Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.12.2010, 21:29:02
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Vorbind de Sf. Francisc -- cand eram in Koeln am fost impresionata cand am vazut un calugar, franciscan probabil, seara, mergand spre biserica pentru Vespers cu caciula pe cap, geaca peste rasa (era friiiig, noiembrie), dar sandale pe picioarele goale. Si eu care credeam ca monasticismul vest-european a devenit wussie si ca rar mai vezi calugari si calugarite purtand haine calugaresti.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.12.2010, 07:31:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Noesisaa,esti o fericita ca ai putut calatori atat si intalnit toate aceste lucruri.Pe cand iti citeam ceea ce povesteai,aveam senzatia ca vad prin ochii tai cele relatate.
Mi-ar placea sa mai aud astfel de istorisiri,sa pot sa calatoresc macar cu imaginatia,privind prin ochii povestitorilor toate acele minunatii,macar pana la momentul cand voi putea reincepe sa calatoresc si sa le cunosc prin propria experienta.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.12.2010, 13:14:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Confundați două noțiuni: validitatea și liceitatea. Validitatea Sf Taine este independentă de preotul care le săvârșește. Chiar dacă el este căzut din har prin schismă, erezie, sau alte feluri de păcate grave pe care le-ar fi făcut, Tainele sunt purtătoare de har care nu de la nevrednicul preot vine, ci de la Dumnezeu. Prin urmare, ceea ce un preot nevrednic ține în mână după momentul consacrării este Trupul și Sângele lui Cristos. De aceea, nici nu există caterisire în Biserica catolică. Un preot este "preot în veac". Pentru abateri foarte grave, el poate fi redus la starea laicală, fiind asemenea laicilor cum spune Sf Vasile cel Mare. El nu mai are puterea de a săvârși Sf Taine în sensul că Biserica îi retrage un mandat. Dacă, totuși, acel preot redus la starea laicală ar săvârși vreo liturghie, rezultatul ar fi Sf Prefacere. Pe scurt, ceea ce Biserica poate retrage unui preot este liceitatea și nu validitatea Sf Taine. Asupra validității, Biserica nu are putere de a retrage, așa după cum nu are putere de a anula o căsătorie, acestea fiind lucruri pe care Biserica Ortodoxă le uită prea adesea. Noi, catolicii, nu avem "deshirotonie" sau "desbotez", din aceleași motive pentru care nu avem divorț.
Dvs. va referiti aici la donatism, dar acesta e valabil doar pentru preotii din cadrul Bisericii si se referea la moralitatea preotului, nu la schisma sau erezie. Chiar si in cazul donatistilor, au cerut ambele parti arbitrajul Sfantului Constantin, acesta convoaca un sinod care ii considera eretici pe donatisti si imparatul le inchide bisericile. Despre cei ce s-au rupt de Biserica scrie destul de clar in acele citate din sfinti. Chiar si cei ce nu sunt eretici, ci doar schismatici, cum erau unii din cei enumerati de Sfantul Vasile, care ii socotea la fel pe ambii.
Iar ca si exemple, nu doar citate din sfinti, sunt multe exemple in Limonariu si probabil si in Pateric sau Vietile Sfintilor (pe care nu le-am citit in intregime).
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă nu ar exista Taine valide, atunci ce sens ar avea aceste teribile cuvinte ale Sf Teodor Studitul ? Cum te poți otrăvi mâncând pâine și vin ? Dar acolo este Trupul și Sângele Domnului, care arde ca otrava pe cei care se apropie cu nevrednicie, grupați în adunare ereticească. Acum înțelegeți, poate, mai bine de ce nouă, catolicilor, ne este strict interzis să ne împărtășim cu ortodocșii. Dacă am ști că ei mănâncă pâine și vin, nici o grijă nu am avea. Dar noi știm că acolo este Cristos, adus pe masă în mod ilicit.
Sf. Teodor Studitul spune ca acea Impartasanie nu e doar paine si vin, fara a fi Trupul si Sangele, ci e ca si jertfa adusa de pagani. Din ce stim martirii se duceau jertfeau pentru ca nu vroiau sa aduca jertfa zeilor, stiind ca de fapt aduca jertfa vrajmasului, neexistand acei zei. La fel, erezie se considera hula, blasfemie, de aici conceptia aceasta. Pe care o aveau toti sfintii, nu doar cei inclusi aici. Dar doar din acestia am gasit citatele pe net.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vă repetați. V-am spus în ce sens cei rupți nu mai au puterea de a hirotoni. Și anume, nu în sensul că hirotonia ar fi invalidă, adică în sensul că un om asupra căruia și-a pus mâinile un episcop schismatic sau eretic nu ar fi preot din pricina caracterului schismatico-eretic al episcopului consacrator.
Cum spun si sfintii, in momentul despartirii nu mai au harul lucrator in acea parte despartita. Duhul sufla unde vrea, nu e o posesiune, odata intrat in posesia cuiva nu il mai pierde orice ar face. Asadar acei preoti devin ca si laicii si nu mai pot face nimic din cele preotesti. Dimpotriva, se spune ca autorul schismei, ereziei este vrajmasul.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Că ortodocșii înșiși gândesc astfel, ne arată faptul că nici unul din preoții hirotoniți de episcopi greco-catolici (adică schismatici din punct de vedere ortodox) nu a fost re-hirotonit după ce a ales să se rupă de Biserica Catolică, îmbrățișând ortodoxismul. Să nu fi fost la curent PF Iustinian Marina și toți cei din Sinodul BOR de atunci (care numai de filocatolicism nu pot fi bănuiți) asupra acestui punct de vedere al Sf Vasile ?
Am mai dat citate, este o alta traditie la cei ce revin sau vin in Biserica. Deci cei care vor face apoi parte din Biserica. Exista un istoric, mai e larg este in hotararea Sinodului Georgiei, despre botezul celor veniti in Biserica. Cum spunea si Sf. Vasile, unora li se face tot Botezul, altora doar Mirungerea, iar altora doar pocainta. Din ce stiu ceva asemanator e si cu cei ce devin preoti. Iar in 1948 a fost si o situatie mai speciala, comunistii desfiintand rapid BRU.
Repet, aceasta e valabil pentru cei ce se convertesc, nu insemna ca se recunosc Tainele din afara Bisericii. Asa e la ortodocsi, la catolici stiu ca e altfel.
Iar Patriarhul Serghie (e acelasi pe care il tot blameaza stilistii?) intelegea nedumerirea daca citea ceea ce scria Sf. Vasile despre primirea eterodocsilor in Biserica.
De exemplu, cand cineva e pe moarte si nu se poate face Botezul un laic il poate boteza in numele Sfintei Treimi. Apoi un preot va completa Taina Botezului. La fel cu cel ce vine la ortodoxie, se poate considera ca un laic l-a botezat in numele Sfintei Treimi si se completeaza Botezul cu primirea harului.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.12.2010, 13:21:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ce frumos incepuse acest topic...ca apoi brusc sa se taie filmul si sa te lase cu un gust amar:bineinteles ca nici cateva postari despre vietile sfintilor catolici nu au fost scrise bine,ca imediat a intervenit "patrula ortodoxa" a forumului redirectionand totul catre vesnicele dispute.
Oare nu va ajung atatea topicuri pe tema asta?
Poate unii oameni chiar sunt interesati sa citeasca despre vietile sfintilor catolici!
Si de ce trebuie sa impuneti dvs. propria conceptie altora? Din moment ce "acei ortodocsi" nu am vazut sa va atraga atentia ca sunteti in eroare, deci nu v-au impus conceptia lor ca sa o acceptati. Desi aveau dreptate.
Fiind un forum ortodox e normal ca si ortodocsii sa mai spuna cate ceva. daca unul de la Misa deschidea un topic despre zeul Shiva nu era normal sa intre si cativa ortodocsi sa spuna cate ceva?
Eu am stat un timp pe un forum catolic, iar acolo regulile erau mai stricte, cei ce nu era catolici nu puteau spune orice despre BC.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.12.2010, 14:22:30
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Noesisaa,esti o fericita ca ai putut calatori atat si intalnit toate aceste lucruri.Pe cand iti citeam ceea ce povesteai,aveam senzatia ca vad prin ochii tai cele relatate.
Mi-ar placea sa mai aud astfel de istorisiri,sa pot sa calatoresc macar cu imaginatia,privind prin ochii povestitorilor toate acele minunatii,macar pana la momentul cand voi putea reincepe sa calatoresc si sa le cunosc prin propria experienta.
:) Am pus cateva poze si pe profilul meu. Nu-s foarte bune, sunt facute cu camera de la telefon. Dar asta-i.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.12.2010, 16:59:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:) Am pus cateva poze si pe profilul meu. Nu-s foarte bune, sunt facute cu camera de la telefon. Dar asta-i.
Cred ca o ora am stat si m-am plimbat pe la toate albumele,am privit pozele pe indelete,mi-am clatit ochii,sufletul,ti-am postat o tona de comentarii ...multumesc mult,a fost un cadou frumos pentru suflet!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.12.2010, 17:39:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am mai dat citate, este o alta traditie la cei ce revin sau vin in Biserica. Deci cei care vor face apoi parte din Biserica. Exista un istoric, mai e larg este in hotararea Sinodului Georgiei, despre botezul celor veniti in Biserica. Cum spunea si Sf. Vasile, unora li se face tot Botezul, altora doar Mirungerea, iar altora doar pocainta. Din ce stiu ceva asemanator e si cu cei ce devin preoti. Iar in 1948 a fost si o situatie mai speciala, comunistii desfiintand rapid BRU.
Repet, aceasta e valabil pentru cei ce se convertesc, nu insemna ca se recunosc Tainele din afara Bisericii. Asa e la ortodocsi, la catolici stiu ca e altfel.
Iar Patriarhul Serghie (e acelasi pe care il tot blameaza stilistii?) intelegea nedumerirea daca citea ceea ce scria Sf. Vasile despre primirea eterodocsilor in Biserica.
De exemplu, cand cineva e pe moarte si nu se poate face Botezul un laic il poate boteza in numele Sfintei Treimi. Apoi un preot va completa Taina Botezului. La fel cu cel ce vine la ortodoxie, se poate considera ca un laic l-a botezat in numele Sfintei Treimi si se completeaza Botezul cu primirea harului.
Nu înțeleg această replică a dv. Eu am vorbit despre hirotonie, dv îmi replicați despre botez. Știți foarte bine că miniștri ai botezului pot fi și laicii, pe când ai hirotoniei numai episcopii, acest lucru fiind menținut de Biserica Ortodoxă și după ce s-a despărțit de cea catolică. Ceea ce am spus eu este că nici unul dintre preoții greco-catolici care fuseseră hirononiți de episcopi greco-catolici, adică episcopi despre care dv credeți că erau căzuți în stare de erezie, nu a fost rehirotonit. Dar au servit ca preoți în BOR. Prin urmare, BOR (spre deosebire de dv) a recunoscut ca validă hirotonia lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.12.2010, 18:01:44
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Cred ca oamenii impart sfintii in ortodocsi si catolici, dupa cum sunt ei impartiti. Insa in lumea cereasca locurile sau categoriile nu cred sa aiba legatura cu acest criteriu omenesc.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.12.2010, 18:19:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cred ca o ora am stat si m-am plimbat pe la toate albumele,am privit pozele pe indelete,mi-am clatit ochii,sufletul,ti-am postat o tona de comentarii ...multumesc mult,a fost un cadou frumos pentru suflet!
Cu mare placere. :) De aceea le-am si pus, ca sa se bucure si altii de ceea ce ma ajuta Dumnezeu ca eu sa ma bucur. Pana la urma frumusetea este o cale catre Dumnezeu, fie ea in est sau in vest.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.12.2010, 19:50:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si eu care credeam ca monasticismul vest-european a devenit wussie si ca rar mai vezi calugari si calugarite purtand haine calugaresti.
Unii călugări poartă haine specifice, alții nu poartă haine, existând și din aceia care poartă haine în mănăstire, dar nu și când călătoresc în lume. În sfârșit, nu toate persoanele consacrate sunt călugări, în sensul că sunt încardinați unui ordin sau mănăstire, ci trăiesc toată viața în lume, au servici, lucrează cot la cot cu persoanele căsătorite, etc. Mai sunt terțiarii, care depun doar o parte din voturile călugărești. În sfârșit, mai sunt fraternitățile și sororitățile laicale, alcătuite din laici care nu au nici o uniformă (ex: Opus Dei), ori au una numai pentru ocazii festive (ex: Cavalerii de Malta).

Un grup constituit (care poate fi de câțiva membri) merge la episcop cu o propunere de regulă. Construiesc un exemplu în mod intenționat un pic tras de păr: "fraternitatea Sfântului Andrei", care are trei norme: să se roage Sf Andrei de câte ori se spală pe dinți, să citească cu voce tare un psalm în fiecare zi și să doneze primii doi pești pe care îi pescuiesc de fiecare dată unui om sărac, spunându-i cuvintele: "eu aduc peștii, tu pune pâinea, fie ca Domnul să le înmulțească" Episcopul examinează regula propusă, vede dacă e ceva în contradicție cu învățătura catolică, apoi dă binecuvântarea sa. Dacă e cazul, numește un preot care să se ocupe de pastorația acestui grup constituit.

P.S: Ce înseamnă "wussie" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05