboi de aparare adica atunci cand iti este amenintata religia ai dreptul sa te aperi cu arma in mana. toate tampeniile megalomane au fost initiate doar de imperiul otoman cu ale lor dar-al-islam si dar-al-ahrab(adica restul lumii ce trebuie islamizata) pt ca au interpretat gresit invataturile sau pt a-si motiva dorinta de expansiune. atentatele teroriste nu au legatura cu jihad-ul(desii ei sustin ca ar avea) ci sunt mai degraba niste strigate de disperare pt ca puterile vestice si interesele lor le invadeaza pamantul si le distrug casele si familiile pt nobilul scop de a raspandii democratia (a se citi foame de petrol). lucrurile pe care vi le spun aici le stiu f bine pt ca am citit destul de mult si am prieteni musulmani cu care stau aproape in fiecare zi si vbim despre multe lucruri inclusiv despre religie f mult. e trist ca unii oameni aici au generalizat. nu mai faceti asta. indiferent de popor sau religie fiecare are oaia neagra; fiecare tara are oamenii ei-buni si rai. stiti cine construieste moschei la ei? statul sau oamenii bogati(ATAT!) cum e la noi? donati 2 euro pt catedrala mantuirii neamului=))))))))))))) biserica e cea mai profitabila afacere. nu ma intelegeti gresit; nu sunt impotriva bisericii. este indispensabila ca institutie pt ca acolo inveti despre Dumnezeu si prin ea religia traieste. dar nu sutn de acord cu faptul ca face afacere. prin tot ce am scris eu aici nu incerc sa vin sa suport islamul sau ceva. am scris doar niste lucruri cat se paote de adevarate pt a va face sa intelegeti. sunt nascut-crescut intr-o buna familie ortodoxa (dar mai gresesc si mai fac si eu pacate-toti suntem oameni). IonutS nu generaliza! nu toti copii nascuti in casatorii mixte vor deveni mincinosi si ce ai mai scris tu pe acolo. depinde de cum vor fi educati de parinti. prietena mea [pe care o iubesc enorm si cu care vreau sa ma casatoresc(i-am dat si un inel deja :D)-nu ma itnrebati ce voi face cu religia pt ca nu stiu inca; ma gandesc profund la asta] este musulmana si are si o sora mai mica. tatal ei este musulman iar mama romanca ortodoxa. s-a convertit la islam cand s-a casatorit dar nu e gen sa poarte val si sa tina ramadanu etc. ideea e ca fetele alea 2 sunt niste copii minunati care au crescut intr-o familie adevarata cu toate valorile si principiile morale si spirituale. au o mentalitate sanatoasa si frica de Dumnezeu. acum pt cei care vor sari la mine si ma vor ataca pt faza cu fata musulmana si casatoria si religia, o sa va povestesc un pic si o sa vedeti si interventia divina pt ca eu cred ca fara ajutorul Lui Dumnezeu nu se intampla nimic. de fapt am scris un fel de autobiografie bazata pe povestea asta:)). dar o sa va povestesc pe scurt partile esentiale :)) am cunoscut-o cand am intrat la liceu. m-am indragostit nebuneste de ea. i-am spus si m-a refuzat. am facut multe lucruri pt ea ca sa ii arat cat de mult o iubesc si ca este o iubire pura. odata am asteptat-o cu un trandafir in ploaie o jumate de ora in fata blocului ei; la balul bobocilor (cand eram eu a11ea:)) ) am scris o melodie pt ea si m-am dus si am cantat in fata a cateva sute de oameni (credeti-ma ai nevoie de cohones ca sa te duci in fata atatori oameni si sa canti o compozitie proprie in engleza despre femeia care nu te iubeste). fata mereu imi spuena ca nu ma iubeste. 2 ani in fiecare seara ma rugam la Dumnezeu sa o faca sa ma iubeasca si sa ma casatoresc cu ea sa fie prima si singura pt mine. desigur ca situatia nu s-a schimbat peste noapte cum ai abte din palme:)) a fost nevoie de o perioada in care eu sa nu mai interactionez deloc cu ea pt ca ea sa imi aprecieze adevarata valoare dar ce vreau eu sa zic e ca Dumnezeu m-a ajutat. pt k orice as fi facut eu daca ea nu ma iubea nu eram impreuna. cu sau fara sa o ignor eu si ea sa isi dea seama ce insemn pt ea. putea sa ramana indiferenta si punct. continuand, ideea mea este ca daca faptul ca eu vreau sa ma casatoresc cu ea si sa duc cu ea o viata dreapta si sa avem o familie era un lucru rau (din cauza religiei ei) Dumnezeu nu ma ajuta. imi cer scuze pt toate greselile gramaticale sau litere mancate sau inversate am postat asta la o ora foarte tarzie. va multumesc daca ati avut rabdare sa citit tot >:D<. Procedamus in pace in nomine Christi Amen!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.12.2012, 05:01:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Familia ei asteapta sa treci la Islam pentru a te casatori cu logodnica ta? Stii ca la ei un barbat se poate casatori cu o crestina sau cu o evreica, insa o femeie(musulmana) nu se poate casatori cu un nemusulman. (ma refer la contractul semnat la moschee, nu la casatoria civila de la primarie,desi tot un fel de casatorie civila e si la moschee)

Vad ca ridiculizezi sloganul "2E pentru Catedrala Neamului" si spui ca biserica e o afacere. Ce spui de cei care-si schimba relgia ca pe niste sosete, pentru ca e mai rentabil/convenabil sa fie de alta religie, privind convertirea ca pe o afacere? (nicio aluzie la persoana ta, intreb de curiozitate)

Citat:
s-a convertit la islam cand s-a casatorit dar nu e gen sa poarte val si sa tina ramadanu etc.
Te-am intrebat care-s asteptarile familiei ei, daca se asteapta sa treci si tu la Islam, asa cum a facut-o mama ei cand s-a casatorit cu tatal ei, fie si o trecere formala, insa tot a facut-o. Ce spune socru? :) In Dobrogea sunt multe familii mixte, ea-musulmanca, el-ortodox, (sau invers) insa asta se intampla in cazul musulmanilor dobrogeni (turco-tatari), s-ar putea sa ai o supriza daca tatal ei nu e roman, ci stabilit aici, ar putea fi reticent la ideea casatoriei fiicei cu un nemusulman. (pana si nevasta a fost nevoita sa treaca la Islam).Nu uita ca ei iti vor spune mereu ca Islamul e "update" la Crestinsim, cum spuneai anterior (desi nu e, e legea iudaica particularizata pt. poporul arab), doar ca sa faci pasul mai usor, insa cantareste bine ce vei face si cum vei trai cu gandul ca l-ai renegat pe Hristos.

Last edited by ioanna; 06.12.2012 at 08:53:48.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.12.2012, 12:21:09
Lucian26 Lucian26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Mesaje: 2
Implicit

pai normal ca nu sunt de acord nici cu faptul de a te converti pt profit material sau frica de moarte. cum spuneam nu am nimic impotriva bisericii am si zis e indispensabila. asteptarile familiei.... pai :)) ea nu le-a spus despre mine cred ca ii e teama sa le spuna. ideea e ca da mi-a zis ca tatal ei s-ar cam supara.(tatal ei da nu este roman e stabilit aici)- si da ma asteptam la asta. ma rog mamei ei ar putea sa-i spuna pt ca e ok si tatal ei e mai deschis la minte dar da tot nu prea ar fi de acord cu chestia asta. bine avem doar 19 ani acum dar tot trebuie sa ne gandim ce o sa facem poate o conving pe ea sa se converteasca... nu stiu complicata povestea. am incredere ca Dumnezeu ma va ajuta cumva
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.12.2012, 13:34:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nu trebuie sa o convingi tu sa se converteasca si nici ea pe tine, credinta tine de resortul intim al fiintei fiecaruia. Ar fi frumos, totusi, sa te prezinte familiei ei, nu sa-i puna in fata faptului implinit. Banuiesc ca asteapta momentul prielnic, aveti oricum numai 19 ani.

Last edited by ioanna; 06.12.2012 at 13:44:34.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 18:42:44
Conversatie intre un crestin ortodox si un cautator sincer al credintei ortodoxe orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 84 16.07.2010 15:57:35
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 14:05:10